Saç Ekimi Sonrası Spor Yapılabilir mi?

0
Saç Ekimi Sonrası Spor
Saç ekimi operasyonu sonrası spor yapılabilir mi?

Saç Ekimi Sonrası Spor

Günümüzde hobi veya sağlıklı yaşam amacıyla yapılan spor, birçok insanın hayatında önemli bir yere sahiptir. Öyle ki, sporu hayatının bir parçası haline getiren insanlar, tatil veya iş amaçlı farklı bir kente gittiklerinde bile sporu aksatmazlar. Bizim konumuz ise saç ekimi sonrası spor yapmanın serbest olup olmadığı? Saç dökülmesi yaşayan ve sporla ilgilenen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de bu. Peki, saç ekimi sonrası spor yapılabilir mi? Saç ekimi sonrası spor, ekim yapılan bölgeyi olumsuz etkiler mi? Bu makalemizde bu soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Şimdiden iyi okumalar…

Saç Ekimi Sonrası Spor Serbest midir?

Saç ekiminden sonra spor
Saç ekimi operasyonlarından sonra spor yapmak ekilen saçlarınıza zarar verebilir

Estetik amaçlarla yapılan saç ekimlerinde operasyonun başarısını etkileyen faktörler vardır. Uygulanacak saç ekim tekniği, hastanın donör alanı, operasyonu gerçekleştirecek doktor ve elbette operasyon sonrası hastanın uyması gereken tavsiyeler operasyonun başarısını etkileyen faktörlerdir. Hastaya düşen görev, saç ekimi operasyonu sonrası mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallara uymaktır. Spor da bunlardan bir tanesidir.

Peki saç ekimi sonrası spor serbest midir? Cevap: FUE Yöntemi ile yapılan saç ekimi operasyonu sonrası yaklaşık 1 – 2 ay kadar spor yapılmamalıdır. Saç ekimi sonrası spor yapılması, ekilen saç köklerine zarar verebileceği için tavsiye edilmez. Çünkü, spor esnasında vücut gerilir, terler ve yapılan spor türüne göre kafa darbe alabilir. Saç ekimi sonrası spor yapmak, saç köklerinizin düzgün bir şekilde iyileşmesini engeller. Çünkü, spor esnasında kan basıncı yükselerek kalp atış hızını da artırır. Bu artış da, saç köklerinin yerleştirildiği kanalların (delikler) kanamasına sebep olur ve saç köklerinize doğrudan zarar verebilir.

Bununla birlikte, saç ekimi operasyonundan 3 – 4 gün sonra hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir ama dediğimiz gibi bu yürüyüşlerin hafif tempolu olması gerekmektedir. Vücut kesinlikle yorulmamalı ve gerilmemelidir. Bu yüzden, saç ekimi sonrası spor yapılıp yapılmaması, operasyonun başarısını önemli ölçüde etkiler. Ekilen saç köklerinin zarar görmemesi ve fire vermemesi için saç ekimi sonrası spor 1 – 2 ay süreyle tavsiye edilmez.

FUT Yöntemi ile Yapılan Operasyonlarda Daha Dikkatli Olunmalıdır

Yukarıda bahsettiğimiz durum, FUE Yöntemi ile yapılan operasyonlar için geçerlidir. FUT Yöntemi ile yapılan operasyonlarda daha da dikkatli olunmalıdır. Çünkü, FUE Yöntemi’nde greftler Mikromotor veya micropenset ile tek tek alınmaktayken, FUT Yöntemi’nde ise 15 – 20 cm uzunluğunda bir kesi halinde alınır. Haliyle, hem saç ekilen bölge, hem de donör bölgenin çok dikkatli bir şekilde korunması gerekmektedir.,

FUE ve FUT Yöntemleri hakkında öğrenmek istediğiniz her şey burada!
Karşılaştırmalı FUE ve FUT Listesi – A’dan Z’ye

Saç Ekimi Sonrası Hangi Sporlar Yapılabilir?

Kişinin durumuna göre değişmekle birlikte, hafif tempolu yürüyüş ve basit esneme hareketleri gibi yorucu olmayan egzersizler tavsiye edilebilir. Bununla birlikte, bu aktiviteler esnasında herhangi bir kanama olduğu fark edilirse, egzersizin temposu düşürülmeli ve direkt operasyonu yapan doktora bu durum bildirilmelidir.

İstanbul’da saç ekimi operasyonu yaptırmayı düşünenler için,
⇒ 
İstanbul’daki Bütün Saç Ekimi Merkezleri
Saç ekimi operasyonu sonrasında hangi sporlar yapılabilir?
0

İlgili Makaleler