Erkeklerde Saç Dökülmesi

0
Erkeklerde Saç Dökülmesi
Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde Saç Dökülmesi 

Erkeklerde saç dökülmesi tedavi edilebilir hastalıktır.

Erkeklerde saç dökülmesi, 20’li yaşlardan sonra stres, beslenme bozukluğu, hormonal sorunlar ya da genetik yatkınlık gibi sebeplerle ortaya çıkabilen, saçlarda gözle görülür seyrelmelere neden olan dökülmelerdir.

Erkeklerde saç dökülmeleri geçici ya da kalıcı olabilmektedir. Çeşitli hastalıklar, hormonal sorunlar, mevsimsel değişiklikler, yoğun stres, beslenme bozuklukları ya da bazı hastalıkların tedavileri erkeklerde geçici saç dökülmelerine sebep olurken, genetik yatkınlık, çeşitli hastalıklar, bazı yanık ya da yaralar kalıcı saç dökülmelerine sebebiyet vermektedir.

Geçici saç dökülmeleri çeşitli tedavilerle ortadan kaldırılabilirken, kalıcı saç dökülmelerinde tedaviler en fazla süreci yavaşlatmakta etkili olabilmektedir. Bu nedenle saç ekimi, erkeklerde saç dökülmesine çözüm olarak öne çıkmaktadır.

Aşağıdaki makalemiz de ilginizi çekebilir.
Saç Dökülmesinde Stresin Rolü ve Çözüm Önerileri

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Saçlarımız, doğal yapısı gereği bir büyüme döngüsü içerisindedir. Ömrünü dolduran saç telleri dökülerek yenilerine yeni ve sağlıklı saç telleri büyümeye başlar ancak belirli sebeplerle saç dökülmesi yaşayan erkeklerde, bu dengeli sistemi sekteye uğrar ve dökülen saç tellerinin yerine yenileri gelmez ya da yerini çok zayıf ince tüy şeklinde saç tellerine bırakır. Saçlarda seyrelmeye sebep olabilecek bir dökülme yaşayan kişilerde bu hemen kendini fark ettirilir. Saçın doğal formu bozulur ve saçların arasından kafa derisi görünmeye başlar.

Saç dökülmesi olduğunu düşünen bir kişi hastanede saç analizi ve bazı testler yaptırarak saç dökülmesinin çeşidini öğrenebilmektedir.

Analiz ve Tetkikler

Saç dökülmesinin teşhisi için doktor, optik lup” adı verilen bir cihaz yardımıyla saçların durumunu analiz eder. Saç analizi esnasında doktor hastanın hikayesinin dinleyerek, saç dökülmesinin hızı, yoğunluğu gibi konularda ayrıntılar alır. Yeni başlayan dökülmelerde teşhis çok daha zor iken saç dökülmesi ilerlediğinde saç dökülmesinin sebebine ve çeşidine daha hızlı bir şekilde karar verilebilmektedir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda saç dökülmelerinin hormonal bazı sorunlardan kaynaklanabildiği de bilinmektedir. Doktor gerekli gördüğü durumlarda hastadan kan örneği alarak, saç dökülmesinin hormonlardan kaynaklanıp, kaynaklanmadığı ya da saçkıran gibi farklı hastalıkların olup olmadığı anlaşılır.

 • Erkeklerde saç dökülmesi teşhisi, dökülmenin çeşidini ortaya koyabilmek adına oldukça önemlidir.
 • Saç dökülmenizin çeşidini öğrenmeniz doğru tedavinin uygulanabilmesini sağlar.
 • Saç dökülmesi teşhisi dermatolog tarafından yapılır.
 • Saç dökülmesinde düzenli ve erken tedavi, kelleşme sürecini oldukça geciktirebilir.
 • Ailesel yatkınlık ve genetik yapı sebebiyle ortaya çıkan dökülmelerde, tam bir tedavi söz konusu olmasa bile düzenli tedavi ile kelleşme süreci yavaşlatılabilmektedir.
 • Geçici saç dökülmelerinde ise, dökülmeye neden olan sebep ortadan kalktığında ya da tedavi edildiğinde saç dökülmesi de ortadan kalkmaktadır.
 • Parmaklarınızı saçlarınızın arasından geçirdiğinizde, elinizde saç telleri kalıyor olması, saç dökülmenizin hızlı bir şekilde devam ettiğinin basit ama önemli bir göstergesidir.

