PRP Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

0
prp sonrası nelere dikkat edilmeli
Prp sonrası nelere dikkat edilmeli?

PRP Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

PRP yani Trombositten zengin plazma özellikle güçlü hücre yenileyici özelliği sayesinde yaşlanmalara karşı ve saç dökülmesine karşı etkin olarak kullanılmaktadır.  Kişinin kendi kanından yapılan prp, aktifleştirilmiş zengin trombosit içeriği sayesinde vücudun doğal yapısından aldığı güçle hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. PRP, günümüzde hem tedavi amacıyla hem de estetik ve güzellik alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Kolay uygulanması, kişinin kendi kanından hazırlanması ve hızlı etki etmesi sebebiyle tercih edilen PRP uygulaması yaklaşık olarak 30 dakika kadar sürmektedir. PRP uygulaması sonrasıda hasta rahatlıkla evine, işine dönebilecek olsa da dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.  Prp sonrası nelere dikkat edilmeli konusuna geçmeden önce üzerinde durulması gereken bir konu vardır.

PRP günümüzde onkolojiden, saç ekiminde, estetikten, fizik tedaviye kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Bizim burada bahsettiğimiz PRP’nin saç köklerinin güçlendirmek için kafa derisinin altına yapılan PRP işlemidir.PRP uygulaması nasıl yapılıyor? PRP ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için ⇒  PRP Nedir? Nasıl Uygulanır?
PRP sonrası Süreç

PRP operasyonunun hemen ardından dikkat edilmesi gereken bazı ufak noktalar vardır. Doktorunuzun t

PRP Sonrası saçlarınızı yıkama

PRP uygulaması sonrasında saçların 24 saat boyunca yıkanmaması gerekmektedir. Bu yapılan uygulamanın etkisinin yok olmaması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle prp uygulaması yaptırmaya yıkanmış saçlarla gidilmesi ayrıca tavsiye edilir. 24 saat süresince saç diplerinin ıslanmamasına dikkat edilmelidir.

PRP Sonrası saç şekillendirme

PRP uygulaması sonrasında, saçların jole, sprey gibi saç şekillendiricilere maruz bırakılmaması gerekmektedir. PRP işlemi yapılırken,saç diplerinde enjeksiyon iğnesinin açtığı micro delikler bulunmaktadır. Kimyasal saç şekillendiricilerin saç diplerine nufüs etmesi zararlı olabilir.

Alkol ve sigara kullanımı

PRP Uygulaması sonrasında özellikle ilk gün, hemen uygulama sonrasında alkol ve sigara kullanımı tavsiye edilmemektedir. Özellikle sigaranın saç dökülmesi üzerindeki olumsuz etkisi bilinen bir gerçektir. Hastaların mümkünse, yalnızca prp günü değil, prp tedavisi süresince (3 aylık periotlarda yapılacak prp için 9 ay boyunca) sigaradan uzak durmaları saç köklerindeki hücrelerin daha hızlı yenilenmesi açısından oldukça önemlidir.Sigaranın saç köklerine verdiği zararlar hakkında daha ayrıntılı bilgiyi ” Saç Ekimi Sonrası Sigara Kullanımı ” konulu yazıdan öğrenebilirsiniz.Güneşten Korunun

PRP uygulaması sonrası özelikle ilk 48 saat kafanın uzun süre yoğun güneşe maruz kalmaması gerekmektedir. Yaz aylarında uygulama sonrası güneşe çıkılacaksa şapka kullanımı uygun olabilir. Bununla birlikte kış aylarında da güneş ışınlarının olumsuz UV etkisinin devam ettiğini unutmamalısınız.

Havuz ve Deniz

PRP uygulaması sonrası 3 gün boyunca havuza ve denize girilmemesi tavsiyeler arasındadır.

Bu bilgilerin yanı sıra, “prp sonrası nelere dikkat edilmeli?” konusunda gerekli bilgiler doktorunuz tarafından da size verilecektir. Aklınıza takılan soruları mutlaka doktorunuza danışın.

0

İlgili Makaleler