Norwood Ölçeği ile Saç Dökülme Seviyenizi Öğrenin!

0
saç dökülme seviyesi öğrenme
Norwood ölçeği ile saç dökülme seviyenizi ölçün

Norwood Ölçeği Nedir?

Kimi zaman genç yaşlarda, kimi zaman ise ileri yaşlarda kendini gösteren erkek tipi saç dökülmesi, erkekler arasında en yaygın olan dökülme tipidir. Her sağlık sorununda olduğu gibi, saç dökülmesinde de erken teşhis çok önemlidir. 1975 yılında Dr. O’tar Norwood tarafından yayımlanan Norwood Ölçeği, erkeklerdeki saç dökülmesi için en yaygın kullanılan sınıflandırmadır.

Norwood Ölçeği Saç Dökülme Seviyenizi Gösterir

Norwood Skalası olarak da bilinen Norwood Ölçeği, dökülme seviyelerini 1 ila 7 arasında derecelerle sınıflandırmakla birlikte, toplamda 12 farklı dökülme tipi bulunmaktadır. Norwood Ölçeği, saç dökülme seviyenizi belirlemenin yanı sıra; dökülmenize karşı ne gibi bir tedavi yöntemi uygulaması gerektiği konusunda da fikir verir. Saçlarınızdaki dökülme ilerlemişse, dökülen saçlarınızı ilaç tedavisiyle kazanmanız zor olabilir. Böyle durumlarda kişiye saç ekimi önerilir. Şayet, saç dökülmeniz henüz başlardaysa, işte bu iyi bir haber!

A’dan Z’ye Tüm Detaylarıyla Saç Ekimi >>> Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Erkeklerin saçlarını kaybetme yaş aralığı çok değişkendir. Ergenlik döneminde başlayan ve bazen 50’li yaşlara kadar devam

Norwood Ölçeği nedir?
Norwood Ölçeği ile saç dökülme hızınızı öğrenebilirsiniz.

eden saç dökülmesi, farklı tiplerde görülebilmektedir. Bazı erkekler saçlarını 20’li yaşlarına kadar Norwood Ölçeği Tip 3’e veya Tip 4’e kadar hızla dökebilirken, bazıları ise 50’li yaşlarında bu dökülmeyi yaşamaktadırlar.

Erkeklerde saç dökülmesi oranını etkileyen birçok faktör vardır. Hormonlar ve genetik yatkınlıklar bunlardan birkaçıdır. Ergenlik sonrasında testosteron hormonunun seviyesi artar. Testosteron hormonunun artışı ile birlikte ortaya çıkan DHT, ailesinde saç dökülmesi geçmişi olan erkekler için önemli bir bileşenidir. Bu genetik eğilim, kişinin kafasındaki kıl köklerinin, DHT’ye karşı duyarlılığının artması ve bunun folliküllerin küçülmesine neden olması demektir.

Her saç dökülmesi, saç ekimi yapılacağı anlamına gelmez.
Bu tarz durumlarda ilaç veya PRP Tedavisi önerilir.

PRP Nedir? Nasıl Uygulanır?

Sonuç olarak, saç incelir, zayıflar ve birkaç yıl sonra folliküller o kadar küçük olur ki saç kökleri artık büyüyemez.

Norwood Ölçeği
Norwood Ölçeği

“Erkeklere özel olarak geliştirilen ve farklı tiplerdeki saç dökülmelerinin sınıflandırıldığı Norwood Ölçeği, günümüzde halen geçerliliğini korumaktadır.”

Norwoold Ölçeği

 • Tip 1: Olağan bir saç dökülmesidir. Ergenlik sonrasında, genç yaşlardan görülür.
 • Tip 2: Yetişkin ve ileri yaşlarda daha sık görülür.
 • Tip 2 – A: Ön cephedeki saç çizgisinde dökülmeler başlar.
 • Tip 3: Erkek saç dökülmesinin en erken safhasıdır.
 • Tip 3 – A: Ön saç dökülmesi kaybı.
 • Tip 4: Tepedeki saçların dökülmeye başlamasını gösterir.
 • Tip 4 – A: Ön kafa derisinin tamamında saçlar dökülür.
 • Tip 5: Daha çok ön kısımlarda (alın) gerçekleşen saç dökülmesidir. Bununla birlikte üstlerde de açılmalar başlar. Ön ve tepe arasında köprü gibi belirgin bir saç kitlesi vardır.
 • Tip 5 – A: Ön ve orta kafa derisinde saçların dökülmesi.
 • Tip 6: Ön ve tepe alanlarda dökülme hızlanır ve aradaki köprü diye anılan kısımda belirgin bir seyrelme oluşur.
 • Tip 7: Ön ve tepe bölgesi arasında köprü kaybolur. Saçlar büyük oranda dökülmüştür.
 • Tip 8: Ön ve tepe bölgesindeki saçların büyük çoğunluğu dökülmüştür. Var olan saçların görüntüsü çelenge benzer.

“Saç Dökülme Seviyenizi Öğrenmek için Norwood Ölçeği Yeterli Değildir. Doktor Kontrolü Şarttır”

Saç dökülme seviyenizi öğrenirken Norwood Ölçeği size elbette fikir verecektir. Ancak, yine de profesyonel bir teşhise ihtiyacınız olduğunu hatırlatmakta fayda var. Günümüzde saç ekimi merkezleri ücretsiz muayene yapmaktadır. Bu muayenede genetik geçmişiniz, tıbbi geçmişiniz, beslenme alışkanlıklarınız ve yaşam tarzınız hakkında bazı sorular sorulur. Ayrıca, saç dökülmesinin derecesine ilişkin bir fikir edinmek için kafa derisi de yakından incelenir. Teşhisin amacı, saç büyümenizi etkileyebilecek diğer olası faktörleri ortadan kaldırmak ve kişiselleştirilmiş bir saç dökülmesi tedavisi sunmaktır. Nasıl ki her insanın vücudu gribe karşı farklı tepkiler gösteriyorsa, aynı şekilde saç dökülmesi de farklıdır. Bu yüzden kişiye özel bir teşhis ve tedavi yöntemi şarttır. Tedavi yöntemleri kişinin dökülme seviyesi ve türüne göre değişkenlik gösterecektir. İleri seviyede bir dökülme varsa saç ekimi önerilir.

0

İlgili Makaleler