Ekilen Saçlar Dökülür mü?

0
Ekilen Saçlar Dökülür mü?
Ekilen Saçlar Dökülür mü?

Ekilen Saçlar Dökülür mü?

Ekilen saçlar dökülür mü sorusu saç ekimi yaptıracakların en merak ettiği konulardan biridir. Saç ekimi için saç kökleri ense bölgesinden toplandığı için, ekilen saçların dökülme ihtimali çok azdr. Çünkü ense bölgenizdeki saç kökleri kalıcı olarak bilinir ve dökülen doğal saçlarınızdan daha güçlüdür.

Ekilen Saçlar Dökülür mü? – Dökülme İhtimali Azdır

Ense bölgesindeki saç köklerinin yaşam süreleri diğer saç köklerine göre daha uzundur. Yaşlılıktan dolayı saçlarda yaşanan dökülme ve zayıflamalara rağmen ense bölgesinde saç köklerinin varlığını sürdürmesi bu sebeptendir. Bu yüzden “ekilen saçlar dökülür mü” sorusunun hem evet, hem de hayır diye cevap vermekteyiz. Yani, evet saçlarınız dökülebilir ama ekim yapılacak kıllar ensenizden alınacağı için dökülme daha geç gerçekleşir. Bununla birlikte, kimi insanlarda ense bölgesi seyrek kimi insanlarda ise daha yoğundur. Bu genetik farklılıklar tek bir greftin içerisinde barındırdığı saç kökü sayısına göre değişmektedir.

 

İlginizi çekebilecek bir diğer makale >>> Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç Dökülmesi Seviyesi Nasıl Analiz Edilir?

  • Elinize saçlarınıza attığınızda parmaklarınız arasında çok sayıda saç teli kalıyorsa,
  • Oturduğunuz alanda dikkat çekici sayıda saç teli görüyorsanız,
  • Saçlarınızda gözle görülür bir azalma varsa,
  • Banyo sonrası saç kıllarınız sebebiyle gider tıkanıyorsa,
  • Saçlarınızı taradığınız tarakta kısa zamanda çok sayıda saç teli birikiyorsa,
  • Saçlarınız eski zamanlara göre daha güçsüz ise mutlaka doktorunuza danışarak, saç dökülmesine karşın çözüm önerileri alabilirsiniz.

Ekilen Saçlar Dökülür mü? Her Saç Dökülmesi Kellikle Sonuçlanır mı?

Her saç dökülmesinin kellikle sonuçlanmaz. İlk paragrafta “Ekilen saçlar dökülür mü” sorusunu cevaplarken, dikkat çekmek istediğimiz noktalardan bir tanesi de buydu.

Saç yapısının güçlü ve sağlıklı olması, saç tellerinin dökülmeyeceği anlamına gelmez. Sağlıklı saç telleri de dökülebilir ve saç kökleri güçlü olduğu sürece bu doğal bir süreçtir. Saç köklerinin 3 ayrı fazı bulunmaktadır. Saç telleri döküldükten sonra yerine yeni saç teli çıkması için yeni bir süreç başlar. Saçların büyüme döngüsü dediğimiz bu süreç insan hayatında defalarca yaşanmaktadır. Bu sürecin bir parçası olarak saç tellerinin dökülmesi sağlıklı ve doğal bir sürecin parçasıdır. Kellik yaratacak dökülmelerle karıştırılmaması gerekir.

Saçlarımız kendi büyüme gelişme ve dökülme fazları içerisinde de dökülürler ve hemen arkasından saç köklerinden yeniden saç kökü çıkartırlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta saç köklerinin yapısı ve gücüdür.

 

Ekilen Saçlar Dökülür mü? Kalıcı mıdır?

Sonuç olarak, kellik yaratacak boyuttaki dökülmeyi, saçın normal döngüsü içerisinde yenilenmek için yaptığı dökülmeden ayırmak gerekmektedir. Saç ekimi operasyonun ense bölgesinden alınarak ekilen saçlar kökleri genetik yapılarındaki farklılık nedeniyle diğer saç kökleriniz gibi kellik yaratacak şekilde dökülmeyecektir.

0

İlgili Makaleler

1 yorum

  1. Abdullah

    Öncelikle merhabalar Size bi sorum olcak söylerseniz sevinirim ben saçlarım ektirmisim suan yaklaşık iki aydır büzgünüm işlemi yapmışım ekilen saçlarım dokulm uyor herhangi bi sikinti olurmu acaba söylersen çok memnun olurum