Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenme

0
saç ekimi sonrası sivilcelenme
Saç ekimi sonrası sivilcelenme

SAÇ EKİMİ SONRASI SİVİLCELENME

Saç ekimi sonrası sivilcelenme, saç ekimi operasyonunu takip eden aylarda, ekim yapılan alanda ya da saç köklerinin toplandığı donör bölgede meydana gelebilen, küçük sivilce benzeri deri lezyonlarıdır. Saç ekimi sonrası sivilcelenme geçici bir sorundur endişe edilmesi gereken bir durum değildir ancak bazen tedavi gerektirebilmektedir.

Saç ekimi operasyonu ardından bazı hastalarda sivilcelenme hiç görülmezken, bazı hastalarda ise daha yoğun seyretmekte, daha uzun sürebilmektedir.

Neden Olur?

Saç ekimi sonrası sivilcelenmenin nedeni, saç ekimi operasyonu sonrasında saç derisi altında kalan kıl köklerinin uç vermeye çalışarak, kafa derisinin üstüne çıkmaya çalışmasıdır.

Saç ekimi sonrası sivilcelenme oluştuğu bölgeye göre farklı özellikler gösterebilmektedir.

  1. Donör bölgede ortaya çıkan sivilcelenme
  2. Ekim yapılan bölgede meydana gelen sivilcelenme

1. Donör bölgede sivilcelenme

Saç ekimi sonrası sivilcelenme
Saç ekimi sonrası sivilcelenme tedavi gerektirmektedir.

Saç ekimi sonrası donör bölgede meydana gelen sivilcelenmenin nedeni,  operasyon esnasında kullanılan mikromotor sebebiyle deri içerisinde kalan saç köklerinin, operasyondan sonraki günlerde özellikle donör bölgede iyileşmenin tamamlandığı ilk 10 günden sonra deri altında kalarak uzamaya başlayan saç köklerinin hareketidir.

Donör bölgede oluşan saç ekimi sonrası sivilcelenme operasyon sonrası 1 ay içerisinde kendini göstermektedir.

Saç köklerindeki uç verme çabası o bölgelerde ufak iltihaplanmalara da sebep olabilmektedir.

 

Saç ekimi sonrası sivilce oluştuğunda, iyileşme sürecinin hızlanması ve sivilcelenmenin tedavi edilebilmesi amacıyla doktorunuz iltihap, kızarıklık giderici dermatolojik bir krem tedavisine başlayabilir

2. Ekim Yapılan Bölgede Sivilcelenme

Saç ekimi sonrası sivilcelenme ekim yapılan bölgede de oluşabilmektedir. Ekim yapılan bölgede görülen saç ekim sonrası sivilcelenme genellikle 2 haftadan sonra başlayan şok dökülme sonrası görülmektedir. Şok dökülme sonrası saç kökleri yeni ve sağlıklı saç telleri çıkartmak üzere büyümeye başlar. Bu sırada deri altında kalan teller, büyürken deri altında ufak kabarıklıklar ve uçlarda iltihaplanmalara oluşturabilmektedir.

Bu sivilcelenmelere belirli bir süre sonra kendiliğinden geçebildiği gibi, rahatsız edici derecede fazlaysa ekstra bir tedavi ile iyileşebilmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer yazımız ⇒ Saç ekimi operasyonu sonrası cinsel ilişki

Ne Zaman Geçer?

Saç ekimi sonrası sivilcelerin iyileşme süreci yaklaşık 2 haftadır. Saç ekimi sonrası sivilcelenme dönor bölgede ilk haftalarda yaşanırken, ekim yapılan alanda ise şok dökülme sonrası 3 ay kadar sürebilmektedir. Bu süreç boyunca sivilcelerden bazıları iyileşirken farklı bölgelerde yeni sivilcelenmelere görülebilmektedir. Sivilcelenmenin derecesi ve sıklığı kişinin bünyesine göre değişmektedir.

Her kişi de saç ekimi sonrası sivilcelenme görülmez. Bazı kişilerde ise yoğun bi sivilcelenme görülebilir.

Saç ekimi sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonlar için ⇒ Saç ekiminin Yan Etkileri yazımızı okuyabilirsiniz

Neler Yapılmalıdır?

Saç ekimi sonrası sivilcelenme de artış fark ettiğinizde doktorunuza söylemelisiniz. Doktorunuz sivilcelenme için basit bir ilaç tedavisi başlatabilir. Saç ekimi sonrası ortaya çıkan sivilcelerin kaşınmaması, patlatılmaması ya da sıkılmaması ve kesinlikle yolunmaması gerekmektedir. Ekilen saç köklerinin zarar görmesine sebep olabilecek bu durumlarda gerekli iyileşme sürecinin geçmesinin beklenmesi en uygun davranış olacaktır.

Her ne kadar saç ekimi sonrası sivilcelenmenin birincil sebebi beslenme olmasa da iltihaplanma ve iyileşme sürecine etki ettiği için saç ekimi sonrasında beslenmeye dikkat edilmeli yağlı ve sağlıksız besin maddelerinden uzak durulmalıdır.

Saç ekimi sonrası güneşe çıkılmamalı ekim yapılan alan toz ve kirden korunmalıdır. Saç ekimi sonrası sivilcelenme toz ve kir gibi dış etkenlerden hızlı bir şekilde etkilenerek iltihaplanmaya yatkındır.

Saç ekimi sonrası sivilcelenme, dikkate alınması gereken bir konudur ancak korkulacak bir sorun değildir. Belirli bir süre içerisinde kendiliğinde geçebildiği gibi doktorun vereceği ilaçların desteği ile de saç ekimi sonrası sivilcelenmeden kurtulabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası kabuklanma ile ilgili bilmeniz gerekenler bazı bilgiler için ⇒ Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma
0

İlgili Makaleler

1 yorum

  1. Hadan

    Banyo yaparken kafamı ellerimle yıkıyorum parmaklarım tırnaklarım bi şekilde deyiyo sivilceler düşüyo 1.5 ay oldu ekileli zarar görür mü ki kökler hala