Saç Ekimi Acıtır mı?

0
saç ekiminde ağrı oluyor mu
saç ekimi acıtır mı? Saç ekimi operasyonlarından acı hissedilir mi

Saç Ekimi Acı Verir mi?

Saç ekimi operasyonu, lokal anestezi altında gerçekleştirilen, iyileşme süresi yaklaşık 1 hafta süren mikro cerrahi bir işlemdir. Yaklaşık 10 sene önce bulunan, dikiş gerektirmeden saç ekimi yapılabilmesini sağlayan FUE yönteminin bulunmasıyla gelişen saç ekimi operasyonları, kuşkusuz bugün çok daha konforlu ve acısız bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Peki, saç ekimi acıtır mı? Saç ekimi acı verir mi?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi saç ekiminde de belirli bir miktar acı ve ağrı olması beklenir ancak günümüzde lokal anestezi ve çeşitli ağrı kesici yöntemler sayesinde operasyon esnasında da sonrasında da hastanın minimum seviyede etkilenmesi başarılabilmektedir.

Operasyon Esnasında Acı Olur mu?

Saç ekimi operasyonları, lokal anestezi ile yapıldığı için, normal koşullar altında, operasyon esnasında herhangi bir acı veya ağrı hissedilmez. 

 • Her saç ekimi operasyonu, işlem yapılacak olan bölgenin uyuşturulmasıyla başlar.
 • Saç ekimi operasyonu esnasında kişinin acı ya da ağrı hissetmemesi için, deri altına anestezik ilaçlar enjekte edilir.
 • Bu işlem 1-2 dk sürer.
 • Lokal anestezinin etkisinin göstermesi yaklaşık 15-20 dk sürebilmektedir.
 • Bu sürenin sonunda lokal aneztezinin enjekte edildiği bölgeler ve çevresi uyuşur.
 • Lokal anestezi sayesinde hasta, o bölgede yapılan işlemlerle ilgili hiçbir şey hissetmez.
 • Lokal anestezinin etkisi ve süresi, anestezi uzmanı tarafından ayarlanır.
 • Lokal anestezi operasyon süresince gerektiğinde tekrar edilebilir.
 • Lokal anestezi iğnesinden korkan kişiler için jet enjeksiyon yöntemi ve sedasyon uygulamasından faydalanılır.Saç ekimi operasyonu hakkında ayrıntılı bilgi almak için mutlaka göz atın…

Saç ekimi nasıl yapılıyor? Saç Ekimi Operasyonunda Anestezi

Saç ekiminde anestezi; hastanın acısız, ağrısız ve rahat bir şekilde operasyon geçirmesi amacıyla işlem yapılacak olan bölgeye uyuşturma özelliğine sahip anestezik ilaçların uygulanmasıdır.
Saç ekiminde uygulanan anestezi (uyuşturma) yöntemi, lokal anestezidir. (sınırlı uyuşturma) Bölgesel uyuşturmanın yeterli olduğu pek çok alanda kullanılmaktadır.

Neden Lokal Anestezi Kullanılıyor?

Lokal anestezi bir diğer adıyla sınırlı anestezi, hasta uyanık ve bilinci açık iken, vücudun yalnızca belirli bir bölgesinin uyuşturulmasını ve böylece hastanın acı ya da ağrı hissiyatının tamamen ortadan kaldırılmasının sağlar. Böylece operasyon esnasında acı hissedilmezken, kişinin bilincinin kapanması da gerekmez.

 • Lokal anestezi diğer anestezi türlerine göre çok daha küçük bir alana yayıldığı için daha az yan etkiye sahiptir.
 • Lokal anestezi de kişi uyutulmadığı ve solunumu durdurulmadığı için riskleri diğer anestezi türlerinden çok daha azdır.
 • Lokal anestezi ile yapılan saç ekimi operasyonlarında hastanın, operasyon süresince dinlenmesi, televizyon izlemesi ya da müzik dinlemesi operasyonun çok daha rahat bir şekilde geçmesini sağlar.

Neden Genel Anestezi Kullanılmıyor?

