Saç Ekim Yöntemleri

Saç Ekim Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekim yöntemleri ya da saç ekim teknikleri özellikle 90’lı yılların sonundan başlayarak hızla gelişmiş ve günümüzde saç ekimi operasyonlarının çok daha rahat, hızlı ve daha doğal yapılmaya başlamasına olanak sağlamıştır.

Saç ekiminin tarihteki ilerlemesine bakıldığında son 10 yılda saç ekim yöntemleri ile ilgili altın çağını yaşadığını söylemek mümkündür. İlerleyen teknoloji, yeni medikal aletlerin bulunması ve saç ekimi operasyonlarının yeni medikal estetik uygulamalarıyla birleştirilmesi saç ekim yöntemleri nin kendi içerisinde alt kategorilere ayrılmasına sebep olmuş, birçok farklı isimle anılan saç ekim teknikleri ortaya çıkmıştır.

Saç ekim yöntemlerine bakmadan önce , saç ekimi ile ilgili özellikle saç ekim teknikleri ile ilgili bilinmesi gereken bazı önemli noktalara değineceğiz…

Saç Ekim Yöntemleri ile İlgili Mutlaka Bilinmesi Gereken 5 Madde

 1. Bulunduğu günden bu güne saç ekimi alanında ciddi gelişmeler yaşanmasına sebep olan iki temel saç ekimi yöntemi vardır. FUT ve FUE. Bu saç ekimi yöntemleri, saç köklerinin toplanma yöntemiyle ilgilidir.
 2. FUT yöntemi, 90’ların başında kullanılan eski bir yöntemdir ve yerini zaman içerisinde FUT’tan çok daha gelişmiş bir yöntem olan FUE yöntemine bırakmıştır. FUT yönteminin günümüzde kullanımı birçok dezavantajı nedeniyle ortadan kalkmaktadır.
 3. Bu iki yöntem haricinde adını duyduğumuz diğer teknikler (DHI, Robotik fue, micromotor…vs) farklı medikal cihazların ya da medikal estetik uygulamalarının bu yöntemlerle birlikte kullanılmasıyla şekillenmiştir, biz bu yazımızda tüm bu saç ekim tekniklerinden bahsedeceğiz.
 4. Tıp literatürüne geçmiş en son teknik olan FUE tekniği birçok yeni uygulama ile birleştirilerek farklı başarılı saç ekimi operasyonları yapılabilmektedir. Adını sıklıkla duyduğumuz DHI, perkütan saç ekimi, Robotik saç ekimi, prp’li saç ekimi gibi terimler, FUE saç ekimi yönteminin farklı bir medikal cihazlar birleştirilerek geliştirilmesinden ortaya çıkmıştır
 5. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişinin, aşağıdaki saç ekim yöntemleri konusunu okuyarak, konu ile ilgili bilgi sahibi olması, doktor ile yapılacak olan görüşmenin daha verimli geçmesine ve doktoru çok daha rahat anlayabilmenize olanak sağlayacaktır.

En iyi Saç Ekim Yöntemi Sorunsalı

Söz konusu sağlık olduğunda herkesin en iyisini istemesi kadar doğal bir durum yoktur. Saç ekiminde de özellikle saç ekimi tekniği ile alakalı olarak en son çıkan, en yeni ve en iyi teknik araştırmaları her zaman devam etmektedir. Ancak “En son saç ekim tekniği hangisidir?” ya da “en iyi saç ekim tekniği nedir?” gibi sorulara tek bir doğru yanıt aramak yanlış olur. Saç ekim yöntemleri  ve saç ekimi yöntemlerine eklenen ek medikal uygulamaların, seçimi kişinin saçlarının durumuna göre yapılması çok daha uygun olacaktır.
Saç ekim yöntemleri seçiminin, hastanın ihtiyaç ve imkanları doğrultusunda ve doktorun tercihine bakılarak yapılması en doğrusudur.

Saç ekiminde tıp literatürüne yen bir teknik olarak geçmiş günümüzde en yaygın kullanılan teknik FUE SAÇ EKİMİ YÖNTEMİ’dir ancak 2002 yılında ortaya konmuş olan bu teknik de geçen 15 sene içerisinde oldukça gelişmiş, yeni medikal cihazlarla bazı medikal estetik uygulamalarıyla birleştirilerek daha faydalı hale getirilmiştir.

