Kök Hücre Tedavisi ve PRP’den Farkı

0
saç dökülmesinde kök hücre
Saç dökülmesinde kök hücre tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Saç Dökülmesinde Kök Hücre Tedavisi

Kanser tedavisinden estetik amaçlı uygulamalara kadar sağlığın birçok alanında kullanılan kök hücre tedavisi, sadece kişinin kendi vücudundan temin edilmektedir. Birçok farklı organ ve dokudan temin edilebilen kök hücre için günümüzde en sık kullanılan kaynak kemik iliğidir. Kemik iliğinin yanı sıra, göbek kordonu, yağ dokusu, kan dokusu ve bebek dişinden de kök hücre temini yapılabilmektedir

saç ekiminde kök hücre tedavisi
Saç Ekiminde kök hücre tedavisi saç köklerinin hızlı bir şekilde güçlenmesini sağlar 

Saç dökülmesinin %95’ini kalıtımsal dökülmeler (aileden gelen) oluşturmaktadır. Dünya üzerinde her 10 kişiden 7’si saç dökülmesi

problemiyle mücadele etmektedir. Saç dökülmesinin tarihçesini incelediğimizde, şu ana kadar birçok yöntem denenmiştir. Saç dökülmesinde kök hücre tedavisi de uzun yıllardır araştırılan ve üzerine yoğun çalışmaların devam ettiği bir alandır. Kök hücre tedavisi, günümüzde saç dökülmesini engellemek ve yeni ekilen saçların daha sağlıklı olmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bilim insanları, gelecekte kök hücre tedavisi ile  genetik kaynaklı kellik sorununun tamamen önüne geçmeyi hedeflemektedirler.

 Kök hücrelerin sahip olduğu özellikler:

 • Kendi kendini çoğaltma,
 • Kendini yenileme ve değiştirme,
 • Kendini ve bulunduğu ortamı onarabilme.

Saç Dökülmesinde Kök Hücrelerin Etkisi Nedir?

Genetik temelli saç dökülmelerinin tam sebebinin bulunamıyor olması kalıcı saç dökülmelerinin önüne geçilmesini engelleyen temel etmenlerden biridir. Saçlı derideki yağ tabakasının azalması, genetik dökülmelerde görülen bir durumdur. Ancak genetik olarak kellik görülen kişilerin, kafa derisinde de hala kök hücreler yer almaktadır.

Saç dökülmesinde kök hücrenin kullanımı bu çalışma ile sınırlı değildir. Bu çalışmalar devam ederken bir yandan da kök hücrenin onarıcı hücre yenileyici özelliğinden faydalanılarak saç dökülmesini azaltan kök hücre uygulamalarına yer verilmektedir.

Saç Ekiminde Kök Hücre Tedavisi

Saç ekimi operasyonu yaptırmaya karar veren kişiler için kök hücre tedavisi, destekleyici bir tedavisi yöntemidir. Bu yöntem yeni ekilen saçların hızlı bir şekilde büyüyüp gelişmesini sağlamaktadır. Ayrıca var olan saçların dökülmesini engelleyen kök hücre tedavisinin, saç ekimi operasyonundan önce yapılması tavsiye edilir.

Operasyon sonrası doktor tavsiyesiyle kök hücre tedavisi tekrarlanabilir. Kök hücre tedavisi henüz dökülmemiş saçların güçlenmesini sağlarken yeni ekim yapılan alanların hızlı iyileşmesine de destek olur. Böylece, saç ekim operasyonunun da başarısı artar. Saç ekiminde kök hücre uygulamasının yapılması yeni ekilen saç köklerinin daha hızlı büyümesini sağlar yeni ekilen saç kökleri daha kalın, gür ve sağlıklı bir şekilde çıkarlar.

***
Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
Tüm Aşamalarıyla A’dan Z’ye Saç Ekimi
***

Saç Dökülmesinde Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Kök hücre tedavisi için, kişiden toplu iğne başı büyüklüğünde bir doku örneği alınır ve işlemden geçirilerek ayrıştırılan örnek, içerisindeki yağ dokusundan kök hücre çıkarılarak çoğaltılmaktadır. Burada doku örneğinden kasıt, kişinin kendi kafa derisinden alınan milimetrik çaptaki bir deri parçasıdır. 

