PRP Destekli Fue Saç Ekimi

0
PRP Destekli FUE Saç Ekimi Nedir?
PRP Destekli FUE Saç Ekimi Nedir?

PRP DESTEKLİ FUE SAÇ EKİMİ

Tıp dünyasının saç ekimi konusundaki tecrübeleri geliştikçe daha başarılı, daha sağlıklı ve daha doğal yapılan saç ekimlerinin sayısı da git gide artıyor. Saç ekim doktorları bilgilerinin üzerine yeni teknolojileri de ekleyerek, saç ekimi konusunda çıtayı her geçen gün daha da yükseltiyorlar. PRP destekli FUE saç ekimi de işte bu düşünce yapısının bir ürünü.

PRP tedavisinin etkinliğinin kabul edilmesi sonrasında, saç ekiminden estetik alanına kadar birçok alanda PRP uygulaması yaygınlaşmış ve kullanılmaya başlanmıştır.

Son yıllarda yıldızı parlayan PRP, birçok olumlu özelliği, yan etkisiz oluşu ve farklı alanlardaki kullanımıyla doktorlar kadar hastalarında ilgisini çekmeyi başardı. PRP destekli FUE saç ekimini anlayabilmek için öncelikle PRP konusunda daha ayrıntılı bilgi verilmesi gerekmektedir.

***
PRP hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için
PRP Nedir? Nasıl Uygulanır?
***

 

PRP Destekli FUE Saç Ekimi Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Saç ekiminin PRP yöntemiyle desteklenmesi, yeni ekilen saç köklerinin daha kısa sürede ekim yapılan bölgeye adapte olmasını sağlar ve zayıf saç köklerini güçlendirir. Saçların hızlı bir şekilde yeni yerlerine alışmalarını ve köklerin kafa derisine bağlanmasını hızlandıran bir yöntemdir.

FUE yöntemi, saç köklerinin tek tek alınarak açıklık oluşmuş bölgeye yine tek tek yerleştirilmesi yöntemidir. Saç ekimi için, saç kökleri toplandıktan sonra ekim yapılacak alanda saç köklerinin büyüklüğünde kanallar açılır. Toplu iğne başından daha küçük açılan bu deliklere saç kökleri tek tek yerleştirilir. Bu süreçte iyileşme gerektirmektedir. Saç köklerinin kanallara yerleştirilmesinin sonrasında vücut hızlı bir şekilde açılan deliklerin kapanması için iyileşme sürecine girer. Saç ekimi sonrası oluşan ilk kabuklanmanın sebebi bu iyileşme sürecine girilmesidir. PRP yöntemi daha önce belirttiğimiz gibi beslenme ve güçlenmenin yanı sıra yara iyileşmesini de hızlandıran bir etkiye sahiptir. Saç ekiminde operasyonun yarattığı olumsuz etkinin ortadan kalkması ve iyileşmenin hızlanmasını sağlar.

Saç ekimi sonrası PRP uygulamasının devam etmesi sonucu, yerlerine alışan ve büyüme sürecine giren saç kökleri, PRP sayesinde beslenir ve daha hızlı, sağlıklı büyür.

Saç ekimi operasyonlarında %5’lik bir saç kökü kaybı normal sayılmaktadır. Ekilen saç köklerinin bir kısmı bu süreci olumlu şekilde atlatamaz ve yerine alışamayıp çıkmayabilir. 3000 Greftlik bir saç ekiminde 150 tane saç kökünün kaybı olağan kabul edilmektedir ve doktorlar saç ekimi operasyonu öncesinde ekim planlamasını yaparken bu durumu göz önünde bulundurarak ekim yapılacak kök sayısına bu şekilde karar verirler. Burada PRP bu kaybı azaltmakta ve daha çok saç kökünün başarılı bir şekilde çıkmasını sağlamaktadır.

***

Genetik kaynaklı saç dökülmelerinde tek tedavi yöntemi saç ekimidir. Genetik kaynaklı olmayan saç dökülmelerinde ise bazı solüsyonlar saç yapısını güçlendirmektedir. Saç Mezoterapisi de bunlardan biridir.

Saç Mezoterapisi Nedir? Ne Gibi Faydalar Sağlar?

***


PRP destekli FUE Saç Ekimi Nasıl Uygulanıyor?

Saç ekimi yaptırmaya karar vermiş kişiler için doktorların önerdiği PRP uygulaması, saç dökülmesinde olduğu gibi saç ekimi sonrası saç köklerinin güçlenmesinde de oldukça etkilidir.

PRP destekli FUE saç ekimi iki şekilde uygulanabilmektedir. Bunlardan ilki operasyon sırasında verici bölgeden toplanan saç köklerinin ayıklanma ve ekime hazırlanma esnasında PRP içerikli sıvıda bekletilmesi ve bu süreçte de beslenmesinin sağlanması şeklindeyken, diğer yöntem ise ekim sonrası yapılan PRP tedavisidir. PRP tedavisi için önceden kişiden 1 tüp kan alınmakta ve yaklaşık 20 dakika santifrüj işleminden geçirilmesidir. Böylelikle trombositten zenginleştirilmiş kan hücreleri enjekte edilen bölgede hücre yenilenmesine başlar. Operasyon esnasında PRP uygulaması tercih edilmişse de, saç ekimi sonrası da belirli aralıklarla uygulamanın devam etmesi önerilmektedir. Saç ekimi sonrası yapılacak PRP tedavisine saç ekiminden 1 ay sonra başlanabilmektedir. Böylelikle saç köklerinin güçlenmesi sağlanmış olur.

Burada doktor ve hasta arasında yapılacak olan ön görüşme sırasında PRP tedavisinin hangi aşamada yapılacağına karar verilebilir.

PRP tedavisi sadece kişinin kendi kanından yapılabilen bir uygulamadır. Bu sayede alerji veya komplikasyon riski taşımamaktadır. Etkisini 3 ay gibi bir sürede gösteren PRP, bu avantajlarına rağmen, kanser geçmişi olan kişilere, herhangi bir kan hastalığı olanlara, kan sulandırıcı ilaç kullananlara ve hamile ya da emziren kadınlara uygulanmamaktadır.

0

İlgili Makaleler