Erkek Tipi Saç Dökülmesi

0
erkek tipi saç dökülmesi
Erkek tipi saç dökülmesi saç dökülmesi çeşitlerinden biridir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek Tipi Saç Dökülmesi, Tıptaki ismi “androgenetik alopecia” (AGA) olan ve hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen genetik kaynaklı, kalıcı bir saç dökülmesi çeşididir. Erkeklerde daha sık görüldüğü için bu şekilde isimlendirilen erkek tipi saç dökülmesi, %25 gibi bir oranla kadınlarda da görülebilmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi, çoğunlukla kelleşme ile sonuçlanan bir saç dökülmesi çeşididir. Bunun engellenmesi için erkenden düzenli olarak tedaviye başlanması çok önemlidir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi ve Özellikleri

 • 20’li yaşlarda başlayabildiği gibi, 50’li yaşlardan sonra da başlayabilmektedir.
 • Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir
 • Erkek tipi saç dökülmesi öncelikle alın bölgesinde hafif gerilemelerle başlar.
 • Alın bölgesinin ardından tepe bölgesinde dökülmeler görülür.
 • Erkek tipi saç dökülmesinde ense bölgesi dökülmez. Yaş ile birlikte ense bölgesinde de seyrelmeler olduğu gözlemlenmiştir ancak burada tamamen dökülme yaşanmamaktadır.
 • Erkek tipi saç dökülmesi, kalıcı bir dökülme çeşididir yani daha net bir tanım ile bakarsak, erkek tipi saç dökülmelerinde kelleşme tamamlandığında dökülen saç köklerinin yeniden çıkması mümkün olamamaktadır.
 • Erkek tipi saç dökülmesi düzenli ve doğru tedavi ile yavaşlatılabilir, erken dönemde tedaviye başlanmışsa durdurulabilir.
 • Erkek tipi saç dökülmesinde özellikle ileri seviye erkek tipi dökülme yaşayan kişilerde, günümüz tıp teknikleriyle hala kalıcı olarak kaybedilen saç kökleri geri getirilememektedir.
 Bir diğer saç dökülmesi tipi >>> Kadın Tipi Saç Dökülmesi

 

Erkek Tipi Saç Dökülmesin Belirtileri Nelerdir?

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin en belirgin özelliği saçların şakak bölgelerinden ve tepe bölgesinden dökülmeye başlamasıdır. Aile de kellik olması kişi de erkek tipi saç dökülmesi yaşanıyor olma ihtimalini arttırmaktadır.

Saç dökülmesini ilk zamanlarda fark etmek çok kolay değildir. Beyaz kılıflı bir yastıkta yatmak, banyodan sonra ufak bir kontrol yapmak saç dökülmenizin hızını size gösterecek olan basit donelerdir. Saç dökülme seviyenizi öğrenmek için Norwood Ölçeği kullanabilirsiniz.

Saç dökülmesini fark ettiğiniz zaman bir doktora gideren saç dökülme sebeplerinizi ve çeşidinizi kesinleştirmeniz gerekmektedir. Doktorunuz çeşitli test ve tetkikler yaparak saç dökülmesi çeşidinizi belirler.

 

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Sebepleri

Erkek tipi saç dökülmesinin sebebi tam olarak bilinmese de, bu dökülme çeşidinde hormonların etkili olduğu bilinmektedir. Hormonların etkisinin yanı sıra erkek tipi dökülmesi aynı zamanda ailesel bağlardan etkilenmektedir. Genetik olan dökülme çeşidinin aile bireylerinde ve özellikle yakın akrabalarda olması durumunda yaşanması büyük bir olasılıktır.

 • Erkek Tipi Saç Dökülmesi ve Genetik Yatkınlık:

Birçok farklı sağlık probleminde olduğu gibi erkek tipi saç dökülmesinde de genetik yatkınlığın etkisi çok yüksektir. Irsi özellikler, ailesel faktörler, genetik yapı ya da genler şeklinde ifade edilen bu durum. DNA yapısı ile kuşaklar boyunca etkiye sahip olabilmektedir.

Yapılan çalışmalar erkek tipi saç dökülmesinde genetik etki olduğunu göstermektedir ancak bu ailesinde saç dökülmesi sorunu yaşayan herkesin kel olacağı anlamına gelmez. Genetik yatkınlık bu ihtimali yükseltmektedir.

