Kadınlarda Saç Ekimi

0
Kadınlarda Saç Ekimi
Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlara Saç Ekimi 

Kadınlarda saç ekimi yapılır mı diye soracak olursanız, bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Aslına bakacak olursanız birçok kadının kafasını kurcalayan bu durum tamamen dökülme tipleriyle ilgilidir. Ama öncelikle şu bilgiyi verelim, kadınlarda saç ekimi yapılabilir ancak burada dikkate alınması gereken konu dökülme tipleridir.

Kadınların saç ekimi operasyonları erkeklere oranla çok daha az gereksinim duyulan operasyonlar olmasına rağmen, doğru saç dökülmesi seviyesinde olan kadınlar için ideal tedavi yöntemi de olabilmektedir.

Kadınlar için kalıcı sebeplere ortaya çıkmış saç sorunları için,

 • Saç ekimi,
 • Saç sıklaştırma,
 • Alın daraltma,
 • Ön saç çizgisi düzeltme,
 • Kaş ekimi,
 • Kirpik ekimi operasyonları yapılabilmektedir.

Kadınlarda saç ekimi prosedürlerinin uygulanması, erkek hastalara yapılacak bir operasyon süreci ile benzer şekilde işler. Buna göre öncelikle hastanın saç ekimi için uygun olup olmadığına karar verilmesi gerekir. Kadınlarda saç ekimi yaptırılmadan önce, metabolik bir problem yaşanıp yaşanmadığı araştırılarak, saç dökülmesinin geçici olmayan bir sebeple başladığı ve kalıcı nitelikte olduğu ortaya konar.

Kimlere Yapılabilir?


 • Kadınlarda saç ekiminde saç analizi ve testler çok önemlidir.
 • 24 yaş üstü kadınlara saç ekimi yapılabilir.
 • Kadınlarda saç ekimi için hastanın genel sağlık durumu yerinde olmalıdır.
 • HIV, Hepatit B gibi bulaşıcı hastalıkların varlığında operasyon gerçekleştirilmez.
 • Saç dökülmesi çeşidinin kalıcı bir nedenle ortaya çıkmış olması beklenir
 • Hastanın metabolik ya da hormonal bir sorun yaşamıyor olması gerekmektedir.
 • Donör alanda yeterli miktarda kıl kökü bulunmalıdır.
 • Erkek tipi kelleşme yaşayan kadınlar saç ekimi operasyonu için uygun adaylardır.
 • Diffüz dökülme durumlarında saç ekimi gerçekleştirilemeyebilir.

Kadınlarda saç ekimi operasyonları ancak kalıcı saç dökülmelerinde gerçekleştirilmektedir. Saç ekimi operasyonunda iki kulak arasındaki ense bölgesi olarak belirlenen donör bölgede yeterli miktarda kıl kökü bulunmuyorsa saç ekimi operasyonları istenilen başarıyı elde edemez. Kadınlarda görülen dökülme tipleri çoğunlukla diffüz (kadın tipi dökülme) olduğu için saç ekimi uygulaması kadınlarda daha az yapılmaktadır.

Saç Dökülme Tipleri

Saç dökülmesi tipi, kadınlarda saç ekimi yapılıp yapılamayacağına dair ilk sinyali vermektedir. Geçici ve kalıcı saç dökülmesi olarak ayrılan saç dökülmelerinde, kadınların çevresel faktörler, stres, hormonal sorunlar, çeşitli hastalıklar, beslenme sorunları ya da hamilelik gibi nedenlerden kaynaklanabileceği için bu sorunlar ortadan kalktığında saç dökülmesi durur ve saçlar yeniden uzamaya başlayabilir. Dolayısıyla saç ekimi operasyonlarında geçici saç dökülmesi durumunda hasta farklı tedavilere yönlendirilirken, genetik yatkınlık gibi kalıcı saç dökülmesi sebepleri arasında yer alan durumlarda saç ekimi yöntemi işe yarayabilmektedir. Kalıcı saç dökülmesi çeşitleri ise  3 e ayrılmaktadır. Saç dökülmesini 3 tip olarak ayırabiliriz. Bunlar:

 1. Erkek tipi saç dökülmesi,
 2. Kadın tipi saç dökülmesi,
 3. Bölgesel dökülmeler.

Kalıcı ve geçici saç dökülmesi çeşitleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için ” Saç Dökülmesi Çeşitleri ” konulu yazımızı okuyabilirsiniz. 

