Saç Dökülmesi

0
saç dökülmesi hakkında herşey
Saç Dökülmesi Nedir?

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi genetik ve çevresel nedenlerden ortaya çıkan bir sağlık sorunu olup, kadınlarda ve erkeklerde de rastlanmaktadır. Teşhis ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak görülebilmesi için, günde yaklaşık olarak 100 saç telinden daha yoğun ve sık bir dökülmenin görülmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalar her kişinin hayatın boyunca bir kez geçici ya da kalıcı dökülme problemi yaşadığını göstermektedir.

Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

 • Her gün saçınızı taradığınız halde, tarağınızda her seferinde yoğun miktarda saç teli kalıyorsa,
 • Banyodan sonra yerler fark edilir derece de yoğun saç kılı ile kaplanıyorsa,
 • Yattığınız yastıkta sabah kalktığınızda 1-2 saç kılından daha çok saç kılı bulunuyorsa,
 • Elinizi saçınıza attığınız da her seferinde elinize birkaç saç teli geliyorsa,
 • Aynaya baktığınızda saçlarınız arasından kafa deriniz görünmeye başladıysa,

Saçlarının döküldüğünden şüphe ederek, saç analizi ve muayenesi için doktora giderek, tedavi gerektirecek bir dökülme yaşayıp yaşamadığınızı öğrenebilirsiniz. Çok yoğun saç dökülmeleri hastanın kendisi tarafından rahatça anlaşılıyor olsa da daha az olan dökülmeler aynı şekilde kolayca anlaşılmaz ancak az olsa da uzun süreli dökülmelerinde kelleşmeye sebep olabileceğini unutmayın.

Saçlarınızın normalden fazla döküldüğünü düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Bu sizin hızlı bir şekilde en doğru tedaviye başlayarak saçlarınızı güçlendirmenizi sağlayacak en garantili yöntemdir.

Saç Dökülmesi Yaşayanlar Ne Yapmalı?

Sıklıkla yapılan hatalardan birisi, saç dökülmesini basit bir sorun olarak görüp, doktora gitmemektir. Oysa özellikle kalıcı saç dökülmelerinde erken teşhis saçların dökülerek kelleşme oluşturmasını engelleyebilmektedir. Geçici dökülme çeşitlerinde ise, erkenden doktora gidilmesi, dökülmenin bir an önce ortadan kaldırılmasını sağlar.

 • Dökülen saçlar başka hastalıkların habercisi olabileceği için hızlı bir şekilde doktora gidilip, gerekli testler yapılmalıdır.
 • Saç dökülmesinin çeşidi öğrenilerek tedaviye hızla başlanması kelleşmeyi yavaşlatacağı ya da önleyeceği için bir an önce doktora başvurulmalıdır.
 • Kafanıza göre tedaviler, ürünler kullanmak yerine doktor tarafından verilen tedaviye başlanması para ve vakit kaybını ortadan kaldıracaktır.
 • Geçici saç dökülmesi hemen ortaya çıkarılarak, dökülmesinin hızlı bir şekilde tedavi edilmesini sağlar.
İlginizi çekebilecek bir diğer konu ⇒ Saç Dökülmesinde Hangi Doktora Gidilmeli?

Saç Dökülmesi Etkileri

Saçlarına estetik ve sosyal açıdan farklı anlamlar yükleyen insanlar için bu problem, saçların seyrelmesi durumu ile

Saç dökülmesi çeşitleri kalıcı saç dökülmesi ve geçici saç dökülmesi olmak üzere 2’ye ayrılır.

baş başa kalmak ya da kelleşme ihtimali ile yüzleşmek anlamına gelmektedir. Saçlarda yaşanan dökülmenin bilinen fiziksel etkilerinin yanı sıra, psikolojik etkileri de vardır.

Kelleşme insanların daha yaşlı görünmesine sebep oluyor. Birçok araştırma gösteriyor ki, yaşlılık kavramının ciltte kırışıklık, sırtta eğrilik ve saçlarda beyazlaşmanın dışında yaşlılık ile bütünleşmiş bir diğer durum ise saçların dökülmesidir. İnsanlardaki bu algı, genç yaşta saçlarını kaybetmiş kişilerinde yaşlı zannedilmesine sebep olmaktadır.

Saç dökülmelerii kimi durumlarda kişinin özel hayatından iş yaşantısına ya da sosyal hayatına kadar farklı alanlarda olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Özellikle saç dökülmesini kafasına takan ve bu konuyu dert eden insanlarda saç dökülmesinin seviyesinin artması öz güven eksikliğini beraberinde getiriyor. Birçok insan tarafından reddedilen bu durum, kendini saç dökülmesiyle ilgili konuşma ya da esprilere tahammül edememe, fotoğraflarda görünmek istememe şeklinde kendini açığa vurabilmektedir.

