Saç Dökülmesi için Hangi Bölüme Gidilmeli?

0
Saç dökülmesi için hangi bölüme gidilmeli
Saç dökülmesi için hangi bölüme gidilmeli?

Saç Dökülmesi için Hangi Bölüme Gidilmeli ?

Saç dökülmesi sorunu kadın ve erkek herkesin hayatında bir dönem yaşadığı önemli bir sorundur. Hepimizin bildiği gibi saçın doğal büyüme döngüsü içerisinde saç köklerinin sağlığını yitiren saç tellerini yenilemek amacıyla günde 100 kadar saç teli dökmesi normal sayılmaktadır. Saç kökleri dökülen saç telleri yerine yenilerini üretmeye başlayacaktır ancak saçlarınızın normalden fazla döküldüğünü fark ettiğinizde doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Peki saç dökülmesi için hangi bölüme gidilmeli ? Saç dökülmesi için hangi doktora gidilmelidir?

Saç dökülmesi yaşayan kişi, bu sorunun geçici bir sebeple mi ortaya çıktığını yoksa kalıcı bir saç dökülmesi mi olduğunu öğrenmesi gerekmektedir. Saç dökülmesi için hangi bölüme gidilmeli? Doktora giderek, saç dökülmesi sebeplerini öğrenerek, saç dökülmesi çeşidinin belirlenmesi ve saç dökülmesini durdurmak veya dökülme sürecini yavaşlatmak için en uygun tedaviyi hızlı bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Saç dökülmesi çeşitli sebeplerle ortaya çıkan bir sorundur, bu sorunun altında genetik faktörler olabildiği gibi fizyolojik bir hastalıkta olabilmektedir. Anemi, guatr, saçkıran gibi hastalıkların saç dökülmesine sebep olduğu bilinmektedir.

Saç dökülmesinin tedavisi ve saç güçlendirme ile ilgili uygulamalara  “ Saç Sıklaştırma Yöntemleri ” konulu yazımızda göz atabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Teşhisi ve Tedavisi

Saç dökülmesi için hangi bölüme gidilmeli sorusunun cevabı öncelikle dermatoloji yani cildiye bölümüdür. Hastanelerin dermatoloji bölümünden randevu alarak, saç dökülmenizin sebebini ve çeşidini öğrenebilirsiniz. Dermatoloji bölümünde yapılacak tetkik ve testler sonucunda saçlarınızın hangi sebeple döküldüğünü öğrenebilirsiniz.

Saç dökülmesi ile ilgilenen diğer bir bölüm ise plastik cerrahidir. Saç dökülmesinin çeşidine göre özellikle kalıcı saç dökülmesi sorunlarına plastik cerrahi doktorları ve tedavi şeklinize göre saç ekimi doktorları saç dökülmesi problemine bakabilmektedir.

Saç Analizi ve Muayene

Saç dökülmesi teşhis ve tedavisi için, doktorunuz size bir takım sorular sorarak, öncelikle saç dökülmesi hikayenizi dinler. Bu durum saçlarınızın ne oranda döküldüğünün, ne kadar zamandır döküldüğünün anlaşılmasını sağlamaktadır. Ardından yapılacak saç analizi, saçınızın şuan ki yoğunluk durumunun belirlenmesi açısından önemlidir. Saç analizi, saç köklerinin yakından görünmesini sağlayan medikal bir cihaz yardımıyla yapılabildiği gibi, doktorun muayenesi ile de yapılabilmektedir. Saç analizi sonrasında yapılacak kan testi ve çeşitli tetkiklerle, bazı hastalıkların kontrolü yapılarak saç dökülmenizin temel sebebi ortaya konur.

Saç analizi sonrasında saç dökülmenizin sebebi net olarak belirlenebilmektedir. Saçınızın dökülmesinin altında birçok sebep yatabilmektedir. Bunlardan bazıları şöyledir;

 • Genetik Faktörler ve Ailesel Yatkınlık
 • Çeşitli Metabolik Hastalıklar
 • Bazı tedavi şekilleri ve ilaçlar
 • Mevsim geçişleri
 • Stres
 • Yanlış ve yetersiz beslenme
 • Hormonsal Problemler
 • Hamilelik süreci
 • Vitamin Eksiklikleri
 • Çevresel Faktörler
 • Saç Şekillendirme Yöntemleri

Saç dökülmenizin sebebinin öğrenilmesinin ardından sizin için en uygun  tedavi yöntemi belirlenir ya da en uygun tedavi yöntemi için gerekiyorsa farklı bir bölüme sevkiniz gerçekleştirilebilir.