Herkes hayatında bir dönem saç dökülmesi yaşayabilmektedir ancak erkeklerde görülen saç dökülmelerinin %80’i genetik kaynaklı kalıcı bir dökülme olan “erkek tipi saç dökülmesi / androgenetik alopesi” dir. Erkek tipi saç dökülmesi en yaygın görülen dökülme çeşididir ve 20’li yaşlardan sonra, her yaşta kendini gösterebilmektedir. Erkeklerde en yaygın saç dökülme sebebi, bilimsel adıyla “androgenetik kellik” olarak adlandırılan dökülme tipidir. “Erkek tipi dökülme” olarak da bilinen dökülme türü genellikle kellikle sonuçlanır. Bunun sebebi ise Dihirotestosteron (DHT) hormonundan kaynaklanmaktadır. Testosteron hormonunun beslediği DHT etkisiyle, hassas kafa derisindeki saç kökleri, saç dökülmesine sebep olur. Androgenetik alopesi genetik yatkınlık sebebiyle ortaya çıksa da buradaki asıl etken DHT hormonudur. Erkek tipi saç dökülmesi saçın ön tarafının dökülmesi ile başlar. Alın açıklığı ve tepe bölgesinde seyrelmelerle devam eder. Erkek tipi saç dökülmesi seviyesi norwood ölçeği ile anlaşılabilmektedir.

Fotoğraflı anlatımlarla >>>  Saç Ekimi Öncesi Sonrası

Norwood Ölçeği

1975 yılında Dr. O’tar Norwood tarafından kaleme alınan “Norwood Ölçeği”, erkek tipi saç dökülmesinde kullanılan en yaygın sınıflandırma türüdür. Erkeklerde saç dökülmesinin ele alındığı bu model, 2 yönlü oluşan ve gözle net bir şekilde görülen saç dökülme tipidir. Erkeklerde saç dökülmesinin teşhisi için norwood ölçeğinden de faydalanılabilmektedir.

Norwood tipi sınıflandırma, erkek tipi saç dökülmesinin ilerleme seyrini göstermektedir. Bu gibi dökülmelerin hızı kişinin bünyesine göre değişiklik göstermektedir. Erkek tipi dökülme durdurulabilen ya da geri döndürülebilen bir dökülme çeşidi olmasa bile  erken dönemde başlanan düzenli tedavi ve bakım sayesinde erkek tipi dökülme seyri oldukça yavaşlatılabilmektedir. Bu şekilde kelleşme süreci geciktirilebilir.

Bunun yanı sıra belirli bir seviyeye gelmiş saç dökülmeleri için ise en ideal çözüm saç ekimidir. Norwood ölçeğinin ileri seviyelerinde bile görülebileceği üzere ense bölgesindeki saç kökleri dayanıklı ve dökülmeyen bir yapıya sahiptir. Ense bölgesinden alınarak yapılan saç ekimlerinde dökülmeye dayanıklı kıl kökleri seyrelmeye başlamış alanlara nakledilerek kelleşme engellenebilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Norwood Ölçeği

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri

Erkeklerde görülen saç dökülmeleri farklı sebeplerle ortaya çıkar ve ortaya çıkış sebebine göre kalıcı ya da geçici bir dökülme çeşidi ortaya çıkarır. Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri, saç dökülmesi çeşidinin anlaşılabilmesi için önemlidir.