Saç dökülme seviyesi arttıkça etkileri de artabilmektedir. Saç dökülmesinin yoğun bir şekilde yaşandığı saçkıran hastalığının yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkilendiği görülmüştür. Bu konudaki en çarpıcı örnek, alopesi hastaları üzerinde yapılan bir araştırmadır. Bilimsel yayınlara yer veren TURKDERM dergisinde yayınlanan, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ve Psikoloji Ana Bilim dalları tarafından yapılan bir araştırmada*, saç dökülmesi yaşayan 52 yetişkin hasta gözlemlenerek, yaşam kalitelerinin vitalite ve mental sağlık açısından bozulduğu saptanmıştır.
*Araştırmanın tam metni için bkz: https://www.journalagent.com/turkderm/pdfs/TURKDERM_36_3_178_181.pdf

Psikolojik olarak insanı bu kadar etkileyebilen dökülmenin sebeplerinin anlaşılması ve saç dökülmesinin çeşidinin belirlenmesi tedavinin doğru ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi için önemlidir.

> Saçkıranla ilgili daha ayrıntılı bilgi için Saçkıran (Alopesi Areata)  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Sebepleri

Bu, farklı sebeplerle her yaşta ve cinsiyette görülebilen bir sorundur. Saç dökülmesinin sebepleri şu şekilde temellendirilebilir.

 1. Genetik Yatkınlık: Genetik yatkınlık özellikle kadın ve erkek tipi saç dökülmelerinde ortaya çıkar. Kalıcı bir dökülmeye sebep olmaktadır. Genetik sebepli saç dökülmelerinde, dökülme yavaşlatılabilmekte ancak günümüz tıp teknikleriyle durdurulamamaktadır.
 2. Mevsimsel Dökülme: Mevsim geçişlerinde yaşanan dökülme çeşididir. Genellikle geçicidir ancak bu süreçte saçın güçlendirilmesi ve desteklenmesi saç kaybını azaltacaktır.
 3. Beslenme Bozuklukları: Vitamin eksikliğine sebep olan beslenme alışkanlıkları, saçların doğru şekilde beslenmesini engelleyerek dökülmelerine sebep olmaktadır. Anemi hastalığı, demir eksikliği ya da vitamin eksikliği saç dökülmesine sebep olabilir.
 4. Stres: Stres vücudumuzdaki diğer organlara zarar verdiği gibi saçlarımızın yapısını da etkilemektedir. Aşırı stres bu sebeplerdendir.
 5. Hormonal Değişiklikler: Hamilelik, menopoz gibi durumlar hormonları ciddi anlamda etkilediği için saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Bu sorun ortadan kalktığında saçlar eski güçlü yapısına geri kavuşur.
 6. Çeşitli hastalıklar ve tedavi yöntemleri: Bazı hastalıkların yanı sıra kemoterapi gib tedavi yöntemleri saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Hastalığın tedavi süreci bittiğinde saçlar kısa süre içerisinde kendini toparlayarak büyümeye başlar.
 7. Çevresel Faktörler: Hava kirliliği, yanlış kozmetik ürünler ve boya gibi kimyasalar saç dökülmesine neden olabilmektedir. Bu durumda saç güçlendirme yöntemlerinden faydalanılabilir.

Saç Dökülmesi Çeşitleri

Kalıcı ve geçici dökülme çeşitleri olarak iki temel başlıkta toplanabilir. Kalıcı dökülmeler, genellikle genetik kaynaklı olan erkek tipi ve kadın tipi dökülmelerdir.

Bunun yanı sıra bölgesel dökülmelere sebep olan saçkıran hastalığı da bazen kalıcı olabilmektedir.

Geçici dökülmeler ise, mevsim geçişlerinde, hormonal dengesizliklerde ya da bir takım çevresel etkilerle ortaya çıkan geçici dökülmelerdir.

Geçici saç dökülmeleri genellikle sebebi ortadan kalktığında yok olurken, kalıcı dökülmeler ise sebebi bilinse bile tedavi edilememektedir.

