Saç Dökülmesi Hormon Testi

0
saç dökülmesi hormon testi ve önemi
saç dökülmesi hormon testi

Saç Dökülmesi Hormon Testi Nedir? 

Kelime anlamında “uyarma” anlamına gelen hormon, vücudumuzun çalışma düzenini sağlamada ve çalışma düzeninde çok önemli bir yere sahiptir. Kadınlarda ve erkeklerde farklı türlerde ve isimlerde bulunan hormonların eksikliği ve/veya fazlalığı; tüm organlarımızda olduğu gibi saçlarımızı da etkileyebilmektedir. Bu makalemizi, hormonların saç dökülmesindeki etkisi ve hormon testine ayıracağız. Peki, saç dökülmesi hormon testi nasıl yapılır? Saç dökülmesi hormon testi ile neler öğrenilebilir? Zamanında yapılan saç dökülmesi hormon testi bize ne gibi avantajlar sağlar? Ayrıntılar bu makalemizde…

Saç Dökülmesi Hormon Testi ve Hormonların Önemi

Günümüzde hastane, poliklinik ve tıp merkezlerinde kolaylıkla yapılabilen hormon testi; hastalıkların teşhisinde bizlere yol gösterici bir göreve sahiptir. Kan analizleri yapılan hormon testi veya bir diğer adıyla hormon ölçümleri, bize hastalıklarımızın tanısı ve seyri konusunda ayrıntılı bilgiler verir. Rutin bazal hormon testleri birçok yerde yapılabilmekle birlikte; bazı bir takım özel testler ise belirli merkezlerde yapılmaktadır. Her soruna göre özel bir zamanda yapılması gereken hormon testleri, doğru sonuçlara ulaşabilmek için aç karnına yapıldığı bilinmektedir.

Saç Dökülmesi Hormon Testi – Erkeklerde Önemi

Birçok dış faktörün sebep olduğu erkeklerde saç dökülmesi, son yıllarda genç yaştaki erkeklerde de görülebilmektedir. Stres ve yanlış beslenme gibi sebepler de saç dökülmesine sebep olmakla birlikte; sorunun kökeni çoğunlukla hormondan kaynaklanmaktadır. Genetik saç dökülmesi yatkınlığının olduğu erkeklerde görülen ve androjen adındaki erkeklik hormonlardan kaynaklanan erkek tipi saç dökülmesi, androgenetik alopesi olarak da bilinmektedir. Androjen hormonu vücudun farklı bölgelerinde farklı şekillerde etkiler gösterebiliyor. Örnek vermek gerekirse; kafa derisindeki saçların dökülmesine sebep olan androjen, koltuk altındaki kılların ise çoğalmasına neden olabiliyor.

Saç dökülmesinde önemli bir işleve sahip olan hormonlar; kadınlarda ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Erkeklerde androjen olarak bilinen hormon ise ikiye ayrılmaktadır. Bunlar;

 1. Testosteron
 2. Dihidrotestosteron (DHT)

Testosteronun bir türevi olan DHT’nin özelliği ise saç kökleri üstünde bulunan her tür androjen reseptörüne kolaylıkla bağlanabilmesidir. Bu sayede kuvvetli etkisini göstermektedir. Testosteronda da aynı özellik olmakla birlikte, testosteronun bağlanma kuvveti daha zayıftır.

Saç Dökülmesi Hormon Testi Yaptırmanın Artıları

Şimdi biraz daha rahat anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekirse, DHT’nin saç köklerine bağlanmasıyla birlikte saç kökleri olumsuz etkilenerek zayıflar, incelir ve renksiz saç köklerinin oluşmasına sebep olabilir. Haliyle bu da saç köklerinin yok olmasına yani dökülmesine işarettir. Saç dökülmesinde hormon testi konusunun artılarına gelecek olursak; her hastalıkta olduğu gibi erken tanı çok önemlidir. Saç dökülmesi hormon testi de bize bunu göstermektedir.

Hiçbir sağlık sorununuz olmasa bile, sadece ailenizde saçsız insanların varlığı bile, saç dökülmesi hormon testi yaptırmanız için bir sebeptir. Saç dökülmesi hormon testi yaptırarak erken teşhisle vücudunuzdaki hormonların durumunu öğrenebilir ve saçlarınızın dökülmesini engelleyen ürünlerle dökülmeyi bir süre durdurabilir, erteleyebilirsiniz. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, saç dökülmesine karşı tedavi yöntemleri farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Bu sayede de belirttiğimiz gibi, dökülme süreci ertelenebilmektedir. Çünkü günümüzde, genetik saç dökülmelerinin önüne geçilememektedir. Genetik kökenli saç dökülmelerinde önerilen en iyi tedavi yöntemi saç ekimidir.

İlginizi çekebilecek bir diğer makale  >>>  Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç Dökülmesi Hormon Testi Hastanenin Hangi Biriminde Yapılır?

Kişinin mevcut bir rahatsızlığı yoksa, hasta dahiliye (iç hastalıkları) birimine giderek muayene olur. Muayene sonrasında doktorun gerekli görmesi durumunda, hastayı endokrinoloji servisine yönlendirir ve gerekli testlerin yapılmasını ister. Saç dökülmesi hormon testi de diğer hormon testleri gibi endokrinoloji servisinde yapılır.

Saç Dökülmesi Hormon Testi Öncesi Kısa Bilgiler

Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesine neden olabilen ilaçlar nelerdir?

 • Kanser hastalığı tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları,
 • Kolesterol ilaçları ve lipid düşüren ilaçlar,
 • Kan inceltici ilaçlar,
 • Gut ve tiroit ilaçları,
 • Diyuretik, beta bloker ve anti-hipersantif gibi ilaçlar,
 • Fazla dozda kullanılan A vitamini,
 • Diyet esnasında kullanılan ilaçlar,
 • Kişinin duygu durumunu etkileyebilen ilaçlar ve
 • Oral kontraseptif türdeki ilaçlar.

Sonuç olarak, saç dökülmesi hormon testi yapılması gereken konulardan biridir. Tedavi öncesinde tam olarak teşhisin konulabilmesi için güvenilir bir yerde hormon testi yapılmalıdır.

0

İlgili Makaleler

1 yorum

 1. Cevahir Tüzağaç

  Hocam merhabalar DHT hormonunu geliştirebilmek için yan etkisi olmayan bir çözüm önerebilirmisiniz. 30 yaşındayım ve saçlarım bayağı bi dökülüyor ne yapacağımı şaşırmış haldeyim buna bir an önce çözüm bulunması gerekiyor saç ektirmekten korkuyorum bana bir çözüm sunarsanız çok sevinirim.