Mikromotor FUE ile Saç Ekimi

0
micromotor Fue
Micromotor cihazı FUE tekniğinin başarısını arttırmaktadır.

Mikromotor Fue Saç Ekimi

Mikromotor Fue, saç ekimi operasyonlarında günümüzde yaygın olarak kullanılan bir greft toplama yöntemidir. FUE tekniği “manuel punç” ve “mikromotor” olmak üzere  iki şekilde uygulanabilmektedir.

Mikromotor Nedir?

Mikromotor, saç ekimi operasyonlarında greft toplama işleminin hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için, 0,06 mm ile 0,09 mm arasında farklı çaplardaki döner uçlarıyla kıl kökü çevresinde küçük delikler açarak, köklerin rahat bir şekilde toplanabilmesini sağlayan medikal bir cihazdır. Mikromotor cihazıyla yapılan ekimlere Mikro Fue Saç Ekimi denilmektedir.

Mikromotor cihazı elektirikli medikal bir alettir. Ucundaki değiştirilebilir büyüklükteki punçlar farklı hızlarda döndürülmeye ayarlanabilmektedir. Farklı punç boyutları, kişinin saç yapısına göre değiştirilebilir, böylece ince telli daha küçük yapıdaki köklerde daha küçük punç uçlar kullanılarak çevredeki kıl köklerine zarar verilmesi engellenmiş olur.

Mikromotor Fue’nin Özellikleri Nelerdir?

  • Mikromotor FUE bir greft toplama tekniğinidir. Mikromotor, greft alım işleminin daha hızlı gerçekleşmesini sağlar.
  • Mikromotor, saç ekiminin yanı sıra diş hekimliğinde de sık sık kullanılan bir terimdir.
  • Günümüzde yapılan saç ekimi operasyonlarının %95’i mikrofue kullanılarak gerçekleştirilmektedir.
  • Mikromotor cihazının alternatif yöntemi manuel-punç’tır ancak manuelpunçın günümüzdeki kullanımı çok azdır.
  • Manuel punch ve micromotor  FUE yöntemiyle saç ekiminde greft toplamanın farklı yöntemleridir.
Mikromotor FUE'nin Avantajları
Mikromotor FUE’nin Avantajları

Mikromotor cihazı, keskin yapıdaki punç uçlarla kullanılmaktadır. Kıl köklerinin çevresini kesmek amacıyla tasarlanmış bu cihazda farklı boyutlarda (0,06mm-0,07mm-0,08mm-0,09mm) punç uçlar, hastanın kıl kalınlığına göre doktor tarafından seçilir.

Mikro Fue Saç Ekimi, en yaygın olarak kullanılan saç ekimi yöntemlerinden biridir. Mikromotor sayesinde, hızlı bir şekilde tek tek toplanabilen kıl kökleri, donör bölgede kalıcı bir iz bırakmadan saç ekimi yaptırılmasına imkan verir. Mikrofue sayesinde operasyon süresi kısalır, operasyon kolaylaşır ve kanama miktarı azalır. Çevresel saç köklerine ve donör bölgeye zarar verilmemiş olur.

İlginizi çekebilecek bir diğer konu → Saç Ekiminde Son Teknolojiler

Mikro Fue ile Manuel Fue Arasındaki Farklar Nelerdir?

micromotor-fue-2
Mikromotor FUE geliştirilmiş bir tekniktir.

Manuel olarak yapılan işlemle temel olarak aynı mantığa sahip olan Mikromotorun farkı, işlem süresinin daha kısa sürede tamamlanmasıdır. Saç kökü çevresinde hızlı ve düzgün kesiler açan mikromotorlu Fue, kıl köklerine zarar vermeden rahatça çalışılmasına olanak tanır.

Günümüzde kullanımı daha az olan Manuel punç ise, donör bölge olarak yüz, boyun gibi daha hassas bölgelerin kullanıldığı, daha az sayıda greftin toplanacağı hassas bölgelerde tercih edilebilmektedir.

Manuel punç uçlar el yordamıyla döndürülerek kıl kökünün çevresinde bir kesi açılır. Mikromotorda punç uçlar kendi kendi dönmektedir.

Saç ekiminde başarıyı etkileyen faktörlerden greftin önemi yadsınamaz. Manuel iğneyle yapılan saçmikromotor-fue-6 ekimlerinde 1-2 saat içerisinde 1500 – 2000 arası greft alınırken, bu sayı mikrofue de yapılan ekimlerde rahatlıkla 3 binin üzerine çıkabilmektedir. FUE operasyonlarında, saçlar uzama yönüne uygun olarak yerleştirilir.

