Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

0

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı


 

Saç ekimi sonrası kaşıntı, saç ekim operasyonu yaptıran herkesin yakından bildiği bir durumdur. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; saç ekimi sonrası kaşıntı gayet normaldir ve istisnasız saç ekimi yaptıran herkes tarafından yaşanır.

saç ekimi sonrası kaşıntı
Saç ekimi sonrası kaşıntı normaldir ancak o bölgeyi kaşımak yeni ekilen saç köklerine zarar verebilir.

Saç ekimi sonrası kaşıntı, özellikle operasyon sonrasında 1. hafta ortaya çıkar. Saç ekim operasyonu sonrası ekim bölgesinde ortaya çıkan kaşıntı, genellikle saç ekimi yaralarının kuruyarak kabuk bağlamasından ortaya çıksa da nadiren enfekte olmuş saç kökü ya da yanlış bir ürün kullanımından da kaynaklanabilir.

Saç ekiminden sonra ortaya çıkan kaşıntı, yaklaşık 2 hafta içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar.

Neden Olur?


 

Bilindiği üzere FUE Yöntemi ile yapılan saç ekimi operasyonunda, donör bölgeden greftler toplanır ve sonrasında saçsız alana ekilir. Greftler toplanırken kafa derisinde küçük delikler oluşur. Bu deliklerden dolayı minik kan pıhtıları meydana gelir. Kafa derisinde oluşan bu delikler, pıhtılar ve sonrasında oluşan kabuklanmalar da, kaşıntı olmasına sebebiyet verir. Operasyon sonrası yaşanan doğal sürecin bir parçası olan saç ekimi sonrası kaşıntı, kimi zaman az kimi zaman ise daha fazla hissedilir.

 • Saç ekimi operasyonu sonrasında yaşanan kaşıntı  yaklaşık 20 gün kadar sürebilir,
 • Kafa derisinde açılan delikler, her ne kadar ufak da olsa, tıp dilinde yaralanma olarak geçer. Saç ekimi sonrası yaşanan kaşınma, kafa derisinde oluşan küçük çiziklerin yani yaraların iyileşme belirtisidir,
 • Bu yaralanma sonrasında kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklar kafa derisi üzerinde ince ama sert bir tabaka oluşturduğu için, kafa derisinin hava almasını ve nemlenmesini azaltır,
 • Kaşınma, çoğunlukla donör bölgesinde olmakla birlikte, ekimin yapıldığı saçsız bölgede de görülebilir.

1.Kabuklanma:

Ekim sonrasında saç köklerinin diplerinde ortaya çıkan küçük yuvalar, operasyon sonrası kapanmaya başlar. Operasyonun ikinci gününden itibaren, ekim bölgesinde minik kabuklanmalar görülür. Kuruyan kan, vücut sıvıları, ve doğal iyileşme süreci saç köklerinde ufak kabukların oluşmasına neden olur. Bu durum saç diplerinde hafif kaşıntılar ortaya çıkarmaktadır.

ÖNEMLİ UYARI: Saç ekimi sonrası süreçte, ekim bölgesini ASLA kaşımayın. Bu yeni ekilmiş saç köklerine oldukça fazla zarar verebilen bir durumdur.

2.Büyüme:

Saçların büyümesi ve uzamaya başlaması da ekim sonrası kaşıntı ortaya çıkartabilmektedir. Yeni ekilmiş saç köklerinin derinin altından saç çıkartmaya çalışması bazen özellikle operasyon sonrası 1. ya da 2. ayda görülebilir. Bu büyüme hareketi donör bölgede de görülür. Kıl köklerinin toplandığı alanın kapanması ve saçların normal boyutlarına gelmesi zaman alır ve bu süreçte zaman zaman kaşıntılar meydana gelebilir.

3.Enfeksiyon:

Çok nadir de olsa ekim bölgesinde ortaya çıkan çok yoğun ve uzun süreli kaşıntı bir enfeksiyon habercisi olabilmektedir. Operasyon sonrası ilaçların düzenli kullanılmaması, tozlu kirli ortamlarda çok bulunmak buna sebep olabilirken, kaşıntınızın bir enfeksiyon kaynaklı olabileceğini düşünüyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz.

4.Alerji:

Saç ekimi sonrası saç bakımına oldukça hevesli olan bazı hastalar, ekilen saç köklerinin iyileşmesini beklemeden, çeşitli şampuan sprey ya da şekillendiriciler kullanabilmektedir. Bu durum saç diplerinin hava almasını engellemenin yanı sıra bölgede alerjiye sebep olabilmektedir. Bu aynı zamanda saç ekimi sonrası kızarıklık oluşumu nu da tetikleyebilir.

Saç ekimi operasyonu sonrası doktorunuza danışmadan kozmetik saç ürünleri ve benzeri ürünler kullanmamaya özen gösterin.

 

Nasıl Geçer?


 

Saç ekimi sonrası kaşıntı yoğun ve sizi çok rahatsız edecek şekilde devam ediyorsa, doktorunuza danışarak kaşıntıyı azaltıcı şampuan ya da ilaç desteği isteyebilirsiniz. Bunun yanı sıra saç ekimi sonrası kaşıntıyı engelleyebilmek için yapılabilecek bazı tavsiyeler de söz konusudur.

Kaşıntı Engelleme Yöntemleri

 1. Kafa derinizi kesinlikle ama kesinlikle kaşımayın. Kaşırsanız, ekilen saç köklerine zarar verebilir ve/veya enfeksiyon oluşmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden doktorunuzun tavsiyelerini dikkatle dinleyin. Saç ekimi sonrasında yaşanan kaşıntı, kimi zaman rahatsız edici bir boyuta ulaşabilir. Böyle durumlarda doktorunuzun da tavsiye etmesi durumunda nazikçe ve yavaşça, avuç içi ile kaşınan bölgelere dokunabilirsiniz,
 2. Doktorunuzun tavsiye ettiği aralıklarla kafanızı yıkayın,
 3. Doktorunuzun tavsiye ettiği kafa derisini rahatlatan ve iyileşme hızını artıran şampuan ve saç bakım ürünlerini kullanın,
 4. Saç ekimi sonrası kaşıntı sorununuz devam ederse, kaşıntıyı gideren solüsyon ve/veya kremler kullanılabilir. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız,
 5. Kaşıntınız artarsa ağızdan alınan ilaçlardan kullanabilirsiniz. Dikkat! Doktorunuza danışmadan ilaç almayın.

Uyarı ve Önlemler

 • Ekim alanını asla kaşımayın.
 • Kaşınan bölgeye dokunmayın. Kaşınan bölgeye sürekli dokunmak enfeksiyona sebep olabilir.
 • Yıkama işlemi kaşıntı için iyi gelebilir.
 • Tırnağınızla bir saç kökü kaldırdığınızda mutlaka doktorunuzu arayınız.
 • Özellikle ilk 1 haftalık sürecin oldukça hassas olduğunu unutmayın.
 • Bilmediğiniz şampuan ve kremleri kafanıza sürmeyin.
 • Isı değişimlerinin yüksek olduğu ortamlardan kaçının.

Saç ekimi sonrasında kafa derisinde çeşitli sebeplerden dolayı kanama oluşabilir.
Saç Ekimi Sonrası Kanama Nedir? Nasıl Oluşur?

 

 

 

0

İlgili Makaleler