Saç Dökülmesi Çeşitleri

0
Saç dökülmesi çeşitleri
Saç dökülmesi çeşitleri

Saç Dökülmesi Çeşitleri

Her üç kişiden birinin sorunu olan saç dökülmesi, özelliklerine göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Saç dökülmesi çeşitleri, dökülmenin sebeplerine, kalıcı olup olmadığına, dökülmenin nasıl başlayıp nasıl ilerleme gösterdiğine göre ayrılır.

Saç dökülmesi çeşidinizi öğrenerek tedavi yöntemleri hakkında bilgilenebilir, saç dökülmesi çeşidinize göre çözüm yöntemlerini daha rahat bir şekilde araştırabilirsiniz.Saç dökülmesi çeşitleri, dökülmenin geçici mi kalıcı mı olup olmadığına göre ayrıldığında çok daha rahat bir şekilde anlaşılacaktır.

Kalıcı Saç Dökülmesi Çeşitleri

Kalıcı saç dökülmelerinin ortak özelliği yapısı bozularak zayıflamış olan saç köklerinin tekrar saç çıkartmamasıdır. Günümüzde kalıcı saç dökülmeleri için, dökülmenin hızını yavaşlatacak çeşitli teknikler, saç sıklaştırma yöntemleri ve saçın doğal görünmesini sağlayacak saç ekimi gibi çözümler kullanılmaktadır. Sa

Kalıcı saç dökülmesi çeşitleri 3 tanedir.

 1. Erkek Tipi Dökülme
 2. Kadın Tipi Dökülme
 3. Kalıcı Bölgesel Dökülme

1- Erkek Tipi Dökülme (Androgenetik Aleopesi)

Erkek tipi dökülme kalıcı saç dökülmesi çeşitleri arasında en sık karşılaşılan dökülme çeşididir. Erkek tipi dökülmenin sebebi fazla salgılanan androjen hormonudur. Halk arasında erkeklik hormonu olarak bilinen androjen hormonu, saç köklerine giden kılcal damarların daralmasına sebep olur. Böylelikle beslenemeyen saç kökleri küçülerek zaman içerisinde tüy şeklini alır.

Tıptaki adı Androgenetik aleopesi olan kalıcı saç dökülmesi çeşitleri arasındaki erkek tipi dökülmenin başlıca özellikleri şöyledir;

 • Alın bölgesinde çekilme ve dökülme ile başlar. Tepe noktasındaki dökülmelerle devam eder.
 • Saç dökülmesi çeşitleri arasında en sık karşılaşılan dökülme çeşididir.
 • Erkek tipi dökülme, daha çok erkeklerde
  Saç dökülmesi çeşitleri
  Saç dökülme çeşitlerinden biri de androjen hormonunun sebep oldu erkek tipi dökümelerdir.

  görüldüğü halde, kadınlarda da erkek tipi dökülme görülmektedir.

 • Genetik sebeplerden kaynaklanmaktadır.
 • Saç dökülmesi çeşitleri arasında en sık karşılaşılan dökülme olan erkek tipi dökülme aynı zamanda kalıcıdır.
 • 20’li yaşlarda başlayarak hızlı bir şekilde tamamlanabileceği gibi daha geç yaşlarda başlayıp daha yavaş bir seyir izleyebilmektedir.
 • Erkek tipi dökülmenin en belirgin özelliği saç dökülmesi seyrinin ve dağılımının herkeste benzer bir gidişat seyretmesidir. Erkek tipi dökülmelerde belirli bir bölgede (örneğin ense bölgesinde) yoğun saç olduğu halde başka bir bölgede (örneğin tepe bölgesi ya da alın) tamamen kelleşme görülebilmektedir.

***
Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi” konulu makalemizi okuyarak bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
***

2- Kadın Tipi Dökülme

Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebildiği halde, sıklıkla kadınlarda yaşandığı için bu ismi alan kadın tipi dökülmeler de genetik sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Kalıcı saç dökülmesi çeşitleri arasında olan adın tipi dökülmelerde saç köklerinin bazıları “uyuma fazında” kalarak, gelişmeye ve büyümeye kendini kapatır. Saç yapısı ve özelliklerine göre saçın büyüme döngülerinden biri olan uyuma fazı, saç köklerinin saç kılı uzatmayarak dinlendiği bir dönemdir. Böylelikle kişini saçları giderek seyrekleşir ve kalıcı saç dökülmesi çeşitleri arasında olan kadın tipi dökülme oraya çıkar.

Burada temel sorun dökülen saç tellerinin yerine sağlıklı yeni saç tellerinin uzamamasıdır.

Kadın tipi dökülmelerin genel özellikleri şöyledir;

 • Saç kökleri kafanın her bir bölgesinde eşit bir şekilde azalmaya başlar. Saçlar genel olarak ince telli ve seyrek bir görüntüdedir. Zaman içerisinde seyreklik her bir bölgeden kafa derisinin rahatlıkla görülebileceği şekilde artar.
 • Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilmektedir.
 • Erken yaşlarda başlayarak ağır bir ilerleme seyri gösterir.
 • Yaş ile birlikte uyuma fazına geçen kök sayısı arttığı için kadın tipi dökülme de şiddetlenmiştir.
 • Bazı durumlarda saç kökleri cm² başına 20-30’a kadar düşebilmektedir.
 • Genetik sebeplerden kaynaklanmaktadır.
 • Kalıcıdır.

3- Kalıcı Bölgesel Dökülme

Kalıcı bölgesel dökülmenin temel sebebi yara, yanık gibi izlerin kafa derisinin belirli bölgelerindeki saç köklerine kalıcı bir şekilde zarar vermiş olmasıdır. Böyle durumlarda hasar alan bölgede yeniden saç uzamamakta ve bölgesel saç dökülmesi oluşmaktadır.