Mikrofue sayesinde, ekim esnasında saç kökleri çok hızlı bir şekilde alınıyor ve bundan dolayı da doktor, daha kısa sürede çok daha fazla kıl kökü toplayabiliyor. Operasyonda hastanın saç derisine zarar vermeyen cihaz, operasyonun daha kısa sürede tamamlanmasına yardımcı oluyor.

Mikromotor Cihazının Kullanımı

06 – 08 mm çapları arasında değişen ve “Mikro-punch” adı verilen iğneler takılarak kıl kökleri gevşetilir. Mikromotorlu FUE yönteminde, uygulama, greftlerin “mikro-punch” adı verilen ve iğneye benzeyen keskin uçlu boruların yardımıyla, tek tek toplanmasıyla yapılır. Cihaz, işlem esnasında dönmek suretiyle deriye nüfuz eder ve saç köklerinin zarar görmeden daha kolay ve kısa sürede alınabilmesi için donör alanını rahatlatır. Sonrasında ise, Micropen-set olarak adlandırılan ve ucu kavisli bir cımbıza benzeyen alet yardımıyla greftler toplanmaya başlar.

Cihazın ucuna 06 – 08 mm çapları arasında değişen ve “Mikro-punch” adı verilen iğneler takılır.
Cihazın ucuna 06 – 08 mm çapları arasında değişen ve “Mikro-punch” adı verilen iğneler takılır

Mikrofue’de, kıl köklerinin gevşetilerek çıkartılması yaklaşık olarak 2 – 4 saat arasında sürmektedir.

Mikromotorlu Fue bir “greft toplama tekniği” dir. Mikromotor Fue, DHI gibi farklı greft ekim teknikleri ile birlikte kullanılabilmektedir. Saç ekim doktoru, greftleri toplarken mikromotor kullanabilir ve operasyonun devamında ekim aşamasına gelindiğinde DHI kalemlerinin kullanarak, DHI ekim gerçekleştirebilir.

Mikro Fue Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Mikrofue saç ekimi yöntemi FUE saç ekimi şeklinde de ifade edilmektedir ve aynı metodların farklı şekillerde isimlendirilmiş halidir. Günümüzde hemen hemen tüm fue saç ekimleri mikromotor ile gerçekleştirilmektedir. Fue ile kullanılan diğer bir greft toplama yöntemi olan manuel punçın kullanımı ise her geçen gün azalmaktadır.

Mikromotor FUE
Mikromotor Cihazı

1. Mikro Fue Saç Ekiminde, donör bölgeden toplanarak ekilecek olan saç kökleri çıkarılmadan önce, kökün alınacağı bu alan (donör alan) tıraş edilerek 1 mm. ölçüsüne kadar kısaltılır.

Mikromotor cihazının kullanımı için kıl köklerinin punç uçlara girebilecek kadar kısaltılmış olması gerekmektedir. Bu sebeple genellikle ense bölgesi olarak tercih edilen donör alan önceden bir miktar kısaltılır.

2. Daha sonrasında kişinin kıl yapısını analiz eden doktor, kılların yoğunluğuna, kalınlığına ve yapısına uygun büyüklükteki punç uçlara karar verir.

3. Mikrofue ile greft toplama işlemine geçilmeden önce hastanın herhangi bir acı hissetmemesi için  işlem yapılacak alan lokal anestezi yardımıyla uyuşturulur.

4. Cihazın ucundaki punch adı verilen iğne ile, saç kökü ortalanır ve çok küçük döner punç uçlar kıl köklerinin çevresinde mikro delikler açarak saç köklerinin serbest kalmasını sağlar.

mikromotor-fue-7

5. Saç kökünün yapısına göre saçın çıkış yapısı hesaplanır. Sonrasında mikrofue cihazıyla kıl köklerinin çıkış açısına uyumlu olarak punç uçlar ile deriye giriş yapılır ve çıkartılır. Bu işlem kıl köklerinin çevresinin kesilmesine ve kıl kökünün yuvasından çıkabilmesine olanak sağlar.

6. Mikromotor cihazının kullanımının ardından gevşetilen kıl kökleri, mikropen-set adı verilen medikal bir alet yardımıyla hafifçe bulunduğu bölgeden çekilir ve kıl köklerinin ekip için hazırlandığı cam petrilere yerleştirilir.

Saç ekiminin bu aşamasından sonrası FUE saç ekimi operasyonlarından olduğu gibi kanal açma ve toplanan greftlerin ekim işleminin gerçekleştirilmesidir. Operasyonun bu aşaması daha önce kararlaştırıldıysa DHI yöntemi ile de gerçekleştirilebilir.

Bu işlem günümüzde farklı kaynaklarda FUE, Mikrofue, mikromotorlu fue gibi farklı şekillerde ifade edilebilmektedir ancak her birinde greftlerin tek tek mikromotor cihazı ile toplandıkları ifade edilmek istenmektedir.

0

İlgili Makaleler