Genetik Saç Dökülmesi Nedir?

0

Genetik Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Engellenir?

Vefat eden bir yakınınızdan ev, araba veya para kalması iyi bir mirastır. Kötü miras ise, vefat eden kişiden kalan borçlar ve senetlerdir. Toplumda “kötü miras” olarak anılan genetik kaynaklı hastalıklar da bu borçlardandır. Halk arasında ırsi saç dökülmesi olarak da bilinen genetik saç dökülmesi, aileden kalan kötü mirasa güzel bir örnektir. Erkekler arasında en yaygın görülen saç dökülme tipi olan genetik saç dökülmesi, kadınlarda da görülen bir saç sorunudur. Kişi, saç dökülmesini anneden ve babadan alabildiği gibi, dede, amca veya dayı gibi diğer aile bireylerinden de alabilmektedir. Bu makalemizde genetik saç dökülmesini detaylarıyla anlatacak, ne gibi tedavi yöntemleri olduğunu açıklayacağız. Şimdiden iyi okumalar…

Genetik Saç Dökülmesinin Sebebi

Öncelikle şunu belirtelim, ailenizde kel birinin olması sizin de ileride kel kalacağınız anlamına gelmez. Ama başınıza

gelirse de şaşırmayın. Genetik saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri DHT hormonudur. Her iki cinsiyette

genetik saç dökülmesi
Genetik saç dökülmesi özellikle erkeklerin sıklıkla yaşadığı bir sorundur.

de görülebilen genetik saç dökülmesi; Erkeklerde görülen saç dökülmesinin yüzde 95’i, kadınlarda görülen saç dökülmesinin ise yüzde 50’si genetik kökenli saç dökülmesinden kaynaklanmaktadır.

Yaş veya farklı faktörlerden dolayı ilerleyen dökülme, vertekste iyice belirginleşir. Yani, önden başlayan dökülme, tepeden başlayan dökülme ile birleşerek kellikle sonuçlanır. Daha nadir görülen saç dökülmesi şeklinde ise vertekste oluşan dökülme, ön kısımlara oranla çok daha belirgindir.

Birçok kişinin merak ettiği konu ise genetik saç dökülmesinin kaç yılda tamamlanacağıdır. Genetik saç dökülmesi kişiye göre farklılık gösterir. Kimisinde 5 yılda, kimisinde 15 – 20 yılda oluşabilen kellik, bazı insanlarda ise daha şiddetli gerçekleşir ve saçların büyük ölçüde dökülmesi 18 ayda tamamlanır.

Şimdi asıl konuya gelelim. Genetik saç dökülmesi için ne gibi önlemler alınabilir. Tedavi yöntemi nedir?

***
Saç dökülme seviyesini merak edenler,
Norwood Ölçeği ile Saç Dökülme Seviyenizi Öğrenin!
***

Genetik Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri

Her hastalıkta olduğu gibi saç dökülmesinde de erken teşhis çok önemlidir. Günümüzde birçok saç ekimi merkezi ücretsiz saç analizi yaparak, saç sorunu olan kişilere çözümler üretmektedir. Peki nedir bu çözümler? Dökülme seviyeniz göz önünde bulundurularak çeşitli ilaç ve solüsyon gibi çözüm önerileri sunulmaktadır. Saçlarınız yeni yeni dökülmeye başlamışsa, saç güçlendirici ilaç ve solüsyon tedavileri işe yaracaktır. Bu sayede mevcut saçlarınızı güçlendirebilirsiniz ama saç dökülmenizin önüne geçerek yeniden saç çıkmasını sağlayamazsınız. Genetik saç dökülmesi yaşayan insanlar için en iyi tedavi yöntemi saç ekimidir.

***

İlginizi çekebilecek bir diğer makale,

A’dan Z’ye Tüm Aşamalarıyla Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

***

0

İlgili Makaleler

1 yorum

  1. mert ekin

    ben keratin kullanıyorum dökülmüyor çok şükür