Hamilelikte Saç Dökülmesi

0

Hamilelikte Saç Dökülmesi Nedir?

Kadınlarda saç dökülmesi bir sorun olarak bilinmekle birlikte, kimi zaman tatlı bir sürprizin habercisi de olabilir. Stres, yanlış beslenme ve genetik faktörlerin dışında gerçekleşen saç dökülmesi, hamilelik belirtileri arasında yer alır. Bununla birlikte, gebeliğinin farkında olan kadınlar için de sürpriz değildir. Hamilelikte saç dökülmesi, kadınların gebelik döneminde en sık karşılaştıkları sorunlardan biridir. Her ne kadar sorun desek de, bu durum hamilelik döneminde gayet normal olarak kabul edilmektedir. Çünkü, kadınlar hamilelik sürecinde farklı hormonlar salgılar ve doğal olarak gebelikte saç dökülmesi kaçınılmazdır. Peki, gebelikte saç dökülmesi ne zaman başlar, ne zaman biter? Kaybedilen saçları geri kazanmak için ne yapmak gerekir? Tüm bu soruların cevabını makalemizde bulacaksınız.

Saç dökülmesinin sebepleri çeşit çeşittir. Saçlarınızın mevsimsel sebeplerle döküldüğünü düşünüyorsanız, çözüm yolları ve önlemler için ” Mevsimsel Saç Dökülmeleri ” konulu makalemizi okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Sebepleri

Hormonsal dalgalanmalardan kaynaklanan hamilelikte saç dökülmesi, hamileliğin başlamasıyla birlikte kendini gösterir ve doğuma kadar devam eder. Annenin doğum yapmasıyla birlikte ortadan kalksa da, hamilelikte saç dökülmesi kadınları endişelendiren bir durumdur. Fizyolojik değişikliklerin de önemli role sahip olduğu bu dökülme tipinde endişelenecek bir durum yoktur.

Hormonsal ve fizyolojik nedenler dışında, hamilelikte saç dökülmesi sebep olan başka nedenler de vardır. Bunlar;

 • Genetik,
 • Hipotiroidi,
 • Anemi,
 • Polikistik Over Sendromu,
 • Cilt Hastalıkları.Saç dökülmenizin sebebini öğrenmek için doktora başvurun. – Hamilelikte Saç Dökülmesi-
Hamilelikte saç dökülmesi
Hamilelikte saç dökülmesi

Genetik: Saç dökülmelerinde genetik saç dökülmesi tipi önemli bir yere sahiptir. Şöyle ki, erkeklerdeki saç dökülmesinin yüzde 95’i, kadınlardaki saç dökülmesinin ise yüzde 60’ı genetik kökenlidir. Hamilelikte saç dökülmesi herkesin karşılaşabileceği bir durumdur. Yalnız, genetik saç dökülmesi olan kadınların saçı

diğerlerine oranla daha fazla dökülür.

Hipotiroidi: Günümüzde kadınlar arasında oldukça yaygın olan bu durum, tiroid hormon üretiminin düşüşüyle ilgilidir. Tiroid hormonu düzeyleri, bazal metabolizma hızının yanı sıra; ruh hali, tırnaklar ve sindirim sistemini olumsuz etkileyen durumlar saçların da dökülmesine sebep olur. Hipotrioidi hamilelikte saç dökülmesi sebeplerinden birisidir.

Anemi: Halk arasında kansızlık olarak da bilinen bu hastalık, gebelik döneminde kadınlar arasında yaygın olarak görülmektedir. Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi, hamilelikte saç dökülmesi sebeplerinden biridir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS): Hormonsal dengesizlik durumu olarak tanımlanan PCOS, yumurtaların aşırı oranda erkeklik hormonu üretmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığı yaşayan kadınlarda kimi zaman saç büyümesi artarken, kimi zaman saç dökülmesi de olabilir. PCOS hamilelikte saç dökülmesi yaşatabilmektedir.

Cilt Hastalıkları: Kadınlarda hamilelik doğal bir süreç gibi olsa da, vücudun her zaman yaşadığı bir olay değildir. Bu yüzden alerji ve farklı sebeplerden dolayı hasar gören saç derisi, saç dökülmesine sebep olur.

Hamilelik dönemi sonrasında kadınlarda saç ekimi; saç dökülmesi için önemli bir çözümdür.Bu konuda ilginizi çekebilecek bir makale >>>  Kadınlarda Saç Ekimi 

Hamilelikte Saç Dökülmesi Çözüm Önerileri

 • Gebelik döneminde beslenme çok önemlidir. Dengeli ve düzenli beslenerek vücudun ihitayacı olan besinler
   tüketilmelidir. İçeriğinde vitamin ve protein bulunan kırmızı et, balık, tavuk, süt, yoğurt ve lifli gıdalar tercih edilmelidir,
 • Doktorun tavsiye etmesi durumunda ek vitamin takviyeleri alınabilir,
 • Hamilelik dönemi anneyi psikolojik açıdan olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden strese dikkat edilmeli, mümkün olduğunca huzurlu bir gebelik geçirilmelidir,
 • Hamilelik döneminde kullanacağınız bakım ve kozmetik ürünlerinin içinde kimyasal maddeler olmamasına dikkat edilmelidir. Doğal ve organik ürünler tercih edilmeli, böylece anne ve bebek korunur,
 • Gebelik boyunca saçlar boyanmamalıdır. Bunun yanı sıra; saç düzleştirme ve fön uygulanması da saçlara zarar verdiği için hamilelik süresince uzak durulmalıdır.

 

Jin. Opr. Dr. Sacit Güneş

Kadın Hastalıkları, Doğum & Tüp Bebek Uzmanı

0

İlgili Makaleler