Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır?

0
Saç ekimi ne zaman yapılmalı
Saç ekimi ne zaman yapılır?

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Saç ekimi yaptırmaya karar vermiş kişiler için, sıra saç ekimi için en ideal zamanlamanın seçilmesine gelmiştir. Saç ekimi ne zaman yapılır? Ne zaman yapılmalıdır? Başarılı bir saç ekimi sonucu için tüm olumsuz ihtimalleri dikkatlice ekarte eden kişi, güvendiği doktorunun talimatlarına tam olarak uyarak saç ekimi yaptırma kararı aldığında doğru zamanlamanın da bir anlamda önemli olduğunu bilir.

Saç ekiminin ne zaman yapılması gerektiği birbirinde ayrı iki temel başlıkta incelenmelidir.

 • Saç Dökülmesi Seviyesi açısından doğru zamanlama
 • Saç Ekimi Operasyonu sonrası açısından doğru zamanlamaBu konu da ilginizi çekebilir
⇒  Saç Ekimi İle İlgili Sık Sorulan Sorular
Saç Dökülmesi Seviyesi Açısından Doğru Zamanlama 

Başarılı bir saç ekimi için doğru zamanlama oldukça önemlidir. Saç ekimi ne zaman yapılır sorusu saç dökülmesinin seviyesi ile yakından alakalıdır. Saç dökülmesi seviyesi belirli bir noktaya gelmemiş olan kişilerin saç ekimi yaptırması doğru değildir ve yine aynı şekilde saç dökülmesi yoğun bir şekilde devam eden kişilerde de saç ekimi yapılmamalıdır. Bunun temel sebebi estetik kaygılardır. Saç dökülmesi devam eden bir kişiye saç ekimi yapıldığında, dökülmeye devam eden saçlar estetik olmayan ve aynı zamanda alışılmamş bir görüntü ortaya çıkartacaktır çünkü ekilen saçlar dökülmez. Saç ekimi belirli seviyeye gelmemiş olan kişilere yapılan ekim sonrasında dökülme devam ederse yeni ve karışık noktalarda kellikler oluşacak ve çok rahatsız edici bir görüntü ortaya çıkacaktır.

20’li yaşlar gibi erken dönemlerde saç ekimi yapılacaksa, saçların dökülme hızı ve yoğunluğu dikkatli şekilde takip edilmeli ve sonrasında saç ekimi için en uygun zamana karar verilmelidir.

Saç ekimi için en uygun zaman saç dökülmesinin %60 oranında tamamlandığı ve yoğun dökülme sürecinin sona erdiği dönemlerdir. Böylece doktorunuz tarafından dökülme şekliniz analiz edilerek saç ekimi planlaması en doğru şekilde hesaplanacaktır.

Saç dökülme seviyesi belirli bir aşamaya gelmeden önce yapılan ekimlerde ikinci bir saç ekimi gerekli olur. Bazı durumlarda doktor ile hasta arasında yapılacak olan konsültasyon sonrasında özellikle kelleşme problemini çok ciddi psikolojik sorun haline getirmiş kişilerde ikinci saç ekimi planlaması da yapılarak erken dönemde saç ekimi yapılması düşünülebilir ancak bu nadiren tercih edilen bir durumdur. (saç ekimi ne zaman yapılır?)

Saç ekimi Operasyonu Sonrası Açısından Doğru Zamanlama 

Saç ekimi operasyonunun başarısını etkileyen en önemli faktörler arasında operasyon sonrası uyuması gereken kurallar vardır. Saç ekimi sonrası hastaya düşen bir takım görevleri içeren bu kurallara uyulmadığı takdirde saç ekimi sonucu ciddi anlamda etkilenebilir. Saç ekimi sonrası darbelerden korunma, ilk 3 gün istirahat etme, beslenmeye dikkat etme, sigara ve alkolden uzak durma gibi bir takım temel kuralların yanı sıra deniz ve kumsallardan uzak durmak da saç ekimi operasyonu sonrası dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

Saç ekimi operasyonu için zamanlama seçilirken, saç ekimi sonrası kurallara çok rahat uyulamabilecek bir zamanlama seçilmesi oldukça önemlidir. Saç ekimi operasyonu zamanı belirlenirken bazı konulara dikkat edilmelidir;

 • Sonrasında istirahat edebileceğiniz bir gün seçmelisiniz.

  Saç ekimi operasyon günü için sonrasında en az 3 gün istirahat edeceğiniz bir zamanlama seçiniz. Evde kalarak geçireceğiniz bu süreçte, dinlenerek yeni ekilen saç köklerinize gelebilecek zararlardan korunabilirsiniz.

 • Deniz ve kumsaldan uzak durabileceğiniz bir dönem seçmelisiniz.

  Saç ekimi sonrası en az 3 ay deniz ve kumsal yasaktır. Deniz saç köklerine zarar verirken, kumsalda bulunmak da saç diplerinizin kum dolmasına ve yeni ekilen saç köklerinizini havasız kalmasına sebep olur.

 • Kutlama dönemlerine denk gelmemesine özen gösterebilirsiniz.

  Saç ekimi operasyonunda temel iyileşme süreci için 10 gün yeterli olsa da 10 gün sonrasında da dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Saç ekiminin hayatınızın kısıtlamasını istemiyorsanız sizin için önemli kutlama dönemlerine denk gelmemesine özen gösterebilirsiniz.

 • Saç Ekimi İçin En uygun Mevsim Bahar Aylarıdır. 

  Saç ekimi operasyonu sonrasında ekilen saçların fazla soğuk ya da fazla sıcak havaya maruz kalması tercih edilmez. Her mevsim saç ekimi operasyonu yapılabilse de en iyi zamanlama bahar aylardır.

Saç Ekimi Sonrası Kurallar ile ilgili daha detaylı bilgi okuyabilirsiniz. 

Saç ekimi ne zaman yapılır? sorusunun cevabı saç ekimi operasyonunun başarısı ile oldukça yakından alakalıdır. Bunun için operasyon gününüzü seçerken yukarıda verilen basit önlemleri göz önünde bulundurmayı unutmayın.

DR. Hakan Tetik

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı

0

İlgili Makaleler

1 yorum

 1. sağlık

  çok detaylı bilgi vermişsiniz çok tşk ederiz