Saç Aşısı

0
Saç Aşısı Nedir?
Saç Aşısı Nedir?

Saç Aşısı

Saç aşısı, diğer adıyla oto saç klonlama, acell ile prp’nin birleşimi ile oluşturulmuş, saç köklerine enjekte edilerek tek seansta saç köklerini güçlendiren ve dökülmeyi önleyen hücre yenileyici güçlü bir formüldür.

Foliküler seviyede hücre yenilenmesine sebep olduğu için kısa zamanda saç dökülmesine karşı etkili çözümler arasında yerini almış, saç ile ilgili bir çok farklı sorun üzerinde etkili rol oynamıştır.Peki, geçmişi çok da eskiye dayanmayan saç aşısı nedir, nasıl formüle edilmiştir? Saç dökülmesinin önüne geçebilir mi? Bu ve benzeri birçok sorunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

Saç Aşısı İçeriği

İçeriğindeki maddeler arasında,

 • Hücre dışı matris,
 • Prp,
 • Vitamin Takviyeleri
 • İlaç takviyeleri yer alır.

Saç köklerine enjekte edilmesiyle birlikte saçın hücresel yapısının güçlenmesine olanak sağlayan bu formül, saç dökülmelerinin önüne geçilebilmektedir. Bu sayede saç kökleri yeniden sağlıklı ve güçlü bir yapıya kavuşur.

Hücre Dışı Matris:

Bağdokusu hücre zarının dışında yer alan glikoprotein, kolajen ve elastin liflerinden ve minerallerden meydana gelen ve görevi hücreler arası bağlantıyı sağlamak olan hücre dışı matris, kök hücrenin yeniden modellenmesi sağlayarak hücre gelişimini hızlandırmaktadır.

İlk olarak 1999 yılında yara yanık ve organ kayıplarında yenileyici olarak kullanılmaya başlayan hücre dışı matris, 2008 yılından sonra saç için kullanılmaya başlanmıştır.

Hücre dışı matris (ekstraselüler matriks) saç aşısının temel maddesini oluşturmaktadır.

Çok etkili hücre yenileme özelliğiyle bulunduğu günden bu güne ciddi yankılar uyandıran madde, dünya üzerinde şimdilik sadece acell adıyla patentlidir ve orjinal formül yalnızca acell adıyla kullanıma açıktır. Saç aşısı yaptırırken dikkat etmeniz gereken nokta, sahte ürünlerden kaçınmanızdır.

PRP

Prp yani trombositten zenginleştirilmiş plasma kişinin kendi kanının hücre yenileyici özelliğini kullanmaktadır. Kandaki doğal yara iyileşme ve savunma mekanizmasının özel bir işlem sayesinde aktif hale getirilmesidir. Prp ile hastadan alınan 1 tüp kan santifürüj işleminden geçirilerek trombositleri aktif hale getirilir.

Böylece yeniden kişiye enjekte edilen kan, hızlı bir şekilde hücre yenilemesine başlamaktadır.

*** PRP ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için → PRP Nedir? ***

Saç Aşısı Hangi Durumlarda Uygulanır?

Saç aşısı, saç ile ilgili birçok problemde etkin olarak kullanılmaktadır. Saç aşısının uygulandığı durumlardan bazıları şöyledir;

 • Saç Dökülmesi Problemleri:

  Saç aşısı, kadınlarda ve erkeklerde sık görülen saç dökülmesi problemlerine karşı etkili bir çözüm sunar. Erkek tipi dökülmeler de dahil olmak üzere erken dönem teşhis edilen ve tedaviye başlanılan birçok saç dökülmesi çeşidinde etkili olmaktadır. Saç dökülmesinin azalmasına, saç köklerinin güçlenmesine ve saçların geri kazanılmasına olanak sağlamaktadır.

 • İnce Telli Saçlar ve Dolgunluk Sorunu:

  Özellikle kadınlarda görülen zayıf ve seyrek saç problemleri için saç aşısı etkili bir çözüm olabilmektedir.

 • Saç Kıran ve Benzer Hastalıklar:

  Saç aşısı, sebebi tam olarak anlaşılamayan ve kişide aniden ortaya çıkabilen saçkıran hastalığında da kullanılmaktadır. Saçların yeniden çıkmasında olan aşı, benzer diğer hastalıklarda ya da bazı tedaviler sebebiyle ortaya çıkan saç dökülmeleri sonrasında saçların çıkma ve kendini toparlama sürecini hızlandırmaktadır.

 • Saç Ekiminde Destekleyici Tedavi Olarak:

  Özellikle dökülme sürecini tamamlamış saçlarda başka tedavi yöntemleri işe yaramadığı için saç ekimi uygulanmaktadır. Saç ekimi sonrasında yaptırılan aşı, yeni saçların adapte süresini hızlandırır. Yeni ekilen saçlarda olası kayıpları azaltır, büyümeyi hızlandırır.

