Bıyık Gürleştirme Yöntemleri

0
bıyık gürleştirme yöntemleri
bıyık gürleştirme yöntemleri

Bıyık Gürleştirme Yöntemleri

Bıyık gürleştirme yöntemleri, bıyıkların beslenerek güçlenmesini, çok daha gür ve güçlü görünmesini sağlamak amacıyla kıl köklerinin farklı yöntemler kullanılarak, içerden ve dışardan beslenmesinin sağlanmasıdır. Bıyık gürleştirme yöntemleri olarak çeşitli bakım yağları ve bakım kürleri, prp ve mezoterapi gibi uygulamalar ve sıklaştırma ekimi daha gür ve sağlıklı görünüme sahip bıyıklara kavuşmak için  ilk akla gelen yöntemlerdir.

Sakal ve bıyık erkekler için yalnızca bir güzellik ve süs unsuru değil aynı zamanda farklı boy, renk, kesim ya da şekillerde kullanımıyla bir sosyal semboldür. Erkekler için yüzlerine dair en önemli aksesuarlarından olan hem estetik hemde sosyal açıdan önem taşıyan sakal ve bıyıkların çıkmaması, kişi üzerinde olumsuz bir etki yaratmakta, kişinin psikolojik anlamda zarar görmesine sebep olmaktadır. Bıyık gürleştirme yöntemleri bıyıklarınızın daha gür ve sağlıklı görünmesi konusunda yardımcı olacaktır.

Erkeklerde sakal ve bıyıklar farklı sebeplerle seyrek olabilmektedir.

  • Genetik yatkınlık,
  • Çeşitli Hastalıklar
  • Beslenme Sorunları
  • Stres

Bu anlamda yapısal olarak tamamen köse olan kişiler için bıyık gürleştirme yöntemleri uygun olamaz, tam köselikte, donör alan yetersizliği sebebiyle sakal-bıyık ekimi gibi sıklaştırma yöntemleri de uygulanamayabilmektedir.

Bıyık Gürleştirme Hakkında Önemli Bilgiler

Bıyıkların sürekli kesilmesi bıyıkları güçlendirmez. Kıl köklerinin tıraşlandığında güçleneceği düşüncesi oldukça yaygın olan bir hurafedir. Kıl kökleri jiletlendiğinde uçları küt bir şekilde kesildiği için, çıkarken çok daha sert ve koyu görünebilmektedir ancak uzama devam ettikçe bu görüntü kaybolur. Kıl köklerinin ara ara kesilmesi daha sağlıklı uzaması açısından önemlidir ancak bıyıklarınızın daha gür çıkması için sürekli olarak bıyıkların kesilmesi onları güçlendirmez. Hatta bıyıklarınızın daha gür olmasını istiyorsanız, belirli bir süre yalnızca uçlarından kısaltmanız ve gürleşmenin beklenilmesi tavsiye edilir.

Bu görüşün aksine, bıyık bırakmak isteyen bir kişinin, daha gür bıyıklar için belirli bir süre bıyıklarını kesmeden sabretmesi beklenir. Her bir kıl folikülümüz birkaç saç kılı içermektedir, yani kıl folikülümüzn yapısı gereği kıl kökleri birden fazla kıl büyütebilirler. Her kıl kökünün uzama zamanı farklıdır. Bıyık bırakan kişi, bıyıklarını hemen kesmeyip belirli bir süre yalnızca uçlarından alarak sabrederse, aynı kıl folikülü içerisinde güçlenen kıl folikülü diğer kılları da besleyerek, zamanla tüy şeklindeki kıllarında sertleşip kalınlaşmasına sebep olacaktır.

Bıyığın gür çıkması için biraz uzun bir zaman gerektiğini unutmayın. Sabırlı olmalısınız. Bildiğiniz gibi, kıl köklerimizin uzaması belirli bir zaman almaktadır. Bıyıklarımızın beslenmesi için birşeyler yapmaya başladığımızda, bunun kanımız aracılığıyla kökleri beslemesi ve güçlenen köklerin daha güçlü kıllar oluşturmaya başlaması zaman alan bir süreçtir ve en önemlisi devamlılık ister.

Bıyık gürleştirme yöntemleri olarak tek bir sefer uygulanan, düzensiz bir yöntemden acil ve hızlı sonuçlar beklemek hata olacaktır.

Sakal, Bıyık Gürleştirme Yöntemleri

Seyrek bıyıklar nasıl gürleşir? Kıl köklerimiz, hem içeriden hemde dışarıdan beslenebilen yapılardır. Kıl kökleri kan aracılığıyla beslenirken, derimiz üzerinden de gerekli olan mineral ve vitaminleri alabilir. Bıyıklarımızın gürleşmesi için yapılacak olan bakımların yanı sıra doğru beslenme yöntemiyle kıl köklerimizin içerden de beslenmesini sağlamak oldukça önemlidir. Kansızlık yaşayan bir kişi, ya da yanlış beslenen bir kişinin kıl köklerinde gerekli miktarda beslenemeyeceği unutulmalıdır.

Daha gür bıyık, sakal ya da saçlarınızın olmasını istiyorsanız, beslenme alışkanlıklarınızı da gözden geçirin. Bıyık çıkarma yöntemleri arasında en önemlisi beslenmeniz üzerinden bıyıklarınızın da en iyi şekilde beslenmesini sağlamaktır.

