FUE Saç Ekimi

0
FUE Saç Ekimi Nasıl Uygulanır? Avantajları Nedir?
FUE Saç Ekimi Nedir? FUE Saç Ekimi Nasıl Uygulanır? Avantajları Nedir?

FUE Saç Ekimi


FUE Saç Ekimi, (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) 2002 yılından sonra uygulanmaya başlanan, ense bölgesindeki saç köklerinin lineer kesi oluşturmadan tek tek toplanması esasına dayanan bir saç ekimi yöntemidir. Küçük punç uçlar kullanılarak yapılan greft toplama işleminde, folikuler unitenin etrafında küçük kesiler oluşturularak saç kökleri invovo olarak birer birer toplanır ve kelleşmenin olduğu alana ekilir.

FUE Saç Ekimi Ek Bilgi
FUE Saç Ekimi Ek Bilgi

FUE saç ekimi literatüre girerek kabul görmesinin ardından saç ekimi operasyonlarında önemli bir artış olmuştur.

Kendinden önceki yöntemlere göre çok daha konforlu ve rahat olan FUE yöntemi ile saç ekimi işleminde donör alanda kesi yapılmadığı için dikiş gerektirmez ve bu sebeple kalıcı bir iz oluşmaz.

Ayrıca FUE saç ekimi vücudun farklı bölgelerinin de saç ekiminde donör alan olarak kullanılmasına olanak sağlamıştır.

FUE Nedir?


Son 25 yılda saç ekimi alanında önemli gelişmeler yaşanmıştır bunların en önemlisi, saç ekiminin tüm dünyada hızla yaygınlaşmasını sağlayan ve saç ekiminin daha çok tercih edilir olmasına sebep olan FUE Saç ekimi ‘dir. 2002 yılında literatüre giren FUE (Folliculair Unıt Extraction) kesiksiz, dikişsiz ve izsiz saç ekimine imkan vererek çok önemli bir avantaj sağladı. Böylece doğal ve izsiz saç ekimi tüm dünyada saç dökülmesi için tercih edilen bir çözüm haline geldi.

FUE Saç Ekimi,  foliküler ünite  ekstraksiyonu kelimesinin kısaltmasından oluşturulmuştur.  1990 yılında saç köklerinin içerisinde büyüdüğü ve beslendiği “folikuler unit” kavramı keşfedilmiştir. Bu saç köklerinin yuvalarıyla birlikte taşınabileceğini, nakledileceği anlamına geliyordu ki çok geçmeden FUT (folikuler unit transplantation)  yöntemi ile saç kökleri hızlı ve rahat bir şekilde nakledilebilmeye başlandı ancak bu yöntem, çok önemli bir dezavantajı da beraberinde getiriyordu. FUT yönteminde ense bölgesinde ortalama 15-20 cm genişliğinde kalıcı bir dikiş izi bırakmaktaydı.

FUE Saç Ekimi ve FUT Arasındaki Farklar
FUE Saç Ekimi yönteminin avantajları

FUE Saç Ekimi ‘nden kendisinden daha eski bir yöntem olan FUT Yöntemi’nden farklı birçok avantaja sahiptir. FUE yönteminin özellikle kendisinden önceki saç ekim yöntemi olan FUT saç ekimine göre önemli avantajları vardır.Her iki yöntemde de saç köklerinin toplanma kısmı birbirinden farklıdır. FUT Yöntemi’nde ense bölgesine iki parmak genişliğinde bir kesi oluşturulur ve buradaki deri saç kökleriyle birlikte bir bant gibi olduğu yerden sökülerek, dikilir. Daha sonrasında ise deriden ayıklanan saç kökleri fue saç ekimi için hazır hale getirir.

FUE  Saç Ekimi Yöntemi ise kesik veya dikişe gerek duyulmadan uygulanır. Saç köklerinin minik hamlelerle bulundukları bölgeden çıkarılır, bu sayede dikiş izi oluşmaz.

