20 li Yaşlarda Saç Dökülmesi

0
20 li yaşlarda saç dökülmesi çözüm önerileri
20 li yaşlarda saç dökülmesi nedenleri

20 li Yaşlarda Saç Dökülmesi

Öncelikle size biraz içinizi rahatlatacak bir haber verelim, bu sorunu sadece siz yaşamıyorsunuz, yalnız değilsiniz. Günümüzde bir çok genç 20’li yaşlardan sonra saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Araştırmalar 20 yaşındaki beyaz erkeklerin %20’sinde erkek tipi dökülme yaşanmaya başladığını göstermektedir. Almanya’da 20 yaşından sonra bitemporal çekilme oranı %62’lere kadar ulaşmaktadır. (ADÜ Týp Fakültesi Dergisi;1(3):39-46 Neslihan SENDUR, Göksun KARAMAN)  20 li yaşlarda saç dökülmesi yaşanması, özellikle günümüzde sıklıkla karşılaştığımız bir durum olabilir. Peki, genç yaşta saç dökülmesi yaşanmasının nedeni nedir ve asıl soru erken yaşlarda saç dökülmesi ile ilgili nasıl önlemler alınması gerekiyor?

20 li yaşlarda saç dökülmesi yaşıyorsanız, öncelikle yapmanız gereken şey, saç dökülmenizini çeşidini ve seviyesini öğrenmek olmalıdır. Böylelikle erken dönemde önlem alabilir, saç dökülmenizi durduramıyor olsanız bile doğru ve düzenli bir tedavi ile olası kelleşme sürecinizi ileri yaşlara erteleyebilirsiniz.

20 li Yaşlarda Saç Dökülmesi Yaşanmasının Sebepleri

 1-Androgenetik Alopesi:

20 li yaşlarda saç dökülmesi sebeplerinin başında AGA olarak adlandırılan androgenetik alopesi hastalığı yani  daha çok bilinen adıyla “erkek tipi saç dökülmesi” yatmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesi, en sık karşılaşılan ve en çok bilinen saçların alın ve tepe bölgesinden başlayarak döküldüğü ve ilerleyen aşamada yalnızca ense bölgesindeki saçların kaldığı saç dökülmesi çeşididir. Dünya üzerinde her 3 erkekten birinde yaşanan erkek tipi saç dökülmesi sorunu, günümüzde çeşitli dış etkenlerle daha erken yaşlarda ve daha sık görülmeye başlanmıştır.
AGA genetik bir sorundur. Ailenizde var sizde de yaşanma olasılığı vardır. Sebebi tam olarak bilinmeyen erkek tipi dökülmelerin kalıcı bir tedavisi de malesef hala bulunamamıştır. Hastanın uygunluğuna göre ilaç tedavisi ile yavaşlatma ya da saç ekimi ile yerine koyma şeklinde tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik Alopesi) İle İlgili Daha Ayrıntılı Bilgi Alın ⇒
Erkek Tipi Saç Dökülmesi
 

Androgenetip alopesi, özellikle 20 li yaşlarda saç dökülmesi Saç dökülmenizin androgenetik olup olmadığını öğrenmek için mutlaka doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.

Erken dönemde teşhis edilen saç dökülmelerinde, doğru ve düzenli tedavi ile kelleşme oranları düşürülebilmektedir.

Saçlarınızın normalden fazla döküldüğünü düşünüyorsanız, alnınızın açıldığını gözlemliyorsanız mutlaka hızlı bir şekilde dermatoloğa başvurmalısınız. .

2- Çeşitli Hastalıklar:

Saçkıran, lupus, hipotiroidizm, Polikistik over, anabolik steroid sendromu ve anemi gibi bazı hastalıklar, saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Genellikle hastalık durumlarında ani ve yoğun dökülmeler meydana gelmektedir. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurunuz.
Bu hastalıkların bir çoğu, 20 li yaşlarda da görülebilen hastalıklardır. Hastalıklara bağlı saç dökülmelerinde hastlaık tedavi edildiğinde saç dökülmesi de kısa sürede durur ve saçlar belirli bir süre sonra normal haline geri döner.
Çeşitli hastalıklar sebebiyle yaşanan saç dökülmelerinde, öncelikle hastalığın tedavi edilmesi şarttır. Öncesinde saça dair tedavi uygulanmaz ya da saç dökülmesine sebep olan hastalık devam ederken, saç ekimi yapılmaz. Bunun sebebi hastalığın o saçları yeniden dökme ihtimalidir. Öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gerektiğini unutmayınız.

