Hiperbarik Saç Ekimi

0

Hiperbarik Saç Ekimi

Hiperbarik saç ekimi, FUE yöntemi ile yapılan saç ekimi operasyonları sonrasında iyileşme sürecini hızlandıran ve saç köklerini güçlendiren bir tedavi yöntemidir. Dokuların bir an önce kan ve dolayısıyla oksijenle buluşmasına olanak sağlayarak saç ekilen bölge ile donör bölgeyi destekleyen hiperbarik saç ekimi, operasyonun başarısını olumlu yönde etkiler.

Hiperbarik saç ekimi, yeni bir saç ekimi tekniği değildir ancak saç ekimi sonrasında operasyonun iyileşme sürecini kısaltmaktadır. Hiperbarik tedavi yöntemi olarak birçok farklı tıp alanında kullanılmaktadır. Hiperbarik saç ekimi uygulamasının etkinliğini tam olarak anlayabilmek için hiperbarik oksijen tedavisinin prensiplerine göz atalım…

Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir?

Hiperbarik Oksijen Tedavisi, temel olarak basınçlı ortamda  yapılan saf oksijen solunumudur. Hiperbarik oksijen tedavisi için hazırlanan özel basınç odasına alınan hasta, burada kendisine verilen bir maske yardımıyla aralıklı olarak 1 ATA’dan (1 ATA = Atmosfer absolut = 760 mmHg) daha yüksek basınçlarda  %100 saf oksijen solunumu yapar.

İlk olarak vurgun yiyen dalgıçların tedavisinde kullanılan bu yöntem yapılan araştırmalar sonrasında birçok farklı sağlık alanında tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Hiperbarik oksijen tedavisinin etkinliği anlaşıldıktan sonra birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Yara iyileştirme ve dokuları besleme etkisi sebebiyle saç ekimi sonrasında iyileşme sürecini hızlandırmak için de kullanılmaya başlanan Hiperbarik oksijen tedavisinin uygulandığı bazı diğer hastalıklar şu şekildedir;

  • Diyabetik sebeplerle ortaya çıkan yaralar
  • Kemik iltihaplanmaları ya da kemik ölümü
  • Ani görme ve işitme kayıpları
  • Yumuşak doku enfeksiyonları
  • Yumuşak doku travmaları
  • Gaz zehirlenmeleri ve yanıklar

Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nasıl Etki Ediyor?

Oksijenin bedenimiz için ne kadar önemli olduğunu bilinmektedir. Soluduğumuz havanın içerisinde bulunan oksijenin belirli bir miktarı kanımız tarafında absorbe edilerek organlarımıza ve dokularımıza taşınır.

Basınçlı ortamda solunan saf oksijen ise kanımız tarafından çok daha yoğun birşekilde absorbe edilmektedir. Bu, daha teknik bir dille şu şekilde açıklanabilir; normal ortamda soluduğumuz hava, 100 ml kanımıza 0,3 ml. çözünmüş oksijen sağlarken, basınçlı ortamda soluna saf oksijen, aynı miktardaki kanımıza 6.8 ml. oksijen sağlamaktadır.

Kanımızda bulunan oksijen yaraların iyileşme hızını ciddi anlamda arttırmaktadır. Vücudumuzun yara iyileştirme hızı normalde 5-20 mmhg iken, hiberbarik oksijen tedavisi sayesinde bu oran 1100 mmhg’ye kadar çıkabilmektedir.

Hiperbarik Saç Ekimi Nasıl Uygulanıyor?

Yara iyileştirme ve kandaki oksijen miktarını arttırmada bu kadar etkili olan hiperbarik oksijen tedavisinin saç ekimi sonrası uygulanması günümüzde “hiperbarik saç ekimi” olarak adlandırılmaktadır.

Hiperbarik saç ekimi ile, saç ekimi uygulamasında normal prosedür izlenirken, operasyon sonrasında hasta basınçlı hiperbarik oksijen odasına alınarak, saç köklerinin hızlı bir şekilde bol oksijenle donatılmış kan ile buluşması sağlanır.

İlginizi çekebilecek bir diğer yazımız  
Saç Ekimi Nasıl Yapılır? 
Saç ekimi sonrasında doktorun önerdiği aralıklarla hiperbarik oksijen odasına alınan hasta, burada kendisine verilen maskeler yardımıyla saf oksijen solumaktadır.

Hiperbarik Saç Ekimi Avantajları

Hiperbarik saç ekimi, operasyon sonrasında iyileşme sürecine olumlu etki sağlayan bir takım avantajlara sahiptir.

İyileşme Süresini Kısaltır:  Hiperbarik saç ekimi en önemli etkiyi saç ekimi esnasında, kıl köklerinin ekilmesi için açılan minik kanalların (folikül yuvaları) ve kıl köklerinin toplandığı donör bölgenin çok  daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Saç ekimi operasyonu sonrası donör bölgenin iyileşmesi yaklaşık 3-4 gün sürmektedir. Ekilen saç köklerinin ise kabuklanmalardan tamamen kurtulma süresi yaklaşık 10 gündür. Hiperbarik saç ekimi, kandaki oksijen miktarını arttırarak yaraların çok daha hızlı bir şekilde kapanmasını sağlar.

Ödem Oluşumunu Azaltır: Hiperbarik saç ekimi yaptırmanın bir diğer avantajı da ödem oluşmasını azaltmasıdır. Kanda bulunan çözünmüş yoğun oksijenin bir diğer yararı ise antiödem etkidir. Saç ekimi sonrası alın ve yüz bölgesinde oluşabilecek şişliklerin oluşumunu azaltmada oldukça etkilidir.

Saç ekimi sonrası ödem oluşmasına sebep olan farklı etkenler ve ödem oluşmasını engelleyecek bazı tavsiyeleri “
saç ekimi sonrası ödem” konulu makalemizden okuyabilirsiniz.
Antibakteriyel Etki: Hiperbarik saç ekimi, komplikasyon oluşumunu azaltabilmektedir. Saç ekimi sonrasında ekilen saçların bulunduğu bölge açıkta bırakılmaktadır. Bu durum saç köklerinin hızlı bir şekilde yuvalarına yerleşmesi için önemli iken, bazı enfeksiyon risklerini de beraberinde getirir. Saç ekimi sonrası doktorlar bu enfeksiyon risklerini ortadan kaldırmak için antibiyotik tedavisine başlar. Hiperbarik saç ekiminde bu enfeksiyon riskleri de aza indirgenmiş olur.

Saç Ekiminde Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Hiperbarik saç ekimi, normal saç ekimi sonrasında uygulanan bir tedavi olduğu için saç ekimini yakın zaman önce yaptırmış olan kişilerde, doktorunun önerisiyle hiperbarik oksijen tedavisi alarak, saç köklerinin iyileşme hızını arttırabilir.

Hiperbarik saç ekimi, saç ekimi sonrasında saç köklerinin beslenmesini sağlarken, kan içindeki yoğun çözülmüş oksijen iyileşmenin çok daha hızlı olmasını sağlar. Hiperbarik saç ekimi, herhangi bir yan etki ya da dezavantaja sahip değildir ancak normal saç ekimi uygulamalarından biraz daha pahalı bir uygulamadır.

 

0

İlgili Makaleler