Bıyık Ekimi Sonrası

0
Bıyık ekimi sonrası nelere dikkat edilmeli
Bıyık ekimi sonrası süreçte dikkat edilecek noktalar

Bıyık Ekimi Sonrası

Bıyık ekimi, yüz bölgesine yapılan bir ekim olduğu için özellikle operasyon sonrası oldukça hassas bir süreçtir. Bıyık ekimi, oldukça hassas bir bölgeye yapıldığı için operasyon sonrasında ilk günlerde diğer bölgelere yapılan ekim operasyonlarına göre biraz daha fazla olumsuz etkiye sebep olabilmektedir ancak yine yüz bölgesinin yapısı gereği diğer bölgelere kıyasla daha hızlı bir şekilde iyileşme sağladığını da söylemek gereklidir.  Peki, Bıyık ekimi sonrası süreç nasıldır?

Bıyık Ekimi Sonrası Süreç

Bıyık ekimi sonrası süreç, operasyonun bitmesiyle başlayan ve ekilen kıl köklerinin büyümeye başlamasıyla devam eden, operasyon günü başlayan ve yaklaşık 8-10 aylık zamanı kapsayan geniş bir süreçtir.

bıyık ekimi sonrası kabuk oluşumu
Bıyık Ekimi sonrası kabuklanmalar yolunmamalıdır.

Bıyık ekimi sonrası süreç, her kişide farklılık gösterir. Vücudun dinamik yapısı, bünyeden bünyeye değişiklik gösterdiği için operasyon sonrası süreçte kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bununla beraber ortalama olarak benzer bir seyir izler.

Bıyık ekimi sonrası süreci etkileyen bir diğer faktör de ekim yapılan yöntemdir. Özellikle kanal açma yönteminin yüz için uygun bir şekilde seçilmesi yüzde olası kalıcı deformasyon oluşmasının önüne geçecektir. Kanal açma işleminin en doğru açıyla en doğru büyüklükte medikal aletlerle ve en ideal derinliğe açılması gerekir aksi durumda yüz bölgesinde kıl köklerinde anomalilikler oluşabilir.

Bıyık ekimi tamamlanan hasta, donör bölgesi bandajlı bir şekile hastaneden ayrılırken, ekim yapılan alan olan üst dudak bölgesi açıkta bırakılır. Hastanın bu bölgeyi her türü darbeden ve baskıdan koruması gerekmektedir.

Bıyık Ekimi Sonrası İlk 3 Gün

Bıyık ekimi operasyonları da lokal anestezi ile yapıldığı için operasyon süresince ayık olan hasta, bıyık ekimi sonrası kendi başına hastaneden ayrılabilmektedir.

Operasyondan hemen sonra; dudak üzerinde şişlik oluşabilmektedir.  

Ekim yapılan kıl köklerinde hafif kanamalar oluşmuştur, bıyık bölgesindeki bu kırmızı noktalı bu görüntü bazı kişiler için rahatsız edici olsa da  hızlı bir iyileşme sürecine girerek kısa zamanda kaybolur.

Dudak bölgesindeki zonklama ve şişlik yemek yemede hafif zorlanmaya sebep olsa da bu idare edilebilecek bir durumdur. Doktorun verdiği antibiyotiklerin düzenli kullanılmaya başlanması gerekir aksi durumda komplikasyon riski ortaya çıkar. Bıyık ekimi sonrası anestezi etkisi geçene kadar ağrı olmaz ancak sonrasında ağrı oluşursa ağrı kesici desteği alınabilir.

Bıyık ekimi herhangi bir konuşma zorluğu yaratmasa da bazı kişilerde üst dudaktaki şişlik ilk günler çok fazla olduğu için konuşma bozukluğu olabilmektedir.

