Kadınlarda Saç Dökülmesi

0
kadınlarda saç dökülmesi
Kadınlarda saç dökülmesi sorunu

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Saçlarımız… güzelliğimizin en güzel aksesuarı. Bir kadının güzelliğinin son dokunuşudur saçları. Yeni renkler, yeni şekiller vermek hayatın yeni tadıdır zaman zaman. Keyfimiz kaçtığında saçlarımızla uğraşırız, çok mutlu olduğumuzda da… Kadın için saçlarının hem psikolojik hem de sosyal anlamı büyüktür. Saçlarına bilerek ya da bilmeyerek bu kadar önem vermiş bizler için saç dökülmesi ise tam bir kabus başlangıcı… Kadınlarda saç dökülmesi neden oluyor? Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi nasıldır? Saçlarınız dökülmeye başladığında ne yapmalısınız?

Saçlarınız dökülüyor ve tabi ki sebebini merak ediyorsunuz… Öncelikle belirtmekte fayda var, erkeklerden daha şanslısınız çünkü kadınlarda saç dökülmesi çeşitleri genellik tedavi edilebilen saç dökülmesinin sebeplerinden oluyor. Bunun yanı sıra kadınlarda saç dökülmesi de kalıcı ve geçici olabilir. Bunun sebebi kadınlarda da erkek tipi saç dökülmesi görülebiliyor olmasıdır, ancak bu nadir bir durumdur.

Saçım Dökülüyor Ne Yapmalıyım?

kadınlarda saç dökülmesi
Kadınlarda da erkek tipi saç dökülmesi görülebilir.

Kadınlarda saç dökülmesi dönem dönem yaşanan geçici sebeplerden yaşanabileceği gibi kalıcı sebeplerle de ortaya çıkmış olabilir. Saçlarınız normalden fazla dökülüyorsa bu sizi telaşlandırabilir. Saçınızın normalden fazla döküldüğünü fark ettiğiniz de öncelikle kısa bir süre saç dökülmenizi takibe almalı

 • Saçlarınızı tarama aralıklarınızı takip edin,
 • Tarağınızı her seferinde temizleyin ve çıkan saç miktarına bakın,
 • Banyo yapma aralıklarınızı takip edin ve aynı dönemlerde lavaboya dökülen saç miktarınızı gözlemleyin.

Saçlarınızın yoğun olarak dökülmeye başladığını fark ettiğinizde kendinize şu soruları sorun;

 1. Saç dökülmem ne kadar zamandır devam ediyor?
 2. Stresli bir dönemden mi geçiyorum?
 3. Mevsim geçiş dönemlerinde miyiz?
 4. Hamilelik ya da menopoz gibi özel bir durum yaşadım mı, atlattım mı?
 5. Bu dönem yeterli ve sağlıklı besleniyor muyum?

Bu soruların hepsinin cevabının “hayır” olması durumunda saç dökülmenizin sebebini öğrenmek için kan testi, hormon testi ve saç analizi yaptırmak yerinde bir karar olur. Bu noktada fazla geç kalmadan doktora gitmeniz saç dökülmesi probleminizin hızlı bir şekilde artmasını engelleyecek, tedavi seçeneklerini arttıracaktır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri erkeklerden bazı noktalarda ayrılabilmektedir. Erkeklerden daha farklı bir metabolizmaya sahip olan kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasına kadınlara özel bazı konularda girmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri şöyledir;

 1. Sağlıksız Beslenme Kadınlarda Saç Dökülmesi Sebeplerindendir.
  1. Şok diyetler ve aşırı kilo kaybı
 2. Hormonal Dengesizlikler Kadınlarda Saç Dökülmesi Sebeplerindendir.
  1. Hamilelik Süreci
  2. Menopoz Dönemi
  3. Doğum Kontrol Hapları
  4. Tiroid Sorunları
  5. Polikistik Over Sendromu

1. Sağlıksız Beslenme Kadınlarda Saç Dökülmesi Sebebidir.

Kadınlarda görülen dönemsel saç dökülmelerinin temel nedenini sağlıksız beslenme oluşturmaktadır. Maalesef kadınların birçoğu yanlış beslenme alışkanlıkları sebebiyle önce kilo alıyor daha sonra da aldıkları kiloları en sağlıksız yöntem olan hızlı diyetlerle vermeye çalışıyorlar. Kadınlarda saç dökülmesinin ve saçların zayıflamasının temel nedeni yeterince besin alamayan saç kökleridir.

a. Şok Diyetler ve Aşırı Kilo Kaybı:

Şok diyetler birçok zararının yanı sıra kadınlarda saç dökülmesi yapmaktadır.

