PRP

0
PRP Nedir? Nasıl Uygulanır?
PRP Nedir? Nasıl Uygulanır?

PRP

PRP yani “Platelet Rich Plasma” anlamına gelen PRP’nin Türkçesi “Trombositten Zengin Plazma” anlamına gelmektedir. Prp, kişiden alınan 13,5 ml kanın santifürüj işleminden geçirilerek hücre yenileyici trombositlerin aktif hale getirilmesi ve deri altına enjekte edilmesiyle uygulanır

Yapılan araştırmalara göre, kandaki trombosit miktarının doğal yollarla artırılması kanın iyileştirme, dolayısıyla hücre yenilenme hızını artırmaktadır.

Prp uygulaması, saç dökülmesi yaşayan kişilerde, saçını dolgunlaştırmak isteyen kişilerde, saç ekimi öncesi ya da sonrasında uygulanabilmektedir. Aynı zamanda saç ekimi operasyonu esnasında yapılan “PRP Destekli FUE Saç Ekimi ” operasyonu da vardır.

PRP, gücünü vücudun kendi kendini yenileme sürecinden alır.

PRP’nin enjekte edildiği bölgede, sanki acil tedavi edilmesi gereken bir yara varmış hissiyatı oluşur. Bu his ile harekete geçen vücut, hücrelerini yenilemeye başlar. Cilde uygulandığında hücrelerin yenilenmesini sağlayan bu yöntem, saç köklerine uygulandığında saçın hızlı ve etkin bir şekilde beslenmesini ve güçlenmesini sağlar.İşte bu, vücudun kendi kendini iyileştirme ve yenileme sürecidir.”

Prp Uygulaması Nasıl Yapılır?

Peki, PRP’nin uygulaması nasıl gerçekleşiyor? Toplamda yarım saat süren, hızlı ve rahat uygulanan bu işlemin nasıl gerçekleştiği 10 adımda anlatılabilir.

Sağlık ekibi tarafından kişiden 1 tüp kan alınır. Alınan kan özel santirifüj cihazına yerleştirilerek 15 – 20 dakika boyunca 1 veya 2 kez işleme tabi tutulur. Kişinin kendi kanının trombositleri ayrıştırılarak PRP plazması elde edilir.

 

PRP uygulaması ve PRP tedavisi
PRP uygulaması saç ekimi esnasında ya da sonrasında yapılabilir.
 • Bu sürenin sonunda tüp içerisinde toplanmış olan “Trombositten Zengin Plazma” enjektöre alınarak kişinin saç köklerine enjekte edilir. Enjekte işlemi yaklaşık 10 dakika kadar sürmektedir.
 • Kişinin kafa derisine iğne ile enjekte edildiği için hafif bir acı yaratabilir ancak mikro uçlu iğnelerle çok kısa sürede tamamlanan bu işlem, kafa derisinin sert ve dayanıklı yapısı sebebiyle çok fazla hissedilmemektedir.
 • Ağrı eşiği düşük olan yani acıya karşı hassas kişilerde anestezik krem uygulaması veya titreşimli sinir uçlarını yatıştırıcı cihazlarla  yapılır. Bu sayede ortaya çıkabilecek acının tamamen yok edilmesi mümkündür.
 • Kişide herhangi bir sersemlik ya da yorgunluk yaratmadığı için işlem sonrası kişi rahatlıkla günlük yaşantısına dönebilmektedir.
 • İşlem sonrası deniz – havuz aktiviteleri, spor ya da yoğun yorgunluk yaratabilecek aktivitelerden kaçınılması gerekmektedir.
 • Saç bölgesine uygulandığı için kişinin görüntüsünde herhangi bir farklılık olmamaktadır. Tek sefer yapılması etkisini gösterebilmesi için yetersiz kalmaktadır. İşlemin başarılı bir sonuç ortaya çıkartabilmesi için, doktorunuzun size özel bir planlama yapması uygundur.
 • İşlem ortalama 3 haftalık aralıklarla 4 seans boyunca uygulanır ve eğer gerekiyorsa 6 ay aradan sonra tekrar edilir.
 • Kandaki trombositin aktif hale getirilerek çoğaltılması, yine doğal yollarla sağlanmaktadır. Santirifüj tekniği bu uygulamada en uygun yöntem olarak belirlenmiştir. Bu işleme hücre ayrılma işlemi de denilebilir.
 • Etkinliği ve kolay elde ediliyor olması sebebiyle yaygın şekilde kullanılmaktadır. Saç ekiminden sonra saç köklerinin beslenmesi için veya saç dökülmesinde saçların güçlenmesi için de kullanılmaktadır.
Dökülen saçları sıklaştırmada etkili bir diğer yöntem de, saç mezoterapisidir. Saç mezoterapisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için ” Saç Mezoterapisi Nedir? ” konulu makalemizi okuyabilirsiniz.

