Saç Ekiminde Ön Saç Çizgisinin Önemi

0
ön saç çizgisinin önemi
ön saç çizgisi neden önemlidir? Saç ekimi ön çizgi nasıl olmalıdır

Saç Çizgisi

Başarılı bir saç ekiminin en önemli noktası operasyon sonrası sağlıklı ve doğal görünümlü saçlara sahip olmaktır. Ekilen saçların doğal görünümlü olabilmesi için en önemli nokta ön saç çizgisi planlaması oldukça önemlidir.

Saç ekiminde ön saç çizgisi
Saç ekiminde ön saç çizgisi doğallığın temel belirleyicilerindendir.

Saç dökülmesi sebebiyle gün geçtikçe geriye çekilen ön hattın, saç ekimi yöntemiyle yeniden dizayn edilmesi sağlanır. Her kişi için standart bir ön hat çizgisi belirlemek yanlıştır. Bunun için kişinin yüz yapısı, saç yapısı, yaşı ya da cinsiyeti gibi çeşitli faktörler dikkate alınmalıdır.  Örneğin alın ve saçların birleştiği bu çizgi, kadınlarda çok daha düz oluşturulurken, erkeklerde şakak bölgesine daha keskin girintiler verilmesi doğal bir görünüm yakalamak için önemlidir. Saç çizgisi belirlenirken, estetik alanında sıklıkla kullanılan altın oran kavramından da destek alınarak, kişinin yüzü için en ideal saç çizgisi belirlenir.

Ön saç çizgisi, alın saç çizgisi  ya da ön alın çizgisi; şeklinde isimlendirilen alan, alın bölgesi ile saçın kesiştiği ve sağdan soldan şakaklara kadar ilerleyen, saçlar ile alın bölgesini ayıran sınır çizgisidir. Alının bittiği saçların başladığı ön bölümde duruşu, saç ekiminde doğallığı etkilediğinden alın saç çizgisinde planlama oldukça önemlidir.

Ön saç çizgisi tasarımı,

 • Saç dökülmesi sebebiyle yapılan ekimlerde,
 • Saç sıklaştırma operasyonlarında,
 • Doğuştan gelen alın açıklığını azaltma ekimlerinde,
 • Saç çizgisi düzeltme gibi durumlarda yapılmaktadır.


Konuya farklı bir açıdan yaklaşan, ” alın bölgesine ekim ” yazımıza da göz atabilirsiniz… 

Önemi

Estetik amaçlarla yapılan saç ekimi operasyonlarının başarısı, ekimin doğallığı ile doğru orantılıdır. Saç ekiminde doğallığı belirleyen temel etkenler, ekilen saçların yoğunluğu ve saçların ekiliş açılarının yanı sıra alın saç çizgisinin görüntüsüdür.

 • Alın saç çizgisi, ön tarafta ve göz hizasında olduğu için en dikkat çekici noktadır.
 • Doğallığı belirler.
 • Saç ekimi sonrasında saçların çim adam şeklinde görünüm görünmemesinin en önemli kıstasıdır.
 • Saç ekimi sonrası kişinin yüz hatlarına uygun saç yapısına sahip olmasına yardımcı olur.
 • Her kişinin ön alın çizgisi farklıdır ve kişiye özel olarak tasarlanması gerekmektedir.
 • Kişinin daha genç görünmesini sağlar.
 • Ön saç çizgisi, gözlere yakın olması sebebiyle saç ekiminde en çok fark edilen alandır.

Planlaması

Ön hat planlaması yapılamadan önce saç analizi gerçekleştirilir ve böylece hastaya kaç greft saç ekimi yapılacağına karar verilir. Yapılacak olan konsültasyon sonrasında hastanın istekleri de dikkate alınarak ön çizginin planlanmasına geçilir.

Saç Çizgisi Nerede Olmalı?

Saç çizgisinin planlanmasında yüz için ideal görüntüyü sağlayabilmek için altın orandan faydalanılır. Kaş – burun mesafesi, burun – çene mesafesi ve kaş – saç mesafesinin birbiri ile oranlarına bakılır. Ön alın çizgisi belirleme de farklı doktorların farklı yaklaşımları olsa da bazı genel geçer kurallar oluşmuş ve ön hattın belirlenmesinde ideal bir şekilde belirlenmesine öncelik etmiştir. Peki, ön saç çizgisi nerede olmalı?

 • Ön saç çizgisi, her iki kaşınızı birden tüm gücünüzle yukarı kaldırdığınızda ortaya çıkan kırışıkların (çizgilerin) bittiği noktanın yaklaşık 1 cm ötesinden başlamalıdır.
 • Ön alın çizgisi ile kaş mesafesi, kişiden kişiye göre değişmekle birlikte yaklaşık 7-8 cm ya da ortalama 4 parmak genişliği ifade eder.
 • Ön saç çizgisinin görüntüsü, kişinin cinsiyeti, vücut şekli, yüz şekli ve donör alanın kalitesi vb. göre değişebilir.
Altın Oran Hakkında…
Tarihe uzanan geçmişine rağmen günümüzdeki modern estetik operasyonlarında sıklıkla kullanılan altın oran kavramı, vücudun uzuvları arasındaki mesafelerin arasındaki uyumdur. Örnek vermek gerekirse, her insanın burnu ile ağzı, ağzı ile çenesi ya da çenesi ile alnı arasında belirli bir matematiksel hesaba dayalı bir orantı vardır. Güzellik ve estetik kavramına en yakın oran ise altın orandır. Ön saç çizgisi belirlenirken, kişinin yüz hatlarına uyumun en iyi şekilde ve en estetik şekilde sağlanmasını için altın oran kullanılır.