3- Beslenme Bozuklukları

Özellikle 20 li yaşlarda beslenme düzenine çok fazla dikkat etmeyerek abur cubur gıdalarla gününü geçiren kişilerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Saçlarımız beslenme şeklimizden yoğun bir şekilde etkilenmektedir. Kılcal damarların taşıdığı kan ile beslenen saç kökleri, yeterli besin maddesi alamadığı takdirde zamanla küçülür ve sağlığı kaybeder.
Beslenmenize vereceğiniz önem 20 li yaşlarda saç dökülmesi yaşamanızı engelleyeceği gibi, başka sebeplerden dolayı başlayan saç dökülmesi hızınızın da azalmasına destek olacaktır.

Saçlar dışarıdan şampuan ve benzeri ürünlerden çok içeriden aldığı vitaminler ile beslenmektedir.

Beslenme bozuklukları ile ortaya çıkmış saç dökülmeleri genellikle doğru beslenme ile hızlı bir şekilde ortadan kaybolur. Burada önemli olan özellikle 20 li yaşlarda saç dökülmesi yaşayan kişilerin bu sorunu beslenme ile birbirine bağlamamasıdır. Saç dökülmesi sorunu direkt beslenme ile ilgili olabildiği gibi, beslenme sorunu hızlandırıcı etken olarak  da ortaya çıkmaktadır.

Beslenme düzeninizi HEMEN YENİLEYİN  ⇒  
Saçı Besleyen Gıdalar

Stres etkisi her zaman hafife alınana bir etkidir ancak bilmelisiniz ki vücudumuzdaki bir çok hastalığın başlangıcı ve ilerleyişinde aktif rol oynamaktadır. Uzun süreli stresin zaman içerisindeki etkisi saçlarda kendini gösterebiliyorken (örneğin, üniversite sınavına girecek olan bir öğrencinin 1-2 sene boyunca yaşadığı stres) kısa, ani ve yoğun yaşanan streslerde (yakın birinin kaybı ile doğan psikolojik travmalar) aniden ortaya çıkabilmektedir.
4- Stres:

Stres faktörü ortadan kalktığında saç dökülmesi durur ancak ani uzun süreli ve yoğun stres durumlarında dökülen saç köklerinin toparlanması ciddi zaman almaktadır.

5-Kimyasal Saç Şekillendirici Ürünler

Jole kullanımının saç dökülmesine etkisinin olup olmadığı senelerdir konuşulan şehir efsanesi kıvamında bir konudur. Hemen belirtelim, sadece jole kullanıyorsunuz diye saçlarınız dökülmez ancak saç dökülmenize dolaylı olarak etki edebilir ya da hızlandırabilir. Özellikle kötü içeriğe sahip ucuz ve merdiven altı markalar saçların nefes almasını engeller ve saç köklerine zarar verir uzun süreli kullanımda ise dökülmeye sebep olur. Saç için uyumlu daha iyi hazırlanmış ürünler ise, direkt saç dökülmesi yaşanmasına sebep olmasa bile dökülmeye meyilli hassas saçlarda daha dikkatli kullanılmalıdır.

Zaten farklı bir sebepten saçlarını dökülüyorsa, saçınıza sürdüğünüz ürüne çok daha fazla dikkat etmeli, mümkünse kimyasal saç şekillendirici ürünler kullanmamalısınız.

20’li Yaşlarda Saç Dökülmesi İçin Alınması Gereken Önlemler

1- Öncelikle mutlaka doktora başvurun.

Saç dökülmenizi erken yaşta teşhis ettiğiniz için şanslı olabilirsiniz. Dermatolog ile görüşmeli saç muayenesi ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Ancak düzgün bir tedavi ile saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.  Kulaktan dolma bilgiler ve internette gezinen şahsınıza özel hazırlanmamış tedavi yöntemlerinin etkili olmasını beklemeyin. Yapılan araştırmalar saç dökülmesi yaşayan kişilerden kadınların erkeklere oranla daha hızlı ve daha çok dermotologa başvurduğu gözlenmiştir. (*Orfanos CE. Androgenetic alopecia: clinical aspects and treatment. In: Orfanos CE (ed). Hair and Hair Diseases. Berlin: Springer-Verlag, 1990:487)

