Altın Uçlu FUE Tekniği

0
altın uçlu fue
Altın Uçlu FUE ile ilgili bilgiler

ALTIN UÇLU FUE TEKNİĞİ

Her geçen gün daha çok yaygınlaşan saç ekimi uygulamaları bu konu da yapılan araştırma ve geliştirme çalışmalarını da arttırmıştır. Bilim adamları, tıp uzmanları ve medikal firmalar sürekli olarak daha başarılı ve sorunsuz saç ekimi operasyonları yapılabilmesi için çalışmakta yeni uygulama ve yöntemler geliştirmektedir.Altın uçlu fue tekniği ya da diğer bir ismiyle gold saç ekimi tekniği son dönemde kullanılmaya başlanmış bir uygulamadır.

DİKKAT !  İlk olarak saç ekiminde kullanılan medikal cihaz ve aletlerin daha dayanıklı olması için düşünülen bu uygulamanın, birtakım avantajları olduğu varsayılmaktadır ancak bu konuda yapılmış KESİN BİR ARAŞTIRMA OLMADIĞINI belirtmekte fayda görüyoruz.

Sağlık Alanında Altın Kullanımı

Hepimizin bildiği bu değerli madenin, sağlık sektöründe kullanımı da yeni değildir. Vücut ile iyi uyum sağlayan altın madeni eski zamanlardan günümüze birçok farklı alanda kullanılmıştır. Bunun en rahat hatırlayabileceğiniz örneği altına kaplama dolgular ya da altın dişleridir.Özellikle senelerden beri Japonya’da cilt güzelliği için sıklıkla kullanılan altın madeninin vücut ile bu denli uyum sağlaması, sağlık sektörünün birçok dalında altın kullanılmasına sebep olmuştur.

Medikal cihazlarda kullanılan altın estetik alanında yaygınlaşan uygulamalara sebep olmuştur. Altın uçlu medikal cihazlarla yapılan yara, yanık izi tedavisi ve çatlak gibi estetik açından zor konulara sağladığı başarılar, sivilce tedavileri ve cilt sıkılaştırmada kullanılmaya başlanmıştır. Medikal cihazların uçlarında kullanılan altın maddesi, aynı zamanda bu cihazları çok daha dayanıklı kıldığı düşünülmüştür. Bu duruma altının dermotolojik ve estetik alanda başarılı sonuçlar veren kullanımı da eklendiğinde, saç ekimi operasyonlarındaki bu yeniliğe de ilham kaynağı olmuştur.

 

Altın Uçlu FUE tekniği Nedir?

Altın uçlu fue tekniği, altın fue, altın saç ekimi ya da gold saç ekimi tekniği olarak isimlendirilebilmektedir. Altın uçlu FUE tekniğinin normal FUE tekniğine göre en temel farklı, “Altın uçlu FUE” tekniğinde kullanılan medikal cihazların hastanın vücudu ile ya da saç kökleri ile temas edecek tüm bölümlerinin altından yapılmasıdır.

FUE yöntemiyle aynı şekilde uygulanan “Altın uçlu FUE tekniği”ni yeni bir saç ekimi yöntemi olarak lanse etmek yanlış olur.

Altın Uçlu FUE tekniği Nasıl Uygulanır?

Altın uçlu FUE tekniğinin uygulama açısından FUE tekniğinden hiçbir farklı yoktur. Tek fark kullanılan medikal alet ve cihazların uçlarının altından yapılmış olmasıdır.  Altın uçlu FUE tekniğinde de öncelikle saç kökleri micromotor yardımıyla gevşetilir. Pen-set adı verilen cımbız benzeri bir alet ile toplanır. Toplanan saç kökleri altın uçlu aletler yardımıyla ayıklanır ve temizlenir. Ardından açılan kanallara tek tek yerleştirilir.

FUE yöntemi ile aynı olan bu işlemde medikal cihazlar altın kaplamadır.

FUE yöntemiyle saç ekimi işleminin nasıl yapıldığına dair daha ayrıntılı bilgi almak için “ FUE yöntemi ile Saç Ekimi” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Altın Uçlu FUE Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

Birebir araştırmalarla kanıtlanmamış olsa da; altın uçlu medikal cihazlarla yapılan operasyonlarda, altın maddesinin vücudumuzla olan uyumu sebebiyle, bir takım avantajları olduğu belirtilmektedir.
Şimdi bu avantajlara şöyle bir göz atalım;

  • Saç köklerinin tutunma oranı artar. Altın dışında bir dış maddeye temas etmeyen saç kökleri, savunmaya geçmez ve uyum içerisinde ekilen saç köklerinin tutunma ve çıkma oranı artar.
  • Saç kökü kanallarında microorganizma oluşma oranı azalır. Bu yüzden ekilen saç kökleri sağlıklı ve rahat bir şekilde büyüyebilir.
  • Yaraların iyileşme hızı artar. Altın madeninin vücut ile uyumlu yapısı sebebiyle ekim sonrası iyileşme süreci hızlanır.
  • Kabuklanma ve kızarıklık seviyesi daha azdır. Yine altın maddesinin vücut ile uyumundan ötürü microparazit oluşumu daha az olduğu için ve iyileşme çok daha hızlı gerçekleştiği için kabuklanma ve kızarıklık daha az olur.

 

Altın uçlu FUE tekniğinin dezavantajları nelerdir?

Saç ekiminde altın kaplama medikal cihazlar ve aletler kullanılmasının avantajları konusunda bir kesinlik yoktur ancak bunun vücut için zararlı da olmadığı rahatlıkla söylenebilir yani Altın uçlu FUE saç ekimi tekniğinin dezavantajı ya da bir zararı yoktur diyebiliriz.

Burada sadece altın uçlu FUE tekniğinde fiyatların, normal FUE tekniğine göre daha pahalı olması ekimin maliyet açısından dezavantajlı bir durum sayılabilir.

Saç ekimi teknikleri ve yeni kafa karıştırıcı uygulama isimleri arasında seçim yaptırılmaya çalışılan saç ekimi hastası, bu anlamda biraz zorlanmaktadır. Altın uçlu FUE tekniğini düşündüğümüzde maddi anlamda bir sıkıntısı olmadığı sürece, varsayılan yararları sebebiyle tercih konusu olabilir.

Diğer tüm saç ekimi teknikleri için “Saç Ekiminde Son Teknolojiler ve Gelişmeler konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

0

İlgili Makaleler