Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

0
Saç ekimi nasıl yapılır?
Saç ekimi operasyonu aşamaları nelerdir? Saç ekiminde neler yaşanıyor?

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Uzun bir araştırma sonrasında nihayet saç ekimi yaptırmaya karar verdiniz ve doktorunuzu seçtiniz. Peki bundan sonra sizi ne bekliyor? Bu makalemizde Saç Ekimi Nasıl Yapılır sorusunun bütün cevaplarını bulacak, saç ekimi operasyonunun bütün aşamalarını öğreneceksiniz.

 

1- Saç Ekimi Operasyonuna Hazırlık

Saç ekimi nasıl yapılır
Saç Ekimi Nasıl Yapılır? -Saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar-

Operasyona hazırlık aşamasında hastaya düşen bazı görevler ve sorumluluklar vardır. Saç nakli öncesinde dikkat edilmesi gerekenler

 • Operasyon gününe karar verirken, sonrasında en az 3 gün dinlenebileceğiniz bir gün seçilir.
 • Operasyon öncesi hafif bir kahvaltı yapılmalıdır.
 • Operasyon günü kolay giyilip çıkarılan rahat kıyafetlerle saç ekim merkezine gidilmesi, operasyon sonrası sorun olmaması açısından çok önemlidir.
 • Saç ekim merkezinde sizi hasta danışmanınız karşılayacaktır.

Saç ekimi merkezinde operasyona hazırlık 5 temel aşamadan oluşur.

1.Kan Testi:

Operasyon öncesinde genel sağlık durumunuzun kontrolü yapılır. Operasyon öncesi bazı tetkiklerin yapılması zorunludur. Bunun için kan örneği alınarak ve tahlil edilecektir. Bu işlem için, saç ekimi merkezinde hemşireler laboratuvara gönderilmek üzere enjeksiyon iğnesi yardımıyla damar yolunuzdan 1 tüp kanınızı alır. Bu işlem 1 dakika kadar sürer.

Kanınız, şeker seviyesi, Hepatit B, C ve HIV virüsleri, kan pıhtılaşma hızı ve diğer bazı enfeksiyon ve virüsler ile ilgili geniş bir tetkikten geçirilir. Kan değerleriniz dikkatlice kontrol edilir. Saç ekimi operasyonu için risk oluşturabilecek bir durum yoksa operasyona hazırlık süreci devam eder.

Saç ekimi operasyonu estetik amaçlı bir operasyondur. Kan testi, sizin genel sağlık durumunuzu riske atabilecek bir durumu olup olmadığının kontrol edilmesini sağlar. 

saç ekimi nasıl yapılır
Saç Ekimi Nasıl Yapılır? -Hangi hastalıklarda saç ekimi yapılamaz?-

2.Hasta Onay Kağıdının İmzalanması:

İlk defa karşılaşılan kişiler için korkulan bir durum olsa da, ülkemizde operasyonlar öncesi hastanın izninin alındığına ve yeterince bilgilendirildiğine dair onay formu doldurması istenmektedir. Formu dikkatlice okumalısınız.

 • Kafanıza takılan soruları hiç çekinmeden doktorunuza sorunuz.
 • Formu okumadan imzalamayın.
 • Hasta onay kağıdının yanı sıra sizinle ilgili bir takım bilgiler içeren bir form da doldurulur.
 • Bu formu doğru olarak doldurmanız gerekmektedir.

Bildiğiniz alerji ve hastalıklarınızı tam olarak belirtmeniz sağlığınız açısından çok önemlidir. 

 

3.Saç Ekimi Planlanması:

Onay kağıdı da imzalandıktan sonra, doktor ile bir ön görüşme yapılarak saç ekimi planlanmasına geçilecektir. Öngörüşmede doktor saç ekimi yaptırmak isteyen kişiyle görüşerek, hastanın kafasındaki soruları cevaplar ve operasyon öncesi gerekli bilgileri verir. Ve saç ekimi planlanmasına geçilir.

