Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

0
Kaş ekimi nasıl yapılır?
Kaş ekimi nasıl yapılır?

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Kaş ekimi nasıl yapılıyor?
“Kaş Ekimi Nasıl Yapılır” Aşamaları

Kaş yapısındaki sorunlar, şekilsiz kaşlar ve kaşlarda çeşitli sebeplerle ortaya çıkmış dökülmelerin tolere edilerek, modern yeni bir kaş görünümüne kavuşulmasını sağlayan bir uygulama olarak kaş ekimi, son yıllarda sıklıkla uygulanmaya başlanmıştır. Peki, kaş ekimi nasıl yapılır? Bu yazımız da birçok kişi tarafından merak edilen kaş ekimi nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Kaş ekimi nasıl yapılır sorusunun cevabını adım adım kaş ekimi aşamalarını anlatarak sizlerle paylaşacağız.

Kaş ekimi uygulamaları özellikle 2002 yılında FUE tekniğinin saç ekiminde kullanılmaya başlanmasıyla artmıştır.
Bunun temel sebebi, FUE tekniğiyle yapılan operasyonların dikiş gerektirmemesi ve çok daha hızlı iyileşmesidir.

Sizlere bu yazımızda karar aşamasından itibaren adım adım kaş ekimi operasyonuna giden süreci aktaracağız. Adım adım kaş ekimi nasıl yapılır?

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır – 1. Adım

Karar Aşaması

Kaş ekimi yapılmasının belirli başlı sebepleri vardır. Çeşitli sebeplerle kaşlarını kaybetmiş kişilere kaş ekimi yapılabilmektedir. Bu sebepler,

 • Kaş dökülmesi,
 • Şekilsiz kaş yapısı,
 • Yara ve kesik gibi bölgesel kaş kayıpları,
 • Seyrek kaş problemi olabilir.

Bu ve benzeri sebeplerle kaşlarıyla ilgili sorun yaşayan kişiler kaş ekimi yaptırmayı düşünebilir ve kaş ekimi nasıl yapılır sorusunu yöneltirler.

Kaş ekiminin belirli bir zaman aralığı yoktur ancak güneş ve deniz suyu ekim sonrası iyileşme sürecini sekteye uğratacağı için yaz aylarında kaş ekimi tavsiye edilmemektedir.

Kaş şekli, yüzümüz için önemlidir. Kaş, gözlere anlam kazandırdığı gibi, duygularımızı daha net ve rahat ifade etmemizi de sağlar. Yüzümüzdeki estetik bütünün bir parçasıdır. Kaş ekimi operasyonuna karar vermek için öncelikle kaşlarınızdaki sorunun sizi ne kadar etkilediğini gözlemlemeniz gerekmektedir.

Kadınlar kaşları ile ilgili sorunları makyajlama yöntemi ile çözmeye çalışmaktadır ancak unutulmaması gereken şey, bu da her gün yapılan yorucu bir işlemdir. Erkeklerde ise makyajlama tekniği pek tercih edilmemektedir. Kaş ekimi çabuk iyileşen rahat uygulanan bir operasyon olduğu için bu durumdan muzdarip kişiler tarafından en kısa zamanda yapılması, kişinin hızla iyileşerek yaşadığı bu sorundan kalıcı olarak kurtulması anlamına gelir.

Kaş ekimi operasyonları, 19 yaşını geçmiş, genel sağlık durumu yerinde olan, donör bölgesinde yeteri kadar kıl kökü mevcut olan kadın veya erkek her kişiye yapılabilir. Kaş ekimi cerrahi bir operasyondur. Güzellik merkezlerinde yapılabilecek bir güzellik uygulaması değildir mutlaka hastane ortamında cerrahi operasyon odalarında yapılması gerekmektedir. Kaş ekimi için merkeze ve doktora karar verirken bu konuyu dikkate almalısınız.

