Mikromotor FUE ile Saç Ekimi

0
micromotor Fue
Micromotor cihazı FUE tekniğinin başarısını arttırmaktadır.

Mikromotor FUE İle Saç Ekimi

Mikromotor FUE'nin Avantajları
Mikromotor FUE’nin Avantajları

Mikromotor, greft alımında hastaya ve doktora zaman kazandırarak operasyon süresini önemli ölçüden kısaltan bir cihazdır.

Son zamanlarda, manuel-punch diye tabir edilen elle toplamanın önüne geçen Mikromotor, günümüzde en yaygın olarak kullanılan saç ekim cihazıdır.

Manuel punch ve micromotor  FUE yöntemiyle saç ekiminde greft toplamanın farklı yöntemleridir.

Günden güne gelişen teknoloji, insan hayatında birçok olumlu değişikliğe sebep olmaktadır. Sağlık alanında gerçekleşen teknolojik ilerlemeler de yaşam kalitesini önemli ölçüde artırmaktadır. Teknolojik gelişmeler sağlıkta çok önemli bir yer tutmakla birlikte; muayene – teşhis ve tedavide en önemli rol ise hala insanoğlunun. Saç ekimi operasyonlarında, hastanın fiziksel ve genetiksel özellikleri operasyonun başarısında önemli bir yer edinir. Bunun yanı sıra; operasyonu gerçekleştirecek doktorun kullandığı cihazlar da büyük önem arz ediyor.

İlginizi çekebilecek bir diğer konu → Saç Ekiminde Son Teknolojiler

5 Adımda Mikromotor FUE

Mikromotor FUE
Mikromotor FUE

1.  Saç kökleri çıkarılmadan önce, kökün alınacağı alan tıraş edilerek 1 mm. ölçüsüne kadar kısaltılır,

2. Lokal anestezi ile ekim yapılır ve planlanan alan uyuşturulur,

3. Mikromotorun ucundaki punch adı verilen iğne ile, saç kökü ortalanarak, saç kökünün yapısına göre saçın çıkış yapısı hesaplanır. Sonrasında çıkış açısına uyumlu olarak deriye giriş yapılır ve çıkartılır,

4. Mikropen-set yardımıyla kıl kökü hafifçe bulunduğu bölgeden çekilir,

5.Saç kökleri, ekim yapılacak alana saçın çıkış yönüne uygun olarak ekilir.

Operasyon Süresi Kısalıyor

micromotor-fue-2
Mikromotor FUE geliştirilmiş bir tekniktir.

Sağlık alanında icat edilen ve son zamanlarda saç ekim operasyonlarında sıklıkla kullanılan Mikromotor da bu cihazlardan bir tanesi. FUE ‘ye eklenen bu teknoloji, saç ekim operasyonlarında daha kısa sürede daha çok saç kökü alabiliyor. Manuel olarak yapılan işlemle temel olarak aynı mantığa sahip olan Mikromotor’un tek farkı, işlem süresinin daha kısa sürede tamamlanmasıdır. Motor sayesinde, ekim esnasında saç kökleri çok hızlı bir şekilde alınıyor ve bundan dolayı da doktor, daha kısa sürede çok daha fazla kıl kökü toplayabiliyor. Operasyonda hastanın saç derisine zarar vermeyen cihaz, operasyonun daha kısa sürede tamamlanmasına yardımcı oluyor.

Bunun yanı sıra; cihazın bir diğer özelliği ise, daha fazla greft alabilmesi ve greftlere zarar verme olasılığının daha az olmasıdır. Bu da şunu gösteriyor, kıl kökünün yapısına zarar vermeden koruma başarısı artıyor.

Mikromotor FUE Cihazının Kullanımı

Cihazın ucuna 06 – 08 mm çapları arasında değişen ve “Mikro-punch” adı verilen iğneler takılır.
Cihazın ucuna 06 – 08 mm çapları arasında değişen ve “Mikro-punch” adı verilen iğneler takılır.

06 – 08 mm çapları arasında değişen ve “Mikro-punch” adı verilen iğneler takılarak kıl kökleri gevşetilir. Mikromotorlu FUE yönteminde, uygulama, greftlerin “mikro-punch” adı verilen ve iğneye benzeyen keskin uçlu boruların yardımıyla, tek tek toplanmasıyla yapılır. Cihaz, işlem esnasında dönmek suretiyle deriye nüfuz eder ve saç köklerinin zarar görmeden daha kolay ve kısa sürede alınabilmesi için donör alanını rahatlatır. Sonrasında ise, Micropen-set olarak adlandırılan ve ucu kavisli bir cımbıza benzeyen alet yardımıyla, greftler kısa zamanda bulundukları bölgeden toplanır.

⇓ Konuyla ilgili bir diğer makale ⇓
DHI Yöntemiyle Saç Ekimi

Micromotor ile Tek Seansta 3 Binin Üzerine Greft 

Saç ekiminde başarıyı etkileyen faktörlerden greftin önemi yadsınamaz. Manuel iğneyle yapılan saçmikromotor-fue-6

ekimlerinde 1 seansta 1500 – 2000 arası greft alınırken, bu sayı Mikromotor’la yapılan ekimlerde rahatlıkla 3 binin üzerine çıkabilmektedir. Ağrısız ve dikişsiz olan Mikromotor FUE operasyonlarında, saçlar uzama yönüne uygun olarak yerleştirilir.

Bu sayede, saçlar doğal şeklinde uzayarak herhangi bir kötü görüntüye mahal vermez. Başarılı uygulamalara imza atılan Mikromotor FUE’de, kıl köklerinin gevşetilerek çıkartılması yaklaşık olarak 2 – 4 saat arasında sürer. FUT yönteminde kullanılmayan Mikromotor’un en önemli avantajı, kısa zaman içinde daha çok saç kökünü çıkartır. Bu sayede, operasyon daha kısa sürede tamamlanır.

mikromotor-fue-7Saç kökü transfer işleminin çok daha hızlı yapılabilmesiyle, tek seansta rahatlıkla 3 binin üzerinde greft nakli yapılabilir. Elle yapılan nakillerde doktorun durumuna bağlı olarak
seans sayısı artarken, Mikromotor’la FUE yaptıran hastalar bu süreci daha kısa sürede ve daha konforlu bir şekilde atlatırlar. Bununla birlikte toplanan saç kökleri daha kısa bir süre vücudun dışında olacağı için, ekim sonrası saçın büyüme hızını da olumlu olarak etkiler,yani daha hızlı büyümesine olanak sağlar.

 

0

İlgili Makaleler