Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?

0
Mevsimsel Saç Dökülmesi Hakkında Merak Ettikleriniz Bu Yazıda…

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?

Stres, genetik, yanlış beslenme ve kozmetik kullanımı gibi nedenlerden meydana gelebilen saç dökülmesi, kadınlar ve erkekler arasında sık karşılaşılan bir sorundur. Bu sebepler dışında mevsim geçişlerinde de saç dökülmesi yaşanmaktadır. Peki, mevsimsel saç dökülmesi nedir? Nasıl önlenir? Saç dökülme çeşidinizin mevsimsel olup olmadığını nasıl anlarsınız? Tüm cevaplar bu makalemizde.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedenleri

Mevsimsel Saç Dökülmesi
Mevsimsel Saç dökülmesi ortalama 7 – 15 gün sürmektedir.

Mevsimsel dökülme, kendini mevsim değişikliklerinde gösteren bir dökülme çeşididir.

Saç dökülme mevsimi, genellikle mevsim geçişleridir. Kıştan ilkbahara ve yazdan sonbahara geçişlerde görülebilen mevsimsel dökülme; mevsim geçişlerinden ruhsal ve bedensel olarak olumsuz etkilenen kişilerde sık görülmektedir. Bununla birlikte bahar yorgunluğu ve/veya kış depresyonu yaşayan insanlarda da görülebilmektedir. Saç dökülmesi her ne kadar bir sağlık sorunu olarak bilinse de, mevsimsel dökülme ise gayet normal bir durumdur. Kış mevsiminden bahara geçerken, nasıl ki vücudumuz kendini yeniliyorsa, saçlarımız da kendini yenilemektedir.

Mevsimsel saç dökülmesinde, güneş ışınlarının etkisi olduğu düşünülse de; mevsim geçişlerinin olmadığı Ekvator’da da mevsimsel dökülmeler yaşandığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, havadaki nem oranı ve farklı saç yıkama şekillerinin yanı sıra; deniz ve havuz suyu gibi faktörler de saç dökülmesini artırabilmektedir. Saç dökülme mevsimi dönemlerinde saçlarda normalden bir miktar daha fazla dökülme görülebilmektedir ve bu mevsimsel saç dökülmesi olarak adlandırılır.

“Genellikle 1 hafta süren mevsimsel saç dökülmesi, kimi zaman 2 hafta devam edebilmektedir. 

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Her insanda günde 100 kadar saç telinin dökülmesi normal karşılanır. Saç dökülmesi uzun saçlı kişilerde daha kolay anlaşılır. Mevsim geçişlerindeki saç dökülmesinde bu sayı 200’ü bulabilir ve bu artış da mevsimsel dökülmenin tek belirtisidir. 1 hafta kadar süren mevsimsel dökülme, şiddetli bir şekilde yaşanmaz ve seyrekliğe yol açmaz. Bunların yanı sıra; mevsimsel saç dökülmesinde saçlar bir anda, aniden dökülmez. Dökülme bütün bir güne yayılır.

***
Saç dökülmesi yaşayanlar;
Norwood Ölçeği ile Saç Dökülmesi Seviyenizi Öğrenin!
***

Erkeklerde Mevsimsel Saç Dökülmesi

Çoğunlukla kadınlarda rastlanan mevsimden kaynaklanan saç dökülmesi, erkeklerde de görülebilmektedir. Yalnız, erkekler çoğunlukla kısa saç tercih ettikleri için bu durumu fark etmeleri biraz daha zordur.

Bunun yanı sıra; erkeklerde en sık görülen dökülme tipi genetik kaynaklı saç dökülmesidir. Genetik saç dökülmesinde en etkili ve tek tedavi yöntemi ise saç ekimidir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

  • Mevsimsel saç dökülmesi, geçici bir dökülme çeşidi olduğu için, saçlarınız tekrar çıkacaktır.
  • Sağlıklı ve düzenli aralıklarla beslenin. İçeriğinde vitamin ve protein bulunan gıdaları tercih edin,
  • Her sağlık sorununda olduğu gibi, stres en büyük düşmanınız. Saç dökülmesini artıran veya tetikleyen sebeplerden biri olan stresten kaçının,
  • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durun,
  • Sağlıklı saçlara sahip olmak için sağlıklı yaşam çok önemlidir. Spor yapın,
0

İlgili Makaleler