Saç Dökülmesinin Sebepleri

0
Saç Dökülmesinin Sebepleri
Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Dünya üzerinde yaşayan her üç kişiden biri, hayatının bir döneminde, saç dökülmesi sorunuyla karşılaşmaktadır. Erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da yaşanan saç dökülmeleri, her zaman kellikle sonuçlanmaz. Çünkü saç dökülmesinin sebepleri herkeste farklılık göstermektedir.

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin sebepleri birçok farklı nedenden ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden, öncelikle saç dökülmesi sebepleri bilinirse, dökülmeyi engellemenin birinci koşulu tamamlanmış olur. Bununla birlikte, sorunun geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunun belirlenmesi çok önemlidir.

Saç dökülmesini etkileyen 8 adet faktör vardır. Bunlar;

  1. Erkek Tipi Saç Dökülmesi,
  2. Kadın Tipi Saç Dökülmeleri,
  3. Stres,
  4. Beslenme Bozuklukları,
  5. Çeşitli Hastalıklar,
  6. Doğum Sonrası Dökülmeler,
  7. İlaçlar ve Tedaviler,
  8. Hormonsal Dengesizlikler.

 

Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Erkek Tipi Saç Dökülmesi

En sık karşılaşılan saç dökülmesinin sebepleri arasındadır. Kadınlarda da görülmekle birlikte, daha çok erkeklerde görüldüğü için bu adı almıştır. Genetik faktörlerin etkili olduğu bu tip dökülmelerde sebep ailesel yatkınlıktır ve tedavisi en zor olandır. Erkek tipi dökülmede, saç köklerini güçlendiren solüsyonlar saç dökülmesinin seyrini yavaşlatmakla birlikte, en iyi çözüm saç ekimidir.

Saç Dökülmesinin Sebepleri Kadın Tipi Saç Dökülmeleri

Kadın tipi saç dökülmesinde, kafanın her bölgesinde dökülme gerçekleşir. Yani, saçların genelinde seyrelme yaşanır. Saç köklerini güçlendiren solüsyonlar ve vitamin takviyeleriyle saç dökülmesi engellenebilmekte veya belli bir süre durmaktadır. Kadın tipi dökülmelerde saç ekimi her zaman iyi sonuçlar vermeyebilir.

Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Stres

Saç dökülmesinin sebeplerindendir. Stres saç dökülmesinin gizli nedenleri içine girebilir. İşi ya da yaşam standartları gereği sürekli stres altında olan kişilerde, yaşadığı ani kötü bir olay sebebiyle strese girmiş kişilerde yoğun şekilde saç dökülmesi görülebilmektedir. Farkında olalım veya olmayalım bünyemizi stres altına sokabiliriz. Genel yapı itibarıyla sürekli gergin ve stresli olan kişilerde de strese bağlı saç dökülmeleri sık görülmektedir. Kişi sürekli bir gerginlik içerisinde yaşadığı için bu durum ona normal gelmekte ve saç dökülmesinin sebebini strese bağlamamaktadır.

Saç dökülmesi sebepleri arasında stres önemli bir yer tutar. Saç Dökülmesinde Stresin Rolü Nedir?

Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Beslenme Bozuklukları

Her ne kadar hafife alınsa da saç dökülmesinin sebepleri arasında beslenme bozuklukları üst sıralarda yer almaktadır. Kötü beslenme şartları ve fast-food tarzı besinler yararsız olduğu kadar zararları da olan yiyeceklerdir. Beslenme bozuklukları ve vitamin eksiklikleri diğer organlarda olduğu gibi saç köklerini olumsuz yönde etkiler. Beslenme bozukluklarıyla ortaya çıkmış saç dökülmeleri için doktor kontrolünde vitamin takviyesi ve sağlıklı beslenme önerilmektedir.

>>> Saçınızı güçlendiren ve besleyen gıdaları öğrenmek için Saç Ekimi Sonrası Beslenme yazımızı okuyabilirsiniz. 

Saç Dökülmesinin Sebepleri olarak Çeşitli Hastalıklar

Saçkıran (aleopesi areata), saç mantarı gibi deri hastalıkları da saçlı bölgede bölgesel saç dökülmelerinin sebepleri arasındadır.. Bu hastalıklar bölgesel olabildiği gibi, daha yoğun ortaya çıktıkları durumlarda kirpiklere kadar vücuttaki tüm kılların dökülmesi ile sonuçlanmaktadır. Uygulanacak tedavi ile saç dökülmesi de ortadan kalkmaktadır.

Saç Dökülmesinin Sebepleri – Doğum Sonrası Dökülmeler

Özellikle kadınlarda saç dökülmesi sebepleri arasında hamilelik süreci yer almaktadır. Hamile kadınlarda bazen doğum sonrası kadınlarda saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Bu süreç, hamilelik sürecindeki beslenme yetersizliklerinden kaynaklanabildiği gibi doğum sürecinin kişi üzerinde yarattığı aşırı streste tetikleyici olabilmektedir. Doğum sonrası saç dökülmesi yaşanmaması için doktorunuzun ön gördüğü beslenme düzenine uyulması, eğer önerilmişse vitamin takviyelerinin ihmal edilmemesi, doğum sürecine uzmanlardan yardım alınarak hazırlanılması önerilmektedir.

Saç Dökülmesinin Sebepleri – İlaçlar ve Tedaviler

BÇeşitli ilaçlar ve bazı hastalıkların tedavi yöntemleri saç dökülmelerine sebep olabilmektedir. Bu durum saç dökülmesinin sebepleri arasında görülür. Bunlardan en bilineni kanser tedavisinde uygulanan kemoterapi yöntemidir. Saç dökülmeleri çeşitli hastalıkların tedavileri için verilen ilaçların uzun süre kullanılması sonucu da ortaya çıkabilmektedir. İlaçlar veya tedaviler sebebiyle dökülen saçlar, tedaviler sonlandırıldığı zaman veya ilaç kullanımı bittiğinde kendiliğinden ortadan kalkar ve saç kökleri kısa süre içerisinde uzamaya başlar.

Saç Dökülmesinin Sebepleri Hormonsal Dengesizlikler

Hormonsal dengesizlikler saç dökülmesinin sebepleri arasındadır. Daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde de görülebilmektedir. Vücuttaki hormonların dış ya da iç etkenlerle düzensizleştiği bu gibi durumlar, saç dökülmelerine sebep olabilmektedir. Menopoz döneminde kadınlarda saç dökülmesinin en temel sebebi, hormonsal değişimlerdir. Doğum sonrası dökülmeler de hormonsal değişiklikler ile grubuna giren saç dökülmesi sebepleri arasındadır. Tiroid bezinin normalden çok ya da az çalışması da saç dökülmesi sebepleri arasındadır.

Saç dökülmesinin sebepleriyle ilgili bilgi sahibi olmak, saç dökülmenizin çeşidini belirlemenize ve tedavini yapılmasına yardımcı olmaktadır. Saç dökülmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız doktorunuza başvurunuz.

İlginizi çekebilecek bir diğer konu >>> Saç Dökülmesi Hormon Testi 

 

0

İlgili Makaleler