Hastanın donör bölgesinden alınabilecek en fazla saç kökü miktarı ile hastanın kelleşmiş bölgelerinin kapanabilmesi için gerekli olan saç kökü miktarı karşılaştırılır.

Saç ekimi planlanması ve alın çizgisinin belirlenmesi
Saç ekimi nasıl yapılır? – Saç ekimi planlaması –

Doktor, hastanın yüz yapısını ve saç yoğunluğu gibi özellikleri inceler. Sonrasında ön saç çizgisi ile greftlerin ekileceği bölgeleri belirler. Bu belirleme sonrasında bir kalemle ekim yapılacak bölgeler işaretlenir,

Saç ekimi planlanmasında;

 • Toplam kaç greft toplanacağı,
 • Hangi bölgeye kaç saç kökü ekileceği,
 • Ön alın çizgisinin nereden başlayacağı,
 • Ön alın çizgisinin şekli,
 • Hangi saç ekimi tekniği kullanılacağı

belirlenir.

4.Saçın Tıraş Edilmesi:

Burada bilinmesi gereken en önemli nokta; saçınızı daha önceden kestirmemeniz gerektiğidir. Doktorunuzun operasyon günü, saç ekimi planlaması için saçınızın doğal halini, saç ekimi merkezinde görmesi gerekmektedir. Saç tıraşı, saç ekimi merkezinde hemşireler tarafından yapılır.

Saç ekimi nasıl yapılır? -Saç Tıraşı-

Saç ekimi operasyonları için saçın ideal boyutu 1 numara kesilmesidir. 1 numara yaklaşık 3 mm kadardır. Bu uzunluk özellikle mikromotor ile yapılacak greft toplama işlemi için en ideal uzunluktur.

Günümüzde hastanın özel isteği halinde tıraşsız saç ektirme de yapılabiliniyor.

Traş sonrasında, hasta operasyon odasına alınmak üzere hazırdır.

5.Hastanın Operasyon Odasına Alınması:

Saç tıraşı sonrasında hasta operasyon odasına alınacaktır. Bunun için öncelikle kıyafetleri değiştirilerek operasyon için uygun steril operasyon kıyafeti giydirilir.

Saç ekimi operasyonları 4 -8 saat arasında süren uzun soluklu operasyonlardır, operasyon odasında sedyeye yatırılan hasta bu süreyi lokal anestezi altında ve uyanık geçirecektir. Bu süreçte, uyuyabilir, müzik dinleyebilir, doktorun onayı ile televizyon izleyebilir. Operasyon süresince acıkacak olan hasta, operasyona ara verildiğinde yemek yiyebilir.

 

2-Operasyon Öncesi Anestezi

Saç ekimi nasıl yapılır
Saç ekimi nasıl yapılır? -Anestezi Çeşitleri-
 • Saç ekimi operasyonları lokal anestezi altında yapılmaktadır.
 • Saç ekiminde genel aneztezi UYGULANMAZ
 • Operasyon süresince kişi kendindedir ve bilinci yerindedir.
 • Operasyon korkusu yaşayan kişiler, iğne fobisi olan kişiler için sedasyon uygulaması yapılabilir.
 • Saç ekiminde lokal anestezi uygulandığı için kişi ağrı ya da acı hissetmez.

Operasyon odasına alınan hasta yüz üstü sedyeye yatırılır. Öncelikle lokal anestezi için tüm kafa bölgesi dezenfekte edilir. Dezenfektasyon sonrasında enjeksiyon iğnesi ile anestezik ilaçlar operasyon yapılacak olan bölgeye uygulanır.  Lokal anestezi yapılırken, hasta küçük ölçekli bir yanma hissedebilir. Lakin bu yanma birkaç dakika içinde geçer. Lokal anestezinin etki etme süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 15 ile 20 dakika arasındadır. Lokal anestezi sayesinde, kişi herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Eğer kişide iğne korkusu varsa, lokal anestezi öncesinde anestezik ilaçların nefes yoluyla verilmesi prensibine dayanan sedasyon işlemi yapılır. Hasta sedasyon ile 10 -15 dakikalığına uyutulur. Bu işlem hastanın yaklaşık 10 dakika süren lokal anestezi işlemini hissetmesini engellenir. Bu sayede iğneleri hissetmez. Lokal anestezi sonrasında 15 – 20 dakika kadar ilacın etkisini göstermesi beklenir ve operasyona başlanır.

