Saç Ekimi Acıtır mı?

0
Saç Ekimi Acı Veren Bir Operasyon mudur?
Saç Ekimi Acı Veren Bir Operasyon mudur?

Saç Ekimi Acı Veren Bir Operasyon mu?

Günümüzde çoğunlukla erkekler tarafından tercih edilen saç ekimi operasyonları, birçok insana umut ışığı olmaktadır. Bununla birlikte, saç ekimi yaptıracak kişilerin, cevabını en merak ettiği sorulardan biri “Saç Ekimi Acıtır mı?” sorusudur. Öncelikle şunu belirtelim, saç ekimi acı veren bir operasyon değildir. Saç ekimi can yakan, can acıtan bir işlem değildir. Çünkü…

Saç Ekimi Acı Veren Bir İşlem midir?
Saç Ekimi Acı Veren Bir İşlem midir?

Saç Ekimde Anestezi

Acısız ve ağrısız bir saç ekimi operasyonu için günümüzde birçok ameliyatta başarıyla uygulanan lokal anestezi kullanılır. Bu sayede, hasta ekim esnasında hiçbir şekilde acı hissetmez. Lokal anestezinin bir diğer avantajı ise, operasyon esnasında sizi uyutmamasıdır. Şöyle ki, doktorunuz saç köklerinizi ekerken, siz de televizyon izleyerek zaman geçirebilirsiniz.

Operasyon Sonrası Süreç

Saç ekimi bir kalp veya beyin gibi ağır geçen bir operasyon değildir. Bu yüzden içiniz rahat olsun. Operasyon sonrasında bazı ufak tefek ağrılar olabilmektedir. Ancak oluşabilecek bu ağrılar denecek kadar azdır diyebiliriz. Abartılacak seviyede yaşanmayan bu seviyedeki ağrıları, doktorunuzun önereceği hafif ağrı kesicilerle rahatlıkla atlatabilirsiniz. Saç ekimi yaptıran kişilerin çoğunluğu operasyon sonrasında ağrı hissetmediklerini belirtmişlerdir. Az bir kısmı ise hafif ağrılar oluştuğunu ancak ağrı kesicilerle bu ağrıların kaybolduğunu söylemişlerdir.

Saç Ekimi Acı Vermez – FUE Yöntemi’nde Acı Hissedilmiyor

Ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılan saç ekim yöntemi FUE’dir. Ağrısız ve acısız bir saç ekim tekniği olan FUE‘de, kişi operasyonu en az hasarla atlatır. FUT’taki gibi herhangi bir kesi olmayacağı için, izsiz yöntem olarak da bilinir. Bununla birlikte, yine herhangi bir kesi olmayacağı için, hasta ağrı veya acı hissetmez.

Sağladığı avantajlardan dolayı FUE Tekniği, FUT Tekniği’ne oranla daha fazla tercih edilmektedir.
Peki FUE’nin ne gibi avantajları vardır?

Karşılaştırmalı FUE ve FUT Listesi
Saç Ekiminde Lokal Anestezi Acı Verir mi?
Bir saç ekim operasyonunun süresi, toplanacak greftlerin sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ortalama 4 – 8 saat arası süren operasyonlarda, kişinin ağrı ve acı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanır. İnce uçlu iğnelerle kafa derisine yapılan bu işlemde, hasta hafif bir yanma hissedebilir. Ancak bu işlem birkaç dakika içerisinde tamamlandığı için kayda değer bir ağrı veya acı oluşmaz. Bununla birlikte, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte iğneler de geliştirilmiştir. Kullanılacak özel dental iğneler sayesinde bu tarz ağrı ve acılar minimuma indirgenmiştir. Lokal anestezi operasyonun konforunu artıran önemli bir faktör olup hastanın ağrısız ve acısız bir operasyon geçirmesini sağlar. Lokal anestezi sayesinde, operasyon boyunca hastanın bilinci açık olur. Bu esnada, hasta televizyon izleyerek veya gazete-kitap okuyarak vakit geçirebilir. İğne korkusu olanlar ise sedasyon uygulaması sonrasında lokal anestezi yaptırabilirler.

Saç Ekiminde Sedasyon

İğne korkusu yaşayan kişilerde uygulanan bu yöntemde, kişiye burun yolundan ilaç verilir. 10 – 15 dakikalık kısa bir uyku moduna geçen hastaya sonrasında lokal anestezi yapılır. Hasta, hafif uyku modunda olduğu için bu işlemi kesinlikle hissetmez ve hatırlamaz. Sonuç olarak, saç ekimi acı verne bir operasyon değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, operasyon esnasında hasta televizyon izleyerek zaman geçirebilmektedir.

Saç Ekimi Acı Verir mi?
Saç Ekimi Acı Verir mi?
0

İlgili Makaleler