Saç Ekimi Sonrası Traş

0

Saç Ekimi Sonrası Traş

Saç ekimi sonrası şok dökülmenin sona ermesinin hemen ardından yeni ekilen saç tellerindeki uzamalar fark edilmeye başlar. Saç ekimi sonrası ekilen alanda ya da donör bölgedeki saçların kısaltılabilmesi için iyileşme sürecinin geçmesi ve saç köklerinin zarar görmeyecek şekilde kafa derisi ile birleşmiş olması, hassaslığının ortadan kalkmış olması beklenir. Saç ekimi sonrası traş zamanlaması ekilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde uzayabilmesi için önemlidir.

Saç ekimi sonrası yapılacak olan ilk kesim operasyondan yaklaşık 2 ay sonra gerçekleştirilmelidir.

Saç ekimi sonrası traş, saç ekimi operasyonundan en az 2 ay sonra  ve makas ile gerçekleştirilmelidir. Saç ekimi sonrası ilk zamanlar traş makinesi ve benzeri ürünlerin kullanılması tavsiye edilmez.

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Traş Olunur? 

Saç Ekimi Sonrası Traş Ne Zaman Olunur?
Kesim İlk KesimMakas ile KısaltmaTraş Makinesi ile KesimUstura İle Kesim
Zaman30 Gün
sonra
2. Ay’dan
sonra
3 Ay’dan
sonra
6. Ay’dan
sonra

Saç ekimi sonrası ilk kesim

Saç ekimi sonrası süreçte, ilk hafta ile birlikte iyileşme sürecininde sonuna gelmiş olan hasta, 2. haftanın sonuna doğru ekim bölgesindeki kabuklardan büyük ölçüde kurtulmuştur ancak ekilen saç kökleri hala hassas ve narindir. Bu bölgede yapılacak olan hareketlere hala dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu süreçte saç ekimi sonrası traş yasaktır. Özellikle traş makinesi, ustura gibi aletlerin kullanımı ekilen saç kökleri açısından potansiyel risk olarak görülmekte ve belirli bir süre kullanılamamaktadır.

Saç ekimi sonrası 1. ayın, saç kesimi için ideal zaman olduğu söylenemez. Basit ama risk oluşturabilecek durumlardan kaçınmak için saç kesiminizi ertelemeniz mümkünse ertelemeyi tercih edebilirsiniz.

Saç ekimi sonrası ilk kesim ve düzeltme genellikle özellikle ekim sonrası saç şekilleri bozulan kişiler için oldukça önemli olabilmektedir operasyonun ardından belirli bölgelerin uzamaya devam etmesi, operasyon için kesim yapılan bölgelerin asimetrik bir görüntü almasına neden olur. Rahatsızlık verebilecek bu gibi durumlar da doktor onayı ile ilk kesim gerçekleştirilebilir. Saç ekimi sonrası ilk kesim, gerektiği takdirde operasyondan yaklaşık 1 ay sonra gerçekleştirilebilmektedir ancak ilk kesimde makasın saç köklerine dokunmaması ve kesimin yalnızca ihtiyaç haline gerçekleştirilmesi tercih edilmelidir.

Saç ekimi sonrası ilk kesim daha çok acil düzeltme gerekebilecek bölgeler içindir. Kesim yapılırken makasın sreil olmasına, saç köklerine denk gelmemesine, kafa derisini zedeleyecek herhangi bir dokunuşta bulunulmamasına ve işlemin yavaş ve dikkatle gerçekleştirilmesine önem verilmelidir.

Saç Ekimi Sonrası Makaslı Kesim

Saç ekimi sonrası 2. aydan itibaren saç kökleri yerleşmiş, saçlar yavaş yavaş adapte olmaya başlamıştır ancak hala saç ekimi sonrası traş yapılamaz. Şok dökülmenin de bittiği bu süreçte saçların makasla kısaltılması ve şekillendirilmesi mümkündür. Saç kökleri güçlenmeye başlamış, yeni uzayan saç telleri ya da şok dökülmeden kurtulan uzun saç tellerinin boyları saç ekimi sonrası 2. aydan itibaren makasla yapılacak olan kesimlerle düzeltilebilmektedir.

Saç ekimi sonrası ilk kısaltmak işlemi berberde gerçekleştirilecekse, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır;

  • Berberinize mutlaka saç ekiminizden bahsedin.
  • Kesim ve tarama yapılacak olan aletlerin streil olması gerektiğini unutmayın.
  • Başkasının makasını ve tarağını kullanmayın
  • Saç kökü masajı saç köklerine kan gitmesini sağlayarak saçlarınızın beslenmesini hızlandırır. Yumuşak hareketlerle kafa derisine masaj yapabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası traş makinesi ile kesim

Saç ekimi operasyonu sonrası traş makinesiyle kesim yapılması ancak 3. aydan sonra mümkündür. Saç ekimi sonrası 3 ayın saç kesimi için ideal bir zamanlama olduğunu söylemek mümkündür. Bunun nedeni, şok dökülme sürecininde bitmiş olmasıdır. Böylece yeni çıkan saç telleriyle eskiden beri uzayıp giden saç tellerini düzeltmek mümkün olabilmektedir.

Saç ekimi sonrası 3. aya gelindiğinde hala ustura ile kesim yaptırılması yasaktır. Bu hastanın yeni kavuşacağı saç köklerini kaybetmemesi adına bir önlemdir ancak bu süreçte traş makinesi ile kesim gerçekleştirilebilir. Saç ekimi sonrası ekilen saçlar traşlanabilir. 3. aydan sonra saçların ara ara traşlanarak düzeltilmesi saç köklerinin daha sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Saç ekimi sonrası traş için yalnızca kendi traş makinenizi kullanın.

Saç Ekimi sonrası ustura ile kesim

Bu süreçte saç ekimi sonrası ustura ile traş yapılması ancak ve ancak 6. aydan sonra mümkün olabilmektedir. 6. ay sonrasında ekilen saç köklerinin büyük bir çoğunluğu çıkmıştır. Saç ekimi sonrası traş, ustura ile kesim ya da makas ile kesim yapılabilmektedir.  Saç kökleri ustura ile kesim içinde uygun hale gelmiştir. 6. aydan sonra artık yeni ekilen saç kökleriniz zarar görmeden saçlarınıza dilediğiniz gibi şekil verebilirsiniz.

Bunun yanı sıra saç ekimi sonrası yeni ekilen saçların usturaya vurdurulmasının kanıtlanmış herhangi bir yararı yoktur.

 

 

0

İlgili Makaleler