3- Greftlerin Toplanması

 Operasyonda FUE Yöntemi Tercih Edilirse Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen saç ekim tekniği FUE’dir. Sağladığı avantajlar sayesinde, günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan FUE Tekniği’nin, 2 farklı uygulanma şekli vardır. Bunlar Manuel-punch ve Mikromotor’lu FUE’dir. Greftlerin toplanması işleminde, hasta sedyede sırt üstü yatarken, birincil donör bölge olan ense bölgesinde saç kökleri manuel punç ya da mikromotor yöntemiyle tek tek gevşetilir.

 • Manuel-Punch FUE
  “Piasemen” adı verilen kaleme benzeyen bir alete takılan iğneler vasıtasıyla, saç kökleri gevşetilir. Aletten kastedilen bir makine değildir. Bu yüzden manuel, yani elle alım olarak da bilinir. Gevşetme sonrasında micropen-set adı verilen cımbıza benzeyen bir diğer aletle, saç kökleri toplanır. Elle yapılan bu işlem, Mikromotor’lu FUE’ye oranla daha fazla emek ve zaman gerektirir. Bu yüzden günümüzde sadece yüz gibi hassas bölgelerde tercih edilir.
 • Mikromotor FUE
  Mikromotorlu FUE, adından da anlaşılacağı gibi elektronik bir cihazdır. Greftler, cihazın ucundaki iğneler vasıtasıyla gevşetilir ve yine micropen-set yardımıyla toplanır. Manuel-Punch’a oranla saç ekim operasyonunun daha kısa sürede tamamlandığı Mikromotor’lu FUE, günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu iki uygulamadan biri ile gevşetilen saç kökleri, pen-set adı verilen cımbız benzeri medikal bir alet yardımıyla toplanır. Toplanan saç kökleri petri adı verilen cam kaplara alınır ve ekimine hazır hale getirilmek üzere düzenlenir.

Donör bölge bu aşama sonrasında temizlenerek bandajlanır. Bandajlar ilk yıkamaya kadar çıkarılmayacaktır. Saç ekimi operasyonlarında ilk yıkama doktorun önerisinde göre 3. ya da 4. gün olabilir.

4- Toplanan Greftlerin Ekime Hazırlanması

Operasyonun en önemli aşamalarından biri de toplanan greftlerin ekime hazırlanmasıdır. Toplanan greftlerde saç kaybı olmaması için, yani zarar görmemesi için muhafaza edilirler. Greftlerin hazırlanması iki aşamadan oluşmaktadır. Bunlar; greftlerin ayıklanması ve saç köklerinin muhafaza edilmesidir.

saç ekimi nasıl yapılır
Saç ekimi nasıl yapılır? -Greftlerin ayıklanması-

Greftlerin Ayıklanması
Micropen-set yardımıyla toplanan greftler, saçsız bölgeye ekilmeden önce ayıklanırlar. Bunun sebebi, toplama işlemi yapılırken greftlerin üzerinde bir miktar yağ ve doku parçaları bulunmasıdır. Ayıklanan greftler özel bir solüsyonun içinde gazlı bezlerin üzerine yerleştirilerek bekletilir.

Saç Köklerinin Muhafaza Edilmesi
Bilindiği üzere saç ekim operasyonları 4 – 8 saat arası sürmektedir. Greftlerin toplanması ise 2 – 4 saat aralığındadır. Toplama sonrası, ekim yapılacak ana kadar saç kökleri özelliklerini kaybetmeden muhafaza edilmelidir. Çünkü her 1 saç kökü çok önemlidir.Ülkemizde en çok tercih edilen yöntem “Saline Yöntemi” olarak bilinmektedir. Saline Yöntemi’nde, saç kökleri “saline” veya daha çok bilinen adıyla “serum” olarak bildiğimiz tuzlu bir solüsyonda muhafaza edilir.