Bu yazımızda, saç ekimi yöntemleri olarak bahsedilen tüm uygulamaları açıklamaya ve diğer tekniklere göre avantaj ve dezavantajlarını anlatmaya çalışacağız.

Saç Ekim Yöntemleri ve FUT Tekniği

 • 90’lı yılların sonunda ve 2000’li yıllarında başında oldukça sık kullanılan saç ekim yöntemleri arasında yer alan FUT,  ona nazaran çok daha üstün özellikleri bulunan FUE yönteminin bulunmasından sonra terk edilmeye başlanmıştır.
 • FUT yöntemi greftlerin nasıl toplandığı ile ilgilidir. Greftlerin, ense bölgesinden bir deri tabakasıyla birlikte toplu olarak kesilip çıkartılmasıyle gerçekleştirilmektedir. Ense bölgesinden 3 cm2 büyüklüğünde bir üst deri tabakası kesilerek çıkartılır. Bu parçadaki saç kökleri, hemşirelerin yardımıyla ayıklanır ve ekime hazır hale getirilir. Greftler toplandıktan sonra ense bölgesindeki alan dikilir.
 • FUT yönteminde ense bölgesinde çizgi şeklinde dikiş izi kalmaktadır.
 • İyileşme süreci çok daha uzundur.
 • Saç köklerinin toplu olarak çıkartırılmasından kaynaklı olarak biraz daha hızlı uygulanabiliyor olsa da eskimiş olarak kabul edilen bu yöntem günümüzde tercih edilmemektedir.

En Çok Tercih Edien Yöntem: FUE SAÇ EKİMİ 

2002 yılında bulunan FUE yöntemi, son 15 senede saç ekiminde büyük ilerlemelerin sağlanmasına sebep olmuştur. Saç ekim yöntemleri arasında en sık kullanılanı FUE’dir.

FUE yöntemi de FUT gibi greftlerin nasıl toplandığı ile ilgilidir. FUE yönteminde ense bölgesindeki greft toplama işlemi greftlerin folikülleriyle birlikte tek tek çıkarılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu işlem manuel punç ya da micromotor cihazıyla yapılabilir.

 • FUE yöntemiyle saç ekiminde kesik ve dikiş işlemi ortadan kalkmıştır.
 • FUE yönteminde ense bölgesinde hiç iz oluşmaz.

Saç köklerinin tek tek çıkarılması ve hazırlanması sonrasında da açılan kanallara tek tek ekilmesi prensibine dayanan FUE yönteminde operasyon süresi ekilecek saç kökü sayısına göre değişmektedir.

FUE Saç Ekimi Yöntemi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için FUE SAÇ EKİMİ YÖNTEMİ makalemizi okuyabilirsiniz.
 

MANUEL PUNÇ SAÇ EKİMİ


FUE saç ekimi yönteminin, manuel punc adı verilen bir medikal cihaz yardımıyla yapılmasıdır. Saç ekim yöntemleri nden FUE’nin bulunmasıyla birlikte saç köklerine zarar vermeden kökleriyle birlikte tek tek çıkartacak bir cihaza ihtiyaç duyulmuştur.

Manuel punc, saç köklerinin çevresinde küçük delikler oluşturmaya yardımcı olan ve el yordamıyla çalışan, ucunde keskin minik uçlar bulunan medikal bir alettir.
FUE yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde, greftlerin toplanması esnasında kullanılır.

Manuel punç’lı fue ya da manuel punç ile saç ekimi olarak anılan bu yöntem, FUE ilk çıktığı dönemlerde oldukça sık kullanılsa bile günümüzde yerini aynı işlemi çok daha hızlı bir şekilde yapan micromotor’a bırakmıştır.

 • Manuel punç, medikal bir greft toplama aletidir.
 • Saç tellerinin yapısına göre farklı boyutlarda uçlarla kullanılır.
 • Manuel punc, elektrikli değildir, el yordamıyla çalıştırılır.

Micromotor cihazı piyasaya çıktıktan bir süre sonra manuel punç kullanımı ciddi anlamda azalmıştır.

MİCROMOTOR SAÇ EKİMİ

Micromotor’lu fue yöntemi olarak da anılan bu saç ekimi tekniği manuelpunc’ın geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Micromotor’da greftlerin tek tek ve zarar görmeden toplanmasını sağlayan bir medikal cihazdır ancak micromotor, farklı devirlere sahip olan otomatik bir cihazdır.

