Genetik Saç Dökülmesi Ne Zaman Durur?

0

Genetik Saç Dökülmesi Ne Zaman Durur?

Dünya üzerindeki her 3 kişiden biri saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıyadır. Bu basit gibi görünen sorun genetiğin devreye girmesiyle kelleşmeye kadar uzanabilen, dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlayabilecek tedavisi bulunmayan bir problemdir. Genetik anlamda risk grubu içerisinde yer alan kişiler saçlarının dökülmeye başlayacağı zamanı merak eder. Saçları dökülmeye başlamış olan kişiler ise saç dökülmesinin ne zaman duracağını merak ederler. Genetik yatkınlık sebebiyle ortaya çıkan saç dökülmeleri durur mu? Peki, bu Genetik saç dökülmesi ne zaman durur?

  Genetik saç dökülmesinin seyri oldukça yavaşlayabilir ancak yine de genellikle dökülme sürekli olarak devam eder.

Net olarak belirli bir zamanlama verilemese de genetik saç dökülmesi genellikle 30’lu yaşlarda başlar ve dökülme hızına göre yaklaşık 10-15 sene yoğun dökülme şeklinde kendini gösterebilir.
Genetik Kaynaklı Saç Dökülmelerinden Biri Olan
Androgenetik Saç Dökülmesi Hakkında Bilgi Alın.
Genetik Saç Dökülmesinin Hızını Belirleyen Etmenler

Genetik saç dökülmesinin yapısını ve seyrini etkileyen bir çok faktör vardır.  Genetik yatkınlığın yanı sıra, genetik yatkınlıktan kaynaklı saç dökülme hızını arttıran etkiler arasında, saçın yapı ve kalitesi ve kişinin beslenme şekline kadar birçok konu saç dökülmesi seyrini etkilemektedir.

Genetik yapı her kişi de farklı şekilde kendini gösterir.

Her kişinin genetik yapısı farklıdır. Irsi sebeplerle saç dökülmesi yaşayan bir kişi de saç dökülmesinin ne zaman başlayacağın ya da ne zaman biteceği bilinmemektedir. Saç dökülmesinin şuan ki yoğunluğu, kişinin yaşı ve ailesel hikâyesi araştırılarak saç dökülmesinin ne kadar daha süreceği, kelleşmenin ne boyutta gerçekleşeceğine dair tahmini verilere ulaşmak mümkündür.

Doktorunuzun yapacağı bir saç analizi ile saç dökülmenizin seyri ile ilgili biraz daha net bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Norwood Ölçeği ile Saç Dökülmesi seviyesi belirlenebilir.

Norwoord ölçeği, androgenetik saç dökülmesi yaşayan kişilerin, şuan ki görünümlerine göre hangi seviyede olduğunu belirlemelerine ve saç dökülmesinin hızını analiz ederek,  hangi aşamaya geleceğini görmenizi sağlar.

Genetik saç dökülmesinin yoğun olarak yaşandığı dönemler gibi, fark edilmeyecek şekilde devam ettiği hafif dökülmelerle geçen dönemler de vardır ancak androgenetik saç dökülmesinde dökülen saçların geri gelmesi mümkün değildir.

Saçın Yapısı ve Kalitesi

Saçın yapısı ve kalitesi doğuştan gelen özelliklerimizin yanı sıra, beslenme, stres, yaşam şeklimiz ya da geçirdiğimiz rahatsızlıklar gibi konulardan da etkilenmektedir. Saç köklerinin iyi bir şekilde beslenmesi var olan genetik bir dökülme için çözüm değildir ancak saç köklerinin daha güçlü olmasını sağlamak dökülmenin seyrini yavaşlatarak kelleşmeyi öteleyebilmektedir.

Saçın yapısını güçlendirmek için kullanılan çeşitli ilaçlar, genetik dökülmenin bir sebebini oluşturan DHT hormonunun saç kökleri üzerindeki olumsuz etkisini azaltacak bazı uygulamalar, prp, saç mezoterapisi, iyi beslenme, saçı güçlendirecek gıda takviyeleri, genetik kaynaklı saç dökülmesini durdurmaz ya da dökülen güçlü saç tellerini geri getirmez ancak dökülmenin seyrini yavaşlatabilir.