“Ben şok diyet yaptım, ama saçım dökülmedi” demeyin… Besin alamayan saç kökleri vücudun diğer organları gibi zarar görür. Şok diyetin hemen arkasından saç dökülmesi yaşanacak diye bir zorunluluk yoktur. Şok diyetler ve kötü beslenme yüzünden zayıflayan ve güçsüzleşen saç köklerinin ömrü kısalır. Gelişme ve büyüme fazında 2-3 sene kalacak olan saç kökünün ömrü şok diyetler yüzünden kısalır. Şok diyetler yüzünden saç kökü en gür ve sağlıklı göründüğü büyüme fazında 1 sene gibi kısa zaman diliminde kalır. Büyüme ve gelişme fazının kısa olması, saçlarınızın güçsüz, cansız ve cılız görünmesinin temel sebebidir.

Saçın büyüme döngüsü ve büyüme fazları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için
Saç ve Saçın Özellikleri konulu makalemizi okuyabilirsiniz.


2. Hormonal Dengesizlikler Kadınlarda Saç Dökülmesi sebebidir.


Hormonların saç üzerinde çok önemli etkileri vardır. Bunun en büyük kanıtı yoğun testosteron hormonunun yarattığı erkek tipi dökülmelerdir. Bazı hormonlar saç köklerini etkileyerek saçın büyüme döngüsüne zarar verir. Kadınlarda saç dökülmesi sebeplerinden en önemlileri de hormonal dengesizlikleridir. Kadınlarda hormonal sebeplerle ortaya çıkan saç dökülmeleri, hormonların yeniden dengeye girmesiyle toparlanabilmektedir.

1.Hamilelik Süreci:

Hamilelik sürecinde hormonlarımız tüm vücudumuzun işleyiş yapısını gün be gün değiştirmektedir. Hızlı bir gelişim ve değişime giren vücut organları bir yandan kendini beslemeye çalışırken bir yandan yepyeni bir canı geliştirmeye çalışır. Bu süreçte kadınlarda saç dökülmesi yaşanması normaldir ancak gerekli vitamin takviyelerinin alınması, sağlıklı beslenme ve spor bu süreçte saçın gördüğü zararı en aza indirgeyecektir.

2. Menopoz Dönemi:

Menopoz dönemi kadınlarda saç dökülmesinin yoğun bir şekilde yaşanmasına sebep olabilir. Her kadını belirli bir dönem bekleyen bu süreç kolay atlatılan hafife alınacak bir süreç değildir. Bu süreci doktor kontrolünde geçirmek hormonal dengesizliklerin önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

3. Doğum Kontrol Hapları:

Maalesef Doğum kontrol hapları da bazı kadınlarda saç dökülmesi sebebidir. Böyle durumlarda doğum kontrol hapı seçiminde doktora danışmanız gerekmektedir.

4. Troid Hastalıkları:

Özellikle hipotiroidi olarak isimlendirilen guatr hastalığı kadınlarda saç dökülmesi sebeplerinden biridir. Özellikle belirli bir yaş üstü kadınlarda sık karşılaşılan bu hastalık, tiroid bezinin az çalışması ya da hiç çalışmaması sebebiyle ortaya çıkar. Tiroid bezinin yeterli hormon üretememeye başlaması saç dökülmesine sebep olabilen bir sorundur. Tiroid hastalıkları sebebiyle dökülen saçların tedavisi için hastalığın ortadan kaldırılması ya da çeşitli ilaçlarla yan etkilerinin engellenmesi gerekmektedir.

5. Polikistik Over:

Kadınlarda saç dökülmesi yaşanmasının bir nedeni de Polikistik Over Sendromu’dur (PCOS)  Bu rahatsızlık vücudun belli bölgelerinde (özellikle yüzde) kıllanmaya sebep olurken, aşırı erkeklik hormonu salgılanan olgularda saçlı bölgede ise saç dökülmesi yaşanmasına sebep olabilir. Polikistik Over Sendromunun yol açtığı hormonal dengesizliğin önüne geçmek için hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda bahsedilen sebepler geçici saç dökülmesi sebepleridir.  Bunların yanı sıra hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen kalıcı saç dökülmesi çeşitleri genetik sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Saçların her bir noktadan eşit şekilde seyreldiği kadın tipi saç dökülmesi ve tepe bölgesinde açılmalarla başlayan erkek tipi dökülme genetik kökenli dökülmelerdir.

Normalden yoğun bir saç dökülmesi yaşayan kadınların, durumu öğrenmek için ve bu dökülmenin kalıcı mı yoksa geçici mi olduğunu anlamak için doktora görünmesi, hormon testi ve saç analizi yaptırması tavsiye edilir. Kadınlarda saç dökülmesi nedenlerinin ortaya çıkarılması tedavi sürecinin hızlanmasını sağlar.

Kadınlarda görülen kalıcı dökülmelerin en iyi çözüm yolu saç ekimidir. Saç dökülme çeşidinizin ve seviyenizin saç ekimi için uygun olup olmadığını öğrenmek için saç ekimi merkezleri tarafından yapılan ücretsiz saç muayenelerini tercih edebilirsiniz.

 

Prof. Dr. Alparslan BAKSU

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 

 

 

0

İlgili Makaleler