Micromotor FUE, saç ekimi operasyonlarında greftlerin toplanma işleminin micromotor cihazıyla yapıldığını gösterir. Günümüzde doktorların çok büyük bir çoğunluğu manuelpunc yöntemini bırakarak, greft toplama işlemi için micromotor yöntemini tercih etmektedir.

Micromotor ile greftlerin tek tek çıkarılması ve ekime hazır hale getirilmesi sonrasında, saç kökleri açılan kanallara yerleştirilir.

 • Micromotor medikal bir greft toplama cihazıdır.
 • Saç tellerinin yapısına göre farklı boyutlardaki uçlarla kullanılır.
 • Micromotor elektirikle çalışan otomatik bir cihazdır.
Micromotor Saç Ekim Yöntemleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için “MİCROMOTOR FUE ” konulu makalemizi okuyabilirsiniz.

DHI

Direct Hair Transplant (DHI) yani direkt saç ekimi, son yıllarda oldukça merak edilen ve tercih edilmeye başlanan bir saç ekimi yöntemidir.

DHI yöntemi greftlerin nasıl ekildiği ile ilgili bir yöntemdir. Bunun için greftlerin nasıl toplandığı ile ilgili olan yöntemlerden FUE ve micromotor gibi tekniklerle birlikte uygulanabilmektedir.

DHI yönteminde, FUE ile tek tek toplanan saç kökleri, kalem benzeri medikal bir alete (dhı kalemi) yerleştirilir ve kanal açma işlemiyle birlikte kökler ekilir.

Bu yöntemde özel olarak tasarlanmış DHI kalemi sayesinde kanal açma ve saç köklerinin ekimi işlemleri aynı anda gerçekleştirilmektedir.

DHI kalemiyle yapılan saç ekimlerinin en önemli avantajı daha sık ve yoğun ekimler yapılabilmesidir. Tabi bu yine de hastanın imkanlarıyla da alakalı bir durumdur. Bu konuyu daha iyi açıklamak adına bir örnek vermek gerekirse, donör bölgesinde ekilecek çok fazla saç kökü olmayan bir kişiye DHI yöntemi kullanılmasının yoğunluk açısından o kişiye pek bir faydası olmayacaktır.

DHI tekniği özellikle saç sıklaştırma ekimlerinde çok güzel sonuçlar verebilmektedir.

DHI Saç Ekimi Yöntemi Hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için ”
DHI Saç Ekimi ” konulu makalemizi okuyabilirsiniz.

ROBOTİK Saç Ekimi

Son günlerde sıklıkla adını duymaya başladığımız bir diğer saç ekimi yöntemi de robotik saç ekimidir. Robotik saç ekimi, saç köklerinin toplanması işleminin robot olarak adlandırılan bir bilgisayar yardımıyla yapılmasıdır.

Saç ekimi yöntemleri arasında sıklıkla konuşulmaya başlanan robotik saç ekiminde, hassas kolları olan, bilgisayar ara yüzü ile doktor tarafından kontrol edilen bir cihaz saç köklerini tek tek yerinde ayırır. Robotik saç ekimi, fue saç ekim yönteminde uygulanan teknikle aynı prensiplere sahiptir ancak buradaki temel fark aynı işlemlerin robot yardımıyla yapılmasıdır.

Robotik saç ekiminde de, FUE yönteminde olduğu gibi kesik ya da dikiş gerekmeden saç köklerinin toplanma işlemi tamamlanır. Bu işlem esnasında doktor robotun başındadır ve süreci kontrol eder. Robotik saç ekiminde lazer ışınları sayesinde saç köklerini tek tek ayır eden bilgisayar aracılığıyla saç kökleri düzgün ve hızlı bir şekilde toplanabilmektedir.

Robotik saç ekiminde, saç köklerinin toplanması işleminin haricinde diğer işlemler manuel şekilde gerçekleştirilir bu süreç normal bir fue saç ekimi ile aynı şekildedir. Robot aracılığıyla toplanan saç kökleri, hemşireler tarafından ekim için hazır hale getirilir ve saç ekimi doktorunun tek tek açtığı kanallara yerleştirilir. Robotik saç ekimi hızlı ve güvenli bir yöntem olarak değerlendirilmektedir ancak saç ekimi sonucu açısından fark yaratan bir özelliğe sahip değildir.