Nasıl Belirlenir?

Saç ekiminde alın çizgisi nasıl belirlenir? Alın açıklığının ve ön çizginin belirlenmesinde hastanın kişisel istekleri göz önüne alınarak, donör bölgenin elverdiği greft sayısına göre, kişinin yaşı, cinsiyeti ve saç dökülme seviyesi dikkate alınarak kişinin yüzüne en uygun, en ideal ön saç çizgisi belirlenir.

Saç kalitesi arttıkça, saçın yapısı kalınlaştıkça ve yoğunluğu arttıkça saç ekimi planlamasında gerekecek olan greft miktarı düşer ya da yoğunluk artar. Bu da çok daha doğal bir ön saç çizgisi yaratır.

Saç Çizgisi Belirleme Ölçütleri

Yaş

Kişinin yaşı, ön alın çizgi belirlemede önemli bir ölçüttür. İmkan olduğu halde çok genç birisinin alnını açık bırakmak, ya da imkan var diye yaşlı birisinin alın açıklığını gereğinden fazla daraltmak yanlış olacaktır. Her yaş için uygun bir ön saç çizgisi şekli vardır ve doktorunuz saç ekim planını yaparken yaşınızı da göz önünde bulundurmalıdır.

Yüz hatları

Yüz hatları, alın açıklığı planlanmasında esnasında hassasiyetle dikkate alınır. Yüz hatlarına uygunluğu belirlenirken altın orandan faydalanılmaktadır. Ortalama yetişkin bir insanda beklenen 7 cm alın açıklığı mesafesi, minyon kişilerde ya da daha iri yapılı insanlarda değişmektedir. Yüz hatlarındaki orana bakılarak alın genişliğine karar verilebilir.

Donör Bölgenin Yoğunluğu

Alın açıklığının belirlemede bir diğer ölçütte imkanlardır. Kişiye ekim için belirlenen greft sayısı, onun donör bölgesinin kalitesi ve imkanlarıyla alakalıdır. Donör bölgeden çıkabilecek olan greft sayısı saç planlaması doğrultusunda en uygun şekilde kişinin kel alanlarına paylaştırılır. Az sayıda saç kökü ile yapılacak ekimlerde ön alın çizgisi zorunlu olarak geriden başlatılabilir.

Ekim Yapılacak Alan Genişliği

Ön saç hattı belirlenirken, donör alandaki greftlerin dağılımı da göz önüne alınarak, çizginin nereden başlaması gerektiğine karar verilir. Ekim yapılacak alan yani kelleşmiş bölge genişse, alın bölgesinin yeterli bir şekilde kapatılabilmesi için daha çok saç köküne ihtiyaç duyulacak ya da saç çizgisi biraz daha geriden başlatılması gerekebilecektir. Ekim yapılacak alanın genişliği ön saç çizgisinin yerini etkiler.

Cinsiyet

Ön saç çizgisinin belirlenmesinde önemli konulardan biri de cinsiyettir. Kadınlarda ve erkeklerde farklı olan ön hat çizgisi düzgün bir şekilde yapılandırıldığında daha feminen ya da daha maskülen bir görüntü yaratmak mümkündür.

Saçın Kalitesi

Saç kalitesi, saçın yoğunluğu, saç telinin kalınlığı ile alakalıdır. İnce zayıf ve kök başına tek bir saç teline sahip güçsüz saçlar, ekim bölgesini kapatmakta zayıf kalabilir. Bu da ideal ön hat çizgisinin oluşumunu engelleyebilir, saç kalitesi zayıf olan kişiler için, daha fazla greft nakli telafi edici olmaktadır.

Altın Oran hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için “ Saç Ekiminde Altın Oran Nedir? ” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Ön Saç Çizgisi Nasıl Olmalı?

Ön saç çizgisi kişiye özeldir. İdeal hattın kişinin yüz şekline, isteklerine ve greft sayısı ile ilgili imkanlarına en uygun şekilde tasarlanmış olandır ancak bununla birlikte ön çizgi ile ilgili bazı noktalar vardır;

 • İdeal ön saç çizgisinin belirlenmesinde kişinin görüntüsüne etki edecek tüm koşulların dikkate alınması gerekmektedir
 • Yeni oluşturulacak saç çizgisi, kişinin eski görüntülerine aykırı durmamalıdır.
 • En öndeki saç köklerinin seçiminde çoklu greftler tercih edilmelidir.
 • Saç hattı, alın kaslarına yakın oluşturulmamalıdır.
 • Tek bir şerit şeklinde ekilmemelidir. Natural bir görünüm için ekim, belli belirsiz zigzaglar ile oluşturulmalıdır.
 • Ön hat oluşturulurken önlerin fazla yoğun ya da fazla seyrek bırakılmamasına dikkat edilmelidir.

