Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

0
Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri
Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri ve çözüm önerileri

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Saçlar, kadının güzelliğinin değerli bir parçasıdır. Saçlarına erkeklerden daha fazla değer atfeden kadınlarda saç dökülmesi nedenleri bilinmesi gereken can sıkıcı bir durumdur. Saçlarının dökülmeye başladığını ve zayıfladığını gören kadın öncelikle psikolojik olarak bu durumdan etkilenmektedir. Peki, kadınlarda saç dökülmesi nedenleri nelerdir ve kadınlarda saç dökülmesi nedenleri hangi tedavileri gerektirir.

Her kadın yaşamının bir döneminde saç dökülmesi sorunu yaşayabilmektedir ancak buna rağmen saç dökülmesi konusunda kadınların erkeklerden daha şanslı olduğunu söylemekte fayda var. Bunun temel sebebi kadınlarda görülen saç dökülmelerinin çoğunluğunun geçici saç dökülmesi olmasıdır. Erkeklerde ise, kalıcı saç dökülmesi ile daha sık karşılaşılmaktadır.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri öğrenilerek saç dökülmesinin çeşidine karar verilmesi gerekmektedir. Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri öğrenmek için doktorunuzdan randevu almanız en doğru çözümdür.

Saç Dökülmesinin genel nedenleri ile ilgili diğer yazımızı buradan okuyabilirsiniz
 Saç Dökülmesinin Nedenleri

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri farklı farklıdır. Endişelenmeden önce saç dökülmesinin sebebini ve dökülme çeşidini bularak, gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri şöyle sıralanabilir;

 • Yanlış Kozmetik ve kimyasal boyalar
 • Mevsim Geçişleri
 • Yanlış Beslenme
 • Stres
 • Hamilelik Süreci
 • Kansızlık
 • Kadın ve Erkek tipi Saç Dökülmesi

1.Yanlış Kozmetik ve kimyasal Boyalar:

Yanlış kozmetik ve kimyasal boyalar, kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasında en sık karşılaşılanıdır. Yanlış şampuan kullanımı ya da sıklıkla şampuan değişikliğine gitmek de kadınlarda sıklıkla görülen saç dökülmesi çeşitlerindendir. Saç rengini açmak için kullanılan kimyasal ürünlerin saç dökülmesine sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Yanlış kuaför seçimi ve kimyasal boyalar sebebi ile yıpranan saçlar, hızlı bir şekilde dökülmeye başlayabilir. Bu durum geçicidir. Saç kökleri yıpranan saç tellerini dökerek yerine yeni ve güçlü saç telleri çıkartmak üzere harekete geçer ancak bu durumda saçlarının yeniden uzamasını beklemek zorunda kalan kadınlar saç dökülmesi sebebiyle oldukça mutsuz bir dönem geçirebilirler.

Çözüm ve Öneriler:

 • Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasında olan yanlış kozmetik ve kimyasal boyalar konusunda kadınların sıklıkla yaptığı bir hata, saçlarının dinlemesine ve güçlenmesine fırsat vermeden yeniden benzer işlemlerine başvurmasıdır.
 • Böyle durumlarda yapılması gereken, doğru saç bakım ürünlerini seçerek, saçınız doğal yapısına dönmesini beklemektedir.
 • öyle dönemlerde boyama gibi yeni işlemlerden uzak durmak gerekir.
 • Maşa, fön gibi şekillendirici kullanımını yapmamak ya da doğru ürünlerle doğru ısıda, çok dikkatli yapmak gerekmektedir.
 • Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi, doğal ve gür saçlarınıza yeniden kavuşmak için, bir süre saçınızı şekillendirmeye ara vermeniz en doğrusu olacaktır.

 

2.Mevsim Geçişleri:

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri nden biri olan mevsim geçişleri çoğu zaman gizli bir saç dökülmesi sürecidir. Çoğunlukla fark edilmeden atlatılan bu süreç bazen saçlarımız için fark edilir kayıplara da neden olabilmektedir. Mevsim geçişlerinde saç dökülmesinin temel sebebi saçlarımız ani hava değişimlerine karşı direncinin düşük olmasıdır. Mevsim geçişlerindeki saç dökülmesi bir ölçüde normal sayılmakla birlikte, aslında saçlarınızın direncinin düşük olduğu konusunda da bir işarettir.

Sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olan kişiler genellikle mevsimsel saç dökülmesi yaşamazlar.

