PRP Saç Tedavisi işe Yarıyor mu?

0
PRP saç tedavisi işe yarıyor mu?
prp saç tedavisi işe yarıyor mu?

PRP SAÇ TEDAVİSİ İŞE YARIYOR MU ?

PRP son yıllarda hem tıpta hem de medikal estetikte özellikle saç güçlendirme ve cilt bakımı gibi konularda oldukça sıklıkla kullanılan  uygulamalardandır. Saç dökülmesi tedavisi, saç bakımı, saç gürleştirme ve güçlendirme gibi sebeplerle sıklıkla tercih konusu olan PRP nedir? Ve PRP saç tedavisi işe yarıyor mu ? PRP tedavisinin işe yaramasını sağlayan etmenler nelerdir?

PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?

PRP tedavisi işe yarıyor mu?
PRP tedavisi işe yarıyor mu?

PRP tedavisi işe yarıyor mu? Evet, PRP saç tedavisi işe yaramaktadır ancak bunun için birtakım koşulların doğru şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.

PRP, trombosit bakımından zenginleştirilmiş kan plazmasının saç diplerine enjekte edilerek hücre yenilenmesini hedefleyen bir yöntemdir. Platelet Rich Plasma – Trombositten Zengin Plazma anlamına gelen PRP kişinin kendi kanı ile yapılan bir uygulamadır. Her uygulama da olduğu gibi PRP’de de tedavinin işe yarabilmesi için en iyi şekilde uygulanması gerekmektedir.

PRP uygulaması yaptırarak hiçbir faydasını görmeyen kişiler, PRP saç tedavisi işe yarıyor mu diye düşünebilmektedir çünkü PRP tedavisi doğru şekilde uygulanmadığı ve bazı koşullar yerine getirilmediği takdirde yeteri kadar işe yaramayabilmektedir. PRP Saç tedavisinin işe yarayabilmesi için birtakım koşullar vardır.

PRP’nin en iyi şekilde etki etmesi için,

.    Öncelikli olarak ilk şart ; doktor (dermatolog, Plastik cerrah veya medikal estetikle ilgilenen doktorlar..)muayenesinden geçtikten sonra gerekli testlerin yapılması, eğer eksiklik veya fazlalık varsa bunların tedavisinin yapılması ve bunların yanında PRP ile desteklenmesi doğru olacaktır.

  • Sağlık Bakanlığı’ndan Onaylı Merkezlerde Yapılmalı,
  • Doktor tarafından yapılmalı,
  • Kaliteli ve onaylı bir PRP kiti ile hazırlanmalı,
  • Doğru zaman da uygulanmalı,
  • Düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

“PRP saç tedavisi işe yarıyor mu, tedavim işe yarayacak mı?” diye sormadan önce, mutlaka aşağıdaki konulara dikkat etmeniz gerekmektedir.

PRP uygulaması aynı zamanda saç ekimi esnasında da uygulanabilmektedir. PRP’Lİ Saç Ekimi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için makalemizi okuyabilirsiniz. 

1.Sağlık Bakanlığı Yetkisi: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

PRP tıbbi bir uygulamadır ve bu uygulamanın yapılabilmesi için gideceğiniz merkezin Sağlık Bakanlığı’ndan yetkisi olmalıdır. Sizlerin görebileceği bir duvarda asılı olmak zorunda olan bu belgeyi göremediğinizde sormaktan çekinmeyiniz. Muayenehaneler,  poliklinikler, tıp merkezleri ve hastanelerde yaptırabilirsiniz, ama asla kuaförlerde güzellik salonunda değil…

PRP uygulaması, Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı yerlerde uygulanmalıdır.

2.Doktor: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

PRP uygulaması,  medikal estetik doktorları, plastik cerrahi uzmanları ve dermatologlar tarafından uygulanması gereken bir sağlık uygulamasıdır. Öncelikli olarak her zaman muayene  ve gerekli testler yapılmalı saç dökülmesinin veya saç problemlerinin sebebi araştırılmalı, eğer kişide tiroid fonksiyon bozuklukları, demir eksikliği, biyotin eksikliği gibi durumlar söz konusu ise mutlaka bunlar tedavi edilmeli ve tedaviyle beraber PRP programı planlanmalıdır.. Yukarda sayılan rahatsızlıkların birine sahip olan bir kişinin PRP den fayda göremeyeceğini söylemek çokta şaşırtıcı olmamalıdır. PRP yaptıracağınız kişinin Tıp Fakültesi mezunu bir doktor ve konuyla alakalı olduğundan emin olunuz.

