Erkeklerde Saç Dökülmesi

0
Erkeklerde Saç Dökülmesi
Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesi tedavi edilebilir hastalıktır.

Erkeklerde saç dökülmesi birçok erkeğin hayatının belirli dönemlerinde az veya çok karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Geçmişten günümüze saç dökülmesinin tarihçesine baktığımızda, birçok medeniyetin, imparatorun ve hekimin bu alanda araştırmalar yaptığını görmekteyiz. Erkeklerde saç dökülmesinin önüne geçebilmek için insanoğlu, yılan yağından ısırgan otuna, eşek toynağından güvercin gübresine kadar onlarca yöntem denemiştir. Ancak, geçtiğimiz yüzyılda kayda değer ilerlemeler kaydedebilmiştir.

Kimi erkeklerde, saç dökülmesi genetik kökenli olmakla birlikte, kimi erkeklerde saç dökülmesi ise stres veya beslenme kaynaklı baş gösterir. Stres ve beslenme kaynaklı dökülmeler bir süre sonra kendiliğinde durabilir veya dökülmeyi engelleyen ilaçlar kullanılarak durdurulabilir. Ama, genetik kökenli saç dökülmesinde tek çözüm “saç ekimi”dir.

Aşağıdaki makalemiz de ilginizi çekebilir.
Saç Dökülmesinde Stresin Rolü ve Çözüm Önerileri


Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Genetik olarak bilinen ve çoğu erkeğin 20’li yaşlarda yaşadığı erkeklerde saç dökülmesi, yaşla doğru orantıda ilerler. 50’li yaşlarda ise giderek seyrelen ve zayıflayan saç köklerinin sonucu kelliktir. Erkeklerde en yaygın saç dökülme sebebi, bilimsel adıyla “androgenetik kellik” olarak adlandırılan dökülme tipidir.

“Erkek tipi dökülme” olarak da bilinen dökülme türü genellikle kellikle sonuçlanır. Bunun sebebi ise Dihirotestosteron (DHT) hormonundan kaynaklanmaktadır. Testosteron hormonunun beslediği DHT etkisiyle, hassas kafa derisindeki saç kökleri, saç dökülmesine sebep olur.

Fotoğraflı anlatımlarla >>>  Saç Ekimi Öncesi Sonrası

Erkeklerde Saç Dökülmesi Sınıflandırma/Derecelendirme

1975 yılında Dr. O’tar Norwood tarafından kaleme alınan “Norwood Ölçeği”, erkek tipi saç dökülmesinde kullanılan en yaygın sınıflandırma türüdür. Erkeklerde saç dökülmesinin ele alındığı bu model, 2 yönlü oluşan ve gözle net bir şekilde görülen saç dökülme tipidir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Norwood Ölçeği

Norwood tipi sınıflandırmada, saçlarda geçici durgunluk ve tepe incelmesiyle meydana gelen saç dökülmesi çift taraflı oluşur. Kadın tipi saç dökülmesinden farklı olan kısmı, erkeklerdeki dökülme, alın (ön) tarafından verteks (tepe) bölgeye doğru gerçekleşirken, diğer taraftan da verteksten alına doğru yani tam zıt yönden dökülmeler başlar. Çift taraflı dökülmenin gerçekleştiği bu sınıflandırma kellikle sonuçlanır.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Teşhis Edilir?

“Androgenetik Kellik” olarak adlandırılan erkek tipi saç dökülmesinin teşhisi oldukça kolaydır. Öncelikle, teşhisin, mutlaka bir doktor tarafından yapılması gerektiğine dikkat edilmelidir. Erkeklerde dökülme teşhisi çıplak gözle yapılan muayenelerle anlaşılması zordur. Yani, durumunun ciddi olup olmadığını ayna karşısında hasta kendi  kendine karar veremez. Doktor “optik lup” adı verilen bir cihaz kullanarak, hastanın kafa derisini ve saçlarını yakından inceleyerek teşhisi kolayca koyabilir.

Saçınızın güçlendirecek en başarılı saç bakım kürleri  >>> Saç Bakım Kürleri

Erkeklerde Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde Saç Dökülmesi Sebepleri

Erkek tipi saç dökülmesinde 2 tür tedavi yöntemi vardır. İlaç ve saç ekimi operasyonu olmak üzere 2’ye ayrılan tedavi yöntemlerinde doktorun muayenesi ve hastanın dökülme tipi büyük önem taşır.

İlaç kullanımı genetik dökülmelerde işlevsiz kalır ve diğer durumlarda ise sadece dökülme sürecini çok kısa süreli yavaşlatır. Bununla birlikte, genetik kaynaklı saç dökülmelerinde başarı oranı yüksek saç ekim tekniği FUE, ülkemizde ve dünyada saç dökülme sorunu yaşayan hastaların ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Sonuç olarak, genetik veya stres/beslenme kaynaklı olsun, erkeklerde saç dökülmesi yaşanmakta olan bir durumdur. Kimi zaman saç dökülmesinin önüne geçilemeyebilir. Etrafınızda size kocakarı ilaçları tavsiye edenler de olabilir. Bunun yanı sıra; televizyon ve internette içeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz, sağlığınızı tehdit edebilecek ilaçların(merdiven altı diye tabir edilen) reklamlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapılması gereken en mantıklı davranış, saç dökülmesini fark eder etmez bir doktora danışmak olacaktır.

İlginizi çekebilecek bir diğer makalemiz >>> Seyrek Saç Problemi
0

İlgili Makaleler