Gıda Takviyeleri ve vitaminler

Bıyık gürleştirme yöntemleri arayan kişiler için öncelikle kıl köklerini içeriden beslemek oldukça önemlidir. Beslenme düzenimizdeki sorunlar sebebiyle yeterli vitamin ve minarel alamadığımızda gıda ve vitamin takviyelerinden yararlanılabilir. Saç, bıyık ve sakallar için gerekli olan besinlerin dışarıdan takviye edilmesi amacıyla çeşitli ürünler mevcuttur ancak gıda ve vitamin takviyelerinin gerekli kan testlerinden sonra doktor önerisiyle kullanılması yarar sağlayabilmesi amacıyla önemlidir.

Bakım Yağları

Bıyık çıkarma yöntemleri arasında yer alan bakım yağları, her ne kadar bir anda mucizevi sonuçlar ortaya koymuyor olsa da, uzun süreli düzenli kullanımlarda bakım yağlarının besleyici özelliği etkisini göstermektedir. Bakım ve beslenme için doğadan faydalanmak hem kolay hem de ucuz bir yöntemdir.

Bakım yağları aynı zamanda sakal ve bıyık uzatma konusunda da yardımcıdır.

Bakım yağları, özellikle bıyıklarının biraz daha gür olmasını isteyen kişiler tarafından tercih edilebilir. Bıyıkların daha gür çıkmasını ya da güçlenmesini sağlayan yararlı bazı yararlı yağlar vardır ancak bu bakım yağlarının etkili olabilmesi için uzun süreli düzenli kullanım gerektirdiği unutulmamalıdır.

Badem Yağı: Bıyık gürleştirmek için badem yağı düzenli kullanımda etkili olabilmektedir. Kalsiyum, E vitamini, fosfor, çinko, magnezyum ve niasin bakımından oldukça zengin olan badem yağı, kıl köklerini besleyerek güçlenmesine yardımcı olabilir.

Hint Yağı: İçerisinde bulunan triglesid yağ asidi, Omega 6, E vitamini ve çeşitli mineraller sayesinde hint yağı, kıl yapısı için besleyici özelliğe sahiptir. Düzenli olarak kıl köklerine sürülerek, sakal ve bıyıkların güçlenmesi sağlanabilir.

Argan Yağı: Afrika’daki argan ağacının tohumlarının özünün çıkarılmasıyla üretilen argan yağı içerisindeki temel yağ asitlerinin yanı sıra yoğun E ve B vitamini sayesinde kıl köklerinin beslenmesinde oldukça etkilidir.

Hindistan Cevizi Yağı: Sakal ve bıyık için özellikle son yıllarda oldukça popülerleşen hindistan cevizi yağı, akşamları az bir miktar sakal ve bıyık bölgesine sürülerek bıyıkların gürleşmesi sağlanabilir. Hindistan cevizi yapısı, A,C,D ve B6 vitamini içermektedir. Hindistan cevizi yağı içerisinde Kalsiyum, kobamin, magnezyum ve demir de mevcuttur.

Bunların yanı sıra, zeytinyağı, keten yağı, avakado yağı gibi kıl köklerini beslemekte oldukça etkili olan yağlarda vardır. Bıyık gürleştirme yöntemleri olarak, bu yağların dikkatlice karışımından hazırlanan komplex bakımlarda tercih edilebilir.

PRP:

Trombositten zengin plazma yani PRP özellikle son yıllarda, hücre yenileme konusundaki etkinliği sebebiyle sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. PRP kişinin kendi kanının özel bir işlemden geçirilerek, kan içerisinde doğal olarak bulunan ve hücre yenileme görevi üstlenen trombositlerin aktif hale getirilmesi ve deri altına basit bir enjeksiyon hareketiyle intiva edilmesiyle gerçekleştirilir. PRP, gücünü vücudumuzun kendisini yenileme mekanizmasından aldığı için oldukça etkili olabilmektedir. Yaklaşık yarım saat süren bir uygulama olan PRP, sonrasında kişi rahatlıkla gündelik aktivitelerine devam edebilmektedir. PRP’nin etkili olabilmesi için en az 3 seans uygulanması gerektiği belirtilmektedir.

PRP ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi
PRP Nedir? Nasıl Uygulanır? Konulu makalemizden öğrenebilirsiniz.

Saç Mezoterapisi:

Saç mezoterapisi de PRP gibi, saç köklerine enjekte edilmektedir ancak PRP den farklı olarak saç mezoterapisinde saç diplerine enjekte edilen kıl köklerinin beslenmesinde ve hücre yenilenmesinde etkili olan vitamin kokteylidir. Özel olarak hazırlanan bu karışım, derinin altına enjekte edilerek, kıl köklerinin beslenmesini sağlar. Saç mezoterapisinin senede 1 kez uygulanması yeterli olabilmektedir.

Bıyık Ekimi:

Bıyık ekimi, bıyık gürleştirme yöntemleri arasında kullanılabilen bir yöntemdir. Bıyıklarının azlığından şikayetçi olan kişilere farklı donör alanlarından yararlanılarak, bıyık sıklaştırma ekimi yapılabilir. Bıyık gürleştirme yöntemleri nden biri olarak kullanılabilen ekim operasyonlarında normal saç ekimi prosedürü uygulanırken, ekilecek kıl kökü daha az sayıda olduğu için operasyonlar daha kısa sürmektedir.

Bıyık ekimi, saç ekiminde olduğu gibi yalnızca kişinin kendi kıl kökleriyle yapılabilir, uygun donör alanı bulunmayan kişilere uygulanamaz.

Bıyık gürleştirme yöntemleri, temelde kıl kökleriniz doğru şekilde beslenmesini amaçlayan bir dizi yardımcı yöntemden oluşmaktadır, bıyıklarınızın daha gür ve sağlıklı uzamasını istiyorsanız, bıyık gürleştirme yöntemleri konusunda doktorunuz ile görüşerek sizin için en uygun yöntemi seçebilirsiniz.

0

İlgili Makaleler