FUE Saç Ekimi nin farklarına, avantajlarını ve var olan dezavantajlarına bir göz atalım…

FUE Saç Ekimi Avantajları


 

 • FUE Saç Ekimi dünyada en yaygın şekilde uygulanan saç ekimi yöntemidir.
 • FUE saç ekimi ense bölgesindeki sağlıklı ve güçlü saç kökleri tek tek seçilir.
 • FUE yöntemi ile yapılan ekimlerde donör bölge çok daha hızlı iyileşir.
 • Operasyon sonrası iz kalmaz.
 • FUE yöntemi sayesinde vücudun farklı bölgelerindeki kıl kökleri de ekim için kullanılabilir.
 • FUE saç ekimi,  saç köklerinin birer birer toplanmasına olanak verir.
 • FUE saç ekimi yönteminde çevredeki saç köklerine zarar gelmemiş olur.
 • FUE tekniği, son yıllarda adını oldukça sık duyduğumuz kalem tekniği olarak bilinen DHI tekniği ile birlikte uygulanabilmektedir.

Saçın kalınlığına ve yapısına göre saç köklerinin çevresinde toplu iğne başından çok daha küçük oyuklar oluşturularak saç köklerinin yuvalarıyla (foliküler unite) birlikte çıkarıl saç kökleri saç köklerinin tek tek toplanması donör bölgenin hızlı bir şekilde iyileşmesine olanak sağlamaktadır.  Günümüzde farklı isimlerle ortaya atılan birçok saç ekimi yöntemi (robotik,  DHI, Micromotor… vs) temel uygulama prensibi olarak FUE Saç Ekimi yöntemine dayanmaktadır.

Doktorunuzun size önerdiği saç ekimi yöntemleri ile ilgili önceden bazı bilgilere sahip olmanız, 4 ile 8 saat süre saç ekimi operasyonunuzda hangi yöntemlerin kullanılacağını ve bu süreçte neler yaşanacağını kavrayabilmeniz adına oldukça önemlidir.

Saç ekimi operasyonu 3 temel aşamadan meydana gelir.

 1. Saç köklerinin toplanması (FUE YÖNTEMİ)
 2. Kanalların açılması (perkütan, dhi, sagital… vb yöntemler)
 3. Saç köklerinin ekilmesi

FUE yöntemi saç köklerinin nasıl toplanacağı ile ilgili bir yöntemdir. Günümüzde adını sıklıkla duyduğumuz robotik saç ekimi uygulaması saç köklerinin bilgisayarlı bir robot aracılığıyla FUE yöntemi ile toplanmasını sağlayan bir işlemdir.

FUE yöntemi, ilk çıktığı dönemlerde manuel punç adı verilen bir cihaz ile gerçekleştirilirken son yıllarda  micromotor adı verilen medikal bir cihaz yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple bazı kaynaklarda aynı yöntem “micromotor fue” olarak da karşınıza çıkabilir.

FUE Saç Ekimi Öncesi


Saç ekiminin tüm dünyada yaygın ve sorunsuz bir yöntem olarak kullanılmaya başlanmasında bu kadar etkili olan FUE yöntemi ile saç ekimi yaptırmaya karar vermeden önce saç ekimi ve saç ekimi yöntemleri ile ilgili araştırma yapılması tavsiye edilmektedir. Bu anlamda kafanıza takılan soruları doktorunuza da sorabilirsiniz.

Saç ekimi öncesinde, hastaya kan testi yapılır. Hastada lokal şeker hastalığı, tansiyon, hepatit ya da HIV virüsü gibi çeşitli durumlar tespit edilirse, operasyonun akıbetine hastalığın çeşidine göre karar verilir.

Kontrol altına alınmış, düzenli giden şeker hastalıklarında kişiye gerekli tetkikler yapıldıktan sonra saç ekimi operasyonuna karar verilirken, HIV ya da Hepatit gibi başka hastalıklarda operasyonlar doktor kararıyla iptal edilebilir.,

Hangi hastalıklar saç ekimine engeldir? Hangileri değildir? ⇒  
Hangi Hastalıklarda Saç Ekimi Yapılabilir?
 

FUE Saç Ekimi ile Operasyon Aşamaları

FUE Saç Ekimi ile Operasyon Aşamaları

FUE Saç Ekimi ile Saç Köklerinin Toplanması

Öncelikle ense bölgesinden saç kökleri toplanır. Bu işlemde saç kökleri özel medikal bir cihaz ile tek tek gevşetilir. Ardından, tek tek gevşetilmiş saç kökleri greftler halinde toplanır. Her bir greftin içerisinde 3 ile 8 arasında saç teli bulunabilir. Greftlerin yoğunluğu saç ekim kalitesini ve başarısını yükselten bir faktördür. Bu işlem, greft sayısına göre değişmekle birlikte, 2 – 4 saat arası sürer. Operasyonun konforlu bir şekilde geçmesi için lokal anestezi yapılır.

