Kaş Ekimi Hakkında A’dan Z’ye Bilmeniz Gereken Her Şey

0
Kaş Ekimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Kaş Ekimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kaş Ekimi Hakkında A’dan Z’ye Bilmeniz Gereken Her Şey

Kaş Ekimi, Kaşlarının belirli bir bölümünü ya da tamamını kaybetmiş kişilere, dönör bölgeden gerekli miktarda  kıl kökünün FUE yöntemi ile toplanıp kaş bölgesine  nakledilmesi şeklinde gerçekleşen hem kadınlara hemde erkeklere yapılabilecek kıl nakli / saç nakli operasyonlarıdır.

Bugünkü modern saç ekiminin temellerini oluşturan kaş ekimi, saç ekimi tarihçesi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü, tarihte ilk kıl ekimi 1930’lu yıllarda Japonya’da yapılmış olup, ekilen kıl ise tabii ki “kaş”tır.

Yara, yanık, çeşitli hastalıklar ya da çarpma gibi sebeplerle ortaya çıkabilen kaş dökülmesi, kimi zaman ise genetik kaynaklı olabilir. Estetik olarak yüzümüzde önemli bir unsur olan kaşlar döküldüğünde ise, cinsiyet ayrımı olmaksızın bu durum kişinin psikolojisi üzerinde birçok olumsuz etki bırakabilir.

Kolay, ağrısız ve rahat bir operasyon olan kaş ekimi, hem kadınlar hem de erkekler için yapılabilen bir operasyondur.

“Kaş ekim operasyonu, estetik olarak diğer birçok kaş şekillendirme yönteminden daha başarılı ve doğal sonuçlar verir. Kaş dövmesi yaptırma ve kıl tekniği ile boyama şeklinde yapılan bu yöntemler gerçek bir kılın yerini tutamaz. Bu yüzden kaş ekimi yaptırmak, son yıllarda sıkça tercih edilmektedir.”

 

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Kaş ekimi saç ekimine kıyasla çok daha hassas ancak kısa süren bir operasyondur. Kafa derisi ile kıyaslandığında

Saç ekiminde greft hesaplama

daha hassas bir yapıya sahip olan yüz derisinde, mikro cerrahi işlem gerektirmektedir. Kaş ekimi operasyonlarında da saç ekimindekine benzer bir prosedür izlenir. FUE Yöntemi kullanılarak yapılan operasyonlar, ense bölgesinden alınan saç kökleri ile gerçekleştirilir.

FUE yöntemi ile donör bölgeden toplanan saç kökleri, estetik bir şekilde oluşturulmuş kaş şekli için önceden belirlenmiş alana ekilir.

Kaş ekimi operasyonlarında az sayıda greft gerektiği için operasyon süresi kısadır. Kaş ekimi operasyonları 1-2 saatte bitirilebilmektedir. Operasyon sonrası hasta hemen evine dönebilmektedir.

Ortalama bir kaş ekimi için 100 ile 700 greft arası ekim yapılabilmektedir. Greftlerin kalitesi yüksekse, greft sayısı düşmekte ve operasyon daha kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Kaş ekiminde, operasyon alanı küçük bir bölge olduğu için iyileşme süreci de oldukça hızlıdır.

***
İlginizi çekebilecek bir diğer konu >>> Pubik Bölgeden Kaş ve Kirpik Ekimi
***

Adım Adım Kaş Ekimi

 1. Operasyon günü gerekli tetkikler sonrası hazır olan hasta yüz üstü olarak bir sedyeye yatırılır.
 2. Lokal anestezi ile uyuşturulan ense bölgesinden greftler toplanır.
 3. Operasyon süresini kısaltan cihaz Mikromotor FUE ya da manuel punch denilen bir medikal cihaz sayesinde gevşetilen kıl kökleri, foliküller halinde toparlanır.
 4. Greft sayısında göre 1-2 saat sürebilen bu işlem sonrası, ense bölgesi sterilize edilerek bandajlanır.
 5. Ense bölgesinden alınan kıl kökleri FUE yöntemi sayesinde tek tek alındığı için bu bölgede herhangi bir iz kalmaz.
 6. Toplanan greftler, tek tek ayıklanarak özel pedlerin içerisine yerleştirilerek ekime hazırlanır.
 7. Verilen aranın ardından sırt üstü yatırılan hasta yine yapılacak ufak bir lokal anestezi sayesinde herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez.
 8. Kaş bölgesi strerilize edilip uyuşturulduktan sonra daha önceden ekim planlanan bölgeye kıl köklerinin çaplarına uygun kanallar açılır.
 9. Kanal açma işlemi bittikten sonra, toplanana greftler açılan kanallara yerleştirilir. Bu işlem greft sayısına göre ortalama 1 saat içerisinde tamamlanır.

Operasyon Sonrasında İyileşme Süreci

 • Kaş ekimi operasyonundan hemen sonra ekim yapılan alan açık bırakılır. Bu sayede her türlü yara, darbe ve baskıdan korunur.
 • Operasyonun ardından hasta rahatlıkla günlük hayatına dönebilir ancak ekim yapılan bölgeyi koruması önemlidir. Operasyon sonrasında lokal anestezi geçince ekim yapılan yerde ince bir ağrı hissedilirse doktorunuzun önceden vereceği basit ağrı kesiciler bu ağrıyı yok edecektir.
 • Herhangi bir mikrop kapma ve açık yarada gelişebilecek komplikasyonlara karşı, 1 hafta süreyle antibiyotik kullanımı önerilmektedir.
 • 3 gün sonra ilk yıkama ve pansuman için doktor tekrardan ziyaret edilir. Ense bölgesi açılır ve ekim yapılan kaş bölgesinin de ilk yıkaması gerçekleştirilir. Bu süreçten sonra yıkama işlemini sizin yapmanız için önemli ayrıntılar doktor tarafından size anlatılacaktır.
 •  En az ilk üç gün sigara ve alkol önerilmez.
 • Spor gibi ağır aktiviteler ve deniz gibi risk teşkil edebilecek aktivitelerden bir süreliğine uzak durmanız istenecektir.

Kaş ekimi operasyonu acı verir mi?

Kaş ekimi operasyonları da saç ekiminde olduğu gibi bazı anestezi yöntemleri uygulanmaktadır.  Kaş ekimi operasyonları, lokal anestezi ve  gerekli olduğunda sedasyon ile gerçekleştirilir. Operasyon süresinde kıl köklerinin toplanacağı bölgeye ve kaş bölgesine enjeksiyon iğnesi ile anestezik ilaçlar verilerek o bölgeden acı ve ağrı hissi ortadan kaldırılır. Böylece operasyon süresince kişi acı hissetmez.

 

 

0

İlgili Makaleler