Mevsim geçişlerinde kadınlarda saç dökülmesi nedenleri doğal büyüme döngüsü sebebiyle de olabilir, vücudumuz gibi saçlarımız da dönem dönem kendini yenilemektedir. Bu yenileme işlemi mevsim geçişleriyle birlikte tetiklenebilir.

Çözüm Ve Öneriler:

 • Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri nin mevsim değişimlerinde yaşanmaması için, saçlarınızı bu döneme hazırlayabilirsiniz. Bunun için haftalık uygulanacak bakım kürleri, PRP gibi saç güçlendirme uygulamaları uygun olacaktır.
 • Saçlarınız için besleyici gıdalar seçerek öğünlerinize eklediğiniz takdirde de kısa zamanda etkisini fark edeceksiniz.
Mevsim geçişlerinde yaşanan saç dökülmesi sorunu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için Mevsimsel Saç Dökülmesi ” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

3.Yanlış Beslenme:

Yanlış beslenme kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasındadır. Farkında olmadan aldığımız fastfood, abur cubur gibi “çöp gıdalar” tüm vücudumuz gibi saçlarımızı da olumsuz yönde etkiler.

Sağlıksız beslenme alışkanlığı belirli bir süre sonunda saçlarımızın

Saçlarımız dışarıdan yaptığımız bakımların dışında aslında kanımızdan aldığı vitaminlerle beslenmektedir. Sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkacak vitamin eksiklikleri, saçlarımızın gücünü ve sağlığını yitirmesine sebep olur. Yanlış beslenme sebebiyle ortaya çıkan kadınlarda saç dökülmesi nedenleri ve sorunu, aniden ortaya çıkan bir durum değildir kötü beslenme alışkanlığı sebebiyle zaman içerisinde ortaya çıkan ancak saçımıza ciddi anlamda zarar verir.

Çözüm ve Öneriler:

 • Hem saçlarımız hem de sağlığımız için beslenme şeklimizi düzenlemeliyiz.
 • Saç için yararlı olan besinleri öğünlerimize eklemeliyiz.
 • Doktora giderek, kan testi yaptırmak ve eğer gerekiyorsa doktorumuzun önerdiği vitamin takviyeleri kullanmak da besin eksikliği sebebiyle ortaya çıkan sorunların hızla tolere edilmesini sağlar.

4.Stres:

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasında stres de vardır. Stres kavramı hayatımızı her anlamda olumsuz yönde etkilediği gibi saç dökülmesinin de sebebi olabilmektedir. Stres nedeniyle vücudumuzun bağışıklık sistemi doğru çalışamaz. Stres toksin atılımını, dolaşım sistemimizi ve genel metabolizmamızın dengesini bozmaktadır. Bu durum saç köklerini de etkiler.

Bunun en çarpıcı örneği, hepimizin bildiği ani acı yaşayan kişilerde görülen “saç beyazlaması örneğidir. Nadiren yaşanan bu durum, aslında saçlarımızın acı, stres ve üzüntü gibi olumsuz koşullardan nasıl etkilendiğinin en belirgin özelliğidir.

Çözüm ve Öneriler:

 • Stressiz bir hayat kavramı çok zordur ancak kendi düşüncelerimiz ve duygularımızı yönlendirmeye çalışmalı ve stresi olabildiğince hayatımızdan çıkartmalıyız.
 • Stres saçlarımızı etkileyecek kadar yaşamımızın bir parçası olmuşsa acilen stresten korunma yöntemlerini devreye sokma vakti gelmiştir.

 

5.Hamilelik Süreci:

Hamilelik kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasındadır. Hamilelik süreci hormonlarımızda ciddi değişimlere sebep olur. Her kadın vücudu hamilelik sürecine ve hamilelik süreci sonrasına farklı tepkiler vermektedir. Hamilelik sonrası saç dökülmesi ise sıklıkla yaşanan bir durumdur.

Hamilelik sürecinde doğru beslenmenin, vücudumuzun bu zorlu süreci kolay atlatması anlamına geldiğini bilmekteyiz. Hamilelik sonrası saç dökülmesi geçici bir durumdur, ancak saçlarınızın estetik görünümünü kaybetmeden bu süreçten hızlı bir şekilde kurtulması tamamen size bağlıdır. Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasında olan hamilelik süreci ve sonrası ile ilgili olarak bazı konulara dikkat ederek, bu sorunu hafif bir şekilde atlatabilirsiniz.

