Saç Ekimi Sonrası Şişlik Nasıl Önlenir?

0
saç ekimi sonrası şişlik
Saç ekimi sonrası şişlik neden olur?

Saç Ekimi Sonrası Şişlik Nedir?

Saç ekimi operasyonu yaptıran herkesin yakından bildiği bir durum da saç ekimi sonrası şişlik oluşmasıdır. Bu şişkinlikler genelde operasyondan sonra 3’üncü veya 4’üncü gün başlar ve en fazla 5 gün kadar devam eder. Makalemize başlamadan önce şunu belirtmekte fayda var; saç ekimi sonrası şişlik gayet normaldir ve istisnasız herkes tarafından yaşanır. Operasyon sonrası iyileşme sürecinin doğal bir parçası olan saç ekimi sonrası şişlik, zararsızdır. Bu makalemizde, “saç ekimi sonrası şişlik hangi sebepten olur ve nasıl geçer” sorularının cevaplarını aktaracağız.

Saç Ekimi Sonrası Şişlik Nasıl Oluşur?

Saç ekimi sonrası şişliğin temel sebebi, ödemdir. Saç ekimi sonrası ödem ise operasyon öncesi kafa derisine enjekte edilen serumdan dolayı oluşur. Peki, kafa derisine niçin serum enjekte edilir? Çünkü, greftler toplanırken ve saç kökleri yerleştirilirken, kafa derisi ile kafatası arasında biraz alan açılması için, o bölgenin yumuşaması gerekmektedir. Serumun enjekte edilmesiyle birlikte, greftler çok daha rahat toplanır ve ekilir. Bu da operasyonun başarılı ve konforlu geçmesi açısından önemli bir adımdır.

Saç ekimi sonrası sık karşılaşılan durumları aşağıdaki linklere tıklayarak inceleyebilirsiniz…
Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık Nedir?
Saç Ekim Sonrası Kanama Olur mu?
Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç Ekimi Sonrası Şişliklerin Alın ve Göz Bölgesine Yayılması

Öncelikle şunu hatırlatmakta fayda var; saç ekimi sonrası şişlik her halükarda olacaktır. Operasyondan yaklaşık 3 – 4 gün sonra başlayan ve en fazla 5 gün içerisinde yok olan bu şişlikleri kontrol etmek sizin elinizde. Saç ekimi sonrası ödem sebebiyle oluşan şişliklerin daha çabuk geçmesini sağlamak için aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Şişlik Nasıl Kontrol Edilir?

Saç ekimi sonrası şişlik oluşumunu doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Operasyondan sonra 3 gün istirahat edin,
 • Kesinlikle ama kesinlikle yüzüstü yatmayın ve kafanızı öne doğru eğmeyin,
 • Operasyon sonrası ilk 3 gün, sırtüstü yatarak uyumayın. 45 derecelik bir açıyla oturun ve uyuyun. (Bu açıyı vermek için arkanıza yastık koyabilirsiniz.)
 • Mümkün olduğunca 45 derece açıyla uzanarak istirahat edin. Bu sayede kafa derisi ve alnınızdaki şişlikler yüzünüze gelmeyecek, ense bölgesinden geçecektir. Bu da yüzünüzde şişlik olmasını engelleyecektir,
 • Bol bol su için,
 • Alın bölgenize ve göz çevrenize (DİKKAT, SAÇ EKİLEN BÖLGEYE DEĞİL!) birkaç saat arayla yapacağınız buz masajı ödemin azalmasına ve şişliğin kaybolmasına yardımcı olur,
 • Spor ve yorucu hareketlerden mümkün olduğunca kaçının,
 • Doktorunuzun kullanmanızı söylediği ilaç, solüsyon ve/veya kremleri aksatmadan kullanın.

Dr. Yetkin BAYER

Saç ekiminden sonraki süreç, operasyon başarısını etkileyen önemli bir faktördür.
Saç Ekimi Sonrası İlk Hafta Nelere Dikkat Etmeniz Gerekenler?

0

İlgili Makaleler

1 yorum

 1. mehmet

  Saç ekiminden sonra kafaya takılan saç bandı ne kadar süre kafamda durmalı