Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

0
Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?
Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç ekimi yaptıracak olan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de “Ekilen saçlar ne zaman çıkar” sorusudur. Saç ekimi yaptıran bir kişi yeni imajına bir an önce kavuşmak ister. Peki, ekilen saçlar ne zaman çıkar? Saç ekimi sonrasında iyileşme sürecinin bitmesiyle ekilen saçlar hemen uzamaya başlar ancak ama istenilen doğal halini alması yaklaşık 1 yılı bulmaktadır. Bu süreç, kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, saçın yapısına ve çevresel etkilere göre bu süre kısalabilir.

Saç Ekimi Sonrası Saçların Doğal Formuna Kavuşması

Saç ekimi sonrasındaki ilk 2 haftalık süreçte, yeni ekim yapılan bölgede oluşan ufak yaralar kabuk bağlayarak iyileşir. Ekilen greftler, yeni yerlerine bu dönemde tutunur ve uyum sağlarlar. Şok dökülmenin hemen arkasından da normal büyüme döngüsüne giren saç kılları ayda 1 – 2 cm. kadar uzarlar. Bu süreçte doğal formuna daha kavuşamamış olan köklerin çıkarttıkları ilk dönem saç kılları, normal saç kıllarına nazaran daha biçimsiz ya da daha zayıf olabilmektedir. Ekilen saçlar ne zaman çıkar sorusunun cevabı için saç ekimi sonrası sürece göz atalım;

Şok Dökülme Süreci

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz saç ekiminde şok dökülme, diğer bir değişle “geçici dökülme” ilk iyileşme sürecinin hemen ardından saç tellerinin normal büyüme formuna kavuşabilmesi için gerekli olan bir süreçtir. Şok dökülme süreci saç ekimi operasyonunun ardından yaklaşık 1 ay sonra başlamaktadır. Şok dökülmenin başlama ve bitiş zamanı bünyeden bünyeye göre değişebilir.

***
“Şok dökülme, saç ekimi operasyondan yaklaşık 1 ay sonra başlar
Peki, Şok Dökülme Nedir?
***

Saç Ekim Sonrası Saçların Büyüme Süreci

Ekilen saçlar ne zaman çıkar? sorusunun cevabı için ayrıca saç ekimi sonrası saçlarını büyüme sürecine bakmak gerekmektedir. Saç ekimi operasyonu sonrasında saçların uzama süreleri kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, genellikle;

 • İkinci aydan itibaren şok dökülme sona erer ve saç kökleri büyümeye başlar,
 • Dördüncü ayda saç telleri uzar ve belirli bir şekil almaya başlar,
  Altıncı aya gelindiğinde, saç kökleri yüzde 45 ile 80 arası çıkar. Kişinin saçları çıplak gözle rahatlıkla fark edilir,
 • Sekizinci ay ve sonrasında normal büyüme döngüsüne giren olan saç kökleri, gürleşir, kalınlaşır ve doğal formunu almaya başlar. Bazı kişilerde ortaya çıkabilen kıvırcık saç sendromu sekizinci ay sonrasında ortadan kalkar,
 • 12 ay sonunda saç kökleriniz artık doğal seyrinde büyümeye devam eder.

Ekilen Saç Ne Kadar Uzar?

Ekilen saçlar ne zaman çıkar sorusunun yanı sıra sıklıkla merak edilen ve sorulan bir soru da ekilen saç ne kadar uzar? sorusudur. Yazımızda bu konuya biraz değinmiş olsak da daha ayrıntılı yazılmasını faydalı görüyoruz. Az önce anlatılanlardan anlaşılacağı üzere ekilen saçlar sizin kendi saçlarınızdır ve saç ekimi sonrası 1 senelik sürecin sonunda tamamen doğal yapılarına kavuşmaktadır. Ekilen saçlar 1 senelik sürecin sonrasında sizin kendi saçlarınız gibi doğal bir uzama sürecine girer ve ayda ortalama 1-2 cm uzamaya başlarlar. Burada dikkat edilmesi gereken tek konu saç ekimi operasyonunda donör bölge olarak nerenin kullanıldığıdır çünkü sizlerinde bildiği gibi vücudumuzdaki tüm saç kökleri kafa bölgemizdeki saçlarımızla aynı yapıda değildir.

Günümüzde saç ekimlerinin %90’ı ense bölgesindeki normal saç köklerinden yapılmaktadır ve ense bölgesinden alınarak ekilen saçlarınız 1 senenin sonunda sizin doğal saçlarınızla birlikte uzamaya başlar ancak saç ekimi operasyonlarında donör bölge olarak göğüs, kol, sırt, ya da bacak bölgesi gibi 2. derece donör bölgeler kullanıldıysa, bu bölgelerden alınarak kafa bölgenize ekilen saç kökleri kendi yapılarını koruyacağı için saçlarınızla aynı şekilde uzamaz.

Sonuç olarak;

 • Ekilen saç ne kadar uzar sorusunun cevabı donör bölgeye göre değişiklik göstermektedir.
 • Donör bölge olarak ensedeki saç kökleri kullanıldıysa saçlarınız 1 senenin sonunda doğal saç yapınızla aynı oranda istediğiniz kadar uzayacaktır.
 • Donör bölge olarak ikincil bölgeler (göğüs, sırt, kol ya da bacak) kullanıldıysa, bu kıl kökleri, saç yapısı ile yeterince uyumlu olmadığı için alındığı bölgeye göre uzama oranı değişecektir.

Bu dönemi daha hızlı atlatmak için;

 • Doktorunuzun tavsiye ettiği/edeceği özel bakım şampuanını düzenli kullanın,
 • Doktorunuz tavsiye ederse saç köklerinizi güçlendiren solüsyon PRP‘yi yaptırın,
 • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar saç köklerinize zarar verir ve beslenmelerini engeller, uzak durun,
 • Saç dökülmesinde stresin rolü göz ardı edilmemelidir. Strese dikkat edin,
 • Sağlıklı beslenmeye önem verin,
 • Jöle ve sprey kullanımı saç ekiminden sonra uzunca bir süre zaten yasaktır. Bu tarz ürünleri kullanmayın,
 • Doktorunuza danışarak saçlarınız için besleyici takviyeler de kullanabilirsiniz.

Ekilen saçlar ne zaman çıkar? Görüldüğü gibi bu sorunun direkt bir cevabı yoktur ancak en genel anlamıyla denilebilir ki;  ilk 10 günlük iyileşme ve sonrasındaki ilk 2 ayı kapsayan şok dökülme süreci sona erdiğinde saçlarınız normal saçlarınızla birlikte çıkar ve uzamaya başlar.

 

 

 

0

İlgili Makaleler