Erkeklerde görülebilen saç dökülmesi sebepleri ve çeşitleri şu şekildedir;

 • Alın ve tepe bölgesinde açılmalarla oluşan “erkek tipi saç dökülmesi” (androgenetik alopesi)
 • Genel bir seyrelme şeklinde kendini gösteren “kadın tipi saç dökülmesi”
 • Çeşitli hastalıklar ya da yara/yanık gibi sebeplerle ortaya çıkan bölgesel saç dökülmeleri
 • Ani üzüntü ya da stres sebebiyle ortaya çıkan dökülmeler
 • Mevsimsel dökülmeler
 • Beslenme sorunu, alkol ya da sigara sebebiyle ortaya çıkan dökülmeler
 • Çeşitli hastalıklar ya da tedavi yöntemleri sebebiyle ortaya çıkan saç dökülmeleri
Saçınızın güçlendirecek en başarılı saç bakım kürleri  >>> Saç Bakım Kürleri


Erkeklerde Saç Dökülmesine Çözüm

Saç dökülmesi konusunda yapılan en önemli hatalardan biri, saç dökülmesi fark edildiğinde doktora gitmek yerine bunun basite alınması, kabul edilmesi ya da çeşitli sebeplerle profesyonel bir tedavi sürecine yanaşılmamasıdır. Oysa genetik saç dökülmelerinde özellikle erken dönemde başlanılan bir tedavi, gereksiz saç kaybını önleyecek ve kelleşme sürecini öteleyecektir. Belirli bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmelerinde ise dökülme nedeni saptanarak ilerlemesi engellenebilir.

Erkeklerde saç dökülmesine çözüm için saç dökülmesinin sebebini bilmek gerekmektedir. Genetik kaynaklı DHT hormonundan kaynaklı dökülmelerde farklı tedavi yöntemi uygulanırken, mevsimsel dökülme ya da stres sebebiyle ortaya çıkan dökülmelerde farklı tedavi yöntemi uygulanması gerekmektedir.

İlk adım; dermatologa giderek saç dökülmesinin sebebini, çeşidini ve seviyesini öğrenmektedir. Böylece medikal ya da cerrahi tedavi yöntemlerinden uygun olana karar verilerek, saç dökülmesi ciddi anlamda yavaşlatılabilir ya da dökülme sebebine göre dökülen saç kökleri geri kazandırılabilir.

Erkek tipi ya da kadın tipi saç dökülmeleri genetik kaynaklı dökülmeler arasındadır. Genetik yatkınlık özellikle erkeklerde en sık karşılaşılan saç dökülmesi sebebini oluşturur ve genetik kaynaklı dökülmeler malesef tamamen tedavi edilememektedir ancak günümüzde çeşitli ilaçlar, bakım ve bazı medikal estetik uygulamaları sayesinde saç dökülmesinin seyri kayda değer bir şekilde yavaşlatılabilmektedir. Bu kişiden kişiye göre değişse de bazı durumlarda kelleşme süreci 10-15 yıl ertelenebilirken, saç ekimi gibi yöntemler sayesinde ise kellik görüntüsü tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

1.Saç ilaçları :

Erkeklerde saç dökülmesi için saç ilaçları ilk tercih edilen yöntemlerden biridir. Saç dökülmesini engelleyen ilaçlar, özellikle testosteron hormonu sebebiyle ortaya çıkan genetik kaynaklı, erkek tipi saç dökülmesinde etkiliyken, saç güçlendiren vitaminleri içinde barındıran takviye edici ilaçlar da vardır.

Erkeklerde saç dökülmesi sebebi eğer genetik kaynaklıysa ve norwood skalasına uyumlu ilerliyorsa, erkek tipi saç dökülmesine karşı ilaç kullanılarak DHT hormonunun saç köklerindeki kılcal damarlar üzerinde yarattığı tahribatın önüne geçilmesi amaçlanır. Bunun için en etkili yöntem, minoksidil veya finasterid etken maddesinden üretilmiş ilaçları kullanmaktır.

Minoksidil veya finasterid bir ilacın ya da markanın adı değil, etken maddeye verilen isimdir.

