Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

0
Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?
Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Bıyık ekimi, bıyıklarının yoğunluğunu ve şeklini beğenmeyen 24 yaş üstü erkeklerde, donör bölgeden alınan kıl köklerinin FUE saç ekimi tekniği yardımıyla toplanarak gerekli olan bıyık bölgesine nakledilmesi, ekilmesidir. Bıyık ekimi, lokal anestezi altında 2-3 saat süren micro cerrahi operasyonla acısız ağrısız ve dikişsiz yapılır.

Bıyık şekli, erkeklerde dış görünüşü önemli ölçüde değiştirmektedir. Kimi kadınlar saç rengini veya modelini değiştirerek kendilerini daha iyi hissederken, erkekler ise sakal veya bıyık bırakarak kendilerinde bazı değişiklikler yapabilmektedirler. Bu açıdan baktığımızda, “erkeğin süsü bıyığı ve sakalıdır” dersek yanlış olmaz 🙂

Kimi erkeklerin genetik yapısı yüzünden bıyıkları çıkmayabilmekte ya da az çıkmaktadır. Bazen bir hastalık ya da kesikten dolayı kalıcı olarak bıyık bölgesinde kayıplar yaşanabilmektedir.   İşte, bıyık ekimi tam da bu noktada devreye girer.

Donör bölgeBıyık ekimi de saç ekimi gibi yalnızca kişinin kendi kıl köklerinin köseleşen bölgeye nakledilmesiyle gerçekleştirilir. Bunun için farklı donör alanlar kullanılabilir.
Donör alanlarla ilgili ayrıntılı bilgiyi “Saç Ekiminde Donör Alan ” konulu yazımızda bulabilirsiniz. 

Bıyık Ekimi Madde Madde Tüm Aşamalarıyla

Bıyık ekimi de saç ekimi ile benzerlik gösteren bir işlemdir ancak bıyık ekimi yüz bölgesine yapılacağı için çok daha hassastır. Yüz bölgesine yapılan ekimlerde, komplikasyonlar ve iz kalma durumu gibi istenmeyen risklerin ortadan kaldırılması için oldukça dikkatli davranılmalıdır.

 • Ağrısız ve acısız bir ekim için, operasyon öncesinde sadece dudak üstüne lokal anestezi yapılır,
 • Donör bölge olarak genellikle ense tercih edilir. Bununla birlikte, bıyık ektirme işleminde duruma göre donör bölgesi değişiklik gösterebilmektedir. Kol, bacak kılları da bıyık ekimi için kullanabilirken, sakalların yanaklara doğru çıkan istenmeyen kıl kökleri ekim için donör olarak kullanılabilir.
 • İz bırakmayan saç ekimi tekniği olarak bilinen FUE Yöntemi ile micromotor yardımıyla saç kökleri tek tek toplanır,
 • Kişinin bıyıklarındaki seyreklik veya köselik durumuna göre 300 – 500 arası kök toplanılabilir,
 • Tek tek toplanan kökler, temizlenip ayıklandıktan sonra bıyıksız bölgede açılan kanallara yerleştirilir,
 • Ekim yapılan alan açık bırakılırken, donör alan 3 gün bandajlı kalacaktır. Bu sürede ekim yapılan alan 3 gün boyunca yıkanmaz.
 • Ekim sonrası iyileşme yaklaşık 10 gün içerisinde gerçekleşir. Bu süre içerisinde kıl kökleri önce kabuklanır. Bu kabuklanmalar 3. gün yapılacak olan ilk yıkamayla birlikte yavaş yavaş dökülmeye başlar ve kıl köklerindeki iyileşme gerçekleşir.
 • Kişi, köse diye tabir edilen durumdaysa, bir operasyon yeterli olmayabilir. Bu durumda, ekilen kökler yerine tutunduktan sonra, yani yaklaşık 8 – 9 ay sonra ikinci bir operasyon yapılabilir,
 • Bıyık ekimi gerçekleştirildikten sonra, bıyık kılları yaklaşık 15 gün sonra makasla kısaltılabilir,
 • Ekimden 2 – 3 hafta sonra şok dökülme başlayabilmektedir. Herkeste görülmeyen şok dökülme sonrası, dördüncü ayın ortası gibi bıyık kılları tekrar çıkar ve normal saç uzama hızına göre uzamaya başlar.
 • Ekim sonrasındaki altıncı aydan sonra, ekilen kökler, yerine tutunmaya başlar ve normal döngüde uzamaya devam eder.

Bıyık Ekimi Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bıyık Planlaması: Doktorunuzla yapacağınız görüşme sonrasında bıyık ekimi için uygunsanız, doktorla birlikte bıyık planlaması yapılır. Bu işlem sırasında kaç kök ekileceği, hangi bölgeye ekim yapılacağı ve hangi teknikle yapılması gerektiğine karar verilir. Ekilen bölgedeki kılların rahat ve sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için, gereğinden sık ekim yapılması önerilmez. Bu konuda doktorun önerileri dikkate alınmalı, beklentiler mantıklı ve tutarlı olmalıdır.

Bıyık Ekimi Merkezi Seçimi: Bıyık ekimi, saç ekim merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Bu işlem micro cerrahi bir işlemdir ve yalnızca hastane ortamında doktorlar tarafından yapılmalıdır. Bıyık ekimi yaptıracağınız yeri bulurken bu konuya oldukça dikkat edilmelidir.

Ekim Yöntemi: Operasyon öncesi dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise, ekim işleminde hangi yöntemin kullanılacağıdır. Günümüzde izsiz ve daha az hasar bırakan yöntem FUE, yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bıyık ektirme işlemi sadece köse erkeklerde değil, bıyığı seyrek olan ya da belirli bir sebepten (kesik, yanma, yaralanma) bıyık kaybı yaşayan kişilere de yapılabilmektedir. Bıyığının yoğunluğundan memnun olmayan erkekler, donör bölgesi uygun ve operasyon için gerekli şartları taşıyorsa bıyık gürleştirme ekimi yaptırabilir.

Bıyık ekimi sonrasında yeni ekilen bıyığı gürleştirmek, hızla iyileşmesi, sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlamak için prp, mezoterapi, hiperbarik oksijen tedavisi ya da saç aşısı gibi kıl köklerini besleyen ve güçlendiren yöntemler, sakal bıyık gürleştirme yöntemleri olarak kullanılabilmektedir.

Yüz bölgesine uygulanan bir diğer ekim türü de “Sakal Ekimi”dir.
⇓ Sakal ekimi hakkında bilmeniz gereken her şey! ⇓
Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

 

0

İlgili Makaleler