Saç Dökülmesi için Hangi Bölüme Gidilmeli?

0
Saç dökülmesi için hangi bölüme gidilmeli
Saç dökülmesi için hangi bölüme gidilmeli?

Saç Dökülmesi için Hangi Bölüme Gidilmeli ?

Saç dökülmesi sorunu kadın ve erkek herkesin hayatında bir dönem yaşadığı önemli bir sorundur. Hepimizin bildiği gibi saçın doğal büyüme döngüsü içerisinde saç köklerinin sağlığını yitiren saç tellerini yenilemek amacıyla günde 100 kadar saç teli dökmek normal sayılabilirken, bundan daha fazlası ise kelleşme ile sonuçlanabilecek anormal bir saç dökülmesi sorunu yaşadığınız anlamına gelebilir. “Saç dökülmesi için hangi bölüme gidilmeli?”sorusunun ilk cevabı, endokrinoloji bölümüdür.  Saç dökülmesi için endokrinoloji bölümüne gidilmelidir.

Saç dökülmesi yaşayan kişilerin yaptığı en önemli hata, bu sorunu hafife alarak doktor tedavisi yerine sağdan soldan duyma bilgilerle durumu geçiştirmeye çalışılmasıdır. Saç dökülmesi çeşitli sebeplerle ortaya çıkan bir sorundur, bu sorunun altında genetik faktörler olabildiği gibi fizyolojik bir hastalıkta olabilmektedir. Anemi, guatr, saçkıran gibi hastalıkların saç dökülmesine sebep olduğu bilinmektedir. DOĞRU TEDAVİ İÇİN, SAÇ DÖKÜLMESİ SEBEBİNİN ÖĞRENİLMESİ GEREKMEKTEDİR. Bunun için bazı testler yardımıyla sorunun kaynağının anlaşılması gerekir. Endokrinoloji uzmanı, sorunun metabolik bir rahatsızlıktan mı, hormonal ya da genetik kaynaklı mı olup olmadığının bulunmasını sağlar. Doktor kontrolünde doğru ve tam tedavi yöntemi uygulandığında, dökülmenin temel sebebi üzerine gidilerek saç dökülmesi hızlı bir şekilde tedavi edilebilir.

Genetik kaynaklı olan kalıcı saç dökülmelerinde bile, kişiye özel doğru tedavi uygulandığında -kelleşme engellenemeyecek olsa bile,- kelleşme hızı yavaşlatılabilir ve kelleşme senelerce ertelenebilir.

Saç dökülmesinin tedavisi ve saç güçlendirme ile ilgili uygulamalara  “ Saç Sıklaştırma Yöntemleri  konulu yazımızda göz atabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Teşhisi ve Tedavisi

Saç dökülmesi için hangi bölüme gidilmeli sorusunun cevabı öncelikle endokrinoloji bölümüdür. Hastanelerin endokrinoloji ve metabolik hastalıklar bölümünden randevu alarak, çeşitli testler ve tetkikler sonrasında saç dökülmenizin sebebini ve çeşidini öğrenebilirsiniz. Endokrin, organ sistemimizde salgı bezlerimizin salgıladığı hormonları kontrol ederek, saç dökülmesine sebep olabilecek durumların tespitini sağlar.

Saç dökülmesi sorunu ile ilgilenebilen farklı bölümlerde vardır. Bazı durumlarda dermatoloji,  bazı durumlarda plastik cerrahi ve saç ekimi doktorları da saç dökülmesi sorunu ile ilgilenebilmektedir.

Saç dökülmesi ile ilgilenen diğer bir bölüm ise plastik cerrahidir. Saç dökülmesinin çeşidine göre özellikle kalıcı saç dökülmesi sorunlarına plastik cerrahi doktorları ve tedavi şeklinize göre saç ekimi doktorları saç dökülmesi problemine bakabilmektedir.

Saç Ekimi için hangi doktora gidilmeli? Endokrinoloji ile ilgili çalışmlara yürüten doktorlara endokrinolog denir. Endokrinologlar, hormon dengesizliği durumu kontrol ederek, endokrin sistem hastalıklarının teşhisi ve tedavisi ile ilgilenirler.

Endokrinoloji ve Metabolik Hastalıklar bölümünde, diyabet, tiroid hastalıkları, metabolik bozukluklar, hipertansiyon, infertilite, salgı  bezi tümörleri, obezite gibi sorunlar, hormon dengesizliği ve problemlerinin teşhisi sağlanmaktadır.  Bu sorunların bir çoğu dönemsel saç dökülmesi belirtisi gösterebilmektedir.

Saç Analizi ve Muayene

Saç dökülmesi teşhis ve tedavisi için, öncelikle doktoruz kan ve hormon testi yaparak saç dökülmesine sebep olabilecek bir hastalığınız olup olmadığını kontrol eder ayrıca size bir takım sorular sorarak saç dökülmesi hikayenizi dinler. Bu durum saçlarınızın ne oranda döküldüğünün, ne kadar zamandır döküldüğünün anlaşılmasını sağlamaktadır. Testlerden sonra sıra saç analizine gelir. Saç analizi, saçınızın şuan ki yoğunluk durumunun belirlenmesi açısından önemlidir.

Saç analizi, saç köklerinin yakından görünmesini sağlayan medikal bir cihaz yardımıyla yapılabildiği gibi, doktorun muayenesi ile de yapılabilmektedir. Yapılan testler ve saç analizi sonrasında saç dökülmenizin sebepleri belirlenmiş olur.

