Kirpik Ekimi Nasıl Yapılır?

0
Kirpik ekim hakkında bilgiler
Kirpik ekimi nedir? Nasıl ypaılır?

Kirpik Ekimi Nedir?

Gözlerin güzelliğini ortaya çıkaran kirpikler, estetiğin yanı sıra; sağlık açısından da koruyucu bir role sahiptir. Gözlerimizi toz parçacıklarından koruyan kirpiklerin, hayatımızda önemli bir yeri vardır. 80 yıl önce Japon bir doktor tarafından ilk defa uygulanan kıl ekimi, ilk kıvılcımı ateşlemiş ve bugünkü saç ekimine ışık tutmuştur. Günümüzdeki saç ekimi teknolojisinden oldukça uzak olsa da, ilk “kıl ekimi” savaşta yüzünden yaralanan Japon askerlerine yapılmıştı. Ve ilk kıl ekimi elbette kaş ve kirpik ekimi idi. Şu an günümüzde çok tercih edilmeyen bir ekim tekniği olan FUT’un ilk uygulaması, işte o yıllarda yapılmıştı. 2000’li yıllarda ise teknolojinin gelişmesiyle birlikte saç, bıyık, sakal, kaş ve kirpik ekimi de FUE Tekniği ile yapılmaya başlanmıştır. Peki kimlere kirpik ekimi yapılabilir ve kirpik ekimi nasıl yapılır?

Yüz bölgesine yapılan bir diğer ekim türü ise kaş ekimidir.

Kaş Ekimi Hakkında A’dan Z’ye Bilmeniz Gereken Her Şey

Kimlere Kirpik Ekimi Yapılabilir?

Yaralanma, yanma, çarpma gibi kazaların yanı sıra; takma kirpikten oluşan zedelenme ve aşırı kozmetik kullanımı da kirpiklerin dökülmesine sebep olabilmektedir. Bu durumların dışında; doğuştan kirpik olmaması, seyrek kaş, radyoterapi tedavisi, hipotirodi, ve alopesi totalis gibi hastalıklar da kirpiklerin dökülmesine neden olmaktadır. Kirpik ekimi geçmişte FUT Yöntemi ile yapılmaktayken; günümüzde, saç ekim merkezleri ve ekim yaptıracak kişiler sağladığı birçok avantajdan dolayı FUE Yöntemi’ni tercih etmektedirler. Peki FUE ile kirpik ekimi nasıl yapılır?

FUE ile Kirpik Ekimi Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Kirpik ekimi için tercih edilecek donör bölge çok önemlidir. Çünkü, nasıl
  Kirpik ekimi
  Kirpik Ekimi sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 6 aydır.

  ki saç ekimi sonrasında saçlarınız uzuyorsa, aynı şey kirpik ekimi için de geçerlidir. Yani, kirpik ekimi sonrası kirpikleriniz uzayacaktır.

 • Bu yüzden kadınlarda kirpik ekiminde donör bölge olarak “pubik bölge”, yani kasık bölgesi daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise ise kasık kıllarının daha kalın olması ve geç uzamasıdır.
 • Ense bölgesinin kullanıldığı kirpik ekimlerinde ise, saç ekiminde olduğu gibi ensedeki saçın tamamının traş edilmesine ihtiyaç duyulmaz. Malum, çok az kıl köküne ihtiyaç duyulacağı için 2 santimetreye 3 santimetrelik bir alan yeterli olacaktır. Sadece, ekim için toplanacak saçlar kısaltılır ve bulunduğu yerden alınır.
 • Operasyon esnasında hastanın herhangi bir ağrı veya acı hissetmemesi için lokal anestezi yapılır. FUE Yöntemi ile uygulanan kirpik ekimlerinde, saç ekiminde olduğu gibi herhangi bir ameliyat izi oluşmaz.
 • Yaklaşık 1 – 2 saat süren kirpik ekimi operasyonunun iyileşme süreci 3 gündür.

Kirpik Ekiminin Avantajı ve Dezavantajı

Kirpik ekiminde ekilen kıl köklerinin uzaması, kimi insanlar için bir dezavantajdır. Çünkü, uzayan kirpikler 1 – 2 ayda bir şekillendirilmeli ve kısaltılmalıdır. Özenli bir bakım gerektiren kirpik şekillendirmesi ve kısatılması, erkeklerin sık karşılaştığı bir durum değildir. Bu yüzden erkekler, bakımından dolayı kirpik uzamasını bir dezavantaj olarak görmektedirler. Erkeklerde dezavantaj olarak görülen bu durum kadınlar tarafından avantaj olarak kabul edilmektedir. Çünkü, estetik açıdan dolgun ve uzun kirpikleri tercih eden kadınlar, kirpiklerini istedikleri uzunluğa getirebilir.

Kirpik Ekimi Hakkında Önemli Bilgiler

 1. Kirpikler alt ve üst göz kapağı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her iki yere de ekilebilen kirpiklerden, alt kirpiklerin bakımı üst kirpiklere oranla daha zordur. Çünkü, alt kirpikler üst kirpiklere oranla daha kısa olmalıdır ve bu yüzden ekim sonrasında özenli bir bakım ister. Bu yüzden bazı hastalar alt  göz kapağına kirpik ekilmesini istemezler. Bununla birlikte alt göz kapaklarındaki kirpiklerin açısı da daha farklıdır.
 2. Kirpik ekimi göz kapaklarına yapıldığı için, göz kapaklarının operasyon esnasında hareket ettirilmemesi çok önemlidir. Bu yüzden, operasyon öncesinde hastaya sedasyon uygulanır. Sedasyon sayesinde kısa bir süre uyutulan hasta, göz kapaklarını hareket ettirmediği için konforlu bir operasyon geçirmiş olur.
 3. Operasyon sonrasında, göz kapaklarında  sürme gibi hafif siyahımsı – morumsu bir çizgi oluşur. Bu durum hastanın günlük hayatını etkilemez.
 4. Operasyondan 1 – 2 gün sonra, ekilen kirpiklerin köklerinde çok küçük kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklanmalar dikkatli bakıldığında fark edilebildiği için hastayı olumsuz etkileyen bir durum değildir.
 5. Saç ekiminde olduğu gibi kirpiklerde de şok dökülme meydana gelir. Operasyondan yaklaşık 1 ay sonra başlayan şok dökülme en fazla 3 – 4 ay içerisinde tamamlanır.
 6. Ekilen kirpiklerin bulunduğu yere tutunması ve doğal kirpikleriniz gibi gibi vücudunuzun bir parçası haline gelmesi 4 – 6 ay arası sürmektedir.

Dr. Arzu ASLAN

Dermatolog

0