Çoğu zaman kalıcı bazı durumlarda da geçici saç dökülmesi çeşitleri arasına giren bölgesel dökülmeler aynı zamanda halk arasında saçkıran olarak bilinen aleopesi hastalığı sebebiyle de yaşanmaktadır. Aleopesi hastalığı saçların belirli bölgelerden yuvarlak demir para şeklinde dökülmesine sebep olur. Saçkıran hastalığından kaynaklı bu tip dökülmeler, hastalık tedavi edildiğinde ortadan kalktığı gibi, hastalıkla birlikte ömür boyu kalabilmektedir.

 • Bölgesel dökülme de her iki cinsiyette de görülebilmektedir.
 • Kalıcıdır.

***
“Erkeklerde Saç Dökülmesi” başlıklı makalemizi okuyarak erkeklerde görülen dökülmelerle ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.
***

Geçici Saç Dökülmesi Çeşitleri

Geçici saç dökülmeleri çeşitli sebeplerle bir dönem ortaya çıkan ve sebep ortadan kaldırıldıktan sonra kendi kendine düzelen dökülme çeşitleridir.

Her iki cinsiyette de görülebilmektedir.

Geçici saç dökülmesi birçok farklı sebepten ortaya çıkabilmektedir. Geçici saç dökülmesi çeşitleri şöyledir.

 1. Hormonsal Kaynaklı Dökülmeler,
 2. Hastalık ve Tedavi Kaynaklı Dökülmeler,
 3. Beslenme Bozuklukları Kaynaklı Dökülmeler,
 4. Stres Kaynaklı Dökülmeler,

1- Hormonsal Kaynaklı Dökülmeler:

Hormonsal dengesizlikler saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Hormon bozuklukları dönem dönem bazı insanların yaşadığı sorunlar arasındadır ve vücuttaki bu hormonsal dengesizlikler saç dökülmesi çeşitleri sebebidir. Hormonsal dengesizlikler çeşitli hastalıklar sebebiyle ortaya çıkabildiği gibi hamilelik ve menopoz dönemi gibi bazı özel zamanlar da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Hormonsal kaynaklı dökülmeler, kendi kendine geçebildiği gibi, doktor kontrolünde yapılan homon testi sonrasında belirli bir tedavi süreciyle birlikte de ortadan kalkabilmektedir.

2- Hastalık ve Tedavi Kaynaklı Dökülmeler

Çeşitli hastalıklar saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Hastalığın ortadan kaldırılmasıyla birlikte saç dökülmesi de kısa süre içerisinde ortadan kalkmaktadır.

Hastalık kaynaklı saç dökülmeleri, saçkıran gibi direkt saç yapısıyla alakalı olabileceği gibi vücudun sistemini uzun süreli birçok hastalık saç dökülmesine sebep olur.

Saç dökülmesi farklı hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Sebepsiz yere uzun süre yoğun saç dökülmesi yaşıyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.

Bazı saç dökülmesi çeşitleri de hastalıkların tedavi sürecinde alınan ilaç ve benzeri tedavilerden kaynaklanmaktadır. Özellikle kanser hastalarının hastalıklarının tedavi sürecinde kemoterapi sebebiyle saç dökülmesi yaşadığı bilinmektedir.

3- Beslenme Bozuklukları Kaynaklı Dökülmeler

Saç dökülmesi çeşitleri arasında özellikle kadınlarda sık karşılaşılan bir dökülme sebebi ise beslenme bozuklukları kaynaklı olanlardır. Saç köklerimiz kılcal damarlarla vücudumuzun damar sistemine bağlanmaktadır. Vücudumuz bu kılcal damarla aracılığıyla saç köklerine besin maddelerini taşır. Böylelikle saçlarımız beslenmiş olur. Dengesiz ve yetersiz beslenen kişilerde vücudun tüm diğer organ ve yapısı sorun ile karşılaşmaktadır. Saç yapımız hassas olduğu için bu yaşanan yetersizlik ve sorundan en hızlı şekilde etkilenen bölgelerimizdendir.

Saçlarınızın güçlü ve sağlıklı olması için dengeli beslenmenin yanı sıra saç yapısı için yararlı olan gıdaları tercih edebilirsiniz.

4- Stres Kaynaklı Dökülmeler

Özellikle büyük metropollerde yoğun günlük stres içerisinde olan kişilerde stres kaynaklı saç dökülmesi çeşitleri çok sık görülmektedir. Stresin vücudumuzun yapısını hızlı bir şekilde bozduğu bilinmektedir. Günlük yaşamımız içerisinde yaşadığımız stres hastalıklara davetiye çıkartmasının yanı sıra saç dökülmesine de sebep olabilmektedir.

Geçici saç dökülmesi çeşitleri arasında olan Stres kaynaklı dökülme, stresin arttığı belirli dönemlerde olabileceği gibi yakın birinin kaybı, çok büyük bir yıkım veya acı gibi durumlarda aniden ve yoğun olarak da gerçekleşebilir. Stres kaynağı ortadan kalktığında dökülme hızı da yavaşlayarak zaman içerisinde saç yapısı normal haline geri döner.

Sonuç olarak; saç dökülmesi çeşitleri arasında kalıcı ve geçici olanlar vardır. Saç dökülmenizin sebebini öğrenmek için, hızlı bir şekilde doktora başvurmak, bir an önce tedaviye başlanmasına ve saç kaybınızın en aza indirilmesine yardımcı olur.

 

0

İlgili Makaleler