6- Kanalların Açılması

Saç köklerinin toplanması işlemi 2 – 4 saat arası sürmektedir. Bu yüzden kanal açma işlemine geçmeden önce,

saç ekimi nasıl yapılır?
Kanal açma işlemi saç ekiminin en önemli aşamasıdır.

hastanın herhangi bir ağrı veya acı hissetmemesi için tekrardan lokal anestezi yapılır. Şunu da hatırlatmakta fayda var: Lokal anestezinin yapılması belirli saat aralıklarıyla sınırlandırılmaz. Hastanın acı eşiğine göre, operasyon esnasında tekrardan lokal anestezi yapılabilir.

Elbette saç ektirme operasyonunda bütün aşamalar çok önemlidir ama kanalların açılması aşaması doğrudan görüntüyü etkiler. Şöyle ki, ekilecek olan saç köklerinin çim adam görüntüsü vermemesi için doğal açıyla ekilmesi gerekmektedir. Bu yüzden “Saç Ekimi Nasıl Yapılır” sorusunun en önemli aşaması kanalların açılması aşamasıdır.

Peki Doğal Açı Nedir?

Aynaya baktığınızda saçlarınızın çıkış yönünü ve açısını görebilirsiniz. Ekilecek saçların da, mevcut saçlar gibi doğal bir görüntü vermesi için, dikkat edilecek 3 tane başlık vardır. Bunlar:

 1. Açılacak Kanalın Genişliği ve Derinliği,
 2. Kanalın Açısı,
 3. Kanalın Yönü.

Bu 3 başlığı şöyle yorumlayabiliriz:

 • Doğal görüntü için ön alın çizgisine ekilecek olan saç kökleri, 30 derecelik bir açı ile ekilmelidir ve saç köklerinin eğimi yüze doğru olmalıdır,
 • Şakak bölgeleri 45 derecelik bir açıyla yanlara doğru açılmalıdır. Tepe bölgenizde ise bu derece biraz daha artar ve 60 dereceye kadar çıkabilmektedir,
 • Son olarak, arka kısıma açılacak kanallar ise enseye doğru yönlendirilir,
 • Açının yanı sıra kanalın yönü ve derinliği de doğru belirlenmelidir. Eğer kanallar, kafa derinize uygun açıda, yönde ve derinlikte açılmazsa, çim adam görüntüsü kaçınılmazdır.

7- Saç Köklerinin Yerleştirilmesi

İlk aşamada saç kökleri toplanmış, ikinci aşamada ayıklanmış ve üçüncü aşamada ise kanallar açılmıştır. Dördüncü ve son aşamada, toplanan saç kökleri açılan kanallara micropen-set yardımıyla yerleştirilir ve operasyon tamamlanır.

Saç köklerinin yerleştirilmesi işlemi, greft sayısına göre değişmekle birlikte 1 ile 2 saat arasında sürebilmektedir. Saç kökleri yerleştirildikten sonra ekim yapılan alan açık bırakılır.
Ekim sonrasında, ekilen saç kökleri çok hassastır. Herhangi bir baskı ya da darbeye karşı çok iyi korunmalıdır.
Operasyon sonrasında hasta evine gönderilir. Uzun süre operasyonda kaldığı için hastanın yanında bir kişinin olması tercih edilmelidir.
Saç ekimi sonrası hastaya düşen görevleri doğru şekilde yerine getirmek, saçlarınızın daha sağlıklı büyümesine yardımcı olacaktır.

Bu makalemizde, “Saç Ekimi Nasıl Yapılır” konusunu detaylı bir şekilde sizlerle paylaştık.

***
⇓ İlginizi çekebilecek diğer makaleler 
İlk Hafta Dikkat Etmeniz Gerekenler ve Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?
***

0

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?