 • Erkek Tipi Saç Dökülmesi ve Fazla Androjen Hormonu Salgılanması:

Androjen hormonları erkek tipi saç dökülmesinin temel sebebidir. Androjen hormonlarından olan “Testosteron ve Dihidrotestosteron(DHT)” saç dökülmesinde etkili rol oynadığı bilinmektedir.

Özellikle erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hormonunun aşırı derece de salgılanması, saç köklerinin beslenmesini engelleyerek, saçları zayıflatır ve inceltir.

Androjen hormonları kadınlarda da salgılanmaktadır ancak seviyesi erkeklere oranla çok daha düşüktür.      Bu durum kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi oranını da etkilemektedir, erkek tipi saç dökülmesi testosteron ve DHI hormonlarının daha yoğun salgılanması sebebiyle erkeklerde daha sık görülür.

Testosteron hormonunun düzenli ve dengeli bir şekilde salgılanması, cinsel içerikli arzuların dengesini kurmaktadır ancak fazla salgılandığın durumlarda saç kökleri bu durumdan etkileyerek dökülmeye başlar.

Bunların yanı sıra, testorteron hormonunu normal seviye de, dengeli ve düzenli salgıladığı halde,

Yanı sıra, burada altını çizmekte fayda gördüğümüz şey şudur; yukarıdaki örneklere rağmen Her, erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişi, testosteron hormonunu fazla salgılıyordur demek değildir. Saç dökülmesinin sebebi saç köklerindeki tolerans eksikliği de olabilir.

 • Erkek Tipi Saç Dökülmesi – Saç Köklerinin Androjen Hormonlarına Karşı Dayanıksız Olması

Saç kökleri ırsi sebeplerden ötürü, androjen hormonuna dayanıksız olabilmektedir. Bu durum saç köklerini besleyen kılcal damarların tıkanmasına ve kapanmasına sebep olmaktadır. Beslenemeyen saç kökleri güçsüzleşir ve saç telleri zayıflayarak küçülür ve tüy şeklini alır.

 

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Teşhisi ve Korunma Yolları

Erkek tipi saç dökülmesi çeşidi genetik kökenli bir dökülme olduğu için, korunmak mümkün olmasa da erken yaşta fark edildiğinde saçlardaki dökülmenin kontrol altında tutulması söz konusu olabilmektedir.

 • Ailenizde kellik varsa, saçlarınızın dökülme hızını kontrol edin.

Erkek tipi saç dökülmesi genetik faktörlerden etkilenir. Aile ve akrabalarda kellik olması durumunda ailedeki genç erkeklerin saçlarını yakından takip etmesi, saç dökülme seviyesini kontrol etmesi gerekmektedir.

Böylelikle dökülme başladığında erken tedavi ile saç dökülmesi ciddi oranda yavaşlatılabilir veya durdurulabilir.

 • Anormal Bir Saç Dökülmesi Yaşadığınızda Gecikmeden Doktora Gidin.

Erkek tipi saç dökülmesinde hızlı bir şekilde tedaviye başlanması saç kayıplarınızı en aza indirecektir. Saçlarınız normalden daha yoğun şekilde dökülüyorsa, (bunu ev ortamında anlamanın en kolay yolu, beyaz yastıkta yatarak sabah kalktığınızda dökülen saçlarınızın olup olmadığına bakmaktır.)

 • Doktorunuzun Verdiği Tedaviyi Düzenli Uygulayın.

Erkek tipi saç dökülmesinde tedavinin düzenli bir şekilde uygulanması çok önemlidir. Erkek tipi saç dökülmesine sahipseniz, yaşamınız boyunca düzenli olarak dönem dönem saç bakımı ya da saç dökülmesi tedavisi uygulamanız gerekecektir. Böyle bir durumda tedavinin işe yaraması için tedavinin düzenli uygulanması çok önemlidir.

 • Beslenmenizi Güçlendirin.

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi ile birlikte doğru ve düzenli beslenmek, menünüze saç için faydalı besinler ekleme çok önemlidir. Böylece saçlarınız içeriden beslenerek güçlenir ve dökülme ihtimali azalır.

Saç bakımı ve güçlendirme için nasıl beslenilmesi gerektiği ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için ” saç ekimi sonrası beslenme konulu yazımızı okuyabilirsiniz

 

 

0

İlgili Makaleler