3.PRP kitleri: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

Dünya üzerinde ve Türkiye’de farklı merkezlerde sıklıkla uygulanan bu uygulama için kullanılan ve kanın trombositlerini aktif hale getirilmesini sağlayan tüpler, (PRP kitleri) standart değildir. Çeşitli markaların, farklı kalite aralıklarında PRP tüpleri vardır. PRP kitlerinin kalitesi uygulamanın işe yarayıp yaramayacağı konusunu ciddi anlamda etkilemektedir.

PRP tedavisi öncesi dikkat edilecek noktalardan birisi PRP kitlerinin aldığı onaylar ve belgelerdir. PRP kitlerinizin dış görünüşüne aldanmayın. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen onaylar ve belgelerini internet ortamından kontrol edin. Boş laboratuar tüplerine alınan ve santrifüj edilerek plazması ayrılan kanlardan hazırlanan PRP uygulamalarının bir işe yaramayacağı aşikardır.

3.Zamanlama: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

Saça yapılan PRP uygulamasında, kişiler saç dökülmesi sorunu, saç gürleştirme ve sıklaştırma ya da saç ekimi sonrasında ekilen saçların gürleştirilmesi gibi sebeplerle uygulamaktadır. PRP uygulamasının zamanı, başka uygulamalar ile çakışmaması ve saçın bakım yapacağız derken yorulmaması adına çok önemlidir.

Doğru zamanlamayı saç analizi ve muayenesi ve yapılan tetkikler sonucunda doktorunuz verir. PRP tek başına bir tedavi olmayıp yardımcı destekleyici bir uygulamadır..

4.Süreklilik: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

Unutmayın ki, PRP tek seferlik bir uygulama değildir. PRP’ nin düzgün bir şekilde etki etmesi için, sizin tedavinize uygun aralıklar yeniden yapılması gerekebilmektedir.

PRP uygulamasının, düzenli bir şekilde doktorunuzun size verdiği tarihlerde uygulanması önemlidir. Tek bir kere yapılan PRP uygulamasından gözle görünür bir sonuç almanız çok zordur.

PRP saç tedavisi işe yarıyor mu ? sorusunu sizler için yanıtlamaya çalıştık. PRP hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve nasıl uygulandığını öğrenmek için “ PRP nedir? Nasıl Uygulanır ” konulu yazımızı inceleyebilirsiniz

İyi Bir PRP Nasıl Olmalıdır?

PRP uygulaması için, kişiden alınan 1 tüp kan, özel PRP kitleriyle kitin özelliklerine göre  1 veya 2 kez santrifüj işleminden geçirilir. Bu şekilde elde edilen trombositten zenginleştirilmiş plazma  kişinin saç diplerine enjeksiyon iğnesi yardımıyla enjekte edilir. PRP işleminin uygulanması kısa süreli bir işlemdir ve ardından hasta günlük hayatına dönebilmektedir.

PRP her ne kadar kişinin kendi kanı ile hazırlanıyor olsa da, uygulama esnasında kullanılan tüpler, trombositlerin aktif hale gelebilmesini sağlamak için özel olarak hazırlanmaktadır. İyi bir PRP’nin en temel koşulu bu tüplerdir.

PRP’nin işe yarayabilmesi için bu kitlerin kaliteli ve doğru olması gerekmektedir Bunu anlayabilmek için PRP Kitlerinin kutusunda bulunan barkod numarası ile internet üzerindeki Sağlık Bakanlığı sitesinden aldığı onayların kontrolünü yapabilirsiniz.

Ucuz olması sebebiyle, merdiven altı ürünlere kaçılması, PRP uygulamasının işe yaramaması önündeki en önemli sorundur ve bu gibi durumlarla sağlığınızı da riske atmış olacağınızı unutmamalısınız.

 

Dr. Deniz Koral

Dermatolog

 

0

İlgili Makaleler