PRP Saç Tedavisi işe Yarıyor mu?

0
PRP saç tedavisi işe yarıyor mu?
prp saç tedavisi işe yarıyor mu?

PRP SAÇ TEDAVİSİ İŞE YARIYOR MU ?

PRP son yıllarda özellikle saç güçlendirme ve cilt bakımı gibi konularda oldukça sıklıkla kullanılan medikal estetik uygulamalarındandır. Saç dökülmesi tedavisi, saç bakımı, saç gürleştirme ve güçlendirme gibi sebeplerle sıklıkla tercih konusu olan PRP nedir? Ve PRP saç tedavisi işe yarıyor mu ? PRP tedavisinin işe yaramasını sağlayan etmenler nelerdir?

PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?

Evet, PRP saç tedavisi işe yaramaktadır ancak bunun için birtakım koşulların doğru şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.

PRP, trombosit bakımından zenginleştirilmiş kan hücrelerinin saç diplerine enjekte edilerek hücre yenilenmesini hedefleyen bir yöntemdir. Platelet Rich Plasma – Trombositten Zengin Plazma anla

PRP tedavisi işe yarıyor mu?
PRP tedavisi işe yarıyor mu ?

mına gelen PRP kişinin kendi kanı ile yapılan bir uygulamadır. Her uygulama da olduğu gibi PRP’de de tedavinin işe yarabilmesi için en iyi şekilde uygulanması gerekmektedir.

PRP uygulaması yaptırarak hiçbir faydasını görmeyen kişiler, PRP saç tedavisi işe yarıyor mu diye düşünebilmektedir çünkü PRP tedavisi doğru şekilde uygulanmadığı ve bazı koşullar yerine getirilmediği takdirde yeteri kadar işe yaramayabilmektedir. PRP Saç tedavisinin işe yarayabilmesi için birtakım koşullar vardır.

PRP’nin en iyi şekilde etki etmesi için,

  • Sağlık Bakanlığı’ndan Onaylı Merkezlerde Yapılmalı,
  • Doktor tarafından yapılmalı,
  • Kaliteli ve onaylı bir PRP kiti ile hazırlanmalı,
  • Doğru zaman da uygulanmalı,
  • Düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

 

“PRP saç tedavisi işe yarıyor mu, tedavim işe yarayacak mı?” diye sormadan önce, mutlaka aşağıdaki konulara dikkat etmeniz gerekmektedir.

1.Sağlık Bakanlığı Yetkisi: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

PRP tıbbi bir uygulamadır ve bu uygulamanın yapılabilmesi için gideceğiniz merkezin Sağlık Bakanlığı’ndan yetkisi olmalıdır. Sizlerin görebileceği bir duvarda asılı olmak zorunda olan bu belgeyi göremediğinizde sormaktan çekinmeyiniz.

PRP uygulaması, Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı yerlerde uygulanmalıdır.

2.Doktor: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

PRP uygulaması, doktorlar, medikal estetik uzmanları, plastik cerrahi uzmanları ve dermatologlar tarafından uygulanması gereken bir sağlık uygulamasıdır. PRP yaptıracağınız kişinin Tıp Fakültesi mezunu bir doktor olduğundan emin olunuz.

3.PRP kitleri: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

Dünya üzerinde ve Türkiye’de farklı merkezlerde sıklıkla uygulanan bu uygulama için kullanılan ve kanın trombositlerini aktif hale getirilmesini sağlayan tüpler, (PRP kitleri) standart değildir. Çeşitli markaların, farklı kalite aralıklarında PRP tüpleri vardır. PRP kitlerinin kalitesi uygulamanın işe yarayıp yaramayacağı konusunu ciddi anlamda etkilemektedir.

PRP tedavisi öncesi dikkat edilecek noktalardan birisi PRP kitlerinin aldığı onaylar ve belgelerdir. PRP kitlerinizin dış görünüşüne aldanmayın. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen onaylar ve belgelerini internet ortamından kontrol edin.

3.Zamanlama: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

Saça yapılan PRP uygulamasında, kişiler saç dökülmesi sorunu, saç gürleştirme ve sıklaştırma ya da saç ekimi sonrasında ekilen saçların gürleştirilmesi gibi sebeplerle uygulamaktadır. PRP uygulamasının zamanı, başka uygulamalar ile çakışmaması ve saçın bakım yapıcaz derken yorulmaması adına çok önemlidir.

Doğru zamanlamayı saç analizi ve muayenesi sonrasında sizi dinleyen doktorunuz verir.

4.Süreklilik: (PRP Saç tedavisi işe yarıyor mu?)

Unutmayın ki, PRP tek seferlik bir uygulama değildir. Prp’nin düzgün bir şekilde etki etmesi için, sizin tedavinize uygun aralıklar yeniden yapılması gerekebilmektedir.

Prp uygulamasının, düzenli bir şekilde doktorunuzun size verdiği tarihlerde uygulanması önemlidir. Tek bir kere yapılan PRP uygulamasından gözle görünür bir sonuç almanız çok zordur.

İyi Bir PRP Nasıl Olmalıdır?

PRP uygulaması için, kişiden alınan 1 tüp kan, özel PRP kitleriyle 30 dakikalık santrifüj işleminden geçirilir. Bu şekilde kan içerisindeki sonra kişinin saç diplerine enjeksiyon iğnesi yardımıyla enjekte edilir. PRP işleminin uygulanması kısa süreli bir işlemdir ve ardından hasta günlük hayatına dönebilmektedir.

PRP her ne kadar kişinin kendi kanı ile hazırlanıyor olsa da, uygulama esnasında kullanılan tüpler, trombositlerin aktif hale gelebilmesini sağlamak için özel olarak hazırlanmaktadır. İyi bir PRP’nin en temel koşulu bu tüplerdir.

PRP’nin işe yarayabilmesi için bu kitlerin kaliteli ve doğru olması gerekmektedir Bunu anlayabilmek için PRP Kitlerinin kutusunda bulunan barkod numarası ile internet üzerindeki Sağlık Bakanlığı sitesinden aldığı onayların kontrolünü yapabilirsiniz.

Ucuz olması sebebiyle, merdiven altı ürünlere kaçılması, PRP uygulamasının işe yaraması önündeki en önemli sorundur ve bu gibi durumlarla sağlığınızı da riske atmış olacağınızı unutmamalısınız.

***
PRP saç tedavisi işe yarıyor mu ? sorusunu sizler için yanıtlamaya çalıştık. PRP hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve nasıl uygulandığını öğrenmek için ” PRP nedir? Nasıl Uygulanır ” konulu yazımızı inceleyebilirsiniz
***

0

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?