Genel anestezi, hastanın tamamen uyku durumuna geçirilerek, bilincin tamamen kapalı olduğu, solunumun ve refleks aktivitelerin baskılanmasının sağlayan bir anestezi çeşididir. Genel anestezi  riskleri günümüzde eskiye nazar biraz daha azalsa da  genel anestezi büyük ameliyatlar haricinde riskleri sebebiyle tercih edilmemektedir. Estetik amaçla uygulanan saç ekimi operasyonun da, riskleri sebebiyle genel anestezi uygulaması yapılmamaktadır.

Lokal Anestezi Acıtır mı?

saç ekimi acıtır mı? Saç ekimi acı verir mi?
saç ekimi acı verir mi? Saç ekimi sonrası ağrı

Saç ekiminde lokal anestezi uygulaması yaklaşık 1-2 dk kadar sürmektedir. Bu süreçte ince uçlu enjeksiyon iğnelerinin yardımıyla uyuşturulması istenilen bölgeye anestezik ilaçlar tatbik edilir. Saç ekiminde bunun için kafa derisinin altına yaklaşık 10-15 enjekte hareketi gerekli olabilmektedir ancak ilk 4-5 tanesinin ardından uyuşma işlemi başlayacağı için hasta bu noktadan sonra yoğun bir acı hissetmez.

Ancak yine de acı eşiği kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir.

Peki, lokal anestezi iğnesi acıtır mı?
Yaklaşık 1-2 dk süren lokal anestezi iğnesi acısını yaşamak istemeyen kişiler için, “sedasyonlu lokal anestezi” ve “jet enjektör” uygulamalarından destek alınabilir.
Ekilmiş saçlar için ilk 1 aylık süreç oldukça önemlidir, bu sebeple saç ekimi operasyonunun doğru zamanda yapılmasına dikkat edilmelidir

Saç ekimi hangi mevsimde yapılmalıdır?Jet Enjektör

İğneden korkanlar, enjeksiyon acısı yaşamak istemeyen kişiler için, sürecin çok daha hızlı tamamlanmasını sağlamak için, jet enjektörden faydalanılmaktadır.

Günümüzde birçok saç ekimi merkezi tarafından “acısız saç ekimi” olarak tanıtılan bu yöntemde, lokal anestezi iğneleri özel bir medikal cihaz yardımıyla saniyeler içerisinde deri altına enjekte edilir. Jet enjektör normal iğneye nazaran çok daha ince ve hızlı bir cihazdır, bu hastanın lokal anestezinin çok daha kolay yapılmasını sağlayarak hastanın yaşayacağı acı ya da stresi azaltır.

Saç ekiminde sedasyonlu lokal anestezi

Jet enjektörünün kullanılması, hastadaki iğneler korkusunu azaltmak için yeterli değilse, doktor sakinleştirici sağlayacaktır. Sakinleştirici uygulanması, hasta uykudayken ve tamamen stres yokken tıbbi prosedürleri kolaylaştırmaya hizmet eder. Sakinleştirici, maskeli solunum, enjeksiyon veya ağız yoluyla uygulanır. Hasta, 20-30 dakika boyunca uykuda kalacaktır, bu sırada anestezi, herhangi bir duyarlılık veya endişe olmadan bir şırınga yoluyla verilecektir.
Saç ekiminde sedasyon uygulamaları ile ilgili biraz daha ayrıntılı bilgi edinmek için

Sedasyon Anestezi” konulu makalemize bakabilirsinizOperasyon Sonrasında Ağrı Olur mu?

Saç ekimi operasyonu sonrası, kişi ağrı kesicilerini düzenli kullanılmadığı takdirde ve ağrı eşiği düşük daha hassas bünyeli kişilerde, ilk 3 gün kafa çevresinde hafif ağrı ya da  hafif zonklama olabilmekte, basit bazı önlemlerle geçirilebilmektedir. 

