Favori Ekimi Nasıl Yapılır?

0
Favori Ekimi
Favori ekimi hakkında merak ettikleriniz

Favori Ekimi Nedir?

Favori Ekimi, sakalların kulak bölgesinde bitim noktalarında yer alan favorilerin, herhangi bir sebeple az olması ya da çıkmaması durumlarında, donör bölge olarak belirlenen alandan FUE yöntemi ile toplanan kıl köklerinin favori bölgesine nakledilmesi işlemidir.

Yüzümüzün her iki yanında bulunan favoriler, görünüşümüzü tamamlayan önemli unsurlardandır.  Kimi zaman kaza, yanma, darbe ve stres gibi sebeplerden dolayı dökülen veya seyrelen favoriler, kimi insanlarda ise doğuştan bulunmayabilir. İşte böyle durumlarda devreye favori ekimi girer. Favori ekimi, 24 yaşından sonra genel sağlık durumu yerinde olan herkese yapılabilecek bir uygulamadır. Peki favori ekimi veya diğer adıyla fual ekimi nasıl yapılır? Favori ekiminde başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?

Favori Ekimi Operasyonunda Başarı Faktörü

Favori ekiminde başarıyı etkileyen faktörlerin başında, operasyonda kullanılacak teknik gelir. Geçmişte FUT Tekniği ile yapılan saç, sakal, bıyık ve favori ekimi, günümüzde FUE Tekniği ile uygulanmaktadır. Sağladığı birçok avantajla en yaygın kullanılan FUE Tekniği, FUT’un önüne geçmiş ve en çok tercih edilen ekim tekniği olmuştur.

Favori ekimi hakkında
Favori ekimi hakkında

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: favori ekimi operasyonunda da saç ekimindeki gibi yeterli bir donör bölge gerekmektedir. Favori ekimi, yalnızca kişinin kendi kıl köklerinden gerçekleştirilebilir.

Favori ekiminde başarıyı etkileyen bir diğer faktör ise donör bölge seçimidir. Donör bölge, ekim yapılacak olan bölge için toplanacak kıl köklerinin alındığı yerdir. Bilindiği üzere en iyi sonuç veren donör bölge, iki kulak arasında bulunan ense bölgesidir.

Saç ekimlerinde olduğu gibi doğal bir görüntü yakalanması için, donör bölge olarak ense tercih edilmektedir. Şayet, ensenizdeki saç kökleri seyrek ve zayıfsa, yani kullanılamaz durumdaysa, farklı donör bölgeleri de seçilebilir. Bunlar:

 • Alt ve üst çene,
 • Göğüs,
 • Omuz,
 • Sırt,
 • Bacak.

Yukarıda belirttiğimiz donör bölgeler de kullanılabilmektedir. Ancak takdir edersiniz ki, ekimin yapılacağı yer yüzümüz olduğu için bu bölgelerdeki kökler doğal görüntüyü vermeyebilir.

Favori Ekiminde Kanal Açmanın Önemi

Saçımızın ve sakalımızın bulunduğu bölgelerdeki kıl köklerimizin her birinin kendisine has bir açısı bulunmaktadır. Favorilerimiz, çok dar açıyla ve aşağı bakacak şekilde çıkmaktadır. Favori ekiminde kıl köklerine kanal açma ve kıl köklerinin yerleştirilmesi işlemi esnasında kıl köklerinin açıları ve yönleri de belirlenmiş olur.

Doğal bir ekim için, kişinin kıl yönleri dikkatlice incelenmeli ve ekim bu esaslara uygun olarak yapılmalıdır.

İlginizi çekebilecek bir diğer konu >>> 9 Maddede Sakal Ekimi

Favori Ekimi 11 Maddede Kısa Kısa

 1. Donör bölgesi ve ekimin yapılacağı alandaki saçlar 1 numara olacak şekilde kısaltılır, Yaklaşık 3 mm olan bu uzunluk saç köklerinin rahat bir şekilde toplanabilmesi için gerekli olan ideal uzunluktur.
 2. Operasyondan hemen önce saç köklerinin toplanacağı alana  lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi ekimin acısız ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.
 3. Sıradan bir saç ekimi operasyonunda olduğu gibi, öncelikle donör bölgeden sağlıklı ve güçlü greftler gevşetilerek, toplanır,
 4. Bu toplama işlemi 0,6 – 0,7 milimetrelik iğneleri bulunan manuel punch veya operasyon süresini kısaltan ve daha gelişmiş bir cihaz olan Mikromotor ile yapılabilir,
 5. Toplanan kökler ekim için ayıklanarak hazır hale getirilir.
 6. Favori bölgesine toplanan saç kökü sayısı kadar kanal açılır. Kanallar toplu iğne başından daha küçük deliklerdir. Kanal açma işlemi sırasında açılan yuvalar, doğru derinlikte ve doğru açıda olmalıdır.
 7. Kanal açma işlemi sonrasında kıl kökleri açılan kanallara tek tek yerleştirilir,
 8. Favori ekiminde operasyon izi oluşmaması için kanalların doğru büyüklükte açılması da oldukça önemlidir,
 9. Favori ekimi sonrasında, ekilen köklerin dibinde küçük kırmızı kan pıhtıları görünümü oluşur,
 10. Bu görüntü, operasyondan 3 gün sonra yapılan ilk yıkamada kaybolur ve yıkama sonrasında pıhtılar kaybolunca favori belirgin bir şekilde gözükür,
 11. Favori bölgesinin ve donör bölgenin iyileşme süreci yaklaşık bir haftadır.
 12. Ekilen kıl kökleri bulunduğu yere tutunmak için beslenmek ister ve kanlanmada artış olur. Bundan dolayı kıl köklerinin dibinde ufak saç ekimi sonrası kızarıklık gibi kızarıklıklar oluşabilir. Bu kırmızılıklar yaklaşık 1 – 2 hafta içerisinde tamamen geçer,
 13. Favori ekimi operasyonundan yaklaşık 2 – 3 hafta sonra şok dökülme başlar. Şok dökülme sonrasında, 4 – 8 ay içinde favorileriniz tamamen çıkar ve bulunduğu yere tutunur,
 14. Favori ekiminde donör bölgesi olarak ense seçildiği için, ekilen kıl köklerinin yeniden dökülme ihtimali oldukça azdır.

Favori ekiminde, özellikle son yıllarda saç ekimi tekniklerinde yaşanan gelişmelerle birlikte oldukça rahat ve başarılı sonuçlar alınabilmektedir ancak favori ekimi basit bir güzellik işlemi değil micro cerrahi bir operasyondur ve hastane ortamında yalnızca doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

 

0