Donör Bölge Nedir?

0
Donör Bölge Saç Ekiminde Neden Önemlidir?
Saç ekiminde donör bölge Neden Önemlidir?

Donör Bölge Nedir?

Saç ekimi operasyonlarında en önemli aşamalardan bir tanesi de, “verici bölge” olarak da bilinen donör bölgedir. Saç ekiminde Donör bölge, saçsız olan bölgeye ekilecek olan saç köklerinin toplandığı alana denir. Bu bölgenin tespiti de bu yüzden çok önemlidir.

Dökülmeme veya çok az dökülme özelliğine sahip olan ense bölgesindeki saç kökleri, iki kulak arasında bulunmaktadır. Saç ekiminde donör bölge olarak ensenin seçilmesi de, işte bu sebeptendir. Çünkü ensedeki saç kökleri güçlüdür ve saç ekimlerinde saçın uyumlu olması açısından buradan toplanmaktadır. Şöyle ki, ense bölgesinden bir defada 3 – 4 adet civarında saç kökü çıkarılmaktayken, bu sayı kulağa yaklaştıkça azalarak, 1 veya 2’ye düşer. İşte bu yüzden saç ekiminde donör bölge olarak ensenin seçilmesi, operasyonun başarısını da artırmaktadır.

“Ne kadar ekmek, o kadar köfte” misali, ense bölgesindeki saç kökleri daha güçlü ve fazla olduğu için, kelleşen alana ekilecek olan saç kökü sayısı da doğru oranda artar.

“Operasyon süresini kısaltan cihaz Mikromotor FUE ile yapılan operasyonlarda, saç köklerinin donör bölgesinden rahatça alınabilmesi için, saçın traş edilmesi gerekmektedir.”

Saç ekimlerinde tek donör bölge ense değildir elbette. Ense dışında da kullanılabilecek donör bölgeleri vardır. Bunlar;

  • Alt ve üst çene.
  • Göğüs,
  • Omuz, sırt,
  • Bacak.
Saç Ekimi Yaparken Kullanılabilecek Donör Bölgeler

Bu bilgileri niçin verdik? Çünkü kimi insanların ense bölgesindeki saç kökleri zayıf olabilmektedir. Ya da bir kaza veya yanma sonucu hasar görmüş de olabilir.

Bu tarz durumlarda saç ekimi için en uygun alanlar bu bölgelerdir. Yalnız şunu belirtmekte fayda var; ense dışındaki bölgelerden alınan saç kökleri, doğal bir görüntü vermeyebilir. Çünkü vücudumuzdaki kılların yapısıyla, kafamızdaki kılların yapısı farklılık göstermektedir.

Bunu anlamak için de kimi yerler test ekimi yapmaktadırlar.

Ense En Verimli Donör Bölgedir

Ense bölgesindeki saç kökleri ise herhangi bir sağlık sorunu veya ciddi bir saç dökülmesi yoksa, en verimli saç ekiminde donör bölge olarak kabul görmektedir. Çünkü ensenizde bulunan saç köklerinin dökülme seviyesi, kafanızın üst kısmındaki dökülmeye oranla çok daha düşüktür.

Bu bilgiden yola çıkarak şunu söyleyebiliriz: Bu durumda ekilecek olan saç köklerinin dökülme ihtimali de düşük olacaktır.

 

Donör Bölge Yoğunluğu Önemli

Yukarıda belirttiğimiz gibi saç ekiminde donör bölgeden toplanacak olan saç köklerinin yoğunluğu da büyük önem arz eder. Bu yüzden saç ekimi öncesinde saç kaybınızın hangi seviyede olduğu ölçülür. Bu ölçümde elde edilen bilgi, santimetrekarede greft başına düşen saç köklerinizin sayısının ortalamasıdır. Yetişkin kişilerde ortalama saç yoğunluğu 250 – 300 arasında değişmektedir.

Bilinmesi gereken bir diğer önemli konu ise saç dolgunluğu ile yoğunluğu arasındaki farktır. Saç telinizin şekli veya kalınlığı saçlarınızı hacimli yani dolgun gösterebilir ama bu saçınızın yoğun olduğu anlamına gelmez. Saç yoğunluğu, saç ekim merkezlerinde doktorlar tarafından densitometre adı verilen cihazla ölçülmektedir.

***
Tüm Aşamalarıyla A’dan Z’ye
Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
***

0

İlgili Makaleler