Kadınlarda Saç Ekimi Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
kadınlarda saç ekimi öncesi
kadınlarda saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar

Kadınlarda Saç Ekimi Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

kadınlarda saç ekimi öncesi dikkat edilecek noktalar
Kadınlarda saç ekimi öncesi dikkat edilecek noktaların yanı sıra genel geçer bazı kurallar da vardır.

Saç ekimi operasyonları her ne kadar kadınlarda ve erkeklerde aynı şekilde yapılıyor olsa da bu iki cinsiyet arasındaki ufak farklılıklar ve sosyal yaşantılarına yansıyan bazı özellikler, saç ekimi yaptıran kadınların operasyon öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktaları ortaya çıkartmaktadır. Kadınlarda saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gereken bazı özel konular vardır.

Operasyon günü özellikle kadınları etkileyebilecek ve kadınların dikkat etmesi gereken kurallar aşağıda belirtilmiştir.
Kadınlarda saç ekimi öncesi dikkat etmesi gereken konuları şu başlıklar altında toplayabiliriz.

  • Operasyon günü seçimi,
  • Operasyon öncesi ilaç kullanımı,
  • Operasyon öncesi kıyafet seçerken dikkat edilmesi gerekenler,
  • Operasyon öncesi bakım ürünlerinin kullanımı,
  • Operasyon öncesi yeme ve içme konuları.
Tüm detaylarıyla  >>>  Kadınlarda Saç Ekimi


Kadınlarda Saç Ekimi Öncesi Operasyon Zamanı

Kadınlarda saç ekimi öncesi, operasyon günü seçiminde daha dikkatli olmalıdır kadınlar. Özellikle regl dönemi gibi özel dönemlere denk gelmemesi gereken operasyon günü dikkatli bir şekilde seçilmelidir.

Regl dönemleri kadınların çok daha hassas oldukları ve ağrı eşiklerinin düşük olduğu dönemlerdir. Vücudun direncinin de zayıf olduğu bu dönemler, kadınlarda saç ekimi öncesi operasyon için uygun zaman değildir ve saç ekimi operasyonları tarihleri alınırken bu ayrıntıya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kadınlarda Saç Ekimi Öncesi İlaç Kullanımı

Operasyon öncesi ilaç kullanımı basit bir ağrı kesici ya da vitaminler dahil olmak üzere risklidir ve doktorun bilgisi dahilinde alınmaması gerekir. Bu noktada kadınların cilt güzelliği için kullandıkları e vitamini ya da Q10 gibi ilaç takviyelerine ara vermeleri ya da bu ilaçları kullandıklarını doktorlarına bildirmeleri gerekmektedir. Aynı şekilde menopoz dönemi kadınların düzenli olarak kullandıkları hormon ilaçlarını da doktorlarına bildirmeleri gerekiyorsa operasyon öncesi kesmeleri önerilebilir.

Kadınlarında saç ekimi öncesi, her cinsiyette olduğu gibi aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durması tavsiye edilir.

İlginizi çekebilecek bir diğer makale  >>>  Saç Ekimi Öncesi Mutlaka Bilmeniz Gereken 7 Madde

Kadınlarda Saç Ekimi Öncesi Kıyafet Seçimi

Kadınlarda saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de kıyafet seçimidir. Operasyon öncesinde hastaya operasyon önlüğü giydirilmektedir ancak operasyon sonrasında kişinin pansuman yapılmış ense bölgesi ve ekim yapılmış hassas kafa bölgelerinden rahatlıkla geçebilecek kıyafetler tercih etmesi uygun olacaktır.

Rahat eşofmanlar ve üzeri fermuarlı geniş yakalı gömlek ve badiler, geniş yakalı ya da yakası açılabilen günlük elbiseler kolay giyilir çıkarılabilir oldukları için operasyon günü için en uygun kıyafetlerdir.

Kadınlarda Saç Ekimi Öncesi Bakım ve Temizlik

Kadınların özellikle üzerinde durdukları konulardan biri olan bakım konusu operasyon günü açısından çok önemlidir. Kadınlarda saç ekimi öncesi, operasyon günü saçlar yıkanabilir ancak sonrasında şekillendirme için sprey jöle ve benzeri kimyasal bakım ürünleri kullanılmamalıdır.

Yıkandıktan sonra saç güzelce durulanmalı ve şekillendirici ürünler kullanılmadan kurutulmalıdır.

Bazı kadınlar, saçı kısaltmadan uygulanan Traşsız Saç Ekimi‘ni tercih etmektedirler. Böyle durumlar haricinde saç ekimi operasyonu öncesinde saçın kesilmesi veya kısaltılması, saç ekim merkezinde gerçekleştirilmektedir. Daha önceden kuaföre giderek saçı kısaltmak operasyon ile ilgili bazı ufak sorunlara yol açabildiği için tercih edilmemeli ya da bu konu doktora mutlaka danışılmalıdır.

Kadınlarda Saç Ekimi Öncesi Kahve ve Kafeinli İçecekler

Vücutta oluşturduğu uyarıcı etkisi sebebiyle operasyon günü ve 1 gün öncesinde kahve içilmemesi tavsiye edilir. Bu durum lokal anestezinin etkisini göstermesini zorlaştırabilmektedir. Özellikle kadınların tercih ettiği yeşil çay gibi bazı bitki çayları da kafein içerebilmektedir. 1 gün öncesinde yeşil çay ve kahve içimine ara vermek daha rahat bir operasyon geçirmenizi sağlar.

Kadınlarda Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Konular Şöyledir;

  • En az bir gün öncesinden sigara ve alkol kullanımı bırakılmalıdır.
  • Operasyon öncesinde hafif yemekler yemelisiniz. Operasyona çok aç veya çok tok gelmemeye özen gösteriniz.
  • Saç ekimi öncesinde kafanıza takılan soruları doktorunuza sormayı ihmal etmeyiniz.
  • Operasyon günü sizi strese sokabilecek konulardan ve kişilerden uzak durunuz.
  • Operasyon için size belirtilen saatte hastanede bulunmaya özen gösteriniz.

 

0

İlgili Makaleler