Saç dökülmesi çeşitlerine baktığımızda erkek tipi dökülmeler ve bölgesel dökülmelerde saç ekimi yapılabilmesi için donör alanının ekim için yeterli olması gerekmektedir.Kadın tipi dökülmelerde ise saçlar her bölgeden seyrekleşme yaşadığı için, takviye bölgesi oluşturulacak bir alan bulunamamaktadır. Bu fark, kadın tipi dökülmelerde erkeklerde ve kadınlarda saç ekimi sonuçlarından alınan başarıları ciddi anlamda etkilemektedir. Buradan “kadın tipi dökülme durumlarında saç ekimi yapılamaz” şeklinde bir sonuç çıkarmak yanlış olur. Burada önemli olan kişinin dökülme seviyesi ve beklentileridir. Kalıcı saç dökülmesine sahip kişilerde en iyi çözüm saç ekimidir. Kalıcı saç dökülmesi çeşitlerinden erkek tipi dökülme yaşayan kadınlarda saç ekimi operasyonları başarılı sonuçlar vermektedir.


Dökülme çeşitlerinin hepsi hem kadınlarda hemde erkeklerde görülebilmektedir. Kadınlarda görülen erkek tipi dökülmeler ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için ” Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir? ” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Ekimi Öncesi Beklenti

Kadın tipi dökülmelere sahip kadınlar, ense bölgesinden ziyade ön ve üst bölgelerin gürleşmesini tercih edebilirler.

kadınlarda saç ekimi sonrası dikkat edilecek noktalar
Kadınlarda saç ekimi öncesi dikkat edilecek noktaların yanı sıra genel geçer bazı kurallar da vardır.

Bu sayede uzun kullanacakları saçları ile ense bölgelerini kapatabilirler. Bunun dışında, alnın açılması durumunda veya doğuştan açık alınlar için de kadınlara saç ekimi operasyonu yapılabilmektedir. Kimi durumlarda ise yara izi veya operasyondan (dikiş) dolayı izler oluşabilmektedir. Bu tarz durumlarda da kesilen derinin yerine yeniden saç oluşamadığı için, çözüm sağlayan yöntem yine saç ekimidir.

Erkeklerde görülen kadın tipi dökülmelerde ise durum biraz daha zordur ve genellikle bu tip dökülmelerde uygulanan saç ekimleri beklentileri karşılayan sonuçlar ortaya çıkarmamaktadır.

Bunun yanı sıra; kadınlarda saç ekimi için karar vermeden önce, dökülme tipi kadar dökülme sebebine de bakmak gerekmektedir. Erkekler ile kıyaslandığında çok daha düşük oranlarda kellik yaşayan kadınların, dökülme sebebi iyi anlaşılmalıdır. Kadınlarda yoğun bir dökülme olduğunda hormonsal bir sorun olup olmadığı kontrol edilmeli ve dökülmenin altında yatan sebepler dikkatlice araştırılmalıdır.

Sonuç olarak, ortaya çıkış sebepleri ve yoğunlukları farklı olsa da, kadınlarda saç ekimi yapılabilmektedir. Saç dökülmesi sebepleri ve saç dökülmesinin çeşidi burada asıl etken noktadır. Dökülme şekli ve saç yapısı uygunsa kadınlarda saç ekimi yapılabilmektedir.

 

 

 

 

0

İlgili Makaleler