 1. Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik)
 2. Kadın Tipi Saç Dökülmesi
 3. Bölgesel Saç Dökülmesi
 4. Yaygın Saç Dökülmesi (Effluvium)
Saç dökülmesine kalıcı çözüm var mı? Bu yazımıza bi göz atmalısınız ⇒  Saç Dökülmesine Çözüm

 

Saç Dökülmesi – Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik Saç Dökülmesi)

 • Erkeklerde görülen saç dökülmesinin %95i bu çeşit dökülmelerdir.

  genetik saç dökülmesi
  Genetik saç dökülmesi özellikle erkeklerin sıklıkla yaşadığı bir sorundur.
 • Kadınlar da da görülebilmektedir.
 • 19 yaşlarda başlayabildiği gibi 40’lı yaşlardan sonra da başlayabilir
 • Saçların önce alından ve tepe bölgesinden açılmaya başlandığı gözlemlenir.
 • Erkek tipi dökülmelerden ense bölgesindeki saç kökleri genellikle etkilenmez
 • Kalıcı bir dökülme çeşididir.
 • Genetik kaynaklıdır.
 • DHT hormonlarının yarattığı bir etki sebebiyle oluşur.
 • Çeşitli saç güçlendirme ve tedavi yöntemleriyle yavaşlatılabilir ancak tamamen kaybedilen saçların geri dönmez.
 • İlerlemiş erkek tipi saç dökülmelerinde saç ekimi iyi bir çözüm yöntemi olarak sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Erkek tipi dökülmelerde seviyenizi norwood ölçeğine bakarak öğrenebilirsiniz.
Norwood tablosuna bakarak saç dökülmesi seviyenizi öğrenin ⇒  Norwood Ölçeği Nedir?

Saç Dökülmesi – Kadın Tipi Saç Dökülmesi

 • Kadınlarda ve erkeklerde görülen bir dökülme çeşididir.
 • Erken yaşlarda başlar.
 • Saçlar kafanın tüm bölgelerinden eşit miktarda seyrelmektedir.
 • Kalıcı bir dökülme çeşididir.
 • Genetik Kaynaklıdır.
 • Saç köklerinin yeterince beslenemeyerek, duraklama fazında kalması sebebiyle ortaya çıkar.
 • Çeşitli güçlendirme ve tedavi yöntemleriyle yavaşlatılabilir ancak tamamen geçmesi mümkün olmamaktadır.
 • Kadın tipi dökülmelerde, saç ekimi her zaman başarılı sonuç vermeyebilir.

 

Saç Dökülmesi – Bölgesel Saç Dökülmesi:

 • Çeşitli hastalıklar (saçkıran…vb) gibi sebeplerle oluşabildiği gibi yanma ve yanık gibi akut durumlar yüzünden de oluşabilmektedir.
 • Hastalık tedavi edilmediği sürece dökülme devam etmektedir.
 • Yanma ya da kesik nedeniyle ortaya çıkan deri zedelenmelerinde o bölgedeki saç kökleri öldüğü için kalıcı bölgesel dökülmeler meydana gelir.
 • Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilmektedir.
 • Saçkıran gibi hastalıklar sebebiyle ortaya çıkan dökülmelerin sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Saç Dökülmesi – Yaygın Saç Dökülmesi (Efflvium)

 • Aşırı fiziksel ya da psikolojik stres durumlarında ortaya çıkan ani ve yoğun dökülme çeşididir. Aşırı stres yaratan doğum, yüksek ateş, enfeksiyon hastalıkları gibi durumlardan 60 gün sonra ortaya çıkabilir.
 • Büyüme fazındaki saçların aniden dinlenme fazına geçmesinin bir sonucudur.
 • Kadınlarda ve erkeklerde görülebilir.
 • Herhangi bir yaş aralığında ortaya çıkabilir.
 • Kadınlardaki demir eksikliği bu dökülmenin en sık görüldüğü durumdur.
 • Sebebi ortadan kaldırıldığında 6 ay içerisinde iyileşme görülmektedir.
 • Saçlar çok ani döküldüğü için genellikle önceden fark edilmez.

 

Saç Dökülmesi Tedavisi

Tedavi için öncelikle saç dökülmesinin sebebinin anlaşılması gerekmektedir. Saç dökülmesinin temel sebebi ortadan kaldırıldıktan sonra saçlar, besleyici ilaçlar, PRP, Saç Mezoterapisi, saç aşısı gibi saç sıklaştırma yöntemleri ya da saç ekimi gibi çözüm yöntemleriyle eski görünümüne kavuşabilir.

Her yöntem, her saç dökülmesi çeşidi için uygun ve etkili değildir. Doğru tedavinin yapılabilmesi için saç analizi ve muayene sonrasında uygun tedavi yöntemi belirlenmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Saç dökülmesi sorunları erken teşhis edildiğinde estetik olmayan durumlara fırsat vermeden tedavi edilebilmektedir.

0

İlgili Makaleler