Saç Dökülmesi Tedavisi

0

Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Saç dökülmesi tedavisi denildiği zaman sizinde tahmin edeceğiniz gibi akla tek bir tedavi yöntemi gelemez. Saç dökülmesi tedavisi öncesinde kişinin saç dökülmesi sebepleri, saç dökülmesi tipi ve saçının yapısı hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu yazımızda sizler için saç dökülmesi çeşitlerine göre tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Saç dökülmesi tedavisi olmak istiyorsanız öncelikle saç dökülmesi sebeplerini bilmeniz ve saç dökülmesi çeşidinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Tabi ki bunun için en garantili ve doğru yol doktora giderek saç analizi ve muayenesi yaptırmaktır ancak bazı durumlarda kişiler kendi saç dökülmelerinin sebeplerini anlayabilir ve saç dökülme çeşidinin ne olduğuna karar verebilir.

Saçınız Neden Dökülüyor?

saç dökülmesi tedavisi
Saç Dökülmesi Tedavisi Kısa Kısa…

Öncelikle saç dökülmesi sebeplerini sorgulayarak saç dökülmesi çeşidinizi belirlemelisiniz. Dünya üzerinde her 3 kişiden 1’i hayatında en az bir kez saç dökülmesi sorunu ile baş başa kalmaktadır. Lakin bu her zaman saç dökülmesi tedavisi gerektirmeyebilir.

Saç dökülme tedavisi doktor tarafından yapılan analiz, tetkik ve muayeneler sonrasında uygulandığında çok daha etkin ve yararlı olmaktadır. Saç dökülmesi tedavisi öncesinde saç dökülmesi çeşidinizi ve saç dökülmesi sebebinizi bilmelisiniz.

Saç dökülmesi sebeplerine ve çeşitlerine şöyle kısaca bir göz atalım.

Saç dökülmesini öncelikle kalıcı ve geçici dökülme olarak sınıflandırılmaktadır.

Kalıcı saç dökülmelerinde saçların geri kazandırılması çok küçük bir olasılıktır.

Bu çeşit saç dökülmelerinde saç dökülme tedavisi saç dökülmesi belirli bir seviyeye gelmeden önce ve düzenli bir şekilde uygulanırsa saç dökülmesi ciddi anlamda yavaşlatılabilmektedir.

 

Kalıcı Saç Dökülmesi sebepleri şöyle sıralanabilir;

Genetik Faktörler:

Genetik Özellikle erkeklerde görülen kalıcı saç dökülmesinin temel sebebi genetik yapı yani ailesel faktörlerdir. Ailesinde genetik kökenli saç dökülmesi görülen kişilerde kalıcı saç dökülmesi görülme olasılığı çok yüksektir. Genetik kökenli saç dökülmeleri, saçların kafanın tüm bölgelerinde seyrek ve ince şekilde olduğu kadın tipi dökülme ve saçların alından ve tepe bölgesinden başlayarak açıldığı erkek tipi dökülmedir. Erkek tipi saç dökülmesi belirli bir seviyeye kadar ilerlemişse bu çeşit saç dökülmesinde en başarılı ve kalıcı saç dökülmesi tedavisi saç ekimi olarak görülmektedir.

Yeni başlamış genetik sebepli dökülmelerde, saç dökülmesini yavaşlatmak amacıyla birtakım farklı saç dökülmesi tedavileri uygulanabilmektedir. Bunlara aşağıda değineceğiz.

Çeşitli Hastalıklar:

Çeşitli hastalıklar saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Bunların en çok bilineni saçkıran olarak bilinen hastalıktır. Saçkıran geçici saç dökülmesine sebep olabilmekle birlikte kalıcı saç dökülmesinin de sebebi olabilmektedir. Çeşitli hastalıklar sebebiyle kalıcı dökülme yaşayan kişilerde en geçerli saç dökülmesi tedavisi saç ekimidir.

Yara, Kesik ve Yanıklar:

Saçlı bölgede çeşitli sebeplerle oluşmuş yara, kesik ve yanıklar o bölgedeki saç foliküllerini öldürerek saç köklerine kalıcı zarar vermektedir. Böyle durumlarda bu bölgelerde tekrar saç çıkması imkansız hale gelebilir. Yara, kesik ve yanıklar kalıcı saç dökülmesine sebep olur. Bu gibi durumlarda diğer saç dökülmesi tedavileri işe yaramayacağı için saç dökülmesi tedavisi olarak saç ekimi alternatifi düşünülmelidir.

Geçici Saç dökülmesi Sebepleri ise şu şekildedir;

Geçici saç dökülmesi, çeşitli sebeplerle ortaya çıkar ve genellikle sebep ortadan kaldırıldığında saç dökülmesi de kendi kendine düzelir ancak çok ilerlemiş dökülmelerde saçın yeniden eski görünümüne kavuşabilmesi için saç dökülmesi tedavisi uygulamak doğru olacaktır.

  • Hormonal Sorunlar
  • Mevsim Geçişleri
  • Metabolik Rahatsızlıklar
  • Stres
  • Hamilelik Süreci ve sonrası
  • Beslenme Sorunları
  • Çeşitli hastalıklar ve tedavi yöntemleri
  • Çevresel Faktörler

Saç dökülmesi tedavisi geçici saç dökülmesinde sebep ortadan kalktığında saçın hızlı bir şekilde toparlanması için kullanılabilmektedir. Peki Saç dökülmesi Tedavileri Nelerdir?