Hormon seviyeleri

Genetik kaynaklı dökülmelerde (androgenetik, difüztelojen efluvium) hormon seviyelerini etkisi oldukça fazladır. Doğrudan testosteron seviyesi ile alakalı olduğu bilinen Androgenetik alopesi ya da östrojenden etkilen telojen efluvium, saç dökülmesinin ne kadar süreceği konusunda bize bilgi verebilmektedir.
Norwood Ölçeği İle İlgili daha ayrıntılı bilgi alın 
Norwood Ölçeği
Genetik Saç Dökülmeleri Özellikleri

DNA yapısı ile ilgili araştırmalar devam ederken, genetik aktarımın büyük bir kısmı bilimsel gizemini korumaktadır. Bu anlamda yapılan tüm çalışmalara rağmen genetiğin şifresi tam olarak çözülememiştir.  Genetik saç dökülmesi ile ilgili bilinen en önemli nokta, Kalıtsal tip2 5AR eksikliği olan kişilerde andojen hormonuna bağlı genetik bir dökülme olan androgenetik kelleşmenin görülmediğidir ancak yine de her kişi de farklı bir şekilde ortaya çıkan genetik kaynaklı saç dökülmesinin ne zaman başlayacağı ya da durup durmayacağı bilinmemektedir.

Saç dökülmesi kalıcı ve geçici kelleşme ile sonuçlanabilen, birçok farklı sebep ile bağlantılıdır. Geçici saç dökülmesi sebepleri arasında stres, beslenme bozukluğu, çeşitli hastalıklar, bazı tedavi yöntemleri, hamilelik gibi sebepler yer alırken, kalıcı saç dökülmelerinin en temel sebebi, difüz ve androgenetik kelleşmeye sebep olabilen genetik yatkınlıktır. Genetik saç dökülmesi ne zaman durur sorusunun yanıtı kişinin kendi ailesinden gelen dna yapısı, hormon seviyeleri ve çeşitli olumsuz dış etkenlerden ne kadar etkilendiği ile alakalıdır.

Ailesel yatkınlık, ırsi benzerlik şeklinde ifade edilebilen bu durum, kişinin kromozomundaki özelliklerin, genetik aktarım yoluyla diğer kuşaklarda görülmeye başlanmasıdır. Saç dökülmesi ile ilgili yapılan tüm araştırmalara rağmen, günümüzde hala androgenetik ve dökülmelere sebep olan genetik aktarımın detayları tam olarak bilinmemektedir.

  • Genetik saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlarda farklı bir seyir izleyebilir.
  • Genetik yatkınlık herkeste vuku bulmaz. Andorgenetik kellik yaşayan bir babanın her oğlu saç dökülmesi yaşayacak diye bir durum yoktur.ncak bu durumda kişi risk grubuna girer. Bu kişinin kelleşme ihtimali diğer insanlara nazaran daha fazladır.
  • Genetik yatkınlık, erkek tipi (androgenetik) ya da kadın tipi (difüz) şeklinde dökülmelere sebep olabilir.
  • Kalıtsal tip2 5AR eksikliği olan kişilerde genetik kellik gelişmemektedir.
  • Genetik kaynaklı saç dökülmeleri daha çok 30’lu yaşlardan sonra başlar.
  • Hızı ve seyri kişinin yapısına göre değişiklik göstermektedir.Saç köklerinizin aldığınız gıdalarla beslendiğini unutmayın 
Saçı Besleyen Gıdalar
Sonuç
olarak;

Genetik saç dökülmesi ne zaman durur?
Genetik kaynaklı saç dökülmeleri için yavaşlatıcı tedavi yöntemleri, saç köklerini güçlendiren bir takım uygulamalar mevcuttur. Ancak bu yöntemlerin hiçbir şimdilik genetik kaynaklı saç dökülmelerini tamamen yok edememekte veya kaybedilen saç köklerinin yeniden çıkmasını sağlayamamaktadır.

Genetik saç dökülmesi ne zaman durur sorusuna net bir yanıt verilemiyor. Bunun yanı sıra doktorunuz ile yapacağınız görüşme sonrasında erken dönemden itibaren düzenli uygulanana yöntemler sayesinde genetik dökülmeler yavaşlatılabilir.

0

İlgili Makaleler