Bıyık ekimi sonrası ilk 3 günün, dudak bölgesi çok fazla oynatılmadan istirahat halinde geçirilmesi tavsiye edilir. Böylece ekim yapılan bölgede kıl köklerinin zarar görmesi ve yerinden oynaması engellenmiş olacaktır. Vücudumuz sürekli olarak hücrelerini yenilemek için bir yarış halindedir bıyık ekimi için dudağın üst kısmında açılan küçük delikler o andan itibaren hızla kapanmaya başlar. Bu süreç yaklaşık olarak 3 gündür. 3 günün sonunda beklenen rejenerasyon tamamlanmaya başlar. Böylece kıl kökleri açılan kanallarla birleşerek bütünleşir.

Bıyık ekimi sonrası 3. günde ilk yıkama gerçekleştirilir. İlk yıkama öncesinde ekim yapılan alana losyon sürülerek bekletilir ve kabuklanmaların yumuşaması sağlanır. Daha sonrasında üst dudak çok yumuşak hareketlerle ve baskı yapılmadan yıkanır.Bu süreçte kabuklanma ya da kaşıntı olması normaldir. Kıl kökleri kaşınmamalı, kabuklanmalara dokunulmamalıdır.

İlk yıkamada kabuklanmaların tamamen çıkmasını BEKLEMEYİN, bunun için kıl kökleriniz ovuşturmayın. Gereksiz baskı ve sert hareketler kıl köklerinin yerinden çıkmasına sebep olabilir.

İlk yıkama sonrasında ilk 1 ay boyunca bıyık bölgesi sık sık bu şekilde yıkanmalıdır.

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır? konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

Bıyık Ekimi Sonrası İlk Hafta

Bıyık ekimi sonrası ilk hafta donör bölgedeki küçük yaralar iyileşmiştir. Bıyık bölgesindeki kırmızılık büyük oranda

ortadan kalkmış ancak yer yer kabuklanmalar devam etmektedir. Açık yaraların hemen hemen hepsi kapanmıştır bununla birlikte antibiyotik bitmiş komplikasyon riski geçmiştir.

İlk hafta dudaktaki şişlik de indiği için kişi gündelik yaşamına tamamen dönebilmektedir.

Sık sık yıkama işlemi yapılmalıdır bu işlem kabuklanma ve kıl köklerindeki istenmeyen görüntülerin normale dönmesine yardımcı olacaktır.

Bıyık Ekimi Sonrası 1. Ay

Bıyık ekimi sonrası 2. haftadan itibaren başlayan şok dökülmeler, ilk ayın sonuna kadar devam edebilir. Şok dökülmelerin az olması daha iyidir ancak her operasyon sonrası şok dökülme seviyesi farklı olabilmektedir. Kıl köklerinizin dökülmesi, ekim sürecinde yıpranan kıl köklerini atarak yeni taze ve sağlıklı kıl kökü çıkartma çabasıdır. Şok dökülmeden sonra kıl köklerinin uzaması ortalama olarak saç köklerinin uzaması ile benzer bir süredir. Ayda yaklaşık 1-2 cm uzama görülür.

1.  ayda artık kıl kökleri masaj yapılarak bol bol yıkanmalıdır. Kendi yerine tamamiyle alışan kıl köklerine kan gitmesi onların beslenmesini sağlar. Yine bu dönemde kıl köklerindeki şişlikler ve anormalikler olabildiğince azalmıştır.

Saç ekimi sonrası yaşanan şok dökülme süreci bıyık ekimi içinde geçerlidir. Ayrıntılı bilgi için ⇒  Şok Dökülme Süreci

Bıyık Ekimi Sonrası 3. Ay

Bıyıklarınızın çıkmaya başladığı süreçtir saç ekimi sonrası 3. ayda bazı kıl kökleri hala çıkmaya başlamamıştır dolayısıyla bıyık görünümü seyrek duruyor olabilir.

Bunun yanı sıra çıkmaya başlamış olan kıl kökleri hala tam ve güçlü şekillerini almamıştır. Bıyıklarda gereksiz yamulmalar hafif kıvrılmalar ve inatçı kıl telleri olabilir.

 

0

İlgili Makaleler