DHI Saç Ekimi

0
DHI Saç Ekimi Nedir?
DHI Saç Ekimi Nedir?

DHI Saç Ekimi


2000’li yılların başında FUT tekniği ile başlayan saç ekimi operasyonlarının ardından, saç köklerinin tek tek toplanmasını sağlayan FUE yöntemiyle dikişsiz ve izsiz saç ekimi dönemi başlamıştır. Saç köklerinin donör alandan iz bırakmadan çıkarılmasını sağlayan FUE yönteminde, saç kökleri kanal açma işleminden sonra yerleştirilirdi. DHI saç ekimi ile birlikte kanal açma işlemi ile yerleştirme işlemi aynı anda gerçekleştirilebilir hale gelmiştir.

Saç ekimi operasyonlarında başarı, yeterince saç kökünün canlılığını yitirmeden nakledilmesiyle doğru orantılıdır. Saç köklerinin toplandıktan sonra dış ortamda bekletildiği sürenin kısaltılması, greft sağkalım oranını arttırmaktadır. [ 2 , 3 ] Son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanan DHI saç ekimi, tüm ekim yöntemlerinde olduğu gibi bazı avantaj ve dezavantajlara sahiptir.

DHI Nedir?


DHI Saç Ekimi, (Direct Hair Implantation) özellikle 2016 yılından sonra yaygınlaşan bir saç ekimi uygulamasıdır. “Kalem tekniği” olarak da anılan bu yöntemde, donör bölgeden FUE yöntemi ile tek tek toplanan saç kökleri, “choi” ya da ” “implanter” adı verilen özel medikal kalemler aracılığıyla istenilen bölgeye yerleştirilmektedir. DHI kalemleri sayesinde, saç kanal açma işlemi ile saç köklerinin yerleştirme işlemi aynı anda gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Böylece saç köklerinin dış ortamda bekleme süresinin azaltılması sağlanmıştır.

 

DHI vs FUE


DHI YÖNTEMİNİN STANDART FUE YÖNTEMİNDEN FARKLARI NELERDİR?
DHI yönteminde de greftlerin toplanması için FUE yöntemini kullanılır. DHI saç ekiminde kanal açma işlemi ile greftlerin yerleştirme işlemi implanter kalem sayesinde aynı anda gerçekleştirilir. Bu kalem tek seferde hem kanalın açılmasını hem de saç kökünün içeri yerleştirilmesini sağlar.

Standart FUE yöntemiyle yapılacak 3000 greftlik bir ekimde, öncelikle 3000 greft toplanır. Daha sonra greftler bekletilirken, saç köklerinin yerleştirilmesi için 3000 tane kanal açılır ve kanal açma işlemi de tamamlandıktan sonra uygun ortamda bekletilen 3000 greft tek tek kanallara yerleştirilir.

Ancak;

DHI saç ekimiyle yapılacak 3000 greftlik bir ekimde, öncelikle 3000 greft toplanır. Daha sonra greftler implanterlara yerleştirilir ve beklemeden ekimi yapılır. DHI ekimde kanal açma süreci beklenmez.

DHI ile yapılan operasyonlarda yaklaşık 20 ile 50 arasında implanter kalem kullanılmaktadır. Toplanan greftler ivedilikle kalemlere yerleştirilir ve ekilir. İçi boşalan implanter tekrar doldurularak 3000 greft bu şekilde bitirilir.

 

DHI Nasıl Yapılır?


DHI saç ekiminde, FUE yöntemiyle ense bölgesinden tek tek toplanan greftler, ayıklanarak implanterların içerisine yerleştirilir. Saç ekimi doktoru, hazırlanan kalemler sayesinde,  kaç saniye de hem kanalı açar hemde aynı anda kanalın içine saç kökünü yerleştirir. Standart saç ekiminde ayrı ayrı gerçekleştirilen bu işlem, choi kalemleri sayesinde tek seferde yapılabilir.

 1. DHI Saç ekimi operasyonlarında, lokal anestezi uygulanan donör bölgedeki saç kökleri özel bir cihaz yardımıyla gevşetilir ve gevşetilen saç kökleri tek tek donör bölgeden toplanır.
 2. Toplanan greftler, içerisinde bir parça doku ve saç kökünü barındırdığı için küçük bir ayrıştırma işleminden geçirilerek tek tek ekime hazır hale getirilir.
 3. DHI saç ekimi ile yapılan operasyonlarda kanal açma işlemi olmadığı için, hazırlanan saç kökleri tek tek özel “implanter” adı verilen kalem görünümlü medikal cihazlara yerleştirilir ve bekletilmeden ekim başlar.
 4. Doktor saç köklerini özel kalem sayesinde kafa derisine yerleştirir. “Implanter” çok ince sivri ancak özel yapısı gereği içine saç kökü yerleştirilebilecek bir uca sahiptir. Doktor tarafından kafa derisine uygun açıyla batırılan ince uçlu bu medikal kalem, arkasındaki özel bölgeye basıldığında içerisindeki saç kökünü kafa derisine yerleştirmiş olur.
 5. Bir yandan ekim sürmekte, diğer yandan ayrıştırılan saç kökleri kalemlerin içine yerleştirilmekte olduğu için saç köklerinin bekleme süresi en aza indirilmiştir.
 6. DHI kalemi sayesinde en az hasar prensibiyle ekim yapılan saç derisi, hızlı bir iyileşme sürecine girer.

1. Operasyona Hazırlık

DHI saç ekimi uygulamasında hazırlık aşaması, standart saç ekimi uygulaması ile aynıdır. Doktor ile hasta arasında gerçekleştirilen konsültasyon sonrası hastaya saç analizi ve saç ekimi planlaması gerçekleştirilir. Ardından hastanın, operasyon için uygun olup olmadığının anlaşılması için kan testi yapılır.  Genel sağlık durumu yerinde olan hasta, saçları tıraş edildikten sonra operasyon odasına alınır.

2.Anestezi

DHI Saç ekimi operasyonunda lokal anestezi uygulanmaktadır. Lokal anestezi, yalnızca uygulandığı bölgede etki eden bir anestezi çeşididir. Saç ekiminde lokal anestezinin uygulanması bir anestezi uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Lokal anestezinin uygulama süresi yaklaşık 3-4 dakikadır. Bu süreçte işlem yapılacak olan donör alan antiseptik sıvılarla temizlenerek, ince bir enjeksiyon iğnesi aracılığıyla bölgeye anestezik ilaçlar uygulanır.

Lokal anestezi uygulaması öncesi hastaya jet injeksiyon ya da saç ekimi öncesi sedasyon yapılarak lokal anestezi iğnelerinin acısını duyması engellenmiş olur.

3.Greftlerin Toplanması

DHI saç ekimi operasyonunun 2. aşaması greftlerin donör bölgeden toplanmasıdır. Bu aşamada greftlerin toplanabilmesi için FUE yöntemi kullanılır.  Öncelikle hastanın ense bölgesindeki saç kökleri, micromotor cihazı yardımıyla gevşetilir. Micromotor çevresel saç köklerine zarar vermeden, saç folikülünün çıkarılmasını sağlar. Gevşetilen saç folikülleri penset ismindeki bir alet ile tek tek toplanır.

4.Greftlerin Hazırlanması 

DHI Saç ekimi uygulamasında greftlerin hazırlanması standart saç ekimi uygulamarından ayrılır. DHI saç ekimi operasyonlarında greftlerin ekim öncesinde implanterların içerisine hassas bir şekilde yerleştirilmeleri gerekmektedir. Ense bölgesinden toplanarak cam petri kaplara alınan saç kökleri, hemşireler tarafından yavaşça doku parçalarından temizlenir ve penset yardımıyla tutularak tek tek bu kalemler içine yerleştirilir.

DHI saç ekimi için 20-30 bazen 100 choi kalemi (implanter) dönüşümlü olarak kullanılmaktadır. Nakledilecek olan saç kökleriyle doldurulmuş choi kalemlerinden bir kısmı hazır olduğuna saç köklerinin ekilmesi aşamasına geçilir.

5.Saç Köklerinin Ekilmesi 

DHI saç ekimi operasyonunda en önemli aşama kanal açma işlemi ile beraber gerçekleştirilen saç köklerinin ekilmesi aşamasıdır. Bu aşamada saç ekimi doktoru, choi kalemlerini planlanan alan üzerine doğru açı ve doğru yönde yerleştirerek yuvayı açar ve hemen sonrasında kalemin üstüne basarak saç köklerinin zarar görmeden yuvanın içerisine yerleşmesi sağlar. Boşalan choi kalemleri hemşireler tarafından nakledilmek istenilen bir diğer saç kökü tarafından doldurulur.

 

Avantajları & Dezavantajları


Saç ekiminde DHI yönteminin avantajları arasında en sık bahsedilen daha sık ekim yapılabilmesine olanak sağlamasıdır ancak İnternette gezinen bilgilerin aksine, DHI saç ekiminde implanter kalemleri özellikle bir yoğunluk yarattığına dair bir kesinlik yoktur. DHI saç ekimi kalemlerinde de, aynı standart FUE yöntemindeki  gibi, kanalların sıklığı doktorun el becerisine ve kişinin donör alanının yeterliliğine bağlıdır ancak buna rağmen DHI yönteminin birçok avantajı ve bazı dezavantajları vardır.

DHI Saç Ekimi Yönteminin Avantajları

 • Saç köklerinin bekleme süreci en aza indirgendiği için saç ekim sırasında ve sonrasında sağkalım oranı arttırılmış olur.
 • DHI Saç ekimi kalemiyle açı ve yön verme kolaylaşmakta ve ekilen saç köklerinin açıları çok daha rahat şekilde belirlenebilmektedir.
 • Var olan saçlara zarar verilmeden, gerekli bölgeye direkt ekim yapma şansı sağlayan DHI saç ekimi, dökülmesi tamamlanmamış kişiler için de artı bir avantaj sağlamaktadır.
 • Ekimde saç kökü genişliğinde delikler açılır, bu sayede operasyon en az hasarla tamamlanır.

DHI Saç Ekimi Yönteminin Dezavantajları

 • DHI Saç ekimi operasyonlarında kullanılan kalemler operasyon maliyetlerini yükseltmektedir.
 • Medikal kalemler nispeten yeni bir teknoloji olduğu kullanın tecrübesi önemlidir.
 • Özenli davranılmadığında implanter’ların doldurulması esnasında saç köklerine zarar verilebilir
 • DHI kalemiyle sık ekim yapılabilmesi için doktorun el yatkınlığından etkilenebilmektedir.

 

 

DHI Saç Ekimi Fiyatları


 

Yaklaşık Minimum FiyatYaklaşık Maksimum Fiyat
DHI Saç Ekimi Fiyatları₺7.000₺15.000
DHI Kaş Ekimi Fiyatları₺4.500₺12.000
DHI Sakal Ekimi Fiyatları₺7.000₺15.000 

DHI saç ekiminde fiyat farkı oldukça merak edilen bir konudur. DHI saç ekimi maliyetleri normal saç ekimine göre daha yüksek olabilmektedir. Bunun temel nedeni, DHI saç ekiminde kullanılan tek kullanımlık kalemlerdir. Her operasyon için yeni açılan implanterlar saç ekimi maliyetini yükseltmektedir.

Aynı zamanda dhı saç ekimi ücretlerine yansıyan bir diğer konu da, DHI saç ekimi operasyonlarında teknisyen ve hemşire sayısının daha fazla olmasıdır. Kalemlerin saç köklerini bekletmeden hassas bir şekilde yerleştirilmesi daha kalabalık bir ekip çalışması gerektirebilmektedir.

DHI saç ekimi ücretleri, tüm diğer saç ekimi maliyetlerinin hesaplanmasında olduğu gibi birçok farklı faktörden etkilenebilmektedir. Bu da DHI saç ekimi fiyatlarında minimum rakamlar ile maksimum rakamlar arasında önemli farklılıklar olmasına neden olur.

 • DHI saç ekimi fiyat listesine bakılırken, bu ücretlerin
 • Greft sayısı yükseldikçe artabileceğini,
 • Doktor seçiminin fiyatları etkileyebileceğini,
 • Saç ekimi merkezinin konumunun ya da hizmet politikasının fiyatlara yansıdığını unutmamak gerekir.

 

DHI Saç Ekiminde Doğallık


DHI Saç ekiminde doğallığı etkilen bazı faktörler vardır. Hastanın hayal ettiği gibi bir saç ekimi sonucu alabilmesi için doğallığı etkileyen önemli etmenler konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. DHI saç ekiminde doğallık, öncelikle ön çizginin en iyi şekilde hazırlanması ve doğal bir görünüm almasıyla olur. Bunun için doktorun ve hastanın ayrı ayrı dikkat etmesi gereken noktalar vardır.

DHI Saç Ekimi Yönteminde iyileşmiş olan bir diğer nokta ise, saç köklerinin ekim açılarıdır. Saç ekiminde doğallık kavramını temel anlamda etkileyen saç köklerinin ekim açıları, normal saç ekimlerinde kanal açma süresinde belirlenmekteydi. DHI ile saç ekiminde kanal açma aşaması, ekim ile birleştiği için doktor tek bir hamle ile saç köklerinin açılarını ve derinliklerini çok daha rahat bir şekilde belirler. Bu da doğal görünümlü saçlara kavuşma süresini hızlandırmaktadır.

1.Ön Çizginin Planlanması: 

Ön alın çizgisi planlama süresi, çok göz önünde olduğu için iyi bir DHI saç ekimi sonucunu belirleyen en hassas alandır. DHI saç ekimi tekniği, açıları daha dar verilmesi gereken, daha sık ancak dağınık ekim gerektiren ön alın çizgisinde planlanan ekim şeklinin uygulanmasını kolaylaştırmaktadır. Alın bölgesine gelindikçe 20 dereceye kadar inebilecek olan kanal açıları “saç ekim kalemi” ile biraz daha rahat verilebilmektedir.

2.Donör Bölgenin Kalitesi:

DHI Saç Ekimi Yönteminde Donör Bölge
DHI Saç Ekimi Yönteminde Donör Bölge

DHI Saç ekimi için, iki kulak arasında kalan ense bölgesi olarak kabul edilen saç ekimine donör bölgenin saç köklerinin sağlam ve sık olması tercih edilmektedir.

Saç ekimi veya DHI saç ekimi ancak kişinin kendi kıl köklerinden yapılabildiği için seyrek bir ense ve geniş bir saçsız alan beklenen sonucu veremez. Böyle durumlarda ikincil donör alanlarına yönelinmesi gerekir ki bu da doğal görüntüyü olumsuz anlamda etkileyen bir durumdur.

DHI saç ekimi için en sık kullanılan donör alan ense bölgesidir. Bunun yanı sıra saç ekiminde çok nadir olsa da donör bölge olarak farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Doktorun tavsiyesi ve önerisiyle, ense bölgesinde yetersiz saç köküne sahip olan kişilerde ikincil donör bölgeler kullanılabilir.

3.Greftlerin Bekleme Süresi:

Operasyon başarısını etkileyen ikinci unsurdur ve DHI Saç Ekimi ile yapılan operasyonlarda önemli avantajlar yakalanmıştır. Saç ekiminde saç kökleri toplandıktan sonra, kanal açılma esnasında 3-4 saat bekletilirler. Her ne kadar bazen özel solüsyonlarda ve özel soğutucularda bekletiliyor olsalar da, doğal koşulları dışında bekledikleri her dakika canlı yapıdaki saç köklerinin hasar görmesine veya sağlıklarını yitirmesine sebep olmaktadır. DHI Saç Ekimi ile yapılan operasyonların en büyük avantajı saç köklerinin toplanma sonrasında bekletilmemesidir.

3-4 saatlik bekletilme süresi ortadan kalkmakta ve saç kökleri toplandıktan hemen sonra ekilmektedir. Bu da beklemeden kaynaklı oluşan saç kökü kayıplarını engeller.

4.Ekilen Greftlerin Korunması:

Ekilen saçların baskıya maruz kalması, ekilen saçların bölgesel ölümlerine sebep olur ve bu da saç ekim operasyonunun tamamen başarısız olmasına sebep verir. Burada hassasiyet tamamen hastaya düşmekte ve iyileşme süresi boyunca kendilerini dikkatle korumaları gerekmektedir. DHI Saç Ekimi yöntemi burada direkt bir etkiye sahip olmasa da, kesik veya delikle yapılmayan DHI saç ekimi operasyonlarının çok daha hızlı iyileştiği belirtilmektedir. Saç köklerinin adapte süresi de bir o kadar kısalmaktadır. Dolayısıyla baskıdan korunması gereken akut dönem daha çabuk son bulur.

ilginizi çekebilecek bir diğer konu >>> Greft Saklama Koşulları 

 

Kaynakça:

2. Parsley WM, Perez-Meza D. Review of factors affecting the growth and survival of follicular grafts. J Cutan Aesthet Surg. 2010;3:69–75. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

3. Limmer R. Micrograft survival. In: Stough D, Haber R, editors. Hair Replacement. St. Louis: Mosby; 1996. pp. 147–
0

İlgili Makaleler