Ön Saç Çizgisinde Doğallık Nasıl Sağlanır?

Ön Saç Çizgisi Kavisi 

Doğal ön saç çizgilerine baktığımızda kişilerin yüz hatlarına göre değiştiğini ancak yine de genellikle düz değil V yada U şeklinde bir kavisle geldiğini görürsünüz. Alın açıklığının alacağı şekil, yüzün yapısı ile uyumlu olmalıdır. Saç ekimlerinde bu kavisi, kişinin yüz şekline en yakışır oranlarla vermek çok önemlidir.

Ön saç çizgisinin kavisi belirlenirken;

 • alnın açıklığı,
 • alın genişliği,
 • alın kırışıklıklarının başladığı nokta,
 • şakakların büyüklükleri,

dikkate alınmalıdır.

Kadınlarda Saç Çizgisi (Düz – Hilal)

Feminen bir yapıda alın çizgisine sahip olmak için, düz ya da hilal şeklinde ön hat çizgileri belirlenebilmektedir. Kadınlarda şakak girintisi tercih edilen bir görüntü değildir.

Hilal görünümü ise özellikle bazı ülkelerde beğenilerek moda haline gelmiştir. Geniş alın bölgesi, şakaklara doğru daraltılarak yüzün çok daha ince ve narin görünmesi hedeflenir. Saç ekiminde alın bölgesinden şakaklara doğru inildikçe ekim sıklaştırılır.

Erkeklerde Saç Çizgisi (U – V )

Erkeklerde ise şakaklarda ortaya çıkan açıklık, daha maskülen bir görüntü verdiği düşüncesiyle tercih edilmektedir. Burada daha yumuşak hatlara sahip u şekli ya da sert hatlara sahip M – V gibi ifade edilebilecek şakakların açıldığı alın bölgesinin ise daraltıldığı ekimler, ön hat çizgisi oluşturulmasında belirleyicidir.

Bunların yanı sıra oval ya da üçgen gibi sembolize edilebilecek farklı ön saç çizgisi şekilleri de vardır

Köklerin Dizilişi

Ön alın hattı belirlenirken, saç köklerinin muntazam bir sıra ile yan yana dizilmesi doğal olmayan, yapay duran bir görüntü vermektedir. O yüzden ön saç hattına yerleştirilecek olan saç kökleri kendi içinde uyumlu ancak dağınık bir şekilde yerleştirilmelidir.

Sıklığın Sağlanması için her bir saç kökünün arkasında iki saç kökünün arasından çıkacak şekilde bir diğer saç kökü yerleştirilerek muntazam olmayan hayali bir zikzak üzerinde gidilir.

Kanalların Açıları

Açılan kanalların açıları da iyi bir alın hattı oluşturabilmek için çok önemlidir. Saç ekiminde kanal açılırken yapılan açılar tepe noktasında büyümekte alın bölgesine yaklaştıkça ise küçülmektedir. Bu açıları doğru vermek ön kısımda saçların doğal olmayan bir şekilde dik dik durmasını engeller.

Ekim yapılan ön çizgide açıların alın bölgesinde 30°, şakaklarda ise 45°’lik açılarla verilmelidir.

Saç Çizgisi Düzeltme Nasıl Yapılır?

Saç çizgisi düzeltme, doğuştan gelen yapı ya da sonradan ortaya çıkan kelleşme sebebiyle alın açıklığı artan kişilerde, saçlarının görünüşünden memnun olmayan ve estetik sebeplerle değiştirmek isteyen kişilerde; donör bölgeden alınan saç köklerinin tek tek toplanarak, önceden belirlendiği şekilde yeni bir ön saç çizgisi meydana getirmek üzere ekilmesidir.

Her saç ekimi operasyonunda saç çizgisi tasarımı gerçekleştirilebilmektedir bunun yanı sıra saç çizgisi düzeltme işlemi bölgesel saç ekimiyle sırf ön hat için de gerçekleştirilebilir.

Saç çizgisi düzeltme, daha önce yapılan bir saç ekim operasyonunu düzeltmek için gerçekleştiriliyorsa,

 • Saç çizgisi düzeltme işlemi saç ekimi prosürlerini izler.
 • Saç ekimi yaptırmak için uygun bir hasta, saç çizgisi düzeltme yaptırmak için uygundur.
 • Saç çizgisi planlaması doktor ile gerçekleştirilecek konsültasyondan sonra belirlenir.
 • Saç çizgisi düzeltme operasyonlarunın süresi, nakledilecek greft sayısında göre değişmektedir.
 • Saçların doğal görünümü alması yaklaşık 1 seneyi bulmaktadır.

 

0

İlgili Makaleler