Saçınızın dökülmesinin altında birçok sebep yatabilmektedir. Bunlardan bazıları şöyledir;

 • Genetik Faktörler ve Ailesel Yatkınlık
 • Bazı Metabolik kökenli Hastalıklar
 • Bazı tedavi şekilleri ve ilaçlar
 • Mevsim geçişleri
 • Stres
 • Yetersiz ve yanlış beslenme
 • Hormonsal Problemler
 • Hamilelik süreci
 • Vitamin Eksiklikleri
 • Çevresel Etkenler
 • Saç Şekillendirme Yöntemleri

Saç dökülmenizin sebebinin öğrenilmesinin ardından sizin için en uygun  tedavi yöntemi belirlenir ya da en uygun tedavi yöntemi için gerekiyorsa farklı bir bölüme sevkiniz gerçekleştirilebilir.

Saç dökülmesi tedavisinin nasıl yapıldığı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için “ Saç Dökülmesi Tedavisi ” konulu yazımızı okuyabilirsiniz

Saç Dökülmesi İçin Doktora Görünmek Neden Önemlidir?

Saç dökülmesine endokrinoloji bölümü bakar. Saç dökülmesi yaşayan birinin öncelikle dökülmenin sebebini kontrol edebilmek için doktora görünmesi şarttır. Peki, saç dökülmesi için doktora görünmek neden bu kadar önemli? Saç dökülmesi problemi, birçok kişi için basite alınabilmektedir. Oysa saç dökülmesi probleminde erken teşhis saçlarınızı kaybetmenizi önleyebildiği için, çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi açısından da önem arz etmektedir. Saçlarınızın gereğinden fazla döküldüğünü anladığınızda öncelikle hormon testleri için endokrinoloji bölümüne, test sonuçlarına göre sonrasında ise dermatologa başvurmanız gerekebilir.

Saç dökülmesi için hangi doktora gidilmelidir? Saç dökülmesi için doktorunuza başvurduğunuzda, yapılacak tetkiklerle saç dökülmenizin sebebi net bir şekilde ortaya konmaktadır. Böylece hızlı bir şekilde en doğru tedaviye başlanabilir.

Çeşitli Hastalıklar:

 • Eğer saç dökülmesi sebebiniz bir hastalığa bağlı ise erken teşhis ile zamanında hastalığınızın tedavisine başlanabilir. Hastalık tedavi edildiğinde saç dökülmesi duracak, iyileşme sonrasında zaman içerisinde saçlarınıza yeniden kavuşacaksınız.

Genetik Faktörler:

 • Kalıcı bir saç dökülmesi yaşıyorsanız, saç dökülmenizin seyrini yavaşlatacak uygun tedaviye hızlı bir şekilde başlamış olursunuz. Kalıcı saç dökülmesi özellikle erkeklerde en sık karşılaşılan erkek tipi saç dökülmesi tedavi edilebilen bir dökülme şekli değildir ancak erken yaşta en doğru tedavi, düzenli bir şekilde uygulanırsa, saç dökülmesi süreci senelerce geciktirilebilmektedir.

Mevsimsel Geçişler

 • Saç dökülmesinin sebebi, mevsimsel geçişler ya da stres gibi geçici faktörlerden oluşuyorsa, zamanında doktora başvurmanız sayesinde; güçlendirici ve destekleyici tedavi yöntemleriyle estetik olmayan görünümün ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Hormonal Sorunlar:

 • Saç dökülmenizin sebebi hormonal kaynaklı ise yapılacak testler sonucunda hormonsal problemlerinizin tedavi edilmesi sağlanabilir. Böylece hem saç dökülmesi sorununda kurtulabilir hem de daha sağlıklı bir bünyeye kavuşabilirsiniz.

  Saç dökülmesi sorunu için hangi bölüme gidilmeli
  saç dökülmesi için hangi bölüme gidilmeli

Saç Dökülmesi için hangi bölüme gidilmelidir?

Uygun tedavinin zamanında yapılmasıyla saç dökülmesi sorunundan kurtulabileceğinizi ya da özellikle genetik kökenli bir saç dökülmesi yaşıyorsanız saç dökülmenizin ilerlemesini yavaşlatacak tedavi yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Bunun için hormon testi, saç muayenesi ve saç analizi yaptırmak çok önemlidir.

Günümüzde birçok saç ekimi merkezi, saç analizi ve muayenesini ücretsiz olarak yapabilmektedir. Saç analizi sonucunda saç ekimi için uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz ancak saç ekimi operasyonları geçici saç dökülmesi sorunları için uygun bir yöntem değildir.

Belirli bir seviyeyi geçmiş kellik durumu ortaya çıkmış kalıcı dökülmelerde, saç ekimi uygun bir çözüm olarak belirlenebilmektedir. Saç ekimi operasyonu yaptırmak için uygun olup olmadığınızı saç ekimi doktorlarından ya da plastik cerrahlardan alacağınız bir randevu ile öğrenebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Cildiye Mi Bakar? En sık sorulan sorulardan biri de dermatoloji / cildiye ile ilgili sorulardır. Makalemizin içerisinde de bahsettiğimiz gibi, dermatoloji de saç dökülmesi sorunlarıyla ilgilenmektedir özellikle saçkıran gibi yoğu saç dökülmesine sebep olan, saçlı deri ile alakalı bazı hastalıklar dermatolojinin alanı içerisindedir ancak bu konudaki genel görüş normalden fazla saç dökülmesi yaşadığını fark eden kişinin öncelikle hormonal ve metabolik rahatsızlıkların kontrolü için saç dökülmesine sebep olup olmadığının anlaşılması için endokrinoloji bölümüne gidilmesidir.  

Saç dökülmesi için hangi bölüme gidilmelidir? Sonuç olarak; Saç dökülmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız; Saç dökülmesi için en başta gerekli test ve tetkiklerin yapılması için endokrinoloji ve metabolik hastalıklar bölümüne gidilmelidir. 

 

 

 

 

0

İlgili Makaleler