İlginizi çekebilecek bir diğer makale ⇒ 
Saç Ekimi Acıtır mı?

FUE Saç Ekimi ile Kanalların Açılması

Saç kökleri toplandıktan sonra hemşireler tarafından ayıklanır ve düzgün bir şekilde bir pede yerleştirilerek ekime hazır hale getirilir.

Greftlerin toplanma işlemi bittikten saç köklerinin toplandığı alan mikrop kapma ihtimaline karşı bandajlanır. Bu işlemin ardından hasta sırt üstü yatırılır. FUE saç ekimi ile kanalların açılması için, ekim yapılacak olan alan lokal anestezi ile uyuşturulur. Ardından kanal açma işlemine geçilir. Kanal açılması işlemi mikro-pen denilen ucu keskin bir alet yardımıyla yapılmaktadır. Bu kanallar toplu iğne ucundan daha küçük olup, ekilen saç kökleri bu kanallara yerleştirilir.  Kanalların yönleri, derinliği ve genişliğinin saç kökleri ile uyum içerisinde olması çok önemlidir.

Kanal yönlerinin diğer saç kökleriyle orantılı olması, saç ekiminin başarısını ve doğallığını etkileyen en önemli püf noktasıdır.

Kanal açma işlemi ekim yapılacak yere göre ayarlanmaktadır. FUE Saç ekimi planlanmasında hangi bölgeye kaç saç kökü ekimi yapılacağı daha önceden hesaplanır. Kanal açma işlemi tepe bölgelerinde daha dik açı ile yapılmalıyken, şakaklara doğru gelindikçe saçın doğal yapısına göre kanal açma işlemi de daha dar açı ile yapılır.

Kanal açma işlemi, saç ekiminin çim adam şeklinde her yerde dik dik çıkan saçların oluşmasına ya da tamamen naturel doğal bir görünümün oluşmasına etki ettiği için oldukça önemlidir. Bu noktada doktorun el becerisi ve tecrübesi devreye girer.

FUE Saç Ekimi ile Saç Köklerinin Ekilmesi

Fue Saç Ekimi operasyonunun son aşaması saç köklerinin açılan kanallara ekilmesidir. Saç kökü toplama işleminin hemen ardından ayıklanarak düzgün bir şekilde özel kutulara yerleştirilen saç kökleri bulundukları yerden tek tek alınarak, açılan kanalların içerisine yerleştirilir.

“Toplanan saç köklerinin çok uzun süre bekletilmemesi ve kanallara yerleştirilirken zarar görmemesi gerekmektedir.”

Saç köklerinin ekilmesi işlemi de ekilecek greft sayısına göre 2 ile 4 saat kadar sürebilmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra fue saç ekimi yapılan alanın üzeri örtülmez, kapatılmaz ya da sarılmaz. Hava alabilmesi için açık bırakılır. Saç ekimi yapılan alan her türlü baskı ve darbeden korunmalıdır.

FUE Saç Ekimi Yöntemi ile yapılan saç ekimlerinin birkaç gün sonrasında ilk pansuman gerçekleştirilir. Bu yöntemde kesik ya da dikiş olmaz. Ama saç köklerinin toplanması sırasında cilt üzerinde noktacıklar şeklinde yaralar açılır. Bu yaralar yaklaşık 1 hafta içerisinde iyileşir. Ekilen saçların tam olarak doğal halini alması 10 – 12 ay kadar sürmektedir.

⇓ Operasyon Sonrası Bilmeniz Gerekenler ⇓
Saç Ekimi Sonrası İlk 1 Hafta Nelere Dikkat Edilmelidir?
Sonuç olarak, FUE Saç Ekimi, kesiksiz, hızlı ve dikişsiz yapılan, saç ekimi sonrası çok daha hızlı ekimin gerçekleştiği, saç köklerinin zedelenmesini engelleyen bir saç ekimi yöntemidir. Gelişen tıp teknolojisiyle birlikte saç ekim operasyonlarını kolaylaştıracak yeni uygulamalar ve medikal cihazlar sayesinde saç ekimi operasyonlarındaki konfor artacak başarı oranı daha da yükselecektir.

0

İlgili Makaleler