Saç dökülmesi tedavisinin nasıl yapıldığı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için ” Saç Dökülmesi Tedavisi ” konulu yazımızı okuyabilirsiniz

Saç Dökülmesi İçin Doktora Görünmek Neden Önemlidir?

Saç dökülmesi için hangi bölüme gidilmeli sorusunun cevabını verdik, peki saç dökülmesi için doktora görünmek neden bu kadar önemli? Saç dökülmesi problemi, birçok kişi için basite alınabilmektedir. Oysa saç dökülmesi probleminde erken teşhis saçlarınızı kaybetmenizi önleyebildiği için, çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi açısından da önem arz etmektedir. Saçlarınızın gereğinden fazla döküldüğünü anladığınızda dermatolog ve/veya plastik cerrahi uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Saç dökülmesi için hangi doktora gidilmelidir? Saç dökülmesi için doktorunuza başvurduğunuzda, yapılacak tetkiklerle saç dökülmenizin sebebi net bir şekilde ortaya konmaktadır. Böylece hızlı bir şekilde en doğru tedaviye başlanabilir.

Çeşitli Hastalıklar:

 • Eğer saç dökülmesi sebebiniz bir hastalığa bağlı ise erken teşhis ile zamanında hastalığınızın tedavisine başlanabilir.

Genetik Faktörler:

 • Kalıcı bir saç dökülmesi yaşıyorsanız, saç dökülmenizin seyrini yavaşlatacak uygun tedaviye hızlı bir şekilde başlamış olursunuz.

Mevsimsel Geçişler

 • Saç dökülmesinin sebebi, mevsimsel geçişler ya da stres gibi geçici faktörlerden oluşuyorsa, zamanında doktora başvurmanız sayesinde; güçlendirici ve destekleyici tedavi yöntemleriyle estetik olmayan görünümün ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Hormonal Sorunlar:

 • Saç dökülmenizin sebebi hormonal kaynaklı ise yapılacak testler sonucunda hormonsal problemlerinizin tedavi edilmesi sağlanabilir. Böylece hem saç dökülmesi sorununda kurtulabilir hem de daha sağlıklı bir bünyeye kavuşabilirsiniz.

  Saç dökülmesi sorunu için hangi bölüme gidilmeli
  saç dökülmesi için hangi bölüme gidilmeli

Saç Dökülmesi için hangi bölüme gidilmelidir?

Uygun tedavinin zamanında yapılmasıyla saç dökülmesi sorunundan kurtulabileceğinizi ya da özellikle genetik kökenli bir saç dökülmesi yaşıyorsanız saç dökülmenizin ilerlemesini yavaşlatacak tedavi yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Bunun için saç muayenesi ve saç analizi yaptırmak çok önemlidir.

Günümüzde birçok saç ekimi merkezi, saç analizi ve muayenesini ücretsiz olarak yapabilmektedir. Saç analizi sonucunda saç ekimi için uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz ancak saç ekimi operasyonları geçici saç dökülmesi sorunları için uygun bir yöntem değildir.

Yazımızda bahsettiğimiz gibi, saç dökülmesi için hangi bölüme gidilmeli, saç dökülmesi için hangi doktora gidilmelidir sorusunun cevabı öncelikle saç dökülmesinin sebebini öğrenebilmek için dermatolog’tur.

Belirli bir seviyeyi geçmiş kellik durumu ortaya çıkmış kalıcı dökülmelerde, saç ekimi uygun bir çözüm olarak belirlenebilmektedir. Saç ekimi operasyonu yaptırmak için uygun olup olmadığınızı saç ekimi doktorlarından ya da plastik cerrahlardan alacağınız bir randevu ile öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

0

Was this article helpful?

İlgili Makaleler

Yorum yazın