Minoksidil:

DHT hormonu üzerinde etkili olan minoksidil etken maddesi, saç dökülmesini engelleyen birçok ilaç içerisinden kullanılmaktadır. Uzun süreli tedavi gerektiren bu ilaçlar, tüyleşmiş saç tellerinin yeniden beslenmesini sağlayarak kalınlaşmasına olanak tanır. Piyasada içerisinse %5 ya da daha fazla minoksidil etken maddesi kullanılarak üretilmiş birçok farklı saç ilacı markası vardır. Minoksidil, vazodilatör etki göstererek saç köklerindeki kılcal damarların genişlemesine ve saç köklerine yeniden yeterli kan akışı iletilmesine destek olur.

Finasterid:  

Erkeklerde saç dökülmesine çözüm açısından adını duyurmuş bir diğe etken madde ise finasteriddir.  Antiandrojen olarak tanımlanan madde, saç köklerine giden damarların kapanmasına sebep olan redüktaz isimli enzimin inhibitörüdür. Yalnızca erkek tipi saç dökülmesi için etkili olan finasterid, bazı yan etkilere sahip olduğu için doktor önerisi ile kullanılması tavsiye edilir. Finasterid tedavi edici değil, semptom giderici olarak etkilidir. Bu sebeple, kullanımı bırakıldığında kıl köklerinin zayıflaması ve dökülmesi yeniden başlayabilmektedir.

2. Medikal Estetik Uygulamaları :

Saç aşısı, prp, saç mezoterapisi gibi medikal estetik uygulamaları, saç köklerini beslediği, hücre yenilemesine yol açtığı ve bu sebeple saç dökülmesini yavaşlattığı için saç dökülmelerinde takviye olarak kullanılmaktadır.

Medikal estetik uygulamaları özellikle

 • Mevsimsel Saç Dökülmelerinde,
 • Genetik sebeplerle yaşanan seyrek saç sorunlarında,
 • Beslenme sorunları sebebiyle ortaya çıkan dökülmelerde,
 • Tüm saç yapıları için güçlendirici olarak kullanılabilmektedir.
PRP: 

Tronbositten zenginleştirilmiş plazma, kişinin kendi kanının doğal iyileştirme ve yenileme özelliği kullanılarak geliştirilmiştir. Saç köklerinde hücre yenilenmesini arttırarak saç köklerini güçlendirir. Yaklaşık 30 dk içerisinde uygulanabilen PRP, kişiden alınan kanın santifürüj işlemi sonrasında kişinin kafa derisinin hemen altına bir iğne yardımıyla enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir.

Saç Mezoterapisi: 

Saç mezoterapisi, iğne yardımıyla saçlı derinin içine enjekte edilen saç için yararlı vitaminlerden oluşan bir kokteyldir. Yaklaşık 30 dk süren işlemde, kişinin saç diplerine enjekte edilen vitaminler saçın beslenmesini ve güçlenmesini destekler. Saç mezoterapisi tek bir sefer değil, periodik aralıklarla en az bir kaç kez düzenli olarak yapılması tavsiye edilen bir uygulamadır.

Saç Ekimi :

Kalıcı saç dökülmeleri belirli bir seviyeye geldikten sonra saç dökülmesine karşı çözüm olabilecek en etkili yöntem saç ekimidir.  Özellikle son yıllarda uygulanan teknikler ve tecrübe açısından son derece gelişmiş sonuçlar alınabilen saç ekimi, saçlarında kalıcı dökülmeler oluşan herkes tarafından uygulanabilmektedir.

Sonuç olarak, genetik veya stres/beslenme kaynaklı olsun, erkeklerde saç dökülmesi yaşanmakta olan bir durumdur. Kimi zaman saç dökülmesinin önüne geçilemeyebilir. Etrafınızda size kocakarı ilaçları tavsiye edenler de olabilir. Bunun yanı sıra; televizyon ve internette içeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz, sağlığınızı tehdit edebilecek ilaçların(merdiven altı diye tabir edilen) reklamlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapılması gereken en mantıklı davranış, saç dökülmesini fark eder etmez bir doktora danışmak olacaktır.

İlginizi çekebilecek bir diğer makalemiz >>> Seyrek Saç Problemi

0

İlgili Makaleler