Hiperbarik Saç Ekimi

Hiperbarik saç ekimi, saç ekimi işleminde oksijenin iyileştirme gücünden faydalanılan bir yöntemdir. Saf oksijen solunumu sayesinde kandaki çözünmüş oksijen miktarı artmaktadır. Bu vücudumuzdaki yara iyileşme hızını iki katından daha fazla seviyede arttırabilmektedir.

Hastaya saf oksijen terapisi uygulanması ile gerçekleştirilen bunun için yapılmış özel oksijen odaları bulunan Hiperbarik yöntemi çeşitli rahatsızlıklar için oldukça sık kullanılmaktadır. Hiperbarik tedavisinin saç ekimi sonrasında uygulanmasına hiperbarik saç ekimi adı verilmiştir. Böylece saç köklerinin toplanması esnasına açılan toplu iğne başı küçüklüğünde yaralar çok daha hızlı iyileşir, saç kökleri oksijen tedavisi sayesinde daha rahat beslenerek güçlenir ve yeni ekilen saç kökleri yeni yerlerine adapte olarak daha hızlı gürleşmeye  başlar.

Saç ekimi sonrası saçların kendine gelme süreci yaklaşık 8 ay ile 1 sene arasındadır. Bu süreç, kişinin bedeninin iyileşme hızı, saç köklerinin yapısı ve güçlenme hızı ile yakından bağlantılıdır. Böyle durumlarda saç ekimi sonrası saç köklerinin daha iyi beslenmesini ve güçlenmesini sağlayan yöntemler, bekleme sürecinin kısalmasına sebep olur. Hiperbarik saç ekimi de kandaki çözünmüş oksijen oranını arttırarak iyileşme sürecini hızlandırır.

Hiperbarik saç ekimini de başlı başına farklı bir yöntem gibi lanse etmek yanlış olur. Bedenimiz ve saçlarımız açısından  hücre yenilenmesi ve hızlı iyileşme gibi olumlu sonuçlara sebep olabilen “hiperbarik saç ekimi” FUE yöntemiyle aynı şekilde uygulanır ancak saç ekimi sonrası hasta hiperbarik oksijen tedavileri yapılan odada bir süre saf oksijen soluyarak kandaki oksijen seviyesinin yukarılara çekilmesi sağlanır. Doktorun belirlediği aralıklarla tekrarlanan oksijen tedavisi saç köklerinin daha hızlı iyileşmesine destek olmaktadır.

Diğer Saç Ekim Yöntemleri 

Dünyada her 3 kişiden birinin kelleşme veya saç dökülmesi sorunu yaşadığı günümüzde saç ekimi uygulamaları ve bu anlamda yapılan araştırmalar açısından yoğun bir çalışma yürütülmektedir. Her geçen gün yeni teknik veya uygulamalar gündeme gelirken farklı saç ekim yöntemleri üzerinde de çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Her gün çeşitli reklamlarla farklı isimlerde sunulan sözde yeni ve mucizevi olarak anlatılan saç ekimi yöntemlerine kuşkulu bakarak, doğru araştırma yapılması gerektiğini unutmayın.

Yukarıda bahsettiğimiz temel saç ekimi yöntemleri ve çok sık adını duyduğumuz bazı saç ekim uygulamaları hakkında bilgilere yer verdik. Bunların dışında bugün bilinen bazı uygulamaların, reklam amacıyla yeni isimlerle sunulduğu bilinmektedir.

Saç ekimi yöntemlerini araştırırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

 • Saç ekim yöntemleri ve benzeri uygulamalar da dikkatli araştırma yapmak
 • Ticari reklamlar ile yöntemleri tanıtan tarafsız bilgi içeren yazıları birbirinden ayırmak,
 • Saç ekim yöntemleri ve uygulamalarından mucize beklememek,
 • Saç ekimi ile ilgili tüm işlemlerinizi güvendiğiniz bir saç ekimi doktoru ile çözümlemek,
 • Yeni saç ekimi yöntemleri ile, saç güçlendirme uygulamalarını birbiriyle karıştırmamak saç ekim yöntemleri ve uygulamaları seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardır.
ÖNEMLİ:
  Sitemizde yer alan diğer
TÜM SAÇ EKİMİ YÖNTEMLERİ ve Uygulamalarını buradan görebilirsiniz…
İlgili Makaleler