DHI Saç Ekimi

0
DHI Saç Ekimi Nedir?
DHI Saç Ekimi Nedir?

DHI Saç Ekimi Nedir?

DHI Saç Ekimi, “doğrudan saç ekimi” ya da “kalem tekniği” gibi isimlerle anılan bir saç ekimi uygulamasıdır. DHI Saç Ekimi, FUE yöntemi gibi toplanan saç köklerinin, özel geliştirilmiş kalemler kullanılarak daha kısa sürede ekilmesini sağlayan bir uygulamadır. DHI kalemi sayesinde kanal açma ve köklerin ekim işlemi aynı  anda gerçekleştirilmektedir. Operasyonda, özel geliştirilmiş kaleme benzeyen medikal bir alet kullanıldığı için, uygulama “Kalem tekniği” olarak da bilinmektedir.

“Dikkat! DHI saç ekimi yeni bir saç ekim yöntemi değildir, FUE yöntemi mantığı ile yapılan saç ekimleri için farklı bir uygulanma şeklidir.”

DHI Saç Ekimi, geliştirildiği günden bu güne hızlı bir şekilde benimsenmiştir. Bunun temel sebebi dhi kalemlerinin sağladığı faydalardır. Şimdi DHI Saç Ekimi tekniğinin avantajları ve uygulanması ile ilgili biraz daha ayrıntıya yer verelim.

DHI Saç Ekimi Nasıl Uygulanıyor?

DHI Saç Ekimi aşamaları ve teknikleri
DHI Saç Ekimi aşamaları ve teknikleri

DHI Saç ekimi tekniğinin nasıl uygulandığını tam  olarak anlamak için kısaca saç ekimi aşamalarına göz atalım.  Saç ekimi 3 temel aşamadan meydana gelmektedir. Bunlar sırasıyla; greftlerin toplanması, kanalların açılması ve saç köklerinin ekilmesidir.

Direkt saç ekiminde kullanılan medikal kalem sayesinde greftler toplandıktan sonra bu kalemler yardımıyla bir kaç saniye de hem kanalı açar hemde aynı anda içine saç kökünü yerleştirir. Normal yöntemlerde iki ayrı seferde yapılan bu işlem, bu özel kalem benzeri medikal alet sayesinde tek seferde yapılabilir.

Yani DHI Saç Ekimi Yönteminde, kanal açma haricinde normal saç ekim aşamaları izlenir.

 1. Lokal anestezi uygulanan donör bölgedeki saç kökleri özel bir cihaz yardımıyla gevşetilir ve gevşetilen saç kökleri tek tek donör bölgeden toplanır.
 2. Toplanan greftler, içerisinde bir parça doku ve saç kökünü barındırdığı için küçük bir ayrıştırma işleminden geçirilerek tek tek ekime hazır hale getirilir.
 3. DHI’de kanal açma işlemi olmadığı için, hazırlanan saç kökleri tek tek özel “implanter” adı verilen kalem görünümlü medikal cihazlara yerleştirilir ve bekletilmeden ekim başlar.
 4. Doktor saç köklerini özel kalem sayesinde kafa derisine yerleştirir. “Implanter” çok ince sivri ancak özel yapısı gereği içine saç kökü yerleştirilebilecek bir uca sahiptir. Doktor tarafından kafa derisine uygun açıyla batırılan ince uçlu bu medikal kalem, arkasındaki özel bölgeye basıldığında içerisindeki saç kökünü kafa derisine yerleştirmiş olur.
 5. Bir yandan ekim sürmekte, diğer yandan ayrıştırılan saç kökleri kalemlerin içine yerleştirilmekte olduğu için saç köklerinin bekleme süresi en aza indirilmiştir.
 6. DHI kalemi sayesinde en az hasar prensibiyle ekim yapılan saç derisi, hızlı bir iyileşme sürecine girer.
  ⇓ FUE’nin farklı uygulandığı bir diğer yöntem ⇓
  ROBOTİK FUE

DHI Saç Ekimi Avantajları

 • DHI Saç Ekimi ile yapılan operasyonlarda daha sık saç ekimi yapılabilmektedir. Bu da daha doğal bir görünüm kazanılmasını kolaylaştırır.
 • Saç köklerinin bekleme süreci en aza indirgendiği için saç ekim sırasında ve sonrasında saç kökü kaybı azaltılmış olur.
 • Saç ekim kalemiyle açı ve yön verme kolaylaşmakta ve ekilen saç köklerinin açıları çok daha rahat şekilde belirlenebilmektedir.
 • Var olan saçlara zarar verilmeden, gerekli bölgeye direkt ekim yapma şansı sağlayan DHI saç ekimi, dökülmesi tamamlanmamış kişiler için de artı bir avantaj sağlamaktadır.
 • Ekimde saç kökü genişliğinde delikler açılır, bu sayede operasyon en az hasarla tamamlanır.
MUTLAKA GÖZ ATIN! >>> Saç Ekiminde Son Teknolojiler

DHI Saç Ekimi Yöntemi’nin Farkları

Tüm saç ekimi operasyonlarının başarısını etkileyen bazı önemli noktalar vardır.