Saç ekimi merkezi seçimi ile ilgili ayrıntılar burada ⇒ Saç Ekimi Merkezi Seçimi

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır – 2. Adım

Operasyon Öncesi

Kaş ekimi operasyonları daha kısa olabileceği gibi 1-2 saat kadar da sürebilmektedir. Bunun temel sebebi, anestezinin tutma süreçlerinin bünyeden bünyeye göre değişmesi, ekilecek greft sayısının operasyon sürecini etkilemesi, kaş ekimi planlamasında geçen süre gibi farklılıklardır. Kaş ekimi operasyonu kısa sürelik bir operasyon olmasına rağmen öncesine dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

 • Operasyon öncesi doktorunuza aklınıza takılan soruları sormayı ihmal etmeyiniz
 • Operasyon gününü yaz ortası olarak seçmeyiniz.
 • Operasyon günü sonrasında kendinize 1-2 günlük dinlenmeniz gerektiğini unutmayınız.
 • Tüm kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyin.
 • Daha önceden geçirdiğiniz hastalıklar konusunda doktorunuza tam bilgi veriniz.
 • Operasyon gününe hafif bir kahvaltı yaparak geliniz.
 • Operasyon günü makyaj yapmayınız, kaşlarınızı boyamayınız
 • Rahat giyilen ve çıkarılan kıyafetler tercih ediniz.

Kaş ekimi operasyon günü tam randevu saatinde hastanede olmanız gerekmektedir. Kaş ekimi operasyonu öncesinde, operasyon ile ilgili son bilgilendirmeleri yapan hemşire daha sonrasında size operasyon ile ilgili bilgilendirmeyi yaptığına dair bir kağıt imzalatacaktır. Okuyarak metni imzaladıktan sonra operasyon sürecine başlanabilir.

Kaş ekimi operasyonlarında aynı saç ekimi operasyonlarında olduğu gibi çeşitli hastalıkların kontrolüne dair bir kan testi yapılır. Bu test sonucunda, şeker, kan, hepatit B, HIV, Hepatit C gibi hastalıkların kontrolü yapılır. Bu hastalıklarının bazılarının varlığında kaş ektirme işlemine devam edilmez.

Kan testinizin sonucu ve onayı gelirken siz kaş ekimi planlama bölümüne geçersiniz. Burada kaş şeklinin ile ilgili bir planlama gerçekleştirilir. Kaş ekimi planlamasında kaş şeklinin ve greft sayınız belirlenir. Kaş şeklinizin yapısı sizin istekleriniz ve yeni kaş şekliniz kararlaştırılır ve kaç greft ekim yapılacağı belirlenir.

Kaş ekimleri genellikle düşük sayılarda greftlerle yapılır, bu düzeltme ve şekil verme işlemleri için 50-100 olabildiği gibi tam bir kaş şeklinin oluşturulabilmesi için, kişinin isteğine ve toplanacak kıl köklerinin gürlüğüne göre 500 köke kadar çıkabilmektedir.

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır – 3. Adım

Operasyon

Donör Bölgesinin Traşlanması

Bu durum kaş ekimlerinde çok küçük bir alanı kapsar. Kaş ekme operasyonu öncesinde kişinin donör bölgesinden (donör alan genellikle iki kulak arasında kalan kişinin ense bölgesidir) alınacak greft sayısına göre küçük bir alan traş edilir. Bunun sebebi 0,3-0,5 cm saç köklerine çok daha kolay bir şekilde işlem yapılmasıdır. Traşlama işlemi, saç köklerinin toplanacağı küçük bir alanda yapılır.

Traşlama işlemi sonrası kişi operasyon odasına alınır.

Lokal Anestezi:

Kaş ekimi operasyonu için, operasyon odasına alınan hasta yüzüstü yatırılır.  Saç köklerinin toplanacağı donör alana enjeksiyon iğnesi ile lokal anestezi uygulanır. Böylelikle kişi operasyon esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Anestezi öncesinde enjeksiyon iğnesinden korkanlara az miktarda sedasyon uygulaması yapılabilir. Anestezinin etkisini gösterme süresi kişiden kişiye değişse de yaklaşık 10 dakika ile 30 dakika arasındadır.

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır – 4. Adım

Micromotor FUE tekniği ile Kıl Köklerinin Toplanması:

Kaş ekimi nasıl yapılır; Kaş ekimi operasyonları FUE tekniği ile yapılır. Mikromotor cihazı yardımıyla donör bölgeden gevşetilen kıl kökleri, cımbız benzeri medikal bir alet olan pen-set yardımı ile toplanır ve cam petriler içerisine yerleştirilir.  (Kaş ekimi nasıl yapılır?)

Kaş ekimi planlamasında belirlenen kıl kökü sayısı toplanana kadar bu işleme devam edilir. Her bir greft için gerekli olan süre yaklaşık 3-4 saniyedir. Böylece kaş ekimi için greft toplama işlemi dakikalar içerisinde bitebilmektedir.

Greft toplama işlemi sonrasında donör bölge bandajlanarak kapatılır. Burada oluşmuş olan toplu iğne başından daha küçük deliklerin iyileşme süresi yaklaşık 3 gündür.

Saç Ekimi Yöntemleri kategorimize göz atarak en son ve en yeni saç ekimi teknikleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Greftlerin Hazırlanması:

kaş ekimi nasıl yapılır?

Greftler cam petri kaplarda saline içerisine toplanarak sonra tek tek ayıklanarak ekim için hazır hale getirilirler.

Greftlerin hazırlanması işlemi greft toplama işlemi ile aynı anda yapılabilir. Toplanan greftler vakit kaybetmeden ekime hazır hale getirilerek ekime başlanmalıdır. Saç ekimlerinde greft toplama sürelerinin uzun olması greftlerin daha uzun süre beklemesine sebep olduğu için cam pteriler belirli ısıdaki özel bölmelerde bekletirilir Kaş ekimi işleminde greftlerin hazırlanmasında gerekli görülürse bu şekilde bir işlem yapılabilir.  (Kaş ekimi nasıl yapılır?)

 • Greftlerin doğru şekilde hazırlanması
 • Narin ve hassas bir şekilde ayıklanması
 • Doğru ısıda ve doğru şekilde korunması

greftlerin daha sağlıklı ve canlı kalmasına neden olacağı için kaş ekimi sonrası iyileşme daha kolay ve hızlı gerçekleşecektir.

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır – 5. Adım

Kanal Açma

Operasyon odasında ayık bir şekilde ve lokal anestezi altında acı hissetmeden kaş ekimine giren hasta, kıl köklerinin ekimi için sırt üstü uzanır. Kıl köklerin daha önceden planlanmış kaş şekli hizasında ekilecektir ancak öncelikle bu bölgeye de lokal anestezi uygulaması yapılır. Lokal anestezinin etkisini göstermesinin ardından kanal açma işlemine geçirilir.  (Kaş ekimi nasıl yapılır?)

Kaş ekiminde doğal kaş açılarına uygun olarak, kanal açma işlemi gerçekleştirilir. Açılan kanalların açıları, derinliği ve yönleri kaş ekimi operasyon sonucunun doğallığını etkileyen faktörlerdir. Kaş için açılan kanallar olabildiğince küçük açılarla ekilmelidir bu kaşların havada ve dik görülmesini engelleyen etmendir.

Kanal açma işlemi ve ekim operasyonlarındaki önemini ayrıntılı bilgi almak için

 Saç Ekiminde Kanal Açma konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kıl Köklerinin Ekilmesi:

Kaş ekiminde son olarak kıl köklerinin ekilmesi işlemine geçilir. Açılan kanallara tek tek kıl kökleri yerleştirilir. Kıl köklerinin yerleştirilme işleminde hemşire ve saç ekim ekibi tek tek kıl foliküllerini alarak kanalların içerisine koyar. Bu işlem de kıl kökü sayısına göre kaş ekiminde dakikalarla ifade edilebilmektedir. Kanal açma işlemi sonrasında, her bir kıl kökü saniyeler içerinde ekilir.

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır – 6. Adım

Operasyon Sonrası

Kaş ekimi nasıl yapılır sorusunun cevabını ayrıntılı olarak vermeye çalıştık. Kaş ekimi başarısı için kaş ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken kurallara uymak çok önemlidir. Kaş ekimi operasyonu sonrasında hızlı bir iyileştirilmesi için bu kurallara uymak gerekmektedir.

 • Kaş ekimi sonrası ekim yapılan alan açık bırakılır. Bu bölgenin darbe almamasına dikkat edilmelidir.
 • Ekim yapılan alan ilk 3 gün yıkanmaz.
 • İlk yıkama kurallara uygun şekilde doktorun söylediği tarihte gerçekleştirilir.
 • Kaş ekimi sonrası sigara kullanımı iyileşme sürecine zarar verir.
 • İlk hafta size verilen ilaçların aksatılmadan kullanılması gerekmektedir

Kaş ekimi nasıl yapılır?

Bu konu ilginizi çekebilir  ⇒  Pubik Bölgeden Kirpik ve Kaş Ekimi

 

 

0

İlgili Makaleler