Kadınlarda Saç Ekimi

0
Kadınlarda Saç Ekimi
Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlara Saç Ekimi Yapılabilir mi?

Kadınlarda saç ekimi yapılır mı diye soracak olursanız, bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Aslına bakacak olursanız birçok kadının kafasını kurcalayan bu durum tamamen dökülme tipleriyle ilgilidir. Ama öncelikle şu bilgiyi verelim, kadınlarda saç ekimi yapılabilir ancak burada dikkate alınması gereken konu dökülme tipleridir.

Saç Dökülme Tipleri

Saç dökülmesi tipleri öncelikle geçici ve kalıcı saç dökülmesi çeşitleri olarak ayrılmaktadır. Saçlarınız bir süredir

saç dökülmesi sebepleri
https://www.sacekimleri.com/sac-ekimi/sac-dokulmesinin-sebepleri/

dökülüyorsa bu kelleşeceğiniz anlamına gelmeyebilir. Özellikle kadınlarda geçici saç dökülmesi tipleri daha sıklıkla görülmektedir. Bunlar, mevsimsel sebeplerle, hormonal sebeplerle ya da stres gibi bazı konulardan ötürü ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra bir de kalıcı olan saç dökülmesi çeşitleri vardır. Kalıcı saç dökülmesi çeşitleri ise  3 e ayrılmaktadır.

Saç dökülmesini 3 tip olarak ayırabiliriz. Bunlar:

  1. Erkek tipi saç dökülmesi,
  2. Kadın tipi saç dökülmesi,
  3. Bölgesel dökülmeler.

***
Kalıcı ve geçici saç dökülmesi çeşitleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için ” Saç Dökülmesi Çeşitleri ” konulu yazımızı okuyabilirsiniz. 
***

Saç dökülmesi çeşitlerine baktığımızda erkek tipi dökülmeler ve bölgesel dökülmelerde saç ekimi yapılabilmesi için donör alanının ekim için yeterli olması gerekmektedir.

Kadın tipi dökülmelerde ise saçlar her bölgeden seyrekleşme yaşadığı için, takviye bölgesi oluşturulacak bir alan bulunamamaktadır. Bu fark, kadın tipi dökülmelerde erkeklerde ve kadınlarda saç ekimi sonuçlarından alınan başarıları ciddi anlamda etkilemektedir. Buradan “kadın tipi dökülme durumlarında saç ekimi yapılamaz” şeklinde bir sonuç çıkarmak yanlış olur. Burada önemli olan kişinin dökülme seviyesi ve beklentileridir.

Kalıcı saç dökülmesine sahip kişilerde en iyi çözüm saç ekimidir. Kalıcı saç dökülmesi çeşitlerinden erkek tipi dökülme yaşayan kadınlarda saç ekimi operasyonları başarılı sonuçlar vermektedir.

***
Dökülme çeşitlerinin hepsi hem kadınlarda hemde erkeklerde görülebilmektedir. Kadınlarda görülen erkek tipi dökülmeler ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için ” Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir? ” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.
***

Kadınlarda Saç Ekimi Öncesi Beklenti Önemli

Kadın tipi dökülmelere sahip kadınlar, ense bölgesinden ziyade ön ve üst bölgelerin gürleşmesini tercih edebilirler.

kadınlarda saç ekimi sonrası dikkat edilecek noktalar
Kadınlarda saç ekimi öncesi dikkat edilecek noktaların yanı sıra genel geçer bazı kurallar da vardır.

Bu sayede uzun kullanacakları saçları ile ense bölgelerini kapatabilirler. Bunun dışında, alnın açılması durumunda veya doğuştan açık alınlar için de kadınlara saç ekimi operasyonu yapılabilmektedir. Kimi durumlarda ise yara izi veya operasyondan (dikiş) dolayı izler oluşabilmektedir. Bu tarz durumlarda da kesilen derinin yerine yeniden saç oluşamadığı için, çözüm sağlayan yöntem yine saç ekimidir.

Erkeklerde görülen kadın tipi dökülmelerde ise durum biraz daha zordur ve genellikle bu tip dökülmelerde uygulanan saç ekimleri beklentileri karşılayan sonuçlar ortaya çıkarmamaktadır.

Bunun yanı sıra; kadınlarda saç ekimi için karar vermeden önce, dökülme tipi kadar dökülme sebebine de bakmak gerekmektedir. Erkekler ile kıyaslandığında çok daha düşük oranlarda kellik yaşayan kadınların, dökülme sebebi iyi anlaşılmalıdır. Kadınlarda yoğun bir dökülme olduğunda hormonsal bir sorun olup olmadığı kontrol edilmeli ve dökülmenin altında yatan sebepler dikkatlice araştırılmalıdır.

Sonuç olarak, ortaya çıkış sebepleri ve yoğunlukları farklı olsa da, kadınlarda saç ekimi yapılabilmektedir. Saç dökülmesi sebepleri ve saç dökülmesinin çeşidi burada asıl etken noktadır. Dökülme şekli ve saç yapısı uygunsa kadınlarda saç ekimi yapılabilmektedir.

0

İlgili Makaleler