 

Saç Aşısı Nasıl Uygulanır?

Saç aşısı formülünün en önemli özelliği tek seans uygulamanın yeterli görülmesidir. Yapılan klinik çalışmalar ve doktorların raporlarına bakıldığında, bu güne kadar saç dökülmesi tedavisi için yapılan uygulamalarda ikinci bir kullanıma gerek olmamıştır. Ancak yine de gerek görüldüğü takdirde 1 sene sonunda tekrar kullanımının bir sakıncası olmayacağı da belirtilmiştir.

Sağlık Bakanlığı’nca onaylı olan saç aşısı, özel olarak gramajlandırılmış bir şekilde formüle edilmiştir.

Saç dökülmesine çözümler arasında yer alan saç aşısının, uygulaması son derece kolaydır:

 1. Uygulama yapılacak kişinin saçlı bölgesi öncelikle lokal anestezi ile uyuşturulur. Lokal anestezi, yarım saat kadar sürecek olan bu işlemin ağrısız ve acısız olmasını sağlar.
 2. Aşının içeriğinin hazırlanabilmesi için kişiden 1 tüp kan alınır. Aşıya ilave edilecek olan PRP, santifrüj yöntemiyle elde edilir. Bu işlem yarım saat içerisinde yapılabilmektedir. Sadece saç aşısı yapılacak kişinin kanından elde edilen PRP ile birlikte, aşının formülü oluşturulur ve saç derisine enjekte edilir.
 3. Saç aşısı “microneedle” adı verilen bir cihaz yardımıyla uygulanır. Saçlı alanlara eşit olarak yayılması planlanan uygulamanın süresi, yaklaşık 1 saattir.
 4. Kandaki inaktif kök hücre ve büyüme hücrelerinin aktif edilmesini sağlayan ve hücre yenilenmesini tetikleyen aşı, yüksek derecede iğne fobisi olan kişilere sedasyon yöntemiyle de uygulanabilmektedir. Ancak yine de ideal yöntem enjeksiyondur.
 5. Hem erkeklere hem de kadınlara aynı şekilde uygulanan saç aşısı yönteminde kadınlarda daha sık karşılaşılan sönük, zayıf ve seyrek saç tiplerinde, erkeklerde ise erken teşhis ile erkek tipi dökülmelerde bile etkili sonuçlar alınabiliyor. 11 yaşını doldurmuş, genel sağlık durumu iyi olan herkese uygulanabilmekle birlikte, hamile ve emziren kadınlar, kanser hastaları, kan sulandırıcı ilaç kullananlar ya da herhangi bir kan hastalığı olan kişilerde uygulanamıyor.
 6. Uygulama sonrasında istenilen sonuçlar 6 ay içerisinde kendini göstermeye başlar.

Saç Aşısı Tarihçesi

Tarihçesine bakıldığında Prof. Dr. Alan Spievack’ın 1950’li yıllarda başladığı “hücre yenileme” çalışmalarına kadar dayandığı görülmektedir. Formülü, içerisindeki maddelerden biri olan “hücredışı matris” (exstaculer matrix), doku yenilenmesinde en etkin görevi üstlenir.

1999 yılında bulunan aşı, günümüzde hala Amerikan Donanmasında organları kopan kişilerin tedavisi için de kullanılmaktadır. Amerika Gıda ve Yiyecek İdaresi (FDA) tarafından onaylanan ve 510K ibaresi taşıyan aşı, yoğun bakım ünitelerinde ve hastanelerde de kullanılmaktadır.

Hücre yenilenme konusunda etkinliğini kanıtlamış bu madde çok kısa zaman içerisinde tıbbın birçok alanında kendini göstermiş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Bununla birlikte aynı dönemde PRP de, FDA tarafından hücre yenilenmesi konusunda onay almıştır. Kandaki iyileştirme gücüne sahip hücrelerin aktif hale getirilmesi ile meydana gelen ve sadece kişinin kendi kanından yapılan PRP de, özellikle enjekte edildiği bölgede aktif olarak hücre yenilenmesini sağlar.

PRP de etkinliği ve güvenliği kanıtlandıktan sonra diş hekimliğinden estetik cerrahiye kadar birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Saç ekimi operasyonlarının arttığı yıllar olan 2000’li yıllarda, saç dökülmesini önlemeye yönelik yapılan araştırmalar da artmıştır. Hücre yenilemesiyle gündeme gelen bu maddelerin birleştirilmesi fikriyle de“saç aşısının formülü” ortaya konmuştur.

Oto saç klonlama olarak da bilinen saç aşısı, saç köklerinde hücre yenilenmesini, beslenmesini, güçlenmesini ve yeniden çıkmasını sağlayan etkili bir maddedir.

0

İlgili Makaleler