Hemen doktora başvuramıyorsanız; Malesef buradan altını çizerek yaptığımız uyarılara rağmen, saç dökülmesi yaşayan kişilerin bir çoğu saç dökülmesi için doktora başvurmamaktadır. Bunun saç dökülmesini durdurmaktaki faydasını tekrardan hatırlayarak, eğer yine de çeşitli sebeplerden dolayı belirli bir süre doktora gidemeyecekseniz bu süreçte;

 • Saç dökülmesi çeşitleri ve sebepleri ile ilgili bilgi sahibi olun.
 • Norwood Ölçeği İle Saç dökülmesi seviyenizi kontrol edin.
 • Saç sıklaştırma yöntemlerini araştırın.
 • Saç dökülmesine karşı iyi bir şampuan seçin. (Şampuanın etkili olabilmesi için saç dökülmenizin sebebini bilmeniz gerekmektedir.)
 • Beslenme şeklinizi saçınızı güçlendirecek şekilde değiştirin.
 • Saçınıza yararlı olabilecek gıda takviyelerinden yararlanın.
 • Saç şekillendirici ürünler kullanmamayı tercih edin.
 • Stresten uzak durun.
 • Sigarayı bırakın
 • Spora başlayın.
 • Ve doktora gidin.

2- Saç Dökülmenizin Sebebini Öğrenin.

Saç dökülmenizin sebebi tedavi şeklini belirler. Tedavi öncesinde saç dökülmesi sebebinizin doğru şekilde öğrenilmesi gerekmektedir bu da ancak doktorunuz aracılığıyla yapılacak test ve tetkikler sayesinde olacaktır.

3- Düzenli Tedavi Önemli.

Özellikle erkek tipi dökülmelerde saç dökülmesinin durdurmak çok ciddi bir tedavi gerektirmektedir. Böyle genetik kaynaklı kalıcı dökülmelerde tamamen dökülen saç köklerini geri getirmek şuan için imkansızdır. 20’li yaşlarda başlayan saç dökülmenizin kısa zamanda kelleşme ile sonuçlanmasını istemiyorsanız, bu kolay ancak sabır isteyen uzun süreli tedavi yöntemlerini düzenli bir şekilde uygulamalısınız.

Saç dökülmesi sorunu, özellikle hastalık gibi başka bir sebebe dayanmıyorsa ve genetik kökenli ise ancak uzun süreli düzenli bir tedavi ile durdurulabilir ve kontrolün devamlılığı şarttır.

4- Kulaktan Dolma Ürünler Kullanmayın.

Eğer kelleşmek istemiyorsanız bu işi ciddiye almalısınız. Bu öğle arkadaşım bunu kullanıyordu işe yaradı şeklinde bilgilerle olmaz. Saç dökülmesi hızı ve yapısına göre doktorunuzun vereceği tedavi şekli çok önemlidir. Bu süreçte kendi kafanıza göre internetten ve kulaktan dolma bilgilerle alacağını ürünler hem maddi anlamda size zarar verir hem de doğru tedaviye başlamanızı geçiktirir. Unutmayın, tamamen dökülen saç kökleriniz geri gelemeyebilir en kısa zamanda doğru tedavi yöntemini öğrenmelisiniz.

20 li Yaşlarda Saç Dökülmesi Ve Saç Ekimi

Bu bölümümüzün başlığına 20 li yaşlarda saç ekimi yazmadık çünkü yapılmaz. Bunun temel sebebi iyi ve başarılı bir saç ekimi için saç dökülmesi seviyesinin belirli bir aşamaya gelmiş olması gerekliliğidir. Saç ekimi için hekimlerin tavsiye ettiği en erken yaş 24’tür ve burada tek faktör yaş değildir. 24 yaşına gelmiş ve saç dökülmesi belirli bir seviyeye gelmiş kişilere saç ekimi yapılabilir.  Aksi durumlarda dökülme aktif olarak devam ederken yapılan saç ekimlerinde ekim yapılan alanlar dökülmeyeceği için estetik olmayan sorunlu görüntüler ortaya çıkabilir ve ikinci bir saç ekimi gerekebilir.

Daha ayrıntılı bilgi için okuyun ⇒ Saç Ekimi Hangi Yaşta Yapılmalıdır?

20 li yaşlarda saç dökülmesi sorunu, psikolojik anlamda önemli olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Doktora gidilmeden uygulanmaya çalışılan sözde tedaviler yüzünden tedavi sürecine geç başlanmakta ve malesef kaybedilen saç kökleri geri getiremeye bilmektedir.

 

 

 

0

İlgili Makaleler