 • Saç ekimi sonrası ağrı bazı kişiler için çok hafif geçerken, bazı kişiler ilk 3 gün biraz zorlanabilmektedir.
 • Operasyon sonrasında bölge, lokal anestezi etkisi altında olunduğu için hastaların bir çoğu 8-10 saat ağrı/acı hissetmemeye devam eder.
 • Operasyon sonrası önemli bir çarpma ya da vurma olmadığı sürece ilk gün ağrı hissedilmeyecektir.
 • Operasyon sonrası mikro yaraların iyileşme süreci donör bölge için 3 gün, ekim alanı içinse yaklaşık 10 gündür.
 • Basit önlemlerle bu sürecinde acısız ve ağrısız geçmesini sağlayabilirsiniz.
 • Operasyon sonrası ağrı kesicilerin -ağrının ortaya çıkmasını beklemeden- düzenli olarak,  günde 3 defa  içilmesi, ağrının ortaya çıkmadan bertaraf edilmesini sağlar.
 • Saç ekimi sonrası başın gereğinden fazla öne ya da arkaya eğilmesi

Saç Ekimi Sonrası Ağrılar

Saç ekimi acı verir mi? Saç ekimi sonrası ağrı olur mu? Saç ekimi operasyonu sonrasına acı ve ağrının yaşanma ihtimali olan süre, saç köklerinin ekildiği minik yaraların iyileşerek köklerle bütünleştiği ilk 10 gündür. Saç ekimi sonrası ağrılar, kişiden kişiye değişmekle birlikte bu dönemde kendini göstermektedir. Bu süre içerisinde donör bölgedeki yaralar iyileşir, ekilen saç kökleri kabuk bağlamaya başlayarak yeni ekim bölgelerini adapte olur.

Bu süreçte saç ekimi sonrası acı ve ağrının yaşanma ihtimalinin en fazla olduğu dönem ise, ilk 3 gündür.

Saç Ekimi Sonrası Ağrı 1.gün:

Saç ekimi operasyonundan sonraki ilk gün saç ekimi acı verir mi? Yaraların daha açık olduğu bu dönemde, ilk gün lokal anestezinin etkisi devam ettiği için hastaların çoğu saç ekimi acı ya da ağrı hissetmediklerini belirtmektedir. Onun yerine baş bölgesinde rahatsız edici bir ağırlık hissedilebilir.

Saç Ekimi Sonrası Ağrı 2.gün:

İkinci gün lokal anestezinin etkisi kalkmaya başlayacağı için durum kendisini kafa çevresinde ağrı ve zonklama ile ortaya çıkar. ikinci gün ağrı hissetmiyor olsanız bile, doktorunuz tarafından verilen ağrı kesicileri düzenli olarak içmeye başlamalısınız. Bu, ağrının ortaya çıkmadan bertaraf edilmesinin sağlar.

Saç Ekimi Sonrası Ağrı 3.gün:

İlk üç gün boyunca başın öne doğru eğilmeden istirahat halinde olmak saç ekimi sonrası ağrıların ortaya çıkmaması için önemlidir. Operasyon sonrası bazı hastalarda baş ağrısı ve migren görülebilmektedir. Bol su içmek, dinlenmek ve ağrı kesicileri saatli/düzenli kullanmak bu konunun üstesinden gelmenizi sağlar.

Saç ekimi yaptıran kişilerin çoğunluğu operasyon sonrasında ağrı hissetmediklerini belirtmişlerdir. Az bir kısmı ise hafif ağrılar oluştuğunu ancak ağrı kesicilerle bu ağrıların kaybolduğunu söylemişlerdir. Saç ekimi operasyonunu takip eden ilk 3 günün ardından ağrı ve zonklama çok büyük ölçüde yok olmuştur.

Birçok kişi saç ekimi sonrası ciddiye alınacak bir ağrı yaşamadığını belirtmektedir ancak tüm bunlara rağmen ağrının göreceği bir duygu olduğunu, her hastanın acı  ve ağrı eşiğinin farklı olduğunun unutmamak gerekmektedir.
Saç ekiminde ortaya çıkabilecek olası yan etkiler nelerdir? Saç ekimi operasyonunun zararı var mıdır? Operasyon öncesi okunması gereken bir makale…

Saç ekiminin zararları0

İlgili Makaleler