Saç dökülmesi tedavisinde saç dökülmesi sebebini ve saç dökülmesi çeşidinizi bilmeniz çok önemlidir.
Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için, Erkeklerde Saç Dökülmesi” konulu yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Tedavisi Olarak Neler Yapılabilir?

Saç dökülmesi çeşidine göre belirlenmiş farklı saç dökülmesi tedavileri vardır. Bunlara şimdi şöyle bir göz atalım.

Saç Bakımı Kürleri ve Ürünleri:

Özellikle hafif seyreden saç dökülmelerinde işe yarayan bir yöntemdir. Doğru saç bakımı uygulayarak özellikle çevresel faktörler ve dış etkenler sebebiyle yıpranarak dökülen saçınızı eski formuna kavuşturabilirsiniz. Bu anlamda geliştirilen ürünler saçınızı dışarıdan beslemeyi hedeflemektedir. Saç bakım kremi ve saç bakım serumu gibi yalnızca saçı yüzeysel olarak düzgünleştirmeyi hedefleyen ürünlerin haricinde saç bakım kürü ve saç bakım maskesi gibi ürünlerle saç köklerinizi dışarıdan beslemeyi deneyebilirsiniz.

Bu anlamda çok farklı ürün yelpazesi mevcuttur. Doğal ürünleri ve güvenilir markaları tercih etmeniz hafif seyreden saç dökülmenizin azalmasına destek olacaktır ancak saç dökülmesinde düzenli bakımın çok önemli olduğunu ve özellikle kozmetik ürünlerle yapılan bu bakımın etki etmesinin zaman aldığını hatırlatmak isteriz.

Güçlendirici Ve Besleyici İlaçlar:

Saç dökülmesi tedavisinin yalnızca dışarıdan saça uygulana ürünlerle yapılması gereken etkiyi gösteremeyebilmektedir. Saç kökünün beslenebilmesi ve yeniden eski formunu kazanabilmesi için saçın güçlenmesini sağlayan vitaminlerin ve bazı destekleyici maddelerin dışarıdan alınması saçınızın kuvvetlenmesi için ideal olacaktır.

Güçlendirici ve besleyici ilaçları doktorunuzun kontrolü sonrası tavsiyesi üzerine almanız, vücudunuzda eksik olan ve saç dökülmesine sebep olan temel etkene direkt olarak ulaşmanızı sağlayacağı için daha doğru olacaktır.  Doktorunuz vücudunuzda eksik olan ve saç için yararlı vitaminleri belirleyerek size birtakım saçı içerden besleyen ve güçlendiren takviye ilaçlar önerebilir.

PRP:

Saç dökülmesi sorununda son yıllarda etkili bir yöntem olan PRP, Trombositten aktive edilmiş kişinin kendi kanı ile yapılan bir uygulamadır. Hücre yenilemeyi tetikleyen PRP, çeşitli sebeplerle yıpranan saç köklerinin yenilenmesini sağlamaktadır. Erken dönem kalıcı dökülmeler dahil olmak üzere saç güçlendirmek için kullanılabilmektedir. Erkek tipi dökülmelerde saç ekimi tedavisi gerektirmeyen yeni başlayan saç dökülmeleri için dökülmeyi yavaşlatıcı etki yaratabilmektedir.

Saç dökülmesi tedavisi PRP’nin düzenli uygulanması ve doğru şekilde yapılması en iyi şekilde etki etmesini sağlar.. Günümüzde çok popüler olan PRP uygulaması, eksik veya yanlış şekilde uygulanabilmekte yan ve tam etkin olmayan ürünlerle yapılabilmektedir. PRP tedavisi düşünüyorsanız Sağlık Bakanlığı onaylı güvenilir kuruluşlarda yaptırmanız tedavinin işe yaraması için önemlidir.

 

***

PRP ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için “PRP Nedir? Nasıl Uygulanır” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

***

Mezoterapi:

Saç köklerine saç besleyici vitamin kürlerinin enjekte edilmesidir. Saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılan yöntem, saçların hızlı bir şekilde beslenerek güçlenmesine destek olan bir yöntemdir. Saç Mezoterapisi, PRP gibi düzenli uygulanmalı ve saç mezoterapisi ile birlikte diğer saç dökülmesi tedavisi yöntemleri de uygulanmalıdır. Saç mezoterapisi, beslenme bozukluğu, stres, hormonal dengesizlikle ya da dış etkenler sebebiyle yıpranmış saçları güçlendirirken, ilerlemiş saç dökülmelerinde çok etkili olmamaktadır. Kalıcı erkek tipi dökülmeler de ise, erken dönemde diğer saç dökülmesi tedavisi ile uygulandığında kelleşme süresini yavaşlatabilmektedir.

Saç dökülmesi tedavisi, düzenli uygulanmalı ve doğru beslenme, kötü alışkanlıklardan uzak durma gibi yan faktörlerle desteklenmelidir. Saç dökülmesi tedavisi öncesinde doktorunuza saç analizi yaptırmanız tedavinin etkinliğini arttıracaktır. Saç dökülmesi tedavisi nin işe yaramayacağı dökülme çeşitlerinde saç ekimi alternatifi düşünülmelidir.

Yrd. Doç. Dr.  Soner BÜYÜKKINACI

0

İlgili Makaleler