PRP’nin Saç Ekimine Etkisi

 • Saç ekimi operasyonunda nakledilen saç kökleri dışarda birkaç saat kaldığı için yorgun düşer ve operasyon sonrası adaptasyon süreci  yaşayabilir.Yeni ekilen greftlerde oluşabilecek kayıpları en aza indirmek için etkili bir yöntemdir. Çünkü, saç köklerinin adaptasyon sürecini ve iyileşmesini hızlandırır.
 • Saç köklerinin yeni yerlerine yerleşmesini ve yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan bu yöntem, yeni saç köklerini besler ve güçlendirir.
 • Düzenli olarak uygulandığında 1 – 2 ay içerisinde etkisi fark edilmeye başlar. Cansız saç kökleri beslenerek, güçlenir ve kalınlaşır.
 • Canlandırıcı özelliğe sahiptir. Bu yüzden, bulunduğu alandaki diğer saç köklerini de olumlu yönde etkiler. Saçların dökülmesini azaltır, saçların güçlenmesine ve gürleşmesine yardımcı olur.
PRP uygulaması bazı durumlarda saç ekimi operasyonu esnasında da uygulanabilmektedir. ” PRP’Lİ Saç Ekimi ” ile ilgili ayrıntılı bilgi için makalemizi okuyabilirsiniz.

PRP ile Kök Hücre Tedavisi ile Arasındaki Fark

PRP elde edilmesi açısından kök hücreye nazaran çok ucuz ve kolay bir yöntemdir. Hemen hazırlanabilmekte ve uygulanabilmektedir.

Trombositler de kök hücrelerdir ve kanımızda hazır vaziyette bulunmaktadır. Kök hücre için kulak arkasında biopsi ile deri alınır ve laboratuar ortamında yaklaşık 1 ayda üretilir.  Ayda bir olmak üzere 3 kez uygulanır.

Kök hücre yoğunluk açısından PRP ye nazaran çok zengindir fakat hazırlanma şekli süresi ve maliyeti açısından çok pahalı zor ve uzun süren bir yöntemdir. Sonuç olarak neredeyse PRP ile aynı sonuçları vermektedir.

Saç bakımı için yapılan uygulamalardan bir diğeri de kök hücre tedavisidir. Bu uygulama ile ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız  ” Saç Ekiminde Kök Hücre Tedavisi Nedir? ” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

PRP’nin zararları var mıdır? PRP’nin yan etkisi var mıdır?

PRP tedavisinde alerjik reaksiyon riski yoktur. Doktorlar tarafından ve doğru koşullarda uygulandığı için, ortaya çıkmış bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kolay ve hızlı bir şekilde uygulanan işlem sonrasında, kişi kendi günlük hayatına rahat bir şekilde dönebilir.

Bununla birlikte PRP uygulaması esnasında özellikle hassas ciltlerde iğnenin yarattığı etkiden dolayı kızarıklık ve küçük morluklar meydana gelebilmektedir. Ancak bunlar da 1 – 2 gün içerisinde geçmektedir.

 

Dr. Deniz Koral

Dermatolog

0

İlgili Makaleler