20 – 30 dakika süren bu işlem sonrasında, kişi günlük yaşamına devam eder. Kişiden alınan dokunun laboratuvara gönderilerek analiz edilmesi ve çoğaltılması yaklaşık 1 ile 3 hafta kadar sürmektedir. Çoğaltılmış kök hücre laboratuvardan geldikten sonra, kök hücre tedavisine geçilir.

“Hastanede doktor tarafından yapılan bu uygulamada, kök hücre saç kökü diplerine enjekte edilmektedir. Kök hücre tedavisi etkisini 8 ile 12 ay arasında göstermeye başlar.”

Kök Hücre Tedavisi ve PRP Arasındaki Fark

Her iki yöntem de yaygın olarak kullanılmakla birlikte, kök hücre tedavisi ile PRP arasındaki farklılıklar vardır.

***
PRP ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için ” PRP Nedir? Nasıl Uygulanır? ” konulu yazımızı okuyabilirsiniz
***

Kök Hücre’nin Tarihçesi

Vücudumuzun temel yapı taşı olan kök hücrelerin varlığı ilk olarak 1950’li yıllarda yapılan çalışmalarla ortaya çıkmıştır. Ancak, 1961 yılına kadar kök hücrenin tam bir tanımı yapılamamıştır. Öncelikle kan yapımından sorumlu kök hücrelerin varlığı ortaya konmuş, daha sonra yapılan çalışmalarla da kök hücrelerin yeni özellikleri bulunmaya başlanılmıştır. 1998 yılında ise embriyoloji kökenli kök hücrelerin de tanımlanmaya başlanmasıyla birlikte, kök hücre ile yapılabilecektir.

Artık yeni araştırma ve tedavi biçimleri konusunda yepyeni bir dönem başlamıştır. Kök hücrenin etkinliği ve mucizevi yapısı saç dökülmesi ve kellik alanında mücadele eden bilim adamlarına da yeni bir kapı aralamış oldu. Saç dökülmesinde kök hücrelerden faydalanılmaya başlanması için yapılan çalışmalar 15-20 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kök hücreler ile yapılan araştırmaların arttığı 90’lı yıllarda, kök hücre tedavisinin saç dökülmesi problemi ve tedavisine olan etkileri de araştırılmaya başlanmıştır.

 

0

İlgili Makaleler

 1. Sidar göçmen

  Ben 19 yaşındayım genetikten dolayı saçlarım döküldü. Kel değil ama yanlarda açılmalar var ve seyrek gür durmuyor saçım bu tedaviyi yapmak istiyorum saçım daha gür olur mu ? Kalan saçlarımda korunup daha gür saçlara sahip olur muyum ? Fiyatları hakkındada bilgi almak istiyorum ne kadara patlar bana

 2. SaçEkimleri Admin

  Sidar Bey, Merhaba… Genetik dökülmeler “kök hücre, saç mezoterapisi, PRP” gibi saç sıklaştırma yöntemleriyle yavaşlatılabilmekte ancak günümüz tıp teknolojisiyle hala durdurulamamaktadır. Yaşınız çok genç olduğu için saç sıklaştırma yöntemleri dökülmenizin yavaşlamasında etkili olacaktır ancak en doğru tedaviyi düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir. Sizin için en doğru saç sıklaştırma yönteminin hangisi olduğuna ancak doktor muayenesi sonucu öğrenebilirsiniz. Saç ekimi merkezlerinin bir çoğu ücretsiz saç analizi ve muayene yapmaktadır. Böyle merkezlerin birinde muayene olarak, doktorunuzdan sizin için en doğru olan tedaviyi ve fiyatını öğrenebilir ve sonrasında karar verebilirsiniz. Böylesi çok daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

  1. Seda

   25 YAŞINDAYIM doğumdan sonra saçlarım çok döküldü ama kendini toparladı ama asıl sıkıntı pcos yüzünden saçlarım dökülmeye başladı tedavi görüyorum ama saçlarım toplamayacak kadar azaldı araları tepem boşaldı ve cok mutsuzum gerçek bir çözüm istiyorum kök hücre tedavisi ve soğuk lazer tedavisini dusunuyorum son çare kafami kazıtacam lütfen yardımcı olun görüşleriniz için teşekürler