Kaş Ektirme

0
kaş ektirme
Kaş ektirme işlemi nasıl yapılır?

KAŞ EKTİRME

Kaş ektirme; kaşı olmayan veya herhangi bir darp ve kaza gibi sebeplerden dolayı kaşı olmayan kişilere yapılmakta olan cerrahi bir işlemdir. Saç ekimi ile aynı mantığa sahip olan kaş ektirme işleminde, kişinin donör alan olarak belirlenen bölgesinden alınan kıl kökleriyle gerçekleştirilir.

Bakışın anlamını güçlendiren, yüzün ve özellikle gözlerin güzelliğini ortaya çıkaran kaşları ile ilgili sorun yaşayanların tercih ettiği bir yöntem olan kaş ektirme işlemi, özellikle gelişen teknolojilerle birlikte çok daha yoğun bir şekilde tercih edilmeye başlanmıştır.
Kaş ekimi, saç ekimi merkezlerinde gerçekleştirilen bir işlemdir. 
Saç ekimi merkezi seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar yazımıza mutlaka göz atın.Kaş Ektirme Kimlere Yapılabilir?

Kaş ektirme işlemi hem erkeklere hem kadınlara uygulanabilen cerrahi bir işlemdir.

 • Kaş ekimi için kişinin;
  1. Kaşlarının olmaması,
  2. Kaşlarının zayıf olması.
  3. Yaralanma ya da farklı bir sebepten dolayı bölgesel olarak kaş dökülmesi yaşamış olması gerekmektedir.

Bunların yanı sıra; kaş ektirmek için hastanın vücut gelişiminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Çünkü, kişi büyüdükçe yüzü de vücudu gibi gelişmekte ve yapısı değişebilmektedir. Bununla birlikte, tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi, kaş ektirme işleminde de kişinin genel sağlık durumunun operasyon için elverişli olması gerekmektedir.

Kaş ektirme işlemi, aynı saç ekimi işlemindeki gibi genel sağlık durumu yerinde olmayan kişilere yapılmaz. Mikro cerrahi bir işlem olduğu için kaş ekimi ide saç ekimi işlemi gibi, ancak ve ancak doktorlar tarafından hastane ortamında yapılması gereken bir işlemdir.

Kaş Ektirme İşlemi Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Kaş ekimi için öncelikle kişinin yüz şekli ile ideal kaş şekline bakılır. Varolan durum analiz edilerek olması gereken en ideal kaş şekli belirlenir. Kaş ekimi yalnızca kişinin kendi kıl köklerinden yapılabilmektedir bunun için en uygun olan bölge donör alan olarak belirlenir.
Kaş ekimi operasyonları pubik bölgeden de yapılabilmektedir.  ⇒  Pubik Bölgeden Kaş EkimiKaş Ektirme ve Donör Bölge

Kaş ekimi işlemi için donör bölge çok önemlidir. Kadınlarda ve erkeklerde farklı donör bölgeler seçilebilir. Erkeklerde kaş ekimi operasyonlarında donör bölgesi olarak sakal, favori ve ensenin yanı sıra; pubik bölge tercih edilebilir. Kadın adaylarda ise donör bölge olarak ense ya da pubik bölge uygun görülebilmektedir.

 • Kaş ekimi operasyonlarında, kaş yapısına en uygun donör bölgenin tercih edilmesi, operasyon sonrası doğal görünüm için oldukça büyük bir önem taşır. Donör bölgenin seçimi, doktorun muayenesi esnasında doktor ile hasta arasında yapılacak konsültasyon ile kararlaştırılır.
 • Uygun donör bölgenin kararlaştırılması sonrasında hastaya kaç greft ekileceği hesaplanır ve gerekli olan greft miktarı belirlenir.
 • Kaş ektirme operasyonlarında az sayıda greft kullanılacağı için saç ekimi operasyonu gibi uzun sürmez. Genellikle 1 – 2 saat içerisinde tamamlanmaktadır.
 • Kaş ekimi operasyonlarında kişinin ihtiyacı olan greft sayısı belirlenmekle birlikte, ortalama 100 ile 400 arası greft ekimi yapılabilmektedir.
 • Saç ekimi operasyonlarında olduğu gibi kaş ekiminde doğal görünüm çok önemlidir. Bunun için mevcut kaşların yapısı ve çıkış yönü ile açıları baz alınarak ekim işlemi yapılır.Donör bölgeler ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için “
donör bölge” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.Kaş Ektirme Operasyonu Adım Adım

 1. Kaş ekimi  öncesinde, kıl köklerinin alınacağı donör bölgeye lokal anestezi işlemi uygulanır. Lokal anestezi sayesinde operasyon esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Donör bölgedeki saç kökleri, mikromotor cihazıyla gevşetilir ve penset adı verilen medikal bir alet yardımıyla tek tek toplanır,
 2. Toplanan greftler, tek tek ayrıştırılarak düzenli bir şekilde ekime hazır hale getirilir ve uygun serinlikteki bir ortamda bekletilir,
 3. Kaş ektirme operasyonu için ideal kaş şekli hizasına doğru açı ve yönlerde kanal açma işlemi gerçekleştirilir. Kanal açma işlemi, kıl köklerinin içine yerleştirileceği oyukların açılması işlemidir. Kanal açma işlemi sonrasında toplanan kıl kökleri bu kanallara yerleştirilerek ekim işlemi tamamlanır.
 4. Kaş ektirme işlemi sonrasında kıl köklerinin toplandığı donör bölge bandaj ile kapatılırken, kaş ekiminin yapıldığı alan açıkta bırakılır.

DR. Hakan Tetik

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı

0

İlgili Makaleler