DHI Saç Ekimi Yönteminde Donör Bölge Niçin Önemlidir?

DHI Saç Ekimi Yönteminde Donör Bölge
DHI Saç Ekimi Yönteminde Donör Bölge

Saç ekimi için, iki kulak arasında kalan ense bölgesi olarak kabul edilen saç ekimine donör bölgenin saç köklerinin sağlam ve sık olması tercih edilmektedir.

Saç ekimi ancak kişinin kendi kıl köklerinden yapılabildiği için seyrek bir ense ve geniş bir saçsız alan beklenen sonucu veremez. Böyle durumlarda ikincil donör alanlarına yönelinmesi gerekir ki bu da doğal görüntüyü olumsuz anlamda etkileyen bir durumdur.

Saç ekiminde en sık kullanılan donör alan ense bölgesidir. Bunun yanı sıra saç ekiminde donör bölge olarak farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Doktorun tavsiyesi ve önerisiyle, ense bölgesinde yetersiz saç köküne sahip olan kişilerde ikincil donör bölgeler kullanılabilir.

DHI Saç Ekimi Yönteminde Greftler Bekletilir mi?

Operasyon başarısını etkileyen ikinci unsurdur ve DHI Saç Ekimi ile yapılan operasyonlarda önemli avantajlar yakalanmıştır. Saç ekiminde saç kökleri toplandıktan sonra, kanal açılma esnasında 3-4 saat bekletilirler. Her ne kadar bazen özel solüsyonlarda ve özel soğutucularda bekletiliyor olsalar da, doğal koşulları dışında bekledikleri her dakika canlı yapıdaki saç köklerinin hasar görmesine veya sağlıklarını yitirmesine sebep olmaktadır. DHI Saç Ekimi ile yapılan operasyonların en büyük avantajı saç köklerinin toplanma sonrasında bekletilmemesidir.

3-4 saatlik bekletilme süresi ortadan kalkmakta ve saç kökleri toplandıktan hemen sonra ekilmektedir. Bu da beklemeden kaynaklı oluşan saç kökü kayıplarını engeller.

ilginizi çekebilecek bir diğer konu >>> Greft Saklama Koşulları 

DHI Saç Ekimi Yönteminde Doğal Görüntü Nasıl Elde Edilir?

DHI Saç Ekimi Yönteminde iyileşmiş olan bir diğer nokta ise, saç köklerinin ekim açılarıdır. Saç ekiminde doğallık kavramını temel anlamda etkileyen saç köklerinin ekim açıları, normal saç ekimlerinde kanal açma süresinde belirlenmekteydi.

DHI ile saç ekiminde kanal açma aşaması, ekim ile birleştiği için doktor tek bir hamle ile saç köklerinin açılarını ve derinliklerini çok daha rahat bir şekilde belirler. Bu da doğal görünümlü saçlara kavuşma süresini hızlandırmaktadır.

DHI Saç Ekimi Yönteminde Planlama Nasıl Yapılır?

Ön alın çizgisi planlama süresi, çok göz önünde olduğu için iyi bir saç ekimi sonucunu belirleyen en hassas alandır. Bu teknik, açıları daha dar verilmesi gereken, daha sık ancak dağınık ekim gerektiren ön alın çizgisinde planlanan ekim şeklinin uygulanmasını kolaylaştırmaktadır. Alın bölgesine gelindikçe 20 dereceye kadar inebilecek olan kanal açıları “saç ekim kalemi” ile çok daha rahat verilebilmektedir.

Saç ekimi planlamasında öne çıkan bir diğer konu >>> Alın Bölgesine Saç Ekimi 

Ekilen Saçların Her Türlü Baskıdan Korunması

Ekilen saçların baskıya maruz kalması, ekilen saçların bölgesel ölümlerine sebep olur ve bu da saç ekim operasyonunun tamamen başarısız olmasına sebep verir. Burada hassasiyet tamamen hastaya düşmekte ve iyileşme süresi boyunca kendilerini dikkatle korumaları gerekmektedir. DHI Saç Ekimi yöntemi burada direkt bir etkiye sahip olmasa da, kesik veya delikle yapılmayan DHI saç ekimlerinin çok daha hızlı iyileştiği görülmüştür. Saç köklerinin adapte süresi de bir o kadar kısalmaktadır. Dolayısıyla baskıdan korunması gereken akut dönem daha çabuk son bulur.

0

İlgili Makaleler