Çözüm ve Öneriler:

 • Burada da en temel çözüm beslenmedir. Öğünlerinize saçınız için sağlıklı olan gıda maddelerini eklemeniz bir süre sonra saçlarınızın güçlenmesini sağlayacaktır.
 • Saçınız için yararlı olan besin takviyeleri kullanabilirsiniz. (Her türlü vitamin ve takviye öncesinde doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.)
 • PRP, saç aşısı ve mezoterapi gibi uygulamalar hamilelik sonrası doktorunuza danışarak yapabileceğiniz saç sıklaştırma ve güçlendirme yöntemlerindendir.
 • Bunun yanı sıra ara ara yapacağınız doğal bakım kürleriyle saçlarınızın toparlanmasını sağlayabilirsiniz.

Kansızlık:

Kadınlarda sıklıkla karşılaşılan kansızlık, kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasındadır. Kan değerlerini gereğinden düşük olmasının temel sebebi yine yanlış beslenmedir. Kansızlık sorunu yaşıyorsanız, öncelikle yeni hastalıklara kapı aralamasını engellemek için hızlı bir şekilde doktora gitmeli ve tedaviye başlamalısınız. Kadınlarda saç dökülmesi sorunu kansızlık nedeniyle yaşanabilmektedir.

Saç köklerimizdeki kılcal damarlar saçlarımızın kan yoluyla beslenmesine neden olur. Kansızlık sebebiyle kan değerlerinin düşük olması saçlarımızın da yeterince beslenememesine sebep olur.

Çözüm ve Öneriler:

 • Kansızlık (anemi hastalığı) doktor tedavisi gerektiren basite alınmayacak bir durumdur. Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri eğer kansızlık (anemi) ise, öncelikle kansızlık sorununu tedavi edilmesi gerekir.

Kadın ve Erkek Tipi Saç Dökülmesi:

Kadın ve erkek tipi saç dökülmesi, kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasındadır. Genetik kaynaklı ve kalıcı bir saç dökülme çeşidi olan bu saç dökülmesi sorunu, erken dönemde fark edilmediği ve önlem alınmadığı takdirde kelliğe kadar gidebilecek bir süreci beraberinde getirir. Kadın ve erkek tipi saç dökülmesi çeşidi, ırsi bir durumdur ve kadınlarda saç dökülmesi sebeplerindendir.

Kadın tipi dökülmelerde, saç telleri kafanın her bölgesinde seyrektir ve kişi saç dipleri görünecek seviye de ince telli ve az saça sahiptir.

Kadınlarda da görülebilen erkek tipi dökülmelerde ise, saçlar alın bölgesinin açılmasıyla başlar ve ardından tepe bölgesinden dökülmelerle devam eder.

Ciddi bir durum olan kalıcı saç dökülmesi çeşitlerinden birine sahip olup olmadığınızı anlamanızın en kesin yöntemi doktora başvurarak saç analizi yaptırmaktır.

Çözüm Ve Öneriler

 • Kadın tipi ve erkek tipi saç dökülmelerinde erken teşhis ve tedaviye başlanması çok önemlidir. Böylece saçlarınızın dökülmesi yavaşlatılabilir. Erken dönem dökülmeler için saç sıklaştırma yöntemleri kullanılmalıdır.
 • İlerlemiş olan dökülmelerde ise saç ekimi yaptırılması gerekebilir. Bunun için saç ekimi merkezlerine, plastik cerrahlara ya da dermatologlara gidilerek saç muayenesi yaptırılabilir ve saç ekimi için uygun olup olmadığına karar verilir. Saç muayenesi bir çok saç ekimi merkezi tarafından ücretsiz olarak yaptırılabilmektedir.
Erkek tipi Saç Dökülmesi ” ve ” Kadın Tipi Saç Dökülmesi
konulu yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri ortadan kaldırılmadığı sürece kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemeye devam eder. Saç dökülmesi sorunu psikolojik ve sosyal problemlere sebep olabildiği gibi fiziksel problemlerinde habercisi olabilmektedir. Bunun için normalde fazla saç dökülmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız, doktorunuza başvurunuz.

0

İlgili Makaleler

 1. SaçEkimleri Admin

  Rica ederiz Kenan Bey…

 2. prenses

  Kansızlık ne kadar saç döküyor? Bende uzun zamandan beri kansızlık var… Saçlarımda dökülme var ama bana